Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληγή πίσω από το αυτί


Recommended Posts

η μπεμπα μου εχει μαζεψει πισω απο το αφτακι της κατι σα πυον,χωρις ομως πληγη που μολις το σκουπισεις φευγει κ αν το αφησεις γινεται ενα χρωμα ψιλοκιτρινο κ ξηρο και μου ειπαν πως μπορει να ειναι μυκητες.θα μπορουσε να ειναι? κ αν ναι? τι πρεπει να κανω για να μη τους βγαζει? απο τι μπορει να προερχοντε? απο κακο σκουπισμα πισω απο τα αφτακια της ισως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό δημιουργείται από την υγρασία μετά το μπάνιο, θέλει καλό σκούπισμα, αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να το καθαρίσεις σιγά σιγά με βαμβακάκι και όταν κάνεις μπάνιο το παιδί να σκουπίζεις καλά το σημείο εκείνο.

Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχω κ να παρω τη γιατρο τηλεφωνο δηλαδη ε? ειναι συνηθησμενο στα μωρακια?

 

 

να παρεις την γιατρο σου μηπως σου δωσει κρεμουλα να του βαζεις..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη. Το μωράκι μου είναι 4 μηνών και εδώ και 2-3 μέρες πίσω από το αυτί του έχει έναν ερεθισμό και μάλλον τον πονάει γιατί το πιάνει και το τραβάει όλη την ώρα. Ο παιδίατρος είπε να του βάλω Aquasol αλλά σήμερα είδα ότι έτρεξε αίμα. Έχει τύχει σε καμία. Ξέρετε κανένα παιδοδερματολόγο?

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά..εμείςεπειδή είχαμε πρόβλημα με ατοπική δερματίτιδα πήγαμε στο μητέρα που έχει πολύ καλούς παιδοδερματολόγους..απλά πάρε ένα τηλ πιο πριν για να σου κλείσουν ραντεβού...σου κλείνουν άμεσα, εντός της ημέρας όταν δεν είναι αργία

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Το ειχε ο Βασιλακης για καιρο απο μωρο και βαζαμε elocon (προσοχη κορτιζονουχα τονιζω) . Δεν θα την βαλεις μονη σου αλλα ρωτησε τον παιδιατρο. Ηταν το μονο που ειδαμε αποτελεσμα. Οποτε ξαναγινοταν αντε παλι . Ισως να υπαρχει καλυτερος τροπος βεβαια.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΚΤΩ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ.ΕΓΩ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΛΙΓΟ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΑΜΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΣ CHICCO.

Link to comment
Share on other sites

και μένα το παθαίνει συχνά, θέλει πολύ καλό σκούπισμα (εγώ τον κάνω με πιστολάκι) πίσω από το αυτί, γιατί ανοίγει λόγω υγρασίας. Και εγώ την elocon του βάζω κατόπιν εντολής γιατρού, ελάχιστη ποσότητα λόγω κορτιζόνης, την επόμενη μέρα περνάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα είχαν και τα δύο παιδάκια και συμπέρανα εμπειρικά οτι ήταν επειδή την παραμελούσα εντελώς την περιοχή κατά το πλύσιμο.

 

Τα δικά μου έκαναν μια κρούστα στην περιοχή, δεν είχε τρέξει αίμα όμως και δεν είχα θορυβηθεί και τόσο.

 

Μέχρι να πάω στο γιατρό, είπα να βάλω λίγο ελαιόλαδο, όπως θα έβαζα στη νινίδα. Με το ελαιόλαδο μαλάκωσε η κρούστα και σταδιακά έφυγε, χωρίς πολλά-πολλά. Από τότε, όποτε το θυμάμαι, όταν τα λούζω, πλένω ελαφρά και την περιοχή πίσω από τα αυτάκια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε ανοίξει το δερματάκι του και πίσω απ'το αυτί και στο λαιμουδάκι και είχαμε βάλει για 2-3 μέρες dactador... όμως έχει κορτιζόνη γιαυτό ρώτα τον παιδίατρό σου πρώτα.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις

Παιδια ανακαλυψα απο τι ειναι.

Ειναι γελιο , ειναι τρελλο αλλα ειναι επειδη μενει υγρασια μετα το μπανιο πισω απο το αυτι ή στα μαλλια σε εκεινο το σημειο.

 

Απο τοτε που στεγνωνω τελειως μα τελειως (ακομα και πιστολακι εβαλα) ΗΣΥΧΑΣΑ. :D:D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ανακαλυψα απο τι ειναι.

Ειναι γελιο , ειναι τρελλο αλλα ειναι επειδη μενει υγρασια μετα το μπανιο πισω απο το αυτι ή στα μαλλια σε εκεινο το σημειο.

 

Απο τοτε που στεγνωνω τελειως μα τελειως (ακομα και πιστολακι εβαλα) ΗΣΥΧΑΣΑ. :D:D:D

 

απο αυτο ειναι ναι!το ειχε το παιδακι μιασ φιλης μου κ της το ειπε ο γιατρος να το σκουπιζει καλα.της εδωσε κ μια αλοιφη για λιγεσ μερες κ εκτοτε ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Εγω του εβαλα τρεις φορες fusidin κρεμα τρεις φορες για μην μολυνθει και να σταματησει το υγρο και μετα μια μικτη αλοιφη που βαζω στον μπεμπη για την ατοπικη δερματιτιδα και εξαφανιστηκε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια βάζω λίγη βαζελίνη μετά το μπάνιο ακόμα και τώρα που είναι δύο χρονών.Από τότε που της τη βάζω ούτε κρούστα πιάνει ούτε ματώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κορίτσια. Έχω ένα κοριτσάκι 5 μηνών το οποίο θηλάζει μέχρι και σήμερα, δυστυχώς όχι αποκλειστικά (πίνει το Almiron) όσο και αν προσπάθησα. Εδώ και περίπου 3 εβδομάδες παρατήρησα ότι πίσω από το αυτάκι της έχει βγάλει έκζεμα. Ο γιατρός σύστησε να της βάλω την Rettavate cream για 2-3 μέρες πρωί και βράδυ. Έδειξε να περνάει αλλά δυστυχώς ξαναεμφανίστηκε και όχι μόνο αυτό αλλά έβγαλε και στο άλλο!!!!!!! Σκέφτηκα ότι μπορεί να την πειράζει κάποιο αφρόλουτρο και γι' αυτό της το άλλαξα. Παίρναμε το Johnson, τώρα χρησιμοποιεί της Penaten, δυστυχώς καμία αλλαγή. Θα της αλλάξω και το απορρυπαντικό, μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ το Αρκάδι και λέω να δοκιμάσω της Προδέρμ. Αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω τί άλλο μπορεί να το δημιουργεί. Να σημειώσω ότι τρώει και κρέμα ρυζάλευρο αλλά το έκζεμα υπήρχε πριν τη στερεά τροφή.

Υπάρχει καμιά μανούλα με παρόμοιο πρόβλημα; Ή τουλάχιστον γνωρίζει κάποια κοπέλα να με βοηθήσει; Υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με την διατροφή μου (μητρικό γάλα) αν και έχει μειωθεί πάρα πολύ και παίρνει μικρή ποσότητα;

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου ειναι 1,5 και ακόμα έχει!!! Τώρα το συνήθισαμε, απλά κάθε πρωι της καθαρίζω με λιγο νεράκι και βαμβάκι πίσω απο το αυτί (λωβό). Μάλιστα πρόσφατα ανακαλυψα οτι βγάζει και στο πάνω μέρος του αυτιού :mad:. Έβαζα κι εγώ κρέμες στην αρχή αλλά δεδομένου οτι είναι κορτιζονούχες και ότι μόλις τις σταματήσεις ξαναβγαίνει το έκζεμα, τις σταμάτησα. Να σου ευχηθώ περαστικά να είναι σε εσας και να μην σας ταλαιπωρήσει για τόσο καιρό. Πάντως η γιατρός είπε οτι αυτό βγαίνει επειδη συγκρατείται υγρασία και επειδη έχει πολλές πτυχώσεις στο σημείο αυτό, οπότε μην ταλαιπωρήσε με πειραματα (η γνωμη μου παντα).

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου εβγαλε εκζεμα ενα φεγγαρι της εβαλα purelan απο τη medela και ηρεμησε αλλα επειδη ειχε νυχακια και το πειραζε συνεχεια πηγα στον γιατρο για κατι πιο δραστικο και μου εδωσε hydrovit babycare face and body cream πραγματι το εκζεμα εφυγε αλλα επειδη εγω εκανα το λαθος να της βαλω σε ολο το προσωπο αντι μονο στο φρυδι που ειχε προβλημα της βγηκαν κατι μικραα σπιρακια τα οποια ομως εξαφανιστηκαν με το που της εβαλα της proderm εχει περασει ενας μηνας απο τοτε και δεν εχει ξαναβγαλει..Συμφωνω με τη mgeorgan στον να μην πειραματιεσαι και πολυ και παρε και μια δευτερη γνωμη αν οχι απο γιατρο απο φαρμακοποιο που εμπιστευεσαι..Περαστικα παντως ευχομαι τα νινακια σας να γινουν συντομα καλα..Α!καμια απο τις κρεμες που σου ειπα δν ειναι κορτιζονουχα..η κορτιζονη μου ειπε ο παιδιατρος στα μωρα ειναι η αισχατη λυση..ειδικα τοσο μικρα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φταίει το συμπλήρωμα που πίνει. Δοκίμασε να της το αλλάξεις σε υποαλλεργικό, ρωτώντας φυσικά τον παιδίατρο. Είχα μεγάλο πρόβλημα με τη μικρή μου, φαντάσου ότι είναι δύο ετών και πίνει ακόμη υποαλλεργικό. Πάντως κάπως έτσι άρχισε και εμάς και εξαπλωνόταν. Ότι κρέμα και να βάλεις εάν φταίει το γάλα δεν θα γίνει τίποτε.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την despetros. εμεις το βγαλαμε καπου σε αυτην την ηλικια την θηλαζα αποκλειστικα αλλα απο οτι φανηκε ειχε αλλεργεια στο αγελαδινο γαλα. Εστι εκανα αποχη απο τα γαλακτοκομικα. Την πηγα στο παιδων σε δερματολογο και μου ειπε να χρησιμοποιω μονο φυτικα προιοντα(aderma) και να ενυδατωνω συνεχως το προσωπο με ενυδατικη φυτικη. Το αντιλιακο που πηραμε ηταν για την ατοπικη δερματιτιδα και βεβαια καναμε τεστ σε μεγαλυτερη ηλικια αφου την θηλαζα μεχρι ενος ετους και οντως βγηκαμε αλλεργικες στο γαλλα στην σκονη σπιτιου και στο αυγο. Αυγο δεν εχει φαει μεχρι σημερα και γαλα πινουμε υποαλλεργικο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!!!!!!

Οταν γεννήθηκε η μικρούλα μου και ενώ ήταν μερικών ημερών εμφάνισε δερματίτιδα σε όλο της σχεδόν το πρόσωπο και περισσότερο στα φρυδάκια της. Με μια απλή ενυδατική (της Penaten) εξαλλείφθηκε το πρόβλημα σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα και δεν ξαναέβγαλε. Θα μιλήσω σήμερα και με τον γιατρό αλλά δεν θέλω να της βάζω κορτιζονούχες κρέμες, προτιμώ κάτι πιο φυσικό.

Έκζεμα είχα και εγώ σε ένα σημείο στο τριχωτό του κεφαλιού μου, με ταλαιπωρούσε σχεδόν 4 χρόνια και κανά χρόνο πριν μείνω έγκυος είχε υποχωρήσει. Πώς; Χρησιμοποιώντας ένα φυτικό σαμπουάν της Jurlique με λεβάντα και αφού είχα πειραματιστεί με πολλά άλλα του εμπορίου. Βέβαια όλα αυτά τα χρόνια το τι κορτιζόνη είχα βάλει δεν λέγεται, το αποτέλεσμα όμως μηδέν. Μάλλον από μένα θα το κληρονόμησε........

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...