Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπέρηχος ισχύων στο Παίδων Αγλαΐα Κυριακού


Jen.

Recommended Posts

Την Τετάρτη θα πάμε με το μωράκι μας στο παίδων Αγλαΐα Κυριακού για να κάνουμε έναν προληπτικό υπέρηχο ισχύων μιας και το μωράκι μου ήταν με ισχιακή προβολή μέσα στη κοιλιά μου και συνίσταται να γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε τις συνθήκες εξετάσεων σε νεογνά σε αυτό το νοσοκομείο γιατί με αγχώνει πολύ που με ένα μωρό 20 ημερών θα πρέπει να στηθουμε σε ουρά αναμονής (δεν κλείνουν ραντεβού για συγκεκριμένη ώρα σου λενε έλα 10 με 12 και όποιος έρθει πρώτος εξετάζεται)...

 

έχει πάει κανείς σε παρόμοια εξέταση στο ίδιο νοσοκομείο να μου πει συνθήκες για νεογέννητα κλπ? Μήπως αξίζει να την κάνουμε τελικά κάπου ιδιωτικά για να μην ταλαιπωρηθεί το μωράκι μας? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα πηγα εκει 2 μηνων για τον ιδιο ελεγχο που λες.

Με 20 ημερων εννοειται ΘΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να περασεις πρωτη, εχουν προταιρεοτητα τα μωρα. ΚΑι στον ορθοπεδικο στο Αγ Σοφια τα ιδια εκανα. Σα διαδικασια δεν ειναι τιποτα, πας πρωτα απο το ορθοπεδικο τμημα με οτι εχεις μαζισου σχετικο και μετα με καποιον σε πανε πανω στους υπερηχους. Το κρατανε για λιγο και τελος (εεεεε εμεις αφησαμε και τα ενθυμια μας πισω χιχιχι ο νοων νοειτω). Συνηθως αυτα ειναι τυπικα.

Εμεις ειχαμε για 2 μηνες διπλη πανα, 1 υπερηχο, μερικους απλους ελεγχους στον ορθοπεδικο αργοτερα και τωρα τρεχουμε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα πηγα εκει 2 μηνων για τον ιδιο ελεγχο που λες.

Με 20 ημερων εννοειται ΘΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να περασεις πρωτη, εχουν προταιρεοτητα τα μωρα. ΚΑι στον ορθοπεδικο στο Αγ Σοφια τα ιδια εκανα. Σα διαδικασια δεν ειναι τιποτα, πας πρωτα απο το ορθοπεδικο τμημα με οτι εχεις μαζισου σχετικο και μετα με καποιον σε πανε πανω στους υπερηχους. Το κρατανε για λιγο και τελος (εεεεε εμεις αφησαμε και τα ενθυμια μας πισω χιχιχι ο νοων νοειτω). Συνηθως αυτα ειναι τυπικα.

Εμεις ειχαμε για 2 μηνες διπλη πανα, 1 υπερηχο, μερικους απλους ελεγχους στον ορθοπεδικο αργοτερα και τωρα τρεχουμε

 

τι εννοείς "τον κρατάνε για λίγο"??? δηλαδή δεν είναι ο γονιός παρόν στην εξέταση?? :shock::shock::shock:

 

αλήθεια με τι τρέχετε?

 

σε ευχαριστώ για την απαντηση... :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η Λήδα έκανε αυτόν τον υπέρηχο όταν ήταν 40 ημερών. Στο Αγλαΐα Κυριακού επίσης αλλά ήταν 18 Αυγούστου απ'ότι θυμάμαι οπότε δεν είχε πολύ κόσμο. Δεν μου φάνηκε κάτι δύσκολο, μπήκα μαζί με το μωρό και σ'όλη τη διαρκεια της εξέτασης ήταν ξάπλωμένο, πολύ σύντομη διαδικασία.Μην αγχώνεσαι....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

xaxa σορυ αλλα παντα τα λεω λιγο συντομευμενα :lol::lol::lol:

 

μαζι ειμαστε μεσα και στον υπερηχο τον κραταει λιγο γι ανα δει τα ισχυα στον υπερηχο και αυτο ειναι!!!!

 

 

τρεχουμε???? ε τρεχουμε, ποιος μας κραταει τωρα απο 12 μηνων φυγανε και τα δυο σφεντονα :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει ορθοπεδικό τμήμα και στο Παίδων Πεντέλης και η διαδικασία ήταν πολύ σύντομη. Εμείς κάναμε ακτινογραφία λόγω μεγαλύτερης ηλικίας (όλα καλά τελικά δεν ήταν τίποτα). Στο Αγλαϊα Κυριακού γίνεται ένας χαμός. Εγώ δεν θα το πήγαινα τόσο μωρό. Πήγα για υπέρηχο στο ουροποιητικό γύρω στον 3ο μήνα εκεί και το μετάνιωσα. Στο ίδιο τμήμα θα πας και εσύ.

 

Περίμενα 2 ώρες περίπου, πολλά παιδιά, οι γιατρίνες ψυχρές και απότομες στον χειρισμό τους (έκλαιγε γοερά η μπέμπα που δύσκολα κλαίει γιατί την σήκωσε η βλαμμένη από το καρότσι που κοιμότανε αντί να με αφήσει να τη σηκώσω εγώ - προφανώς βιαζότανε-, και δεν σταμάτησαν την εξέταση, παρά συνέχισε και μου 'λεγε να της δώσω πιπίλα). Άσε!

 

Επιπλέον τα "ευρήματα" ήταν ελλειπή και πρόχειρα σε σχέση με αυτά που βγάλαμε ιδιωτικά, και πρέπει να κλείσεις ξεχωριστό ραντεβού με τον γιατρό - ορθοπεδικό για σας- ουρολόγο για μας για να σου πεί τί βλέπει.

 

Επίσης αν το έχεις ασφαλίσει στο ΙΚΑ, υπάρχουν πολλά ιδιωτικά κέντρα που κάνουν δωρεάν τους υπερήχους αν τους πας το χαρτί από τον παιδίατρο ακόμα και αργότερα αν το ζητήσεις.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω της ειχα κανει ετσι μωρακι ητανε...πηγα σε ενα ιατρικο κεντρο που συνεργαζετε με το ικα , ετσι πληρωσα πολυ λιγα...με ραντευου σε 20 λεπτακια τελειωσα..κυρια!!

Διπλη πανα βαλαμε και εμεις για κανα μηνα γιατι το ενα ποδαρακι ειχε οριακες μετρησεις :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε και κάναμε την εξέταση...μας βρήκαν ό,τι το αριστερό ισχύο ειναι "φυσιολογικά ανώριμο" κατηγοριας ΙΙα (γωνία α= 58,5) ενω το δεξί ειναι φυσιολογικό κατηγοριά Ι και γωνία α=60...

μας συνεστησαν επανεξεταση οταν γινει 3 μηνων...γενικά μας καθησυχασαν αλλά οτι ειναι πολυ νωρίς ακόμη για να βγαλουν συμπερασματα...

 

έχει τυχει σε κανεναν σας το ιδιο προβλημα? ή ξέρετε τι στο καλό σημαινουν όλα αυτα? :roll: (αύριο θα ρωτησουμε και την παιδιατρο μας)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το "φυσιολογικά ανώριμο" είναι θετικό πάντως! Το πιο πιθανό είναι να διορθώνεται με καμιά πάνα παραπάνω! Περίμενε να δεις τί θα σου πει η παιδίατρος και πες μας...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

H παιδίατρος δεν μας είπε και πολλά...απλά οτι δεν ειναι ανησυχητικό και να κάνουμε τον δεύτερο υπέρηχο οταν γινει 3 μηνων και βλεπουμε...

 

εγώ πάντως νιωθω οτι δεν ειναι κατι σοβαρό αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Σήμερα πήγαμε και κάναμε την εξέταση...μας βρήκαν ό,τι το αριστερό ισχύο ειναι "φυσιολογικά ανώριμο" κατηγοριας ΙΙα (γωνία α= 58,5) ενω το δεξί ειναι φυσιολογικό κατηγοριά Ι και γωνία α=60...

μας συνεστησαν επανεξεταση οταν γινει 3 μηνων...γενικά μας καθησυχασαν αλλά οτι ειναι πολυ νωρίς ακόμη για να βγαλουν συμπερασματα...

 

έχει τυχει σε κανεναν σας το ιδιο προβλημα? ή ξέρετε τι στο καλό σημαινουν όλα αυτα? :roll: (αύριο θα ρωτησουμε και την παιδιατρο μας)

 

Εμείς μόλις γυρίσαμε από τον ορθοπεδικό. Είμαστε 2,5 μηνών, από ισχυακή προβολή. Παρόμοια περίπτωση. Το ένα ισχύο είναι οκ, το αριστερό γωνία 56,5 μοιρών. (Οτιδήποτε πάνω από 60 είναι φυσιολογικό. Δείχνουν αυτά τα νούμερα αν κάθεται σωστά η κορυφή του μηριαίου οστού, που είναι σαν μπάλα, μέσα στην υποδοχή που κάνουν τα κόκαλα της λεκάνης. Αυτό φαίνεται πρακτικά επειδή αν δεν είναι καλά τα νούμερα δε μπορεί να ανοίξει τα ποδαράκια του καλά το παιδί και να κάτσει σα βατραχάκι)

 

Το θέμα μου όμως είναι ότι δεν τους εμπιστεύομαι ρε παιδιά... Έχουν δει πολλά τα μάτια μου και είμαι πολύ επιφυλακτική. Στο μαιευτήριο ήταν 58 μοίρες το ποδαράκι της, άντε λέμε, σε ένα μήνα με διπλές πάνες και θα είναι μια χαρά. Πάμε ξανά, δεν ήταν ακόμα καλά, ξανά πάνες... Τώρα που κάναμε επανεξέταση ήταν ακόμα χειρότερα τα νούμερα. Στην αρχή μου λένε 50 μοίρες. ¨οταν τους είπα ότι στο μαιευτήριο ήταν 58 λέει για να το ξαναδώ, και το έβγαλε 56,5. Επειδή ξέρω ότι ακόμα και ο υπέρηχος "μαγειρεύεται" φοβαμαι μήπως το κάνουν επίτηδες για να παίρνουν τις επισκέψεις.

 

Μου έβαλες και εσύ ψίλους στα αυτιά γιατί από ότι κατάλαβα σου είπαν ότι είναι κάτι φυσιολογικό και να του κάνεις απλώς μία επανεξέταση μετά το τρίμηνο. Καλού κακού κα΄νονίσαμε να πάρουμε και 2η γνώμη.

 

Σου είπαν να του βάλεις πανίτσες;;;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε και κάναμε την εξέταση...μας βρήκαν ό,τι το αριστερό ισχύο ειναι "φυσιολογικά ανώριμο" κατηγοριας ΙΙα (γωνία α= 58,5) ενω το δεξί ειναι φυσιολογικό κατηγοριά Ι και γωνία α=60...

μας συνεστησαν επανεξεταση οταν γινει 3 μηνων...γενικά μας καθησυχασαν αλλά οτι ειναι πολυ νωρίς ακόμη για να βγαλουν συμπερασματα...

 

έχει τυχει σε κανεναν σας το ιδιο προβλημα? ή ξέρετε τι στο καλό σημαινουν όλα αυτα? :roll: (αύριο θα ρωτησουμε και την παιδιατρο μας)

 

Εμείς μόλις γυρίσαμε από τον ορθοπεδικό. Είμαστε 2,5 μηνών, από ισχυακή προβολή. Παρόμοια περίπτωση. Το ένα ισχύο είναι οκ, το αριστερό γωνία 56,5 μοιρών. (Οτιδήποτε πάνω από 60 είναι φυσιολογικό. Δείχνουν αυτά τα νούμερα αν κάθεται σωστά η κορυφή του μηριαίου οστού, που είναι σαν μπάλα, μέσα στην υποδοχή που κάνουν τα κόκαλα της λεκάνης. Αυτό φαίνεται πρακτικά επειδή αν δεν είναι καλά τα νούμερα δε μπορεί να ανοίξει τα ποδαράκια του καλά το παιδί και να κάτσει σα βατραχάκι)

 

Το θέμα μου όμως είναι ότι δεν τους εμπιστεύομαι ρε παιδιά... Έχουν δει πολλά τα μάτια μου και είμαι πολύ επιφυλακτική. Στο μαιευτήριο ήταν 58 μοίρες το ποδαράκι της, άντε λέμε, σε ένα μήνα με διπλές πάνες και θα είναι μια χαρά. Πάμε ξανά, δεν ήταν ακόμα καλά, ξανά πάνες... Τώρα που κάναμε επανεξέταση ήταν ακόμα χειρότερα τα νούμερα. Στην αρχή μου λένε 50 μοίρες. ¨οταν τους είπα ότι στο μαιευτήριο ήταν 58 λέει για να το ξαναδώ, και το έβγαλε 56,5. Επειδή ξέρω ότι ακόμα και ο υπέρηχος "μαγειρεύεται" φοβαμαι μήπως το κάνουν επίτηδες για να παίρνουν τις επισκέψεις.

 

Μου έβαλες και εσύ ψίλους στα αυτιά γιατί από ότι κατάλαβα σου είπαν ότι είναι κάτι φυσιολογικό και να του κάνεις απλώς μία επανεξέταση μετά το τρίμηνο. Καλού κακού κα΄νονίσαμε να πάρουμε και 2η γνώμη.

 

Σου είπαν να του βάλεις πανίτσες;;;

 

Που κάνετε τις εξετάσεις και λες οτι το κανουν για λεφτά? Γιατί εμείς που τις καναμε στο Κυριακού είναι παφτηνα οποτε δεν μπορώ να πω κάτι...

 

Δεν μας είπαν οτι ειναι φυσιολογικό, απλά το αποτέλεσμα χαρακτηριζεται "φυσιολογικα ανωριμο" αλλα δεν ξερω τι σημαίνει...εμείς θα κανουμε επανεξεταση μολις κλεισει τουε 3 μηνες δηλαδη τον Μάιο.

 

πάνες μας είπε αν θέλουμε να φοράμε η παιδίατρος μας που της δειξαμε τις εξετάσεις...δεν ήταν και πολυ κάθετη σε αυτό οπότε και εμείς του φοράμε αλλά όχι συνέχεια...τώρα με αυτά που είπες λέω να το κάνουμε πιο εντατικά... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι το κανουν για τους υπερηχους, τον παιδοορθοπαιδικο δεν εμπιστευομαι και φοβαμαι οτι θελει τις επισκεψεις στο ιατρειο του, οποτε μπορει να το κανονισε με την ακτινολογο....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι το κανουν για τους υπερηχους, τον παιδοορθοπαιδικο δεν εμπιστευομαι και φοβαμαι οτι θελει τις επισκεψεις στο ιατρειο του, οποτε μπορει να το κανονισε με την ακτινολογο....

 

Τότε γιατί δεν το κανετε στο νοσοκομείο? :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσι μου για να αποφυγω αυτην την ταλαιπωρια, την πηγα την κορη μου σε ιδιωτικο εργαστηριο. Θα ψαξω να στο βρω αν θες να στο στειλω σε πμ. Ειναι η πρωτη μου και γιαυτο δεν σκεφτομουν τα εξοδα. Τελικα το μονο που μου συστηθηκε ηταν τα διπλα παμπερς για καποιους μηνες.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη 2η φορα, σημερα δηλαδη στην κλινικη πηγαμε, αλλά ΄την αμοιβή του δεν την εχασε... Και δε με νοιάζει για τα λεφτά, απλά δε θέλω να ταλαιπωρείται το κοριτσάκι μου μόνο και μόνο επειδή κάποιος την βλέπει σαν πορτοφόλι...Ίσως και να κάνω λάθος αλλά κάτι μου λέει το ένστικτό μου ότι δεν πάει καλά. Εσείς έχετε ξαναακούσει αντί να βελτιώνονται οι μοίρες στον υπέρηχο να χειροτερεύουν;;;

 

Τελος πάντων, θα πάμε την άλλη εβδομάδα να πάρουμε και 2η γνώμη από άλλον ορθοπεδικό και θα δούμε... Ρία, αν έχεις πρόχειρα τα στοιχεία του εργαστηρίου στείλτα μου με πμ, και αναλόγως τι θα μας πει και ο άλλος γιατρός μπορεί να τα χρειαστώ.

 

Ευχαριστώ κορίτσια για την συμπαράσταση... Να΄ναι γερά τα παιδάκια μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...