Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ και γυναικολογικές εξετάσεις


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσώ αν το ΙΚΑ καλύπτει γυναικολογικές εξετάσεις σε ιδιωτικά κέντρα. Π.χ. ο γυναικολόγος μου (που δεν είναι του ΙΚΑ) μου γράφει να κάνω διάφορες εξετάσεις σε μικροβιολογικό (π.χ. καλλιέργεια κολπικού εκκρίματος), κι εγώ μέχρι σήμερα τις έκανα σε ιδιωτικά μικροβιολογικά (π.χ. βιοιατρική) γιατί δεν ήθελα να πηγαίνω στο ΙΚΑ και φυσικά τις πληρώνω μόνη, μου. Αναρωτιόμουν όμως αν αυτά τα έξοδα καλύπτονται από το ΙΚΑ, ή τουλάχιστον μέρος τους. Και τι πρέπει να κάνω? Θα πρέπει ας πούμε να κλείσω ραντεβού με γυναικολόγο στο ΙΚΑ της περιοχής μου και να του πω οτι θέλω να κάνω αυτές τις εξετάσεις και αυτός θα μου δώσει κάποιο χαρτί? Ή δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και θα πρέπει να κάνω τις εξετάσεις στο ΙΚΑ.

Όποια γνωρίζει ας μου πει παρακαλώ γιατί από τα τηλ. με το ΙΚΑ δεν βγάζω άκρη και δεν μπορώ να λείψω μια μέρα από τη δουλειά για να πάω εκεί.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


Dimela καλησπέρα, δεν ξέρω αν ενημερώθηκες αλλά και εγώ επειδή πρόσφατα τα ανακάλυψα λόγω πείρας (επειδή αν δεν πάς δεν σου λέει κανείς) θα σε ενημερώσω όσο μπορώ. Λοιπόν πρέπει να κλέισεις αρχικά ραντεβού με γθναικολόγο του Ικα. Δεύτερον θα σου γράψει παραπαμπτικό για οποιαδήποτε εξέταση θές (για τεστ πάπ πας συνήθως σε κέντρο μάνας και παιδιού αν είσαι νότιες περιοχές , προς βόρεια δεν ξέρω) με το παραπεμπτικό βεβαίως και αφού κλείσεις και εκεί ραντεβού με ένα τηλέφωνο που θα σου δώσει ο γιατρός. Κάπως έτσι γίνεται και με όλες τις άλλες εξετάσεις, για παράδειγμα εμένα μου έγραψε για υπέρηχο κοιλιάς και απο εκέι και πέρα σου δίνουν στο ίκα ένα πάκο φυλλάδια με όλα τα διαγνωστικά κέντρα που είναι συμβεβλημένα με το ίκα και πάς σε όποιο θές αφου κλέισεις ραντεβου με το παραπεμπτικό, δωρεάν . Παρόλαυτά τον κολπικό υπέρηχο δεν τον καλύπτει το Ικα και έτσι αν σου προτείνει ο γιατρός να πάς να κάνεις πρέπει να το πληρώσεις απο τη τσέπη σου (δυστυχώς).

Αυτά προσ το παρόν ελπίζω να σε διαφώτισα έστω και λίγο. Και εγω ακόμη μαθαίνω....

Ελ!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα για τις αιματολογικες με ετρεχαν σε 3 διαφορετικα νοσοκομεια γιατι δεν γινονται ολες στο ικα.Βεβαια δεν πηγα και τις εκανα ολες στο ελενας.Απο υπερηχους πηρα καποια χρηματα πισω για οσους ομως ειχα κανει σε δημοσιο νοσοκομειο οχι για αυτες που ειχα κανει σ ιδιωτικα.Εχουν δικο τους κεντρο για υπερηχους στην πλατεια αττικης αν θυμαμαι αλλα με τα ραντεβου γινεται χαμος εμενα παντως δεν μου εβγαιναν οι ημερομηνιες.Παντως στο ταμειο η κοπελα μου ελεγε οτι ειναι κατω απο 100ευρω φερτα και βλεπουμε οχι ομως απο ιδιωτικα.Εγω γεννησα αυγουστο αν αλλαξε κατι δεν ξερω.Α!για σιδηρο και τα αλλα συμπληρωματα εχεις δικαιωμα χωρις συμμετοχη να στα γραψει καθε μηνα γυναικολογος στο κεντρο μανας και παιδιου(μεσω 184 κανονιζεις ραντεβου)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

εγω παλι με το ΙΚΑ δεν μπορω να καταλαβω τι εξετασεις δικαιουμαστε κ τι οχι αλλα μου λεει ο ενας γιατρος αλλα ο αλλος θα παω στα κεντερικα να παρω χαρτι γιατι δεν μπορω να πληρωνω 100ευρα καθε φορα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μήπως ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει...? Αν μου γράψει γιατρος του Ικα εξετάσεις αίματος,ούρων ,ζαχάρου και τοξόπλασμα, υπάρχει συμβεβλημένο ιατρικό κέντρο (πχ Euromedica) όπου μπορώ να πάω και να πληρώσω μόνο μια απλή συμμετοχη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει...? Αν μου γράψει γιατρος του Ικα εξετάσεις αίματος,ούρων ,ζαχάρου και τοξόπλασμα, υπάρχει συμβεβλημένο ιατρικό κέντρο (πχ Euromedica) όπου μπορώ να πάω και να πληρώσω μόνο μια απλή συμμετοχη???

 

Τα συγκεκριμένα θα τα κάνεις σε ιατρείο του ΙΚΑ αφού πάρεις παραπεμπτικό. Είναι αρκετή ταλαιπωρία γιατί πας μία φορά να σου τα γράψει ο γιατρός του ΙΚΑ , μία να τα κάνεις (που μπορεί να σε στείλουν και σε 3 διαφορετικά σημεία) και τέλος άλλη μία φορά για να πάρεις τα αποτελέσματα...Αν κάποια εξέταση πρέπει να την κάνεις και δεν γίνεται στι ΙΚΑ σου το λέει ο γιατρός , σου γράφει παραπεμπτικό , πηγαίνεις στο γραφείου του διοικητή να σου σφραγίσουν το χαρτί με μία σφραγίδα "δεν εκτελείται στο ΙΚΑ" και σου δίνουν χαρτί με τα συνεργαζόμενα εργαστήρια , όπου κάνεις την εξέταση και δίνεις μόνο το χαρτί , χωρίς να πληρώσεις κάτι.Αν επιλέξεις να τα κάνεις έξω από μόνη σου δεν παίρνεις χρήαμτα πίσω...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σε βολευει αυτο που σου εγαψε η xuito και αν μενεις αθηνα μπορεις να πας στο ελενα να τις κανεις (χωρις ραντεβου) και μετα πας την αποδειξη στο ικα και περνεις σχεδον ολα τα χρηματα πισω.εγω εκανα καθε μηνα γενικη ουρων-γενικη αιματος-ζαχαρο αιματος και μου κοστιζε 7 ευρω.εδινα στις παροχες στο ικα την αποδειξη και μου εδινε 6,5 ευρω πισω.τα αποτελεσματα(τουλαχιστον απο τις πιο πανω εξετασεις)τα παιρνεις την επομενη ημερα.αλλα πρεπει να εισαι νωρις εκει για να κοψεις το παραβολο και να παρεις σειρα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
αν δεν σε βολευει αυτο που σου εγαψε η xuito και αν μενεις αθηνα μπορεις να πας στο ελενα να τις κανεις (χωρις ραντεβου) και μετα πας την αποδειξη στο ικα και περνεις σχεδον ολα τα χρηματα πισω.εγω εκανα καθε μηνα γενικη ουρων-γενικη αιματος-ζαχαρο αιματος και μου κοστιζε 7 ευρω.εδινα στις παροχες στο ικα την αποδειξη και μου εδινε 6,5 ευρω πισω.τα αποτελεσματα(τουλαχιστον απο τις πιο πανω εξετασεις)τα παιρνεις την επομενη ημερα.αλλα πρεπει να εισαι νωρις εκει για να κοψεις το παραβολο και να παρεις σειρα.

 

 

Απογευμα δεν μπορεις να κανεις εξετασεις?

 

Εγω πηγα στο ικα για να μου γραψει τς εξετασεις ο γιατρος

παω εχθες σε ενα μικροβιολογικο στην Αθηνα μου λεει 200€ παω σημερα σε ενα αλλο μου λεει 130€ ,απορω τοτε γιατι τις εγραψα στο Ικα

 

τωρα εκλεισα ραντεβου στο Ικα να της κανω εκει και απο την μια λεω οκ θα γλυτωσω τα χρηματα αλλα απο την αλλη λεω τα αποτελεσματα θα ειναι σωστα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκει μπορω να παω με το χαρτι του γιατρου απο το Ικα η πρεπει να μου τις ξαναγραψει γιατρος απο εκει?

 

ο γιατρος μου εχει γραψει ολες τις εξετασεις του προγεννετικου ελεγχου

μηπως θυμασαι περιπου ποσα πληρωσες στο Ελενα?

Link to comment
Share on other sites

εκει μπορω να παω με το χαρτι του γιατρου απο το Ικα η πρεπει να μου τις ξαναγραψει γιατρος απο εκει?

 

ο γιατρος μου εχει γραψει ολες τις εξετασεις του προγεννετικου ελεγχου

μηπως θυμασαι περιπου ποσα πληρωσες στο Ελενα?

 

 

να πας με το χαρτι απο το γιατρο του ικα,εγω πηγαινα χωρις χαρτι (εκτος απο τις πρωτες του προγεννητικου)και ελεγα απλα μια γενικη αιματος-ουρων και ζαχαρο αιματος.ειχα πληρωσει 190 ευρω και πηρα πισω απο το ικα περιπου 125-130 ευρω.τα αποτελεσματα ομως θα βγουνε σε 10-15 μερες.πρεπει ομως να εισαι νωρις εκει,να φροντισεις να εχεις ηδη κοψει την αποδειξη στις 8 για να κατεβεις στον κατω οροφο να παρεις σειρα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο

αν παω στο μικροβιολογικο και κανω τις εξετασεις και πληρωσω και αυτες που δεν εχουν συμβαση με τι Ικα ,130? και μετα παω με την αποδειξη στο Ικα και ζητησω τα λεφτα θα παρω τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο

αν παω στο μικροβιολογικο και κανω τις εξετασεις και πληρωσω και αυτες που δεν εχουν συμβαση με τι Ικα ,130? και μετα παω με την αποδειξη στο Ικα και ζητησω τα λεφτα θα παρω τιποτα?

 

 

αν θα παρεις θα παρεις ψιχουλα.....να καταλαβεις οτι οσες γνωστες μου πηγαν αποδειξη απο εξεταση β επιπεδου απο ιδιωτικο κεντρο στο ικα, για ποσο 100 ευρω εδωσαν .........8 ευρω πισω!!!!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

κοριτσαι οπως εγραψα και αλλου σημερα πηγα σε γιατρο του ικα για να μου γραψει εξετασεις και μου εγραψε και την αυχενικη που μου σφραγισε επειτα η γραμματεια και ειναι ετοιμη.

θα την δεχτουν τωρα στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο δεν ξερω.θα δειξει.

παντως μου την εγραψαν και τη σφραγισαν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τελικα εκανα χθες την αυχενικη στο ριο με το χαρτι που μου εγραψαν και σφραγισαν στο ικα ...τελικα δεν πληρωσα ουτε 1 ευρω..!

το δεχτηκαν και δεν μου ειπαν τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...