Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΥΠΟ ΔΙΑΛΥΣΗ ΣΟΣ


Recommended Posts

Είμαι στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και εργάζομαι.

Δυστυχώς όμως η εταιρεία είναι υπό διάλυση. Ο εργοδότης δεν εμφανίζεται πουθενά και το ΙΚΑ δεν το έχει πληρώσει τους τρεις τελευταίους μήνες.

Είμαι με άδεια γιατρού από το ΙΚΑ από τις 19 Ιουνίου λόγω του ότι εχω συσπάσεις και πρέπει να μείνω στο κρεββάτι. Ψάχνω να βρω τον εργοδότη να μου υπογράψει την άδεια αλλά δεν τον βρίσκω πουθενά.

 

Κανονικά βγαίνω με άδεια τοκετού στις 27 Αυγούστου. Αν δεν βρω τον εργοδότη και αν η εταιρεία δεν υφίσταται μέχρι τότε, εγώ δικαιούμαι άδεια τοκετού και λοχείας από το ΙΚΑ για τις 56 μέρες πριν και τις 63 μετά? Αν ναι τι χαρτιά χρειάζεται να προσκομίσω στο ΙΚΑ. Εχω τα ένσημα που χρειάζονται.

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με ή πείτε μου που πρέπει να αποτανθώ.

Επίσης να σας ενημερώσω ότι δεν έχω πληρωθεί από την εταιρεία τους τελευταίους 3,5 μήνες, και μαζί με τους υπόλοιπους εργαζόμενους θα κάνω καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας.

bunbunadr20081001_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο ΙΚΑ τι λενε? Δεν υπαρχει καποιος να σου βαλει μια σφραγιδα στην εταιρεια και να βαλεις εσυ μια υπογραφή ? Σιγα την πλαστογραφια.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα ειδικά για την άδεια τοκετού. Χρειάζεται βεβαίωση του εργοδότη και για την διακοπή και για τα ένσημα. Εγώ αναρρωτιέμαι δεν δικαιούμε να την πάρω την άδεια και χωρίς την υπογραφή του εργοδότη? Η ετιαρεία ούτως ή άλλως πάει για κλείσιμο. Ίσως και να μην υπάρχει όταν θα βγω εγώ στην άδεια.

bunbunadr20081001_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Νομίζω πως μόνο αν χρεωκοπήσει δεν θα σου δώσει τίποτα. Κάνε ένα τηλέφωνο στην επιθεώρηση εργασίας για να ενημερωθείς...

Μία κοπέλα στο φορουμ την κράτησε ως υπάλληλο και δεν την έκλεισε την εταιρεία (μάλλον γιατί δεν τον συνέφερε). Εμεινε τελευταία υπάλληλος (ειρωνία ε;). Τώρα είναι σε άδεια λοχείας.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Είμαι στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και εργάζομαι.

Δυστυχώς όμως η εταιρεία είναι υπό διάλυση. Ο εργοδότης δεν εμφανίζεται πουθενά και το ΙΚΑ δεν το έχει πληρώσει τους τρεις τελευταίους μήνες.

Είμαι με άδεια γιατρού από το ΙΚΑ από τις 19 Ιουνίου λόγω του ότι εχω συσπάσεις και πρέπει να μείνω στο κρεββάτι. Ψάχνω να βρω τον εργοδότη να μου υπογράψει την άδεια αλλά δεν τον βρίσκω πουθενά.

 

Κανονικά βγαίνω με άδεια τοκετού στις 27 Αυγούστου. Αν δεν βρω τον εργοδότη και αν η εταιρεία δεν υφίσταται μέχρι τότε, εγώ δικαιούμαι άδεια τοκετού και λοχείας από το ΙΚΑ για τις 56 μέρες πριν και τις 63 μετά? Αν ναι τι χαρτιά χρειάζεται να προσκομίσω στο ΙΚΑ. Εχω τα ένσημα που χρειάζονται.

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με ή πείτε μου που πρέπει να αποτανθώ.

Επίσης να σας ενημερώσω ότι δεν έχω πληρωθεί από την εταιρεία τους τελευταίους 3,5 μήνες, και μαζί με τους υπόλοιπους εργαζόμενους θα κάνω καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας.

 

MARY2008,

Για τα ένσημα του ΙΚΑ μην νοιάζεσαι καθόλου αν ο εργοδότης τα πλήρωσε ή όχι. Είναι μηχανογραφημένη υπηρεσία, μπαίνουν αυτόματα, όχι όπως κάποτε που έπρεπε ο εργοδότης να προσκομίσει τις καρτέλες, να κολληθούν τα ένσημα, κλπ...!Τώρα, αν δεν γίνει καταγγελία σύμβασης εκ μέρους του εργοδότη (απόλυση) ή παραίτηση δική σου από την επιχείρηση (και στις 2 περιπτώσεις ενημερώνεται επίσημα ΙΚΑ και ΟΑΕΔ), το ΙΚΑ συνεχίζει να μετράει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ τα ένσημά σας και μετά κυνηγάει τον εργοδότη να πληρώσει! Εσείς ως εργαζόμενοι είστε κατοχυρωμένοι!! Σου το λέω γιατί είμαι παθούσα! Είμαι σε επίσχεση εργασίας λόγω μη καταβολής δεδουλευμένων από 01/02/08, με καταγγελία στην Επιθεώρηση και εξώδικο σε δικηγόρο-εργατολόγο. Σήμερα πήρα εκτύπωση ενσήμων του 2008 από το ΙΚΑ και τα ένσημα από την εταιρία (που έχει μεν διακόψει εργασίες γιατί όλοι οι υπάλληλοι είναι σε επίσχεση αλλά ακόμα δεν έχει κλείσει επισήμως) έχουν μπεί ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ σαν να δούλευα, μέχρι τον 06/2008. ΄

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, για άδεια τοκετού-λοχείας, κλπ, δε γνωρίζω, όμως η συμβουλή μου θα ήταν να μαζευτείτε όλοι οι υπάλληλοι και εκτός από την καταγγελία στην Επιθεώρηση να συζητήσετε και με έναν εργατολόγο (ΟΧΙ οποιονδήποτε δικηγόρο!). 3,5 μήνες απλήρωτοι δικαιολογούν το να προχωρήσετε σε επίσχεση εργασίας, στην οποία περίπτωση πάλι δεν πληρώνεστε αλλά τουλάχιστον μπαίνετε άμεσα στο ταμείο ανεργίας ή απασχολείστε σε άλλον εργοδότη (και πληρώστε κανονικά) μέχρι να ξεκαθαρίσει ο εργοδότης αν θα κλείσει ή όχι!!

Ειδικά εσύ, που έχεις το θέμα με τον τοκετό και τη λοχεία, πρέπει να πας άμεσα σε δικηγόρο να δεις τί μπορείς να κάνεις! Δεν ξέρω αν κανείς άλλος σε ΙΚΑ, ΟΑΕΔ ή Επιθεώρηση μπορεί να έχει τις γνώσεις να σε βοηθήσει...

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...