Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos!! σφιγγεται απο κολικούς και κάνει πυρετό?


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα. τις τελευταίες ώρες΄πάω να τρελαθώ. έχω ένα αγοράκι 35 ημερών, θηλάζω αποκλειστικά και τις τελευταίες μέρες πρέπει να περνάμε κολικούς. πολυ σφιξιμο, κλανιτσες και πονος. σημερα, μετα απο μια ηρεμη χθεσινη μερα τον επιασε πολυ μα πολυ σφιξιμο για καμια ωρα και το ειδα λιγο ζεστο. του βαζω ενα ψηφιακο θερμομετρο εδειξε 37.4. του βαζω κι ενα κανονικο εδειξε 37.8. τα χω παιξει. περιμενω την παιδιατρο στις 9 και μ εχει φαει η αγωνια!!!!

μπορει να ειναι απο το πολυ σφιξιμο ή μας βλεπω για κανενα "Παίδων" αποψε???????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τον παιδιατρο αμεσως. Μπορει να σου πει καλλιεργια ουρων. Μου μυριζει ουρολοιμωξη εδω. Τα τσισακια του πορτοκαλιζουν?

Δεν ειμαι γιατρος μην σε τρομαξω και αδικα απλα καμενη μαμα απο τα συμπτωματα αυτα. :? Ο πυρετος δεν ειναι πολυ ψηλος αρα μπορει και να πεφτω εντελως εξω.

Ενημερωσε μας γιατι με αγχωσες

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω περιεργη να δω τι σου ειπε ο παιδιατρος. Απο την εμπειρια μου με το παιδι μου που εκανε 3 μηνες φοβερους κολικους, ξερω οτι 37,4 ειναι απολυτως φυσιολογικη θερμοκρασια για νεογεννητο και γενικα για μωρο. Τα μωρα εχουν ουτως η αλλως αυξημενη θερμοκρασια σωματος σε σχεση με τους ενηλικες γι αυτο και ενας ψυχραιμος παιδιατρος θα σου πει οτι αν δεν κανει 38 ενα μωρο δε θεωρειται πυρετος και δε δινεις τιποτα παρα μονο υγρα για να δροσιστει.

Ειδικα οι κολικοι, τα δοντακια, το φαγητο και τα κακα αυξανουν τη θερμοκρασια του σωματος λογω της προσπαθειας που καταβαλεται για τις παραπανω "εργασιες".

Σε καταλαβαινω που αγχωνεσαι γιατι κι εγω με ενα θερμομετρο στο χερι ημουν, μεχρι που με εκραξε πια ο παιδιατρος και μου ειπε οτι αν θελω να το παιζω γιατρος, τουλαχιστον να τα ξερω καλα :oops:

37, 4 ειμαι απολυτως βεβαιη οτι ειναι πολυ νορμαλ θερμοκρασια για τοσο μικρο μωρο.

Πες μας τι εγινε τελικα :lol:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ ισως εχεις δικιο. Χιλια συγνωμη που πεταξα αυτο που πεταξα . Τα ψυχικα βιωματα βλεπεις του Παιδων ειναι ανεξιτηλα πανω μας.

Σφιγγοταν 3 μερες σαν κολικους και μετα μπαμ μας εσκασε το θεμα ουρολοιμωξη. Να σκεφτεις πλεον το πρωτο που σκεφτομαι ειναι καλλιεργεια. 3 μερες την ειχε ο καημενος και εγω νομιζα κολικοι. Αλλα επειδη ειμαι εγω φοβιτσιαρα με το θεμα δεν επρεπε να πω τιποτα.

 

Kassiani σε ευχαριστω που επανεφερες την λογικη :D και την ψυχραιμια.

 

Newlife ευχομαι ολα να ειναι καλα :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ ισως εχεις δικιο. Χιλια συγνωμη που πεταξα αυτο που πεταξα . Τα ψυχικα βιωματα βλεπεις του Παιδων ειναι ανεξιτηλα πανω μας.

Σφιγγοταν 3 μερες σαν κολικους και μετα μπαμ μας εσκασε το θεμα ουρολοιμωξη. Να σκεφτεις πλεον το πρωτο που σκεφτομαι ειναι καλλιεργεια. 3 μερες την ειχε ο καημενος και εγω νομιζα κολικοι. Αλλα επειδη ειμαι εγω φοβιτσιαρα με το θεμα δεν επρεπε να πω τιποτα.

 

Kassiani σε ευχαριστω που επανεφερες την λογικη :D και την ψυχραιμια.

 

Newlife ευχομαι ολα να ειναι καλα :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

newlife καλησπέρα και να σου ζήση το μωράκι σου,

 

Η θερμοκρασία των βρεφών αυτής της ηλικίας μέχρι 37,2 είναι φυσιολογική μάλιστα αν είναι και μετά φαγητό είναι απόλυτα οκ.Για το 37,4 αρχίζεις να ανησυχείς λιγάκι και σκεφτεσαι μήπως το έχεις παραντύσει λιγάκι το γδύνεις λοιπόν και το αφήνεις γυμνό για κανα 5λεπτο αν η θερμοκρασία πέσει δεν αξιολογείται.Ομως για το 37.8 αλλάζουν τα πράγματα. Αξιολογείται σίγουρα και επειδή το μωρό είναι κάτω των 40 ημερών θέλει άμεση αντιμετώπιση.Ο πιο συχνός λόγος είναι η ουρολοίμωξη και αν είναι αυτό θέλει ενδοφλέβια αντιβίωση.

Συγχώρα με αν σε αγχωσα αλλά ΄πρέπει να ξέρουμε΄πότε κάτι είναι επείγον και πότε όχι.

Υποθέτω ότι θα σου τα έχει πει και η παιδίατρος σου ήδη.Εύχομαι να είναι όλα καλά και να μην ισχύει τίποτα από αυτά που σου είπα.Περίμένω νέα σου και να θυμάσαι ότι και ναναι είναι αντιμετωπίσιμο και περαστικό

Ρέα.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο ειναι παντα να συμβουλευεσαι τον παιδιατρο και φυσικα οχι εμας που δεν εχουμε ειτε ιατρικες γνωσεις ειτε εικονα του παιδιου.

Τα οσα σου ειπα ειναι απο προσωπικη μου εμπειρια.

Η κορη μου ασαραντιστη ακομα εκανε 37,5 χωρις εμφανη αιτια.

Ημουν πολυ αγχωμενη και τη θερμομετρουσα για ψυλλου πηδημα.

Αφενος μου εθεσε καποιους κανονες ο γιατρος και μου εξηγησε καποια πραγματα αφετερου συνηθισα και το παιδι μου.

Εμενα η κορη μου απο την 1η μερα που γεννηθηκε δεν εχει πυρετο αν δεν παει 38.

Επισης πολλες μαναδες ντυνουν πολυ ζεστα το μωρο τους η το μετρανε μετα απο γευμα η κενωση.

Αρα καταρχην ο καλυτερος συμβουλος ειναι η ψυχραιμια, η παρατηρηση του παιδιου σου και οι οδηγιες του γιατρου.

Η ελαφρως αυξημενη θερμοκρασια απο μονη της δε συνιστα μετρο για διαγνωση παθησης και δη λοιμωξης.

Καλα σου λεει η Ρεα ρωτα το γιατρο και πες μας κι εμας να μας φυγει η περιεργεια :lol:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...