Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιμετώπιση κιρσών με ραδιοσυχνότητα (RF)


Recommended Posts

Καλησπέρα,

μετά από τη δεύτερη εγκυμοσύνη το δεξί πόδι απέκτησε κιρσούς. Επειδή δε θέλω πάλι ανοιχτό χειρουργείο (φτάνουν οι δύο καισαρικές!) βρήκα ψάχνοντας στο ιντερνετ τη μέθοδο με της ραδιοσυχνότητες. Εχει αντιμετωπίσει κάποιος-α απο εσάς κιρσούς με τη μέθοδο αυτή; Με ποιο γιατρό; Εχω επισκεφτεί κάποιους αγγειοχειρουργούς, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν την ξέρουν όλοι, καθότι εφαρμόζεται από το 1998 και μετά. Αν ξέρετε κάτι, παρακαλώ πείτε μου

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Φαίνεται κανείς δεν ξέρει για αυτή τη μέθοδο. Τέλος πάντων μετά από πολύ ψάξιμο έκανα τελικά αυτή την μικροεπέμβαση και σε τρεις περίπου μήνες θα δω αν άξιζε τον κόπο.

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

να μας ενημερώσεις κοριτσάκι για τα αποτελέσματα.

Εγω εκανα μια μέθοδο με ραδιοσυχνότητες για την σύσφιξη της κοιλιάς μετά τη γέννα αλλα δεν μπορώ να πω οτι τα αποτέλεσματα αξίζουν για το κόστος του :(...και σε εμενα υποτίθεται οτι πρέπει να περάσουν 6 μήνες για το τελικό αποτέλεσμα αλλα οπως το βλέπω σαν να σταμάτησε να βελτιώνεται :(

 

Εαν θες δώσε μας λεπτομέρειες για το που το έκανες, κόστος κτλ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες μόλις δω αποτελέσματα, γιατί δε θέλω να πάρω ανθρώπους στο λαιμό μου. Την έκανα με τοπική αναισθησία (πόνεσα λίγο δε λέω, αλλά μετά ήμουν περδίκι), χωρίς τομές γιατί κάνω άσχημες τομές και αμέσως μετά περπάτησα και πήγα σπίτι μου, στα παιδάκια μου γιατί δε μπορούσα να τα αφήσω μόνα ούτε για μια νύχτα. Περισσοτερα για τη μέθοδο θα βρείτε στο http://www.vnus.com/,

και πολλά άλλα που θα βρείτε στο google

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Debra καλημερα! Εχω κιρσους και φλεβιτιδα απο την εφηβεια και ο χειρουργος που χειρουργησε τη μητερα μου, μου ειπε να γεννησω πρωτα κ μετα να δω τι θα κανω γιατι ξαναδημιουργειται. Εκτοτε με ορθοστασια, καπνισμα, τακουνια κ βεβαρυμενη κληρονομικοτητα, το 1 ποδι ειναι...ζωγραφια! Ειδα τα βιντεο κ δεν σου κρυβω ..ψιλοφοβηθηκα. Ριχνουν καποιο υγρο? Ποναει? Και πως "καθαριζουν" 2-3 φλεβες? Επανεμφανιζονται μετα απο αυτη τη μεθοδο? Ειχες ιδιωτικη ασφαλεια κ που την εκανες (κλινικη-νοσοκομειο)? Ποσο κοστισε? Πρεπει μετα να φορας ειδικο καλσον-καλτσες? Συγγνωμη για το βομβαρδισμο ερωτησεων αλλα με αφορα και δεν γνωρισω τιποτα...

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vasso εξαρτάται από το πρόβλημα που έχεις πάντα. Αν πρόκειται για δυο τρεις κιρσούς χωρίς βλάβη στη μείζονα σαφηνή φλέβα τότε μπορεί να γίνει με τοπική αναισθησια με δυο τρεις τομούλες (χωρίς να μπουν ράμματα) σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο. Εγώ είχα ανεπάρκεια της σαφηνομηριαίας βαλβίδας στο δεξί πόδι και έπρεπε να εγχειριστώ με την κλασσική μέθοδο, που ουσιαστικά περιλαμβάνει "ξερίζωμα" της μείζονος σαφηνούς φλεβας και όλων των φλεβών με κιρσούς. Πρόκειται για κανονικό χειρουργείο με ολική ή επισκληρίδιο αναισθησία και παραμονή στο νοσοκομείο δημόσιο ή ιδιωτικό για μία μέρα. Πονάς τις πρώτες τρεις μέρες τουλάχιστον κι όταν βγάλεις τον ελαστικό επίδεσμό και τα ράμματα, φοράς καλσόν για ένα τουλάχιστον μήνα (αν και κανονικά εμείς με το πρόβλημα πρέπει να φοράμε συνέχεια καλσόν). Αυτή η επέμβαση δικαιολογείται από τα ταμεία, χωρίς πρόβλημα. Εγώ μετά τις δύο συνεχόμενες καισαρικές δεν ήθελα άλλο χειρουργείο και επισκληρίδιο και επειδή οι τομές μου, όπως ξαναείπα δεν "κλείνουν" φυσιολογικά, έψαξα να βρω άλλες μεθόδους. Το λέιζερ και οι ραδιοσυχνότητες καθώς και η σκληροθεραπεία με αφρό ήταν οι εναλλακτικές που βρήκα. Για λόγους που δεν μπορώ να αναλύσω τώρα, προτίμησα τις ραδιοσυχνότητες με τις οποίες "έκλεισε" η μείζονα σαφηνής φλέβα (αυτή με την ελαττωματική βαλβίδα που ευθύνεται για τους κιρσούς), αλλά ο γιατρός δεν πείραξε τους κιρσούς (λόγω του προβλήματος που έχω με τις τομές). Αυτοί στην καλύτερη περίπτωση θα φύγουν μόνοι τους σε λίγους μήνες ή αν μείνει κανείς με μια ενεση θα κλείσει. Όπως είπα η μέθοδος δεν είναι κανονικό χειρουργείο αλλά μικροεπέμβαση και έτσι πήγα αμέσως μετά σπίτι. Ο πόνος που είχα είναι σαν αυτό που έχει κανείς όταν πέφτει και χτυπά το πόδι του, δηλαδή μηδαμινός, γιατί θυμάμαι και τον άντρα μου που εγχειρίστηκε κανονικά με την κλασσική μέθοδο και πονούσε μία βδομάδα. Αυτά ...

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλημερα,εχω και εγω το ιδιο προβλημα ,πηγα σε αγγειολογο και μου ειπε για χειρουργειο 3-6 μηνες μετα τον τοκετο,δεν θα το σκεφτομουν καν μονο για αισθητικους λογους γιατι φοβαμαι τα χειρουργεια αλλα μου ειπε οτι μπορει να παθω θρομβωση.μονο γι αυτο το σκεφτομαι ,θελω ομως να το ψαξω καλα γιατι και η μαμα μου εχει αλλα δεν εχει κανει χειρουργειο.μπορεις debra να μου στειλεις τα στοιχεια του γιατρου που εκανες την μεθοδο της ραδιοσυχνοτητας??ειδες καποια βελτιωση?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα! Μήπως γνωρίζετε κανέναν γιατρό (περιοχή Αττικής)που να ειδικευέται στην αντμετώιπιση των κιρσών? Πήγε η μητέρα μου στο Πανεπ. Νοσοκομείο στο Ρίο και την είδε ο Κάκος ( δεκτές πληροφορίες και για αυτόν) και της πρότεινε χειρουργείο αλλά θα θέλαμε να πάρουμε και μία δεύτερη γνώμη.Καλοδεχούμενες και προσωπικές εμπειρίες από σχετικό χειρουργείο.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μήπως γνωρίζετε κανέναν γιατρό (περιοχή Αττικής)που να ειδικευέται στην αντμετώιπιση των κιρσών? Πήγε η μητέρα μου στο Πανεπ. Νοσοκομείο στο Ρίο και την είδε ο Κάκος ( δεκτές πληροφορίες και για αυτόν) και της πρότεινε χειρουργείο αλλά θα θέλαμε να πάρουμε και μία δεύτερη γνώμη.Καλοδεχούμενες και προσωπικές εμπειρίες από σχετικό χειρουργείο.

 

Μήπως γνωρίζετε κανέναν καλό αγγεοχειρούργο? Όταν λέω. Καλο εννοώ να ειναι καταρτισμένος επιστήμονας και άνθρωπος.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Ξεθαβω το θεμα...

Η μητερα μου εχει θεμα με τους κιρσους.

Τωρα ακουω συχνα για μια μεθοδο με ενδοφλεβικό (ενδοαυλικές) θεραπείες Laser, που ειναι ανωδυνη και εχει πολυ καλα αποτελεσματα και ταχυστη αναρρωση.

Υπαρχουν και αλλες θεραπειες τετοιου τυπου.

Γνωριζετε για αυτην και τι κοστος εχει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...