Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απιστευτο;;;;!!!


Recommended Posts

Ειχατε ποτε μια περιεργη ανησυχια απ' το πρωι ότι η μερα σας επιφυλασσει λαχταρες;; Ε, λοιπον εγω χθες ειχα. Παμε λοιπον στην παιδιατρο για εμβολιο και ελεγχο ρουτινας στο παιδι. Καποια στιγμη το ξαπλωνει ανασκελα για να πιασει την κοιλιτσα της οποτε βλεπει το εξης: Το αριστερο πλευρο του παιδιου (για την ακριβεια το τελευταιο παϊδι της αριστερης πλευρας του θωρακα να πεταει προς τα εξω). Καλε;;;; Τι ειναι αυτο;; μου λεει εκπληκτη. Κανω μια παρενθεση για να πω τα εξης: Δεν μπορω να πω οτι δεν ειχα προσεξει κατι περιεργο. Καθε φορα που τυχαινε να αγγιξω το παιδι στο συγκεκριμενο σημειο ενιωθα το κοκκαλακι να πεταει αλλα επειδη ειναι αδυνατο παιδακι και δεν πολυτρωει το απεδιδα εκει. Επισης επειδη λογω χειμωνα το παιδι ειναι παντα ντυμενο, ή οταν του αλλαζω πανακι συνηθως του ξεκουμπωνω απο κατω το φορμακι δεν το παρατηρησα ποτε. Ομοιως στο μπανιο του συνηθως το μπανιαρω και το ντυνω καθιστο (γρηγορα γρηγορα για να μην κρυωσει την καθιζω και της βαζω το φορμακι), οποτε δεν το καλοπροσεξα ποτε. Για να φανει το προβλημα πρεπει το παιδι να ειναι ανασκελα ξαπλωμενο, γυμνο και ρουφωντας την κοιλιτσα φαινεται το πλευρο να πεταει προς τα εξω. και συνεχιζω....

Τι ειναι αυτο; Της λεω οτι το ειχα παρατηρησει τις μερες του Πασχα για πρωτη φορα... Μου λεει: Σας επεσε το παιδι κατω; Λεω:μας εχει πεσει 2 φορες αλλα καμια απ' τις δυο δεν ειχε χτυπησει στα πλευρα. Μου λεει: Αυτο εχει την εικονα καταγματος!!! (περιττο να σας πω οτι εχασα το χρωμα μου και μ' επισε ταχυπαλμια.) Μου λεει επισης: Αν δεν σε ηξερα καλα, το πρωτο πραγμα που σκεφτομαστε οι παιδιατροι σε τετοια περιπτωση ειναι η κακοποιηση. Και συμπληρωνει: Ομως αυτο ξερω οτι δεν συμβαινει... Και τι κανουμε της λεω; Το βουτας μου λεει και πας σε ακτινοδιαγνωστικό κεντρο , συγκεκριμενα στο ταδε που εχουμε δικο μας γιατρο. Τον παιρνω τωρα οτι θα πας. θα του πω να προσπαθησει πρωτα με υπερηχο μηπως καταφερουμε να μην γινει ακτινογραφια και φαει τζαμπα ακτινοβολια το μωρο. Το βουταμε λοιπον με τον αντρα μου και τρεχουμε σαν παλαβοι. Εμενα να με εχουν φαει οι τυψεις. Μα ειναι δυνατον να επεσε το παιδι και να μην το καταλαβα. Και ποναγε το μωρο μου κι εγω χαμπαρι;; Και να σου τα δακρυα ποταμι... Κι αν συμβαινει κατι αλλο; Κατι πολυ πιο σοβαρο;;;

 

Μην τα πολυλογω, φτανουμε, μας εδωσαν προτεραιοτητα, μπαινουμε στους υπερηχους, το ξαπλωνει (ενας γλυκυτατος κυριος, πολυ τρυφερος) και αρχιζει να κοιταει και να "παγωνει εικονες" Η καρδια μου πρεπει να ειχε ακουμπησει τους 200 παλμους. Ποτε το παρατηρησες μου λεει πρωτη φορα; Τις μερες του Πασχα λεω, ισως και λιγο πιο πριν, δεν ειμαι σιγουρη. Περιεργο μου λεει... Του λεω τι ειναι περιεργο; Που το προσεξες πρωτη φορα το Πασχα. Ημουν ετοιμη να του χυμηξω γιατι δεν καταλαβαινα που το πηγαινε και τι υπονοουσε οταν τον ακουσα να λεει: Δεν βλεπω τιποτα. Το κοκκαλο ειναι μια χαρα. Ουτε καταγμα, ουτε κακωση. Ειναι η κατασκευη του τετοια...ετσι γεννηθηκε. (κοκκαλωσατε;; Εγω να δειτε τι επαθα...) Συνεχιζει:Θα μπορουσα να κανω και ακτινογραφια αλλα δεν βλεπω το λογο...η εικονα που εχω ειναι πολυ καθαρη, δεν εχει τιποτα το παιδι... Της κοιταξε και ενδελεχως την πλατη, ολη τη σπονδυλικη στηλη και μου λεει τελειωσαμε. Παιρνω τα αποτελεσματα, τρεχω στη γιατρο και μου λεει: Αφου σου ειπε ετσι, ετσι ειναι, ειναι γατα στη δουλεια του, τον εμπιστευομαι. Προφανως δεν το ειδαμε ποτε γιατι το μωρο ηταν μικρο, φανηκε τωρα που μεγαλωνουν τα οστα. Αστο...το παρακολουθουμε και βλεπουμε...

 

Δεν μπορω να πω οτι δεν ανησυχω ή οτι το εβγαλα στιγμη απο το μυαλο μου...εσεις πως το βλεπετε τωρα αυτο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατι Ρουλα μου αφενος το κοκκαλο στον υπερηχο φαινεται παρα πολυ καθαρα να μην εχει πουθενα καταγμα (ακομη κι εγω που δεν ειμαι γιατρος το ειδα καθαρα) και απ΄την αλλη χθες βραδυ καθισα και ανετρεξα σε ολες τις φωτο που εχω του παιδιου στον υπολογιστη και βρηκα 2 φωτος που φαινεται ξεκαθαρα οτι το προβλημα προϋπηρχε (απλα αν δεν το ψαξεις δεν φαινεται, θελει προσεχτική παρατηρηση). Η μια φωτο ηταν απ' τη βαφτιση (στη φαση που ο παπας το σηκωνει απ' τα χερακια στην κολυμβηθρα) και η αλλη (ακουσον ακουσον) απο περυσι το καλοκαιρι σε μια γυμνη φωτο που φανηκε το κοκαλακι να πεταει ανεπαισθητα) Θα το ξαναψαξω αλλα οχι τωρα, σε λιγο καιρο που θα μεγαλωσει κι αλλο. Εξαλλου και αλλον υπερηχο να κανω την ιδια εικονα θα δειξει κι αυτος. Η περιπτωση καταγματος αποκλειστηκε, μας μενει ομως να παρακολουθησουμε την εξελιξη... :? Ελπιζω να ειναι ολα καλα. Απλα θα μας φαει η αγωνια...

Link to comment
Share on other sites

Βρε Jean μου εύχομαι να μην έχει κάποιο πρόβλημα από δω και μπρος (αφού είναι η κατασκευή του έτσι, δε νομίζω πως είναι ανησυχιτικό)

αλλά βρε παιδί μου, αγχώθηκα τώρα... έτσι όπως τα λες, εξέχει και του δικού μου ο θώρακας από τη μια μεριά... και ο άντρας μου όλο μου το λέει... "τι είναι αυτό;;; γιατί είναι έτσι;;;" αλλά εγώ ήμουν ήρεμη γαιτί δε μας έχει πει τίποτε η παιδίατρος μέχρι τώρα... και δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση... Κοντεύει το επόμενό μας ραντεβού! θα είναι η πρώτη μου ερώτηση!

 

Πωπω τι αγωνία πέρασες... ευτυχώς πάει, τελείωσε :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Jean μου,μην ανησυχείς!!

Το ίδιο "προβληματάκι" είχα κι εγώ!!

Η δική μου παιδίατρος (μιλάμε για προ Χριστού εποχή) δεν είχε πει τίποτα στην μαμά μου που έτσι κι αλλιώς ήταν αγχωμένη με την υγεία μου (καθότι μοναχοκόρη).

Θυμάμαι από τότε που έχω εικόνες του εαυτού μου,όταν ήμουν ξαπλωμένη να παρατηρώ το κόκκαλο αυτό να 'πετάει" περισσότερο από την αριστερή πλευρά!!

Θυμάμαι που πέρασε κάποια εποχή (στο δημοτικό) που αναρωτιώμουν αν ήμουν ...φυσιολογική :lol:

Τελικά όμως δεν είχα κανένα πρόβλημα από αυτό.Μάλιστα μετά τον τοκετό που υπάρχει η σχετική μικρή χαλαρότητα στην κοιλιά ...δεν εντοπίζεται αυτή η διαφορά...

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ! Με καθησυχαζεις τοσο!! Να 'σαι καλα!

 

Xrysalis μου ρωτα το γιατρο σου να δουμε τι θα πει.

(κοριτσια ποτε θα μεγαλωσουν να τα παντρεψουμε να ησυχασουμε;;;; :shock::shock: Μια το ενα μια το αλλο...η ψυχη θα μου βγει στο τελος!!)

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock: Τι να τα παντρέψουμε Jean μου ? Βαλτή είσαι πρωί -πρωί? που να πάνε τα παιδιά ?μικρά θα είναι ακόμη!!!! :lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Κουκουβαου κουκουβα!! Αντε και συ στη γωνια με τον αντρα μου!!! :lol::lol::lol: "Οταν θα την παντρεψουμε παλι εδω θα μενει!! Τι, παιδι μας δεν θα ειναι κι ο γαμπρος μας;;; Ε, τα παιδια με τους γονεις τους μενουν!!!" Πως τον βρισκεις;;

Link to comment
Share on other sites

Κουκουβαου κουκουβα!! Αντε και συ στη γωνια με τον αντρα μου!!! :lol::lol::lol: "Οταν θα την παντρεψουμε παλι εδω θα μενει!! Τι, παιδι μας δεν θα ειναι κι ο γαμπρος μας;;; Ε, τα παιδια με τους γονεις τους μενουν!!!" Πως τον βρισκεις;;

 

:lol::lol::lol: Άψογος!!!!! τους αγωνιστηκούς μου χαιρετισμούς να του πέις.. και η νύφη εμένα μαζί θα μένει κι εκείνη θα την αγαπάω και ο δικός μου γιός δε θα πάει φαντάρος!!! θα είναι μικρός ακόμη... :lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

gavrias ελπιζω ο γιος σου να μην γνωρισει την κορη μου και να παντρευτουν, γιατι σας βλεπω να γινεστε μαλλια κουβαρια με τον αντρα μου!! "Οχι εδω θα μεινουν, οχι σε μας θα μεινουν...." :lol::lol::lol::lol: Και τελικα να παρει ο γιος σου την κορη μου και να παν να μεινουν στο Διδυμοτειχο και να τους βλεπουμε τελικα με δικαστικη αποφαση...

 

Αλμακ οταν αγαπας το παιδι σου, αγαπας και την νυφη/γαμπρο σου, οσο το δυνατον το ιδιο (για να μην γινω υπερβολικη λεγοντας ακριβως το ιδιο) γιατι ετσι εξασφαλιζεις την ηρεμια και την ευτυχια του παιδιου σου... Ελπιζω να γινω μια καλη πεθερα, για χαρη πρωτιστως της κορης μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, πολυ βαθια ομως...σε βαθος μετροποντικα... :lol::lol::lol::lol:
:lol::lol::lol::lol:

εσύ τουλάχιστον έχεις κόρη... εγώ που έχω γιό;;;; συνήθως η αγορομάνες είναι χειρότερες πεθερές!! Αχ μακάρι να μη γίνω σαν αυτές..... :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πολυ βαθια ομως...σε βαθος μετροποντικα... :lol::lol::lol::lol:
:lol::lol::lol::lol:

εσύ τουλάχιστον έχεις κόρη... εγώ που έχω γιό;;;; συνήθως η αγορομάνες είναι χειρότερες πεθερές!! Αχ μακάρι να μη γίνω σαν αυτές..... :lol::lol::lol::lol:

Αν δεν το θες αγαπητή μου δεν θα γίνεις :cool:

Μα κι αν γίνεις από τις κακιές.....εσύ δεν θα το βλέπεις :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κουλο αυτο με την μπεμπα αλλα συμβαινει αρκετες φορες.

 

Εμεις παντως την δεχομαστε αν ειναι ξανθια και τσαχπινα (και χωρις προικα).

Και θα φροντισω να γινω καλη πεθερα, don't worry!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πολυ βαθια ομως...σε βαθος μετροποντικα... :lol::lol::lol::lol:
:lol::lol::lol::lol:

εσύ τουλάχιστον έχεις κόρη... εγώ που έχω γιό;;;; συνήθως η αγορομάνες είναι χειρότερες πεθερές!! Αχ μακάρι να μη γίνω σαν αυτές..... :lol::lol::lol::lol:

Αν δεν το θες αγαπητή μου δεν θα γίνεις :cool:

Μα κι αν γίνεις από τις κακιές.....εσύ δεν θα το βλέπεις :lol::lol::lol:

Να 'σαι καλά βρε Αλέξανδρε! παρηγοριά στον άρρωστο ε;;;; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κουλο αυτο με την μπεμπα αλλα συμβαινει αρκετες φορες.

 

Εμεις παντως την δεχομαστε αν ειναι ξανθια και τσαχπινα (και χωρις προικα).

Και θα φροντισω να γινω καλη πεθερα, don't worry!

 

Και ξανθια ειναι και τσαχπινα και προικα εχει... Γινε εσυ καλη πεθερα και μην σε νοιαζει τιποτα :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

jean μονο που το διαβασα ανεβασα παλμους,φανταζομαι τι περασες....ολα καλα ομως ουφφφφφφφφφφφφφφφ.....κοντεψα να σκασω μεχρι την τελευταια λεξη...δοξα το θεο!!!!!!!!!!!

 

υ.γ εγω θα γινω χαλια πεθεραααααααααααααα!!!!!!!!!!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Ιοκαστη... μια τετοια τρομαρα να παρω ακομα και θα με μαζευετε...ζωή να χει το πουλακι μου μας λαχταραει καθε τρεις και λιγο... Απο προχθες τη βαζω διπλα μου να κοιμαται για να την εχω αγκαλιτσα...Φοβηθηκα ρε γμτ, φοβηθηκα πολυ μην ειχε τιποτα... Ουφ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Ιοκαστη... μια τετοια τρομαρα να παρω ακομα και θα με μαζευετε...ζωή να χει το πουλακι μου μας λαχταραει καθε τρεις και λιγο... Απο προχθες τη βαζω διπλα μου να κοιμαται για να την εχω αγκαλιτσα...Φοβηθηκα ρε γμτ, φοβηθηκα πολυ μην ειχε τιποτα... Ουφ!!!!

 

 

jean μου σε καταλαβαινω απολυτα...ομως ηρεμησε και παρτην πολλες πολλες αγκαλιες απο εμενα...ολα καλα δεν εχει τιποτα ειναι δοξα το θεο μια χαρα ...αυτο να σκεφτεσαι..σας φιλω πολυ πολυ..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...