Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια πρωιμη παρεμβαση...


Recommended Posts

παρακαλω θα ηθελα τις γνωσεις και την εμπειρια σας,εχω τρελαθει , η μικρη μου 26 μηνων εχει προβλημα λογου και επικοινωνιας πηγα στον φρανσις και μου ειπε οτι ειναι μια ανατυξιακη διαταραχη και θα δουμε πως θα παει αν θα ανηκει στο αυτιστικο φασμα θα φανει χρειαζεται πρωιμη παρεμβαση στο κεντρο του.να παω εκει να του εμπιστευθω το παιδι μου την ζωη μου κυριολεκτικα;βοηθεια τα εχω χαμενα, συγνωμη για το αποτομο μυνημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποιος ειναι ο Φρανσις? Μηπως καλυτερα να παιρνες και μια δευτερη γνωμη απο αναπτυξιολογο η παιδοψυχολογο?

 

Μερικες φορες υπερβαλουν....ο γιος μου αργησε πολυ να περπατησει και δεν χρειαζεται να σου πω τι ακουσα μεχρι να το κανει (20 μηνων)

 

Κι ακουσα τελευταια αναλογη περιπτωση παιδιου που επειδη 18 μηνων ακομα δεν περπατουσε και ειχε ενα μπουσουλημα ασυνηθιστο οπως ακριβως και ο δικος μου (μπουσουλουσαν καθιστοι με τον πωπο χρησιμοποιωντας τα ποδια σαν κουπια για μετακινηση) πανικοβαλαν τους γονεις οτι το παιδι ειχε σοβαρο προβλημα μυων και το ετρεχαν για θεραπειες..........ενω εχω ακουσει για πολλα παιδια που μπουσουλανε κατ αυτο τον τροπο........το δικο μου παιδι παντως τωρα μια χαρα κινειται και δεν το πηγα πουθενα...απλα το αφησα να εξελιχθει εμ το πασο του..........

 

Οι γιατροι εχουν καποια δικα τους στανταρ κι επιπεδα που θεωρουν οτι ενα παιδι πρεπει να φθανει σε συγκεκριμενη ηλικια και αν εισαι εκτος , σε τρομοκρατουν.

 

Παρε μια δευτερη γνωμη, δεν ξερω τι προβλημα εχει το παιδι σου, ειναι στην ιδια ηλικια με το δικο μου που ολα αργησε να τα κανει αλλα ειναι μια χαρα.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, θα σου έλεγα να ηρεμήσεις πρώτα και εν συνεχεία να κάτσεις και να σκεφτείς. Για ένα τόσο σοβαρό θέμα και από την στιγμή που κανένας μας δεν είναι γιατρός θα ήταν δύσκολο και συνάμα λάθος να βγάλουμε διάγνωση.

Καταρχήν, συγνώμη ρε παιδιά, αλλά τι εστί φράνσις??? Είναι κάποιος λογοθεραπευτής φαντάζομαι...εφόσον λοιπόν έθεσε θέμα αναπτυξιακής διαταραχής, πριν εναποθέσεις όπως λες το παιδί σου στα χέρια του, δεν νομίζεις ότι καλό θα ήταν να το ψάξεις λίγο παραπάνω, να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη? Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα. Έχει ονομασία αυτή η διαταραχή? Πόσο σίγουρο είναι? Εσύ δεν είχες παρατηρήσει κάτι όλο αυτό το διάστημα?

Πάρε μια δεύτερη γνώμη και ενημερώσου ακριβώς για το είδος του προβλήματος, αν φυσικά υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

η μικρουλα μου μεχρι τα 2 ειχε κανονικη αναπτυξη,περπατησε 12 μηνων ,ελεγε λεξουλες ηταν κοινωνικη...τους τελευταιους δυο μηνες δεν ακουει το ονομα της μοιαζει να ειναι στο κοσμο της,δεν κανει απλες εντολες πχ φερε τα παπουτσια να παμε ατα ,πραγματα δηλ. που εκανε αβιαστα, δεν εχει επαφη με τα ματια...ο φρανσις ειναι παιδοψυχιατρος και εχω αλλα δυο ραντεβου με αλλους επησις που θεωρουνται κορυφες στο κλαδο τους.τι αλλο να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λες ότι μέχρι τα 2 είχε κανονική ανάπτυξη? Δηλαδή ματά τα 2 είχατε πρόβλημα?

Τώρα μπορεί και να πω βλακεία, αλλά θα την πω, δεν ξέρεις καμιά φορά. Από αυτά που είπες, τα αυτάκια της τα έχετε κοιτάξει? Έλεγξε και την ακοή της καλού κακού.

Σαφώς δεν είμαι ειδική αλλά από όσο γνωρίζω ο αυτισμός και γενικότερα τέτοιου είδους προβλήματα, δεν ξεκινάνε από τη μια μέρα στην άλλη. Δηλαδή ένα παιδάκι που μέχρι χθες ήταν φυσιολογικό, δεν μπορεί να ξυπνήσει ξαφνικά ένα πρωί και να μην έχει επαφή με την πραγματικότητα.

Καταλαβαίνω ότι σε αυτή την ηλικία είναι πιο δύσκολο γιατί το παιδί δεν είναι σε θέση να σου εξηγήσει πως νιώθει. Όμως πιστεύω ότι μια μητέρα, η οποία ζει, μεγαλώνει και παρακολουθεί το παιδί της σε όλη του την πορεία, δεν μπορεί...είναι η πρώτη που θα υποψιαστεί ότι κάτι συμβαίνει (αν συμβαίνει).

Όπως και να έχει, νομίζω ότι έπραξες σωστά που θα πας και αλλού. Και αν πραγματικά δεν παίζει θέμα αναπτυξιακό, σοβαρά, τσέκαρε τα αυτιά της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mporei ξαφνικα να παρουσιασει τετοια προβληματα παρολο που η αναπτυξη μεχρι εκεινη την στιγμη ηταν φυσιολογικη......

 

Κανατε κατι πριν παρουσιαστει το προβλημα? Καποιο εμβολιο? Μερικα εμβολια ενοχοποιουνται για τετοια προβληματα....υπαρχει πολυ υλικο σχετικα αν διαβασεις τα τοπικ των εμβολιων.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειμαι η Μαρια κ ειμαι εργοθεραπευτρια. Αν χρειαστεις οτιδηποτε κ μπορω να σε βοηθησω, μην διστασεις να με ρωτησεις. Ειμαι στην διαθεση σου να σου λυσω αποριες ή να σε βοηθησω με τον οποιοδηποτε τροπο!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν τρελαθεις παρε καμια αποψη ακομα γιατι πολλες φορες στον βωμο του χρηματος μας κανουν καρδιακες.

Ο παιδιατρος που την παρακουλουθει τι λεει? Εχει παρατηρησει κατι?

 

Αυτο με τα αυτια το εχω ξανακουσει απο μια μαμα στον παιδικο.

 

Παρηγορησου διαβαζοντας τι περασαμε εμεις απο μια αλμπανισα παλαιοτερα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19662&highlight=%E5%F0%E9%EA%EF%E9%ED%F9%ED%E9%E1%EA%E7+%E1%ED%F9%F1%E9%EC%EF%F4%E7%F4%E1.

Ψυχραιμια εσυ μεχρι να δεις τι ισχυει και αν οντως υπαρχει προβλημα. Δεν παει να πει οτι επειδη αυτος το ειπε ετσι ειναι (και μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι σε τετοιες περιπτωσεις σε πειθουν και βλεπεις αθωα πραγματα ως συμπτωματα)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειμαι η Μαρια κ ειμαι εργοθεραπευτρια. Αν χρειαστεις οτιδηποτε κ μπορω να σε βοηθησω, μην διστασεις να με ρωτησεις. Ειμαι στην διαθεση σου να σου λυσω αποριες ή να σε βοηθησω με τον οποιοδηποτε τροπο!

 

Ελα θα καθαρισει η ειδικος :D:D:D

Βαλε κανενα χερι βρε Μαρια γιατι μου ξυπναει βιωματα αυτο το ποστ :roll:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορεί και να πω βλακεία, αλλά θα την πω, δεν ξέρεις καμιά φορά. Από αυτά που είπες, τα αυτάκια της τα έχετε κοιτάξει? Έλεγξε και την ακοή της καλού κακου

 

Συμφωνώ.

Επειδή έχω παιδάκι με αναπτυξιακά προβλήματα ξέρω ότι το πρώτο πράγμα που εξετάζουν είναι η ακοή τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελα θα καθαρισει η ειδικος :D:D:D

Βαλε κανενα χερι βρε Μαρια γιατι μου ξυπναει βιωματα αυτο το ποστ :roll:

 

...συμφωνω κι εγω...http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42964

θα χαρω να βοηθησω αν μπορω,σαν μαμα παιδιου στο φασμα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

αχ σας ευχαριστω για το ενδιαφερον νιωθω τοσο μονη κοντευω να τρελαθω...ολη μερα κλαιω κρυφα THEOLVA διαβασα αυτο που μου ειπες,ΜΑΡΙΑ σε παρακαλω εξηγησε μου τι ειναι η πρωιμη παρεμβαση ,ακολουθηται η ιδια σε ολα τα κεντρα, με τι κριτηρια θα καταληξω σε καποιο.Εχω ραντεβου και με τον Καμπακο στο ΕΘΜΑ.Για τα αυτια το εχω υποψη μου.Μεχρι τα δυο περιπου ειχε εξαιρετικη επαφη με τουςανθρωπους, μιμηση,η αληθεια ειναι οτι το τελευταιο καιρο κλειστηκαμε οι δυο μας,δεν εχω συγγενεις...και πηγαιναμε μονο κουνιες αντε και καμια επισκεψη αραια και που ενω ο μπαμπας της ασχολιοταν ελαχιστα εως καθολου...τι να κανω για το μωρακι μου δεν εχω βοηθεια απο πουθενα σκεφτομαι συνεχεια τα χειροτερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον, αν κ ειναι δυσκολο να αναπτυξω ενα τετοιο θεμα κ μαλιστα λεπτο, αφου καθετι πρεπει να εξατομικευεται αναλογα με το παιδι στο οποιο απευθυνεται, θα προσπαθησω να σου πω μερικα πραγματα.

 

Κατ' αρχην διαγνωση για διαχυτη αναπτυξιακη διαταραχη ακομα δεν μπορει να μπει. Μπορει να υπαρχουν στοιχεια που υποψιαζουν καποιον, αλλα ειναι νωρις. Πρεπει στο παιδι να γινει ακοουγραμμα να βεβαιωθεις οτι το γεγονος οτι δεν αντιδρα σε εντολες οφειλεται ή οχι σε καποια δυσκολια ακοης.

 

Το προγραμμα πρωιμης παρεμβασης προτεινεται σε παιδια με αναπτυξιακες διαταραχες για την αποκατασταση δυσκολιων στους τομεις που παρουσιαζουν, με σκοπο την ομαλη ενταξη των παιδιων στο κοινωνικο συνολο.

 

Πρεπει να γινει αξιολογηση στο παιδι για να φτιαχτει ενα εξατομικευμενο προγραμμα παρεμβασης. Ολα περιστρεφονται γυρω απο τις αναγκες του παιδιου, το αναπτυξιακο του επιπεδο κ πρεπει να υπαρχει ελαστικοτητα στην αναπροσαρμογη των πραγματων οπου κ αν χρειαστει.

 

 

 

Ελεγξε τα προσωπικα σου μηνυματα κ ειμαι στην διαθεση σου για οτιδηποτε αλλο.

 

Οπως ειπα, δεν ειναι σωστο να μιλαμε γενικα, γιατι μπορει καποιος να εφησυχαστει ή να ανησυχησει υπερβολικα, χωρις λογο. Καλο ειναι να εξατομικευουμε τα πραγματα, γι' αυτο κ δισταζω να πω πολλα!

 

Ελπιζω να μην παρεξηγουμαι!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

πως παω στα προσωπικα μου μυνηματα ειμαι και στραβη και ασχετη

 

 

αν σου ερχεται ειδοποιηση στο mail σου, μπορεις να πατησεις εκει κ θα σε παει αυτοματα. Αλλιως πηγαινε στον πινακα ελεγχου (στην σομον μπαρα αριστερα) κ οταν πατησεις εκει θα δεις καπου κ λεει "προσωπικα μηνυματα". Πατα εκει που λεει "λιστα μηνυματων" κ θα τα δεις

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

αν σου ερχεται ειδοποιηση στο mail σου, μπορεις να πατησεις εκει κ θα σε παει αυτοματα. Αλλιως πηγαινε στον πινακα ελεγχου (στην σομον μπαρα αριστερα) κ οταν πατησεις εκει θα δεις καπου κ λεει "προσωπικα μηνυματα". Πατα εκει που λεει "λιστα μηνυματων" κ θα τα δεις

 

Επισης πανω δεξια κατω απο το nikname σου :D (σαν τεμπελα κανω το ευκολοτερο :lol::lol:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...