Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω ιδέα.... HELP! (ΕΤΑΠ - ΜΜΕ (πρώην ΤΑΙΣΥΤ) )


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Θα ήθελα ητν βοήθειά σας καθώς εψαξα πααααααααααρα πολύ σε όλα τα τοπικ αλλά δεν βρηκα κάτι που να με αφορά.

 

Εχω ΠΗΤ στις 26/06/10. Είμαι ασφαλισμένη στο ΕΤΑΠ - ΜΜΕ (πρώην ΤΑΙΣΥΤ)

Απο την δουλειά θα σταματήσω γυρω στισ 10/06 απο επιλογή και οχι επειδη με αναγκάζει ο εργοδότης κλπ κλπ και σκοπεύω να επιστρέψω τον Οκτώβρη

Ρώτησα στο ταμείο μου για τις διαδικασίες που απαιτούνται για το βοήθημα τοκετού και το επίδομα λοχείας που δινουν και τα έχω κατανοήσει όλα πλήρως.

Η ερώτηση μου ειναι η εξής. Δικαιούμαι κάτι άλλο απο οαεδ πχ? το επιδομα παιδιου ποσο ειναι και ποιος το καταβάλει?

Επίσης φανταζομαι οτι δικαιουμαι επιδομα καλοκαιρινής άδειας κανονικά ετσι δεν είναι? το καταβάλει ο εργοδότης ή το ταμείο? Και επίσης τελευταία ερώτηση. Για όσο καιρό απέχω απο την εργασία λόγω λοχείας, πληρώνομαι απο κάποιον άλλο φορέα πέραν του ταμείου μου?

 

 

Ευχαριστώ παρα πολύ

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν δεν εχουν αλλαξει τα πραγματα (εγω ημουν στο ΤΑΙΣΥΤ μεχρι το 2004 :roll: )

1 Απο τον ΟΑΕΔ δεν πηρα τιποτα γιατι καθε μηνα επαιρνα τον μισθο μου απο το ΤΑΙΣΥΤ ατοφιο (και τα μικτα αν θυμαμαι καλα). Οποτε διαφορα δεν υπηρχε για να παρω.

2. Με την ληξιαρχικη πραξη γεννησης εισεπραξα 1500 αν θυμαμαι καλα ευρω και .

3. Επιδομα παιδιου αν δεν παιρνεις απο την δουλεια σου θα πρεπει να ρωτησεις στον ΟΑΕΔ με βαση τον κωδικο ασφαλισης ΙΚΑ σου αν το δικαιουσαι. Το πιθανοτερο ειναι να δικαιουσαι απο την δουλεια σου οποτε να μπει ενα 5% πανω τον μηνα. Εγω δεν προλαβα ...την εκανα γι αλλου αλλα αν θες στειλε μου ειδικοτητα και ειδος εταιρειας με πμ να σου πω.

4. Επιδομα αδειας κλπ απο εργοδοτη

5. Ε ρε συ τι αλλο να παρεις? Αν ισχυουν αυτα που πηρα εγω... ηταν υπεραρκετα απο ενα ταμειο.:roll:

Το ΙΚΑ ειναι απορων μπροστα του...

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

na sai kala ρε ελενάκι! δεν 8ελω τπτ αλλο καλε λολ πλά να ειμαι σιγουρη οτι τα εχω εμπεδώσει όοοολα σωστά (να φανταστείς οτι μεχρι κ περισι δεν ειχα ουτε βιβλιάριο ασθενειας.. δεν αρωσταινα :P και το ειχα και χεσ νο) σου στελνω πμ με τα υπολοιπα

 

φιλουνια!

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...