Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ


BABY

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ? ΕΙΝΑΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ? ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ? ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΘΑ ΠΑΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ,ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΣ ΚΑΙ ΟΛΙΓΟΛΟΓΟΣ. ΙΔΩΜΕΝ......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Με παρακολουθούσε ο Αναγνώστου στην εγκυμοσύνη μου, γιατί έκανα ενέσεις ηπαρίνης. Η γνώμη μου είναι μπερδεμένη: Παρακολουθούσε και την αδερφή μου πριν μείνω έγκυος εγώ, την παρακολουθούσε στο Μητέρα (γιατί τότε δεν είχε ιατρείο) και δεν της έπαιρνε ποτέ λεφτά. Όταν άνοιξε το ιατρείο του, εντάξει, έπαιρνε λεφτά, καμιά 50ριά ευρώ την επίσκεψη (το 2009). Κατά διαστήματα σε υποβάλλει και σε μία εξέταση που γίνεται στο ιατρείο του και τότε τα 50 γίνονται 100. Γενικώς πάντως θεωρώ ότι είναι από τους καλούς ανθρώπους=γιατρούς και είναι συμπαθέστατος. Σαν επιστήμονα δεν έχω τα προσόντα να τον κρίνω, το μόνο που έχω να πω είναι ότι πηγαίνοντας στο ιατρείο του, αφού έχεις μείνει έγκυος, είναι σχεδόν αδύνατον να μην πάρεις ενέσεις ηπαρίνης. Το γιατί δεν το ξέρω, ίσως είναι μεγάλη η ευθύνη που έχει και -εφόσον ο οργανισμός στην εγκυμοσύνη ψιλοτρελλαίνεται και οι ενδείξεις του δεν είναι φερέγγυες (αυτό μου το έχει πει και ο ίδιος) - σου λέει "καλύτερα να πάρεις παρά να μην πάρεις"....

Link to comment
Share on other sites

Με παρακολουθούσε ο Αναγνώστου στην εγκυμοσύνη μου, γιατί έκανα ενέσεις ηπαρίνης. Η γνώμη μου είναι μπερδεμένη: Παρακολουθούσε και την αδερφή μου πριν μείνω έγκυος εγώ, την παρακολουθούσε στο Μητέρα (γιατί τότε δεν είχε ιατρείο) και δεν της έπαιρνε ποτέ λεφτά. Όταν άνοιξε το ιατρείο του, εντάξει, έπαιρνε λεφτά, καμιά 50ριά ευρώ την επίσκεψη (το 2009). Κατά διαστήματα σε υποβάλλει και σε μία εξέταση που γίνεται στο ιατρείο του και τότε τα 50 γίνονται 100. Γενικώς πάντως θεωρώ ότι είναι από τους καλούς ανθρώπους=γιατρούς και είναι συμπαθέστατος. Σαν επιστήμονα δεν έχω τα προσόντα να τον κρίνω, το μόνο που έχω να πω είναι ότι πηγαίνοντας στο ιατρείο του, αφού έχεις μείνει έγκυος, είναι σχεδόν αδύνατον να μην πάρεις ενέσεις ηπαρίνης. Το γιατί δεν το ξέρω, ίσως είναι μεγάλη η ευθύνη που έχει και -εφόσον ο οργανισμός στην εγκυμοσύνη ψιλοτρελλαίνεται και οι ενδείξεις του δεν είναι φερέγγυες (αυτό μου το έχει πει και ο ίδιος) - σου λέει "καλύτερα να πάρεις παρά να μην πάρεις"....

 

Εκανα κι εγώ ενέσεις στην εγκυμοσύνη με άλλον (μάλλον άλλη) αιματολόγο, αλλά σαν να περιγράφεις τα ίδια.Δεν υπάρχει περίπτωση να πάς και να μην σου γραψουν ενέσεις...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia eida to thema pou eixa anoiksei kai trelathika !!!! pw pw ti thimithika !!twra exw 2 ugiestata paidakia kai ola einai parelthon.....

sxetika me ton aimatologo anagnwstou. pragmati kai emena den mou ekopse tis eneseis enw den eixa trelo provlhma. ekana kai afotou gennhsa. mou eixe parei tote 100 eurw mazi me thn eksetash aimatos pou mou ekane ekei. genika mou fanike aksiopistos. palaiotera phga gia mia kai monadikh fora (epeidh phre episkepsi 330 eurw kai xwria spodeiksh) se ena allo giatro tou mhtera den thumamai to onoma tou omws, o opoios epishs mou eixe fanei kalos giatros. to iatreio tou htan konta sto mhtera, kana duo dromous konta.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με στελνει ο γιατρος μου σ αυτον, ειδε τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις θρομβοφιλιας και λόγω 2 αποβολων μου λεει θα κανεις ενεσεις

ειναι πολυ ανεβασμενος ο παραγων 8, οτι και αν σημαινει αυτο

 

τις ενεσεις μπορω ν τις γραψω στο ικα??

στην κοιλια τις κανουμε η οπου θελουμε εμεις?

 

ο αιματολογος καθε μηνα μας βλεπει?

Link to comment
Share on other sites

εμενα με στελνει ο γιατρος μου σ αυτον, ειδε τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις θρομβοφιλιας και λόγω 2 αποβολων μου λεει θα κανεις ενεσεις

ειναι πολυ ανεβασμενος ο παραγων 8, οτι και αν σημαινει αυτο

 

τις ενεσεις μπορω ν τις γραψω στο ικα??

στην κοιλια τις κανουμε η οπου θελουμε εμεις?

 

ο αιματολογος καθε μηνα μας βλεπει?

 

Πάντως εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει ότι καλύτερα να τις κάνω τις ενέσεις παρά να μην τις κάνω, δεν παθαίνεις και τίποτα (μου είχε πει).

 

Εγώ είχα βιβλιάριο δημοσίου και τις έγραφα κανονικά. Είναι πανάκριβες.

 

Την ένεση την κάνεις και στο μηρό από ό,τι θυμάμαι.

 

Γενικά εμένα δεν με έβλεπε κάθε μήνα, περίπου κάθε δύο μήνες από ό,τι θυμάμαι.

 

Πάντως δεν είναι ντροπή να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις την τιμή της επίσκεψης. Έχει μία κοπέλα (φαντάζομαι να την έχει ακόμα), νομίζω Μυρσίνη ή κάτι παρόμοιο την λένε, πολύ φιλική. Είναι μαία, από ό,τι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με στελνει ο γιατρος μου σ αυτον, ειδε τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις θρομβοφιλιας και λόγω 2 αποβολων μου λεει θα κανεις ενεσεις

ειναι πολυ ανεβασμενος ο παραγων 8, οτι και αν σημαινει αυτο

 

τις ενεσεις μπορω ν τις γραψω στο ικα??

στην κοιλια τις κανουμε η οπου θελουμε εμεις?

 

ο αιματολογος καθε μηνα μας βλεπει?

 

ο αιματολογος πρεπει να σε βλεπει καθε μηνα και να κανεις εξετασεις ANTI-XA για να βλεπει την δοση που πρεπει να κανεις. Οι ενεσεις γίνονται στην κοιλια και μετα γινονται στο μηρο ή στο μπρατσο (στο μπρατσο τσουζει).Εγω δεν είχα τον αναγνωστου αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα είχα τον χατζή που είπε η κοπελα παραπανω 330ε στην πρωτη επισκεψη αλλα αμα μείνεις εγκυος σου παιρνει 220 την επισκεψη...και χωρις αποδειξη@

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τις γραφεις στο ΙΚΑ είναι οι clexan ή inohep αναλογα ποιες θα σου γραψει ο γιατρος.Οταν είσαι εγκυος δεν πληρωνεις ουτε καν συμμετοχή,πριν ομως μαλλον πληρωνεις το 25%

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ο αιματολογος πρεπει να σε βλεπει καθε μηνα και να κανεις εξετασεις ANTI-XA για να βλεπει την δοση που πρεπει να κανεις. Οι ενεσεις γίνονται στην κοιλια και μετα γινονται στο μηρο ή στο μπρατσο (στο μπρατσο τσουζει).Εγω δεν είχα τον αναγνωστου αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα είχα τον χατζή που είπε η κοπελα παραπανω 330ε στην πρωτη επισκεψη αλλα αμα μείνεις εγκυος σου παιρνει 220 την επισκεψη...και χωρις αποδειξη@

 

μου εφτιαξες την μερα :D οτι παιρνω απο το ταμειο ανεργειας θα τα δινω στους γιατρους

 

αυτη την εξεταση ΑΝΤΙ-ΧΑ στην κανει ο γιατρος στο ιατρειο του γ αυτο παει τοσο τ κοστος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπον γραφω γαι οσα κοριτσια μπορει ν αχρειαστουν πληροφοριες.

 

πηγα στον Αναγνωστου, μου πηρε 50Ε επισκεψη και 50Ε το θρομβοελαστογραμμα

το καλο ειναι οτι κανεις οτι σου παιρνουν αιμα και σε 20 λεπτα βγαινουν τ αποτελεσματα.

 

εμενα ευτυχως τ αποτελεσματα ηταν καλα κ ετσι θ ξαναπαω στην 26 βδομαδα γαι μια επαναληψη μην κ προκυψει κατι.

 

το γραφω αν καμια κοπελα χρειαστει ν παει ν ξερει τ ν περιμενει στην πρωτη επισκεψη

 

 

 

α και τ νου σας στο παρκιν,γραφουν για πλακα εκει. εμεις φαγαμε κληση γ χαζο λογο

Link to comment
Share on other sites

Aναγνώστου αιματολόγος. Η λατρεία μου!

Με 2 παλίνδρομες κυήσεις στην 10η εβδ, με έστειλε σε αυτόν ο γυναικολόγος μου.

Μου έκανε θρομβοελαστόγραμμα (100 ευρώ ΜΕ απόδειξη η επίσκεψη ΜΑΖΙ με το θρομβοελαστόγραμμα) ούσα έγκυος 4 εβδ (στην 3η εγκυμοσύνη), έδειξε ήπια θρομβοφιλία κ ξεκίνησα ενέσεις innohep. Κάθε 3μηνο έκανα εξετάσεις κ τον έπαιρνα τηλ κ του έλεγα τα αποτελέσματα. Δεν χρειαζόταν δλδ να πηγαίνω στο ιατρείο του για τις εξετάσεις. Γλίτωνα χρήματα κ δεν φαινόταν "ζήτουλας".

Μου είχε πει στην αρχή, επειδή με είδε επιφυλακτική κ απογοητευμένη, να μην φοβάμαι τις ενέσεις. Ακόμα κ να ΜΗΝ τις χρειάζομαι, κακό ΔΕΝ μου κάνουν. Μόνο καλό! Κ μου το είχε εξηγήσει: ότι οι ηπαρίνες καθαρίζουν τον πλακούντα, κ επίσης κάνουν άλλα 2 πράγματα, τα οποία δεν θυμάμαι :D.

 

Με έβλεπε κάθε 3μηνο, μάλιστα όταν στο β' τρίμηνο δεν βρέθηκε πρόβλημα κ μου είπε να σταματήσω τις ενέσεις, επειδή φρίκαρα κ ήθελα να τις συνεχίσω, το δέχτηκε αδιαμαρτύρητα. Κατάλαβε τον πανικό μου να μην χάσω το μωρό μου!

 

Τις ενέσεις μπορείς να τις κάνεις: α) στην κοιλιά (το προτείνουν πολλοί, εγώ όμως φρίκαρα, ποτέ μου δεν επιχείρησα), β) στο μπούτι, στο μπροστινό μέρος (πονάει λίγο, πετάει κ αίμα άμα κάνεις πολύ καιρό, αλλά εκεί χτύπαγα 7 μήνες), και γ) στο μπράτσο από την πίσω μεριά (θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ βοήθεια, δεν μπορείς μόνη σου, πονάει πολύ κ αφήνει κάτι μελανιές ΝΑ!).

 

Τις ενέσεις μου τις έγραφε κανονικότατα το ΙΚΑ, κέντρο Μάνας και παιδιού!

 

Κοντολογίς - ξύπνησε η σκατούλα κ κλαίει - τον παραδέχτηκα για πολλούς λόγους τον Αναγνώστου! Τον συστήνουν γυναικολόγοι ακόμα κ εκτός ΜΗΤΕΡΑ. Όταν γέννησα ήρθε την ίδια μέρα στο ΜΗΤΕΡΑ κ μου μίλησε κ μου έδωσε οδηγίες!

λα

Είναι άνθρωπος, πολύ ευαίσθητος, συζητήσιμος κ νιώθει την γκαστρούλα. Τα άγχη της, τα πάντα της!

 

Όταν ακούω για έστω 1 παλίνδρομη κύηση, συστήνω στην κοπέλα να πάει σε αυτόν, μόλις μείνει έγκυος πάλι.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...