Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανισοκορία..


Recommended Posts

είναι όταν οι κόρες των ματιών έχουν διαφορετικό μέγεθος. μπορεί να γίνει με τη χρήση κάποιου φαρμάκου ή όταν υπάρχει πρόβλημα στο νεύρο. το έπαθε ο γιος μου εντελώς ξαφνικά. για να μην πολυλογώ αφού η όραση του ήταν 10/10 και ο βυθός του ματιού μια χαρά, τον είδε παιδονευρολόγος και μαε είπε ότι δεν γνωρίζει για ποιον λόγο το έπαθε. κάναμε μαγνητική εγκεφάλου και ευτυχώς ήταν καθαρή. τα ματακια του επανήρθαν και ο παιδονευρολόγος μας είπε ότι αν ξανασυμβει να τον ξαναπάμε για άλλες εξετάσεις, αφού η μαγνητική ήταν καθαρή δεν μας "νοιάζει".

δεν γνωρίζουμε για ποιο λόγο έγιναν έτσι τα ματάκια του. μήπως κανένας σας έχει παρόμοια εμπειρία? τώρα παίρνει μια αντιβίωση για ιγμορίτιδα και μόλις τελειώσει θα κάνουμε ούτως ή άλλως γενικές εξετάσεις αίματος και ούρων. κάποια γνωστή μου, μου ανέφερε ένα γνωστό της παιδάκι που με το ίδιο πρόβλημα, όταν έκανε εξετάσεις προέκυψε θυροειδής, χωρίς όμως να σημαίνει κιόλας ότι η ανισοκορία είναι σύμπτωμα του θυροειδή. μήπως γνωρίζει κανένας γονιός να μου πει την δική του εμπειρία?

 

ευχαριστώ

μακάρι κάθε μέρα που ξυπνάω να γίνομαι και καλύτερος άνθρωπος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας,

αντίστοιχο θέμα υπάρχει επίσης και εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=16523&highlight=%E1%ED%E9%F3%EF%EA%EF%F1%DF%E1

 

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων

αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες

σελίδες της κατηγορίας

 

ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση" περισσοτερες πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ :

http://parents.org.gr/news/a309

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας

θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες

τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την επισήμανση , αλλά νομίζω ότι παρολλο που και τα δύο περιστατικά τα ονομάζουμε ανισοκορία, στην δική μας περίπτωσή είναι κάτι που τελικά εξαφανίστηκε ξαφνικά , όπως και ξαφνικά εμφανίστηκε. δεν είναι δηλαδή μια κατάσταση που την παρατηρούσαμε μέρες. σε ένα απόγευμα εμφανίστηκε και σε 2 μέρες τα μάτια επανήλθαν μόνα τους στο φυσιολογικό τους σχήμα.

δεν θεωρώ ότι οι δύο περιπτώσεις είναι το ίδιο πράγμα. θα ήθελα να διευκρινίσω δε ότι ο γιος μου σε 3 μήνες κλεινει τα 6 χρόνια του, δηλαδή δεν μιλαμε για βρέφος που σίγουρα η όρασή του διαμορφώνεται ακόμη.

 

πάντως ευχαριστώ και θα το ψάξω στο φορουμ να δω μήπως υπάρχει παρόμοια περίπτωση με τη δική μας :wink:

μακάρι κάθε μέρα που ξυπνάω να γίνομαι και καλύτερος άνθρωπος..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την επισήμανση , αλλά νομίζω ότι παρολλο που και τα δύο περιστατικά τα ονομάζουμε ανισοκορία, στην δική μας περίπτωσή είναι κάτι που τελικά εξαφανίστηκε ξαφνικά , όπως και ξαφνικά εμφανίστηκε. δεν είναι δηλαδή μια κατάσταση που την παρατηρούσαμε μέρες. σε ένα απόγευμα εμφανίστηκε και σε 2 μέρες τα μάτια επανήλθαν μόνα τους στο φυσιολογικό τους σχήμα.

δεν θεωρώ ότι οι δύο περιπτώσεις είναι το ίδιο πράγμα. θα ήθελα να διευκρινίσω δε ότι ο γιος μου σε 3 μήνες κλεινει τα 6 χρόνια του, δηλαδή δεν μιλαμε για βρέφος που σίγουρα η όρασή του διαμορφώνεται ακόμη.

 

η οφθαλμίατρος μας ρώταγε τί του βάλαμε στο μάτι ή τί έβαλε μόνος -κάποιο φάρμακο, δηλαδή . πράγμα όμως που σε καμμία περίπτωση δεν ίσχυε βέβαια, αφού πρώτον δεν είμαστε τρελλοί και δεύτερον και το παιδί δεν έχει τέτοιες "τάσεις"

πάντως ευχαριστώ και θα το ψάξω στο φορουμ να δω μήπως υπάρχει παρόμοια περίπτωση με τη δική μας :wink:

μακάρι κάθε μέρα που ξυπνάω να γίνομαι και καλύτερος άνθρωπος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...