Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεργη- χωρις ενσημα στην Ελλαδα


Guest theodoros

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Νέος στο φόρουμ και θα χρειαστώ τις συμβουλές σας ώστε να διαχειριστώ εγώ και η σύντροφος μου την κατάσταση όσο το δυνατό καλύτερα.

 

Είμαι, Έλληνας, 31 ετών ανύπαντρος Ελ. Επαγγελματίας (ΤΕΒΕ) και η σύντροφος μου 30 ετών, Πολωνέζα, δεν εργάζεται - συνεπώς είναι ανασφάλιστη. Το περασμένο Σ/Κ, μέσω τεστ εγκυμοσύνης και εν συνεχεία χωριακή Β εξέταση, επιβεβαιώσαμε ότι είναι έγκυος στην 5η εβδομάδα. Η χαρά μας απίστευτη για αυτό το νέο κεφάλαιο στη ζωή μας.

 

Το πρόβλημα όπως καταλάβατε είναι ότι η σύντροφος είναι ανασφάλιστη, δεν εργάζεται στην Ελλάδα, δεν έχει εργαστεί ποτέ εδώ, παρά μόνο σε Αμερική και Πολωνία - φαρμακοποιός στο επάγγελμα. Όπως προανέφερα δεν είμαστε παντρεμένοι μήπως και είχε να κάνει με τη δική μου ασφάλεια.

 

Το ερώτημα είναι, που εδώ θέλω τα φώτα σας, τι κάνουμε με το θέμα ασφάλεια. Δικαιούμαστε κάτι, μιας και είναι Ευρωπαία πολίτης? Μπορεί να καλυφθεί κάτι από τα έξοδα μέσω επιδομάτων, δικαιούμαστε κάτι απο το κράτος? Άλλος τρόπος ασφάλισης...???

 

Γενικά όποιος γνωρίζει κάτι ας μας ενημερώσει μέσω του φόρουμ

 

Σας ευχαριστούμε θερμά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειδικός δεν είμαι αλλά για να δικαιούται κάτι ως ευρωπαία πολίτης, πρέπει να είναι ασφαλισμένη στη χώρα της, είναι?

Αν όχι, θα πρέπει να πάτε να ρωτήσετε στην πρόνοια (ταμείο απόρων) ή να κάνει μία εικονική πρόσληψη για να έχει παροχές υγείας, νομίζω όμως ότι τις δικαιούται 6 μήνες μετά (εκτός αν αλλάζει κάτι λόγω εγκυμοσύνης).

Και βέβαια μπορείτε να παντρευτείτε για να μπει στην ασφάλειά σου.

Καλή εγκυμοσύνη να έχει και να αποκτήσετε ένα γερό μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!

 

Στη χώρα της (Πολωνία) δεν είναι ασφαλισμένη διότι ήρθε στην Ελλάδα απευθείας από Αμερική, όπου και διεκόπη η ασφάλεια της με την αναχώρηση της από εκεί. Συνεπώς δε έχει ασφάλεια πουθενά!

 

Από τι καταλαβαίνω μόνο με κάποια εικονική πρόσληψη, που δεν ξέρω καν τι διαδικασίες θέλει και κατα πόσο θα είναι καλυμμένη και μέχρι τι ποσό ή αν παντρευτούμε (που το θέλουμε αλλά το υπολογίζαμε για αργότερα) και την δηλώσω στη δική μου ασφάλιση ΤΕΒΕ σαν προστατευόμενο μέλος???

 

κάποιες άλλες πληροφορίες, ιδεές???

 

ευχαριστώ και συγγνώμη για την ταλαιπωρία προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Η εικονική πρόσληψη είναι απλή. Στην επιχείρησή σου ή σε ενός έμπιστου δικού σου προσώπου την προσλαμβάνετε ως υπάλληλο με ένσημα και από κει και πέρα σε 6 μήνες δικαιούται παροχές υγείας. Το θέμα είναι ότι είναι αρκετά τα λεφτά, υπολογίζω περίπου 250 ευρώ μηνιαίως.

Ο γάμος είναι η οικονομικότερη λύση διότι μπαίνει αυτομάτως στο ταμείο σου ως προστατευόμενο μέλος.

Αφού λοιπόν το είχατε στο μυαλό σας, κάντε το μια ώρα αρχίτερα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας...

απο οτι εχω καταλαβει -διαβασει-ρωτησει...

Για να εχω το οποιοδηποτε επιδομα χρειαζομαι ενσημα...σωστα?

Εχω δουλεψει Αγγλια 4 χρονια αλλα δεν πιανονται στην Ελλαδα

 

Αρα, ανεργη, χωρις επιδομα απο οαεδ(δεν εχω απολυθει) και χωρις ενσημα δεν δικαιουμαι κατι...σωστα? Ισως εχω καποια απο το 99 αλλα το πολυ 30 :lol:

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
Καλησπέρα σας,

 

Νέος στο φόρουμ και θα χρειαστώ τις συμβουλές σας ώστε να διαχειριστώ εγώ και η σύντροφος μου την κατάσταση όσο το δυνατό καλύτερα.

 

Είμαι, Έλληνας, 31 ετών ανύπαντρος Ελ. Επαγγελματίας (ΤΕΒΕ) και η σύντροφος μου 30 ετών, Πολωνέζα, δεν εργάζεται - συνεπώς είναι ανασφάλιστη. Το περασμένο Σ/Κ, μέσω τεστ εγκυμοσύνης και εν συνεχεία χωριακή Β εξέταση, επιβεβαιώσαμε ότι είναι έγκυος στην 5η εβδομάδα. Η χαρά μας απίστευτη για αυτό το νέο κεφάλαιο στη ζωή μας.

 

Το πρόβλημα όπως καταλάβατε είναι ότι η σύντροφος είναι ανασφάλιστη, δεν εργάζεται στην Ελλάδα, δεν έχει εργαστεί ποτέ εδώ, παρά μόνο σε Αμερική και Πολωνία - φαρμακοποιός στο επάγγελμα. Όπως προανέφερα δεν είμαστε παντρεμένοι μήπως και είχε να κάνει με τη δική μου ασφάλεια.

 

Το ερώτημα είναι, που εδώ θέλω τα φώτα σας, τι κάνουμε με το θέμα ασφάλεια. Δικαιούμαστε κάτι, μιας και είναι Ευρωπαία πολίτης? Μπορεί να καλυφθεί κάτι από τα έξοδα μέσω επιδομάτων, δικαιούμαστε κάτι απο το κράτος? Άλλος τρόπος ασφάλισης...???

 

Γενικά όποιος γνωρίζει κάτι ας μας ενημερώσει μέσω του φόρουμ

 

Σας ευχαριστούμε θερμά

 

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την όλη διαδικασία για την απόκτηση του επιδόματος από τον Ο.Α.Ε.Ε (πρώην Τ.Ε.Β.Ε).

 

Καταρχήν να αναφέρω ότι εγώ, ο σύζυγος, είμαι Ελ. Επαγγελματίας όπου συνεπάγεται και η ασφάλιση στον Ο.Α.Ε.Ε. Η σύζυγος μου, ήταν ανασφάλιστη μέχρι και που γέννησε, δηλαδή όταν γέννησε δεν είχε ασφάλεια. Αυτό γιατί παντρευτήκαμε και την επομένη γέννησε - οπότε και δε πρόλαβα να την εντάξω στο βιβλιάριο μου σα προστατευόμενο μέλος (οικογενειακό βιβλιάριο).

 

Αφού γέννησε και φύγαμε με το μωράκι μας από το μαιευτήριο τότε πήγα στον Ο.Α.Ε.Ε όπου και εντάχθηκε η σύζυγος στο βιβλιάριο υγείας.

 

Την ίδια μέρα λοιπόν που έκανα την ένταξη της, κατέθεσα και τα δικαιολογητικά (ληξιαρχείο, ΑΜΚΑ, πράξη γάμου, υπεύθυνη δήλωση, απόδειξη μαιευτηρίου) και προς μεγάλη μου έκπληξη την ίδια στιγμή πήρα και την επιταγή ημέρας στα χέρια μου! (800 ευρώ αν θυμάμαι καλά).

 

Το ίδιο έγινε και για τα έξοδα νοσηλείας του μωρού μας. Λόγο χαμηλού βάρους εισήχθηκε στην Μονάδα Νεογνών του μαιευτηρίου για 5 μέρες. Μετά την παραμονή μας στο μαιευτήριο, κατέθεσα τα δικαιολογητικά (αφού εντάχθηκε και το μωρό στο βιβλιάριο - πάλι την ίδια μέρα) βεβαίωση ΕΚΑΒ, απόδειξη μαιευτηρίου, ΑΜΚΑ μωρού, έγκριση από Ιατρούς - και κόπηκε πάλι επιταγή ημέρας, με κάλυψη κόστους 100% της Μονάδας Νεογνών.

 

Όλα τα παραπάνω τα παραθέτω για την καλύτερη πληροφόρηση σας για το δικαίωμα του επιδόματος τοκετού στο ταμείο του Ο.Α.Ε.Ε.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια .

θα ηθελα αμα ξερει καμια.ειμαι ανεργη και εμαθα οτι απο την προνοια μετα την γεννα περνεις κατι λεφτα καθε μηνα . ξερει καμια σας τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου .

εαν εχεις ενσημα εσυ μπορεις ν την βαλεις στο βιβλιαριο σου και εαν εχεις 200 ενσημα δικαιουσα τα λεφτα της γεννας,

εγω επειδη ειμαι ανεργη πηγα εβγαλα καρτα ανεργιας και μολις εκλησε η καρτα ανεργιας μου 3 μηνων πηγα εβγαλα βιβλιαριο . και σαν ανεργη δικαιουμε απο το νομο 900 ευρω τα λεφτα της γεννας

πηγενε στο ικα τωρα που ειναι νωρις και ρωτα τα παντα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα!εγώ δεν εχω καμια ασφαλεια ουτε καν σαν ανεργη γιατι μολις εκλεισα τα 29 κ δεν ειχα ενσημα η οικονομικη επιβαρυνση στο ελενα για εχετασεις κ για την γεννα θαναι μεγαλη?συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα τωρα σκεφτομαι να κανω το πρωτο μου μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω για το ελενα εγω ειμαι απο θεσσαλονικη. το 1ο παιδι μου και γω οταν γεννησα δεν ειχα ασφαλεια. τα περι γεννας μου βγηκαν περιπου 3000 (σε 4κλινο κιολας) συν ολα τα αλλα στη διαρκεια της εγκυμοσυνης

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα μπορουσε ο συζυγος σου να σε βαλει στο δικο του το βιβλιαριο.Τα χρηματα που θα παρεις δεν θα ειναι πολλα(εμας απο το ΤΕΒΕ εδιναν 800 ευρω)αλλα τουλαχιστον θα εχεις μια ασφαλεια.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γεια σε ολεσ και ολουσ πραγματικα η ιστοσελιδα ειναι παρα πολυ χρισιμη λοιπον θα ηθελα να κανω καπιεσ εροτισεισ του τυπου το 2010 ειχα 60 ενσημα και πριν απο ενα μινα μου τελιοσε η ασφαλεια του ικα πιγα να τιν ανανεοσο αλλα θελουν 80 ενσημα μου ειπαν τωρα εβγαλα βιβλιαριο προνοιασ και σε 4 μινεσ θα εχο παλι βιβλιαριο απο το ικα μεσο του οαεδ δορεαν μεχρι τα 29 μου αυτι τι στιγμι ειμαι στον τεταρτο μινα θα ηθελα να μαθω τι επιδοματα δικαιουμε πριν και μετα τιν γεννα γιατι εχο μπερδευτει πολυ και γενικα τι χρηματα θα παρω απο το ικα και τι απο τον οαεδ πριν και μετα τιν γεννα και κατι τελευτεο η εκσεταση αυχενικι διαφανεια γινετε στο νοσοκομειο η εκσο και ποσο κοστιζει αν ειναι εκσω σασ ευχαριστο εκ τον πρωτερον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...