Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέχρι πότε μηνιαία επίσκεψη στον παιδίατρο?


Recommended Posts

Καλημέρα.

Το μωράκι μου είναι στον 8ο μήνα και ήθελα να ρωτησω μέχρι πότε πρέπει να πηγαίνουμε κάθε μήνα στον παιδίατρο για παρακολούθηση ανάπτυξης.

Τα εμβόλια τα κάνουμε όλα όποτε πρέπει, μιλάω για την επίσκεψη στον παιδίατρο για να μετρήσει την ανάπτυξη του.

Ευχαριστώ

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


xuito μου από ότι βλέπω στο βιβλιάριο μας σχεδόν κάθε μήνα μέχρι τον 18 έχουμε εμβόλιο οπότε την επίσκεψη δεν την γλιτώνουμε, μαζί με το εμβόλιο η γιατρός ελέγχει και την ανάπτυξή μας. Εσείς κάνετε διαφορετική επίσκεψη? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ναι , εμείς κάνουμε τα εμβόλια μας στο σταθμό προστάσίας μάνας και παιδιού στο ΙΚΑ και τη μηνιαία επίσκεψη την κάνουμε στην εξωτερική παιδίατρο μας , την οποία συμβουλευόμαστε για διατροφή ,ανάπτυξη κλπ.

Είναι τράβηγμα , αλλά δεν γίνεται διαφορετικά , ρώτησα στο ΙΚΑ αν αθα μπορούσα να πηγαίνω να γράφω τα εμβόλια και να τα παίρνω μαζί μου να τα κάνει η παιδίατρος αλλά μου είπαν ότι μερικά από αυτά τα έχουν στο ψυγείο τους και τα κάνουν στα μωράκια και δεν γίνεται αυτό που ζητάω.

Επομένως , αναγκαστικά πάμε και στα δύο μία φορά το μήνα , αλλιώς θα έπρεπε να πληρώνω το κόστος για όλα τα εμβόλια από την τσέπη μου...

Άσε που στο ΙΚΑ έχουν μια ζυγαριά από αυτές που είχε ο μπακάλης παλιά και ΠΑΝΤΑ μου το βγάζει ότι να'ναι στο βάρος π.χ. το 15νθήμερο μέχρι να πάμε στο ΙΚΑ το μωρό βάζει 50 γρ. και το 15νθήμερο μέχρι να πάμε στη γιατρό μας βάζει 550γρ!!! (η γιατρός έχει ψηφιακή ζυγαριά)

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εμας ο παιδίατρος μας είπε ότι μεχρι τον χρόνο καλό είναι να παρακολουθούμε την αναπτυξη καθε μηνα.

Αλλα εμείς κανουμε τα εμβόλια στο ιατρείο οπότε παντα μας μετραει.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Κι εμεις καθε μηνα πηγαιναμε μεχρι να χρονισει (οπου καναμε και τα εμβολια). Και γενικα ακομα και τωρα, οταν χρειαστει εμβολιο. Μετα το χρονο θα αραιωσετε τις επισκεψεις. Η γιατρος τι λεει?

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ακόμα και τώρα κάθε μήνα πάμε αλλά τα εμβόλια που πρέπει να κάνουμε τα γράφω στο Ικα όσα γράφονται και τα παίρνω εγώ απο το φαρμακείο και μας τα κάνει ο γιατρός μας.Οπότε δεν χρειάζεται να πηγαίνεις και στο Ϊκα και στον παιδίατρο .Υπάρχουν μόνο κάποια ευτυχώς τα πιο φθηνά που δεν γράφονται γιατί χορηγούνται δωρεάν απο το κράτος για να τα κάνεις στο Ιδρυμα παιδιού και μάνας οπότε τα αγοράζεις απο την τσέπη σου.

Τουλάχιστον όμως είμαι σίγουρη ότι την παρακολουθεί σωστά ο γιατρός της και είναι εκεί ΄΄οποτε τον χρειάζομαι αλλίως με το Ϊκα :mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Κι εμεις καθε μηνα πηγαιναμε μεχρι να χρονισει (οπου καναμε και τα εμβολια). Και γενικα ακομα και τωρα, οταν χρειαστει εμβολιο. Μετα το χρονο θα αραιωσετε τις επισκεψεις. Η γιατρος τι λεει?

 

Δεν τη ρώτησα ακόμη τη γιατρό! Εϊπα να ρωτήσω εσάς πρώτα! :roll:

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όχι όλα αλλά μερικά εμβόλια τα γράφει το ΙΚΑ, οπότε γλιτώνεις μερικές επισκέψεις. Εμείς μέχρι τώρα κάναμε 4 εμβόλια εκ των οποίων τα 2 τα έγραφε το ΙΚΑ. Ρώτα ποιά εμβόλια γράφει για να γλιτώσεις τις επισκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

περιπου μεχρι 18 μηνων καναμε καθε μηνα επισκεψη για εμβολιο και μεχρι το χρονο τα μετρουσε καθε μηνα,μετα τα μετρουσε καθε 3μηνο.παντως τα εμβολια μετα τα 2 αραιωνουν πολυ.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα , το μωρο μου ειναι μολις 13 ημερων κ αναρωτιεμαι ποτε πρεπει να δουμε παιδιατρο για μια πρωτη εξεταση. μηπως γνωριζει κανεις? νομιζω στις 15 -20 μερες ειναι καλα? φυσικα στο νοσοκομειο που μειναμε 4 μερες την εβλεπε παιδιατρος καθε μερα, τωρα ομως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φωτεινή καλό είναι ο παιδίατρος που θα παρακολουθεί το παιδί να σας κάνει άμεσσα μια επίσκεψη για να σας ενημερώσει και για κάποια πρακτικά θέματα! Αν το παιδάκι θηλάζει αποκλειστικά καλό είναι να μετράτε το βάρος του κάθε βδομάδα για τον πρώτο μήνα, αν όχι πρέπει να σε ενημερώσει η παιδίατρος για τις ποσότητες και τη συχνότητα του ταίσματος. Επίσης εμάς στο μαιευτήριο ούτε το ύψος δεν πρόλαβαν να μας μετρήσουν, το βιβλιάριο του παιδιού ήταν πρακτικά άγραφο! :(

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

φωτεινή καλό είναι ο παιδίατρος που θα παρακολουθεί το παιδί να σας κάνει άμεσσα μια επίσκεψη για να σας ενημερώσει και για κάποια πρακτικά θέματα! Αν το παιδάκι θηλάζει αποκλειστικά καλό είναι να μετράτε το βάρος του κάθε βδομάδα για τον πρώτο μήνα, αν όχι πρέπει να σε ενημερώσει η παιδίατρος για τις ποσότητες και τη συχνότητα του ταίσματος. Επίσης εμάς στο μαιευτήριο ούτε το ύψος δεν πρόλαβαν να μας μετρήσουν, το βιβλιάριο του παιδιού ήταν πρακτικά άγραφο! :(

 

Νομίζω στο μήνα επάνω γίνεται η πρώτη επίσκεψη.Και δεν χρειάζεται κάθε βδομάδα ζύγισμα,αν θηλάζει το μωρό και βρέχει-λερώνει πάνες κανονικά.Και ο πιο ειδικός να σου πει για την ποσότητα και τη συχνότητα του ταίσματος είναι το ίδιο το μωρό.;);)

Εμείς μέχρι τον 8ο πηγαίναμε κάθε μήνα,από κει και πέρα κάθε δίμηνο,εκτός και αν μεσολαβεί εμβόλιο..

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την πρώτη εβδομάδα μετά την έξοδο από το μαιευτήριο φέραμε παιδίατρο στο σπίτι να μας δει. Μετά ανα δίμηνο ερχόταν για εμβόλιο (η ανάπτυξή μας ήταν σούπερ, είχα νοικιάσει μια ζυγαριά για το πρώτο τρίμηνο για να μην αγχώνομαι) και μας εξέταζε κιόλας. Έχει περάσει και διάστημα τεσσάρων μηνών που δεν τον έχει δει γιατρός (δεν θέλαμε εμβόλιο-δεν είχαμε αρρωστήσει-την ανάπτυξη την έλεγχα εγώ συγκρίνοντας τις καμπύλες στο βιβλιάριο). Γενικά μας βλέπει ο γιατρός μόνο για εμβόλια όχι για έλεγχο ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...