Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

PAMPERS!!!!!HELP!!!!


Recommended Posts

ηθελα να ρωτησω απο ποιο μηνα μπορουμε να αφησουμε το μωρο ολη νυχτα χωρις παμπερς?ο μικρος μου ειναι σχεδον 4 εβδομ.και καθε 3-4 ωρες που τον αλαζω (ακομα και αν δεν εχει κανει κακα)ξυπναει και κλαιει για μια ωρα περιπου!δοκιμασα τις νυχτες να μη βαζω μωρομαντηλα αν εχει μονο τσισα για να μη τον κρυωνουν αλλα και παλι ξυπναει.επισης δοκιμασα να τον αλλαζω αφου εχει πιει το μισο γαλα και μετα του δινω το αλλο μισο για να νανουριστει αλλα τιποτα!δεν ειχα το ιδιο προβλημα με την κορη μου και τα εχω παιξει!ειμαι απελπισμενη :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτο θελω να κανω αλλα δεν ξερω αν κανει να τον αφησω π.χ. 10 ωρες ολη τη νυχτα με το ιδιο αν δε κανει κακα γιατι ειναι μικρος.ειναι 4 εβδομαδων.κανει να μεινει με το ιδιο τοσες ωρες?μηπως συγκαει?

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα εγω την μικρη μου την αλλαζα πριν απο καθε ταϊσμα, ετσι ωστε να μην ταραξω την ηρεμια της, ποτε δεν την ξυπνησα για να τις αλλαξω πανα ακομη και τωρα που ειναι 14 μηνων. Αυτο δεν αφορα βεβαια την περιπτωση που εχει κανει τα κακακια της που ειναι πολυ πολυ σπανειες. Δεν συγκαεικαι ποτε γι αυτον λογω αλλα απο αλλους (δοντακια). Κανε μια προσπαθεια να δεις πως θα παει....

Link to comment
Share on other sites

το εχω δοκιμασει και αυτο αλλα καθε φορα κανει κακα την ωρα που τον ταιζω οποτε πρεπει να τον ξανααλλαξω :( δηλαδη δεν πειραζει να τον αφησω με το ιδιο παμπερς το βραδυ?μακαρι γιατι πεφτει πολυ ξενυχτι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αρχή όχι μόνο του αλλαζα πάνα... αλλά ειχαμε και πλησιμο κατω απο τη βρυση... αυτο κρατησε ενα 20ημερο, μετα αρχισε το μωρομαντηλο :lol::lol::lol: αλλα μεγαλωνοντας αρχισε και το ξυπνημα και το κλαμα... Με βοηθησε πολυ τοτε η πιπιλα :D μολις ξυπναγε τον αλλαζα "σφερα" :lol::lol::lol: , αν άρχιζε το κλαμα του εδινα πιπιλα και αμεσως στο στηθος για να φαει, να ηρεμησει και να κοιμηθει!! Εμεις βεβαια δεν ειχαμε θεμα με τα κακακια... τοτε! τα εκανε 1 φορα την εβδομαδα :?

Τωρα έχω παψει εδω και πολυ καιρο τα βραδια να του αλλαζω πανα, για να μην μου ξυπναει... και δεν εχει συγκαψει! απλα πολλες φορες έχει καταληξει με κατουρημενες μπιτζαμες!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην κατα τη διαρκεια της νυχτας μην το αλλαζεις αν δεν υπαρχει λογος.. δηλαδη αν δεν εχει πολλα τσισα... Αν εχει κανει μονο μια φορα τσισα, η πανα ειναι ικανη να τα αποροφυσει ουτως ωστε να μην ερχονται σε επαφη με το δερμα του μωρου. Εννοειτε οτι αν κανει κακα θα τον αλλαξεις αμεσως.

 

Δευτερον μην χρησιμοποιεις μωρομαντηλα σε τοσο μικρο μωρο..

Οι ουσιες που περιεχουν ειναι τοσο δυνατες που καθαριζουν πχ τα χερια τους οταν τα βαβουν με μαρκαδορο, που αν το πλυνεις με κοινο σαπουνι, θα χρειαστει να τα πλυνεις τουλαχιστον 10 φορες για να φυγουν.

 

Χρησιμοποιησε ενα μπολακι με ζεστο νερο και βαμβακι (καλυτερα μεγαλες ροδελες για ντεμακιγιαζ που δεν αφηνουν χνουδια) για να το καθαριζεις..Για οταν δεν εισαι στο σπιτι τωρα..Η Chikko εχει ενα πολυ απαλο γαλακτωμα καθαρισμου. Χρησιμοποιησε αυτο (η αλλης εταιριας αν το βρεις κατι αντιστοιχο) και ενα βαμβακακι για να το καθαριζεις..οχιμονο το βραδυ.. γενικα.. αντικατεστησε τα μωρομαντηλα με αυτη τη μεθοδο. Εγω το βραδυ εβαζα το μπολακι πανω στο καλοριφερ και ηταν ζεστο το νερο συνεχεια..Εγω χρησιμοποιουσα αυτη τη μεθοδο περιπου μεχρι 6 μηνων και δεν μου συγκαικε ποτε.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

μια λύση πάντως που βρήκα εγω για να μην τον αλλάζω πλέον τη νύχτα είναι να χρησιμοποιώ ένα νουμερο μεγαλύτερο μόνο για τη νύχτα

Αυτή τη στιγμή ο μικρός είναι 7 κιλά και φοράει το νο2 πάνες που είναι έως 9 κιλά... για το βράδυ, του φοράω απ τις 10 με 10,30 μια μεγαλύτερη πάνα που είναι για 8-18 κιλά και κρατάει πολύ καλά ως τις 7 το πρωί

Link to comment
Share on other sites

εμενα κοιμαται σερι απο τοτε που εκλεισε τον 1ο μηνα.

δεν το ξυπναω ουτε κι εγω και δε μου εχει συγκαψει,του βαζω πιο πολυ κρεμα στη τελευταια πανα.

ομως απ'οτι διαβασα δε πρεπει να χρησιμοποιουμε μωρομαντηλα και εγω δεν το ηξερα!!!τα χρησιμοποιω συνεχεια!!!!τωρα θα τα καταργησω....

ειχα δει σε ενα πρωιναδικο πως μπορουμε να φτιαξουμε εμεις τα μωρομαντηλα.καμια ιδεα?

γιατι δε θυμαμαι!!!

σορυ που ξεφευγω απ'το θεμα!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο το θεμα με τα κακα του ειναι πολυ κουραστικο!!χτεσ παλι εκανε κακακια και τισ 2 φορες που ξυπνησε για να φαει αλλα χτες με λυπηθικε ο θεουλης και κοιμηθικε αμεσως!πρωτη φορα εδω και 4 εβδομαδες εγινε αυτο!την κορη μου σταματησα να την αλαζω παμπερς απο 3 μηνων αφου απο 2 μηνων κοιμοταν σερι ολη νυχτα απο τις 9 το βραδυ ως τις 11 το πρωι!και δε μου συγκαικε ουτε μια φορα εδω και 28 μηνες!.ο μικρος παροτι τον αλλαζω κα8ε 3-4 ωρες εχει συγκαει στα μπουτια...τον βαζω αμυγδαλελαιο και λαδι καλεντουλας γιατι οι κρεμες δεν ειναι καλες για τοσο μικρα μωρα.για τα μωρομαντηλα δε το ηξερα οτι δεν κανει!αποψε θα τον αλλαξω στις 6 ωρες αν δεν κανει κακα.αντε να δουμε μεχρι ποτε θα τα κανει στον υπνο του ο σκατακος!!!..

Link to comment
Share on other sites

Όταν θηλάζεις συνήθως μετά από κάθε γεύμα!!!! Εγώ θυμάμαι τον έπλενα ακόμα και την νύχτα μωρομάντηλα δεν χρησιμοποίησα ποτέ μέχρι και τώρα (εκτός από ταξίδια κλπ)... Μου το είχαν πει και στο μαιευτήριο αλλά και ο γιατρός!!! Ταλαιπώρια μες τη νύχτα αλλά τι να γίνει... Αν δεν είχε κάνει κακά δεν τον άλλαζα κθόλου!!! Από κρέμες Sudocream και πάλι Sudocream από την πρώτη μέρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δε τον αλλαζες ακομα και οταν ηταν τοσο μικρος?δε σου βρεχοτανε?εμενα εχει τυχει μεσα σε 3 ωρες που εχω να τον αλλαξω να ειναι κατουρημενος μεχρι το λαιμο!και αλλαζα μεσα στα χαραματα φανελακι φορμακι ασε το κλαμα...!εχει καιρο να συμβει αυτο βεβαια.ισως ειναι και τα παμπερς γιατι μεχρι πριν 8 μερες ειχα τα pamperw newborn και μετα τα αλλαξα και τωρα εχω τα pampers baby dry και ισως ειναι πιο απορροφητικα.ξερεται καμια αλλη μαρκα πιο καλη?

Link to comment
Share on other sites

ναι ήταν κι αυτό...βρεχόταν και άλλαζα τα πάντα..το είχα ξεχάσει..περνάει ο καιρός........τότε τα άλλαζα όλα σεντόνια το μωρό..όλα. Αλλά σε αυτή την τόσο μικρή ηλικία συνήθως όλη τη νύχτα αλλάζαμε κακά!!!!!

Δοκίμασες Pampers Active Fit; Εγώ με αυτά σώθηκα!

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα θα τα δοκιμασω.ειναι πιο απορροφητικα?τα baby dry γραφουν οτι ειναι απορροφητικα για 12 ωρες.ειναι το ιδιο και με αυτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ήταν κι αυτό...βρεχόταν και άλλαζα τα πάντα..το είχα ξεχάσει..περνάει ο καιρός........τότε τα άλλαζα όλα σεντόνια το μωρό..όλα. Αλλά σε αυτή την τόσο μικρή ηλικία συνήθως όλη τη νύχτα αλλάζαμε κακά!!!!!

Δοκίμασες Pampers Active Fit; Εγώ με αυτά σώθηκα!

κι εγω αυτα παιρνω κι εχω σωθει!!!!

καμια σχεση με ολα τα αλλα!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Από 2,5 μηνών περίπου που σταμάτησε να ξυπνάει τη νύχτα για φαγητό σταματήσαμε και να τον αλλάζουμε τη νύχτα. Δεν συγκάηκε ποτέ μέχρι τώρα και τον βρήκαμε βρεγμένο ελάχιστες φορές, όταν ήταν στο όριο για το μεγαλύτερο μέγεθος πάνας

Link to comment
Share on other sites

ναι ήταν κι αυτό...βρεχόταν και άλλαζα τα πάντα..το είχα ξεχάσει..περνάει ο καιρός........τότε τα άλλαζα όλα σεντόνια το μωρό..όλα. Αλλά σε αυτή την τόσο μικρή ηλικία συνήθως όλη τη νύχτα αλλάζαμε κακά!!!!!

Δοκίμασες Pampers Active Fit; Εγώ με αυτά σώθηκα!

 

γμτ δεν είναι για μωρά μωρά... είναι για λίγο πιο μεγάλα!

τα έχω δει στο σούπερ μάρκετ αλλά δεν έχει στο νούμερο μας :(

 

πάντως αυτό με τη βρεγμένη πάνα και ζιπουνάκια και σεντόνια κλπ το παθαίνουμε κι εμείς μια στα τόσα

σταμάτησα να το παθαίνω όταν εκανα 3 αλλαγες στον τρόπο

1) του βάζω την νύχτα ενα νουμερο μεγαλύτερο για μεγαλύτερα μωρα

2) δεν τον βάζω εντελώς πλάι αλλά πιο πολύ 3/4 προς ανάσκελο

3) προσέχω (Επειδή είναι αγοράκι) το πουλάκι του να μην είναι όπως να 'ναι αλλά να πηγαίνει προς τα κάτω στην πάνα

 

Μετά από αυτές τις 3 αλλάγες... δεν ξαναείχα βραδυνες διαρροές! Κι ελπίζω να μην έχω γιατί πλεον μετακομίσαμε και στην κουνια και δεν θα ειναι εύκολες οι αλλαγες σεντονιών όπως ήταν στην καλαθουνα :lol:

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το πουλακι που λες το εκανα και εγω προς τα κατω αλλα η μαμα μου(γιαγιαδες ξερεις τωρα!)μου φωναξε οτι θα εχει προβλημα οταν μεγαλωσει ετσι οπως το κανω!(καταλαβες τι εννοω :oops: )λες να ισχυει κατι τετοιο??και οσο για το ενα νουμερο μεγαλυτερη πανα εχω την εντυπωση οτι αφου δε θα εφαρμοζει καλα θα εχει κενα και θα βρεχεται παραπανω.η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το πουλακι που λες το εκανα και εγω προς τα κατω αλλα η μαμα μου(γιαγιαδες ξερεις τωρα!)μου φωναξε οτι θα εχει προβλημα οταν μεγαλωσει ετσι οπως το κανω!(καταλαβες τι εννοω :oops: )λες να ισχυει κατι τετοιο??και οσο για το ενα νουμερο μεγαλυτερη πανα εχω την εντυπωση οτι αφου δε θα εφαρμοζει καλα θα εχει κενα και θα βρεχεται παραπανω.η κανω λαθος?

 

 

λολ κι εμένα μου έλεγαν κάτι τέτοια και μετά έκανα έρευνα σε όλες τις μαμάδες που έχουν αγόρια :lol:

κανένα πρόβλημα δεν θα έχει! η φύση ξέρει καλύτερα που το σπρώχνει προς τα κάτω!

αν το βάζεις το πουλάκι προς τα πάνω είναι λογικό να βγαινουν και να του φτάνουν στο λαιμό απ τη στιγμή που η προστασία της πάνας είναι κάτω κι όχι στο πάνω μέρος!

εμενα πάντως μια χαρά εφαρμόζει.... και δεν έχω προβλημα

δοκίμασε το και αν δεν σου κάνει το κρατας και το έχεις για αργοτερα

άλλωστε παμπερς είναι κι όχι πατάτες να χαλάσουν :wink:

η πιο μεγάλη πανα πιάνει μια χαρα πάνω ψηλά στην κοιλίτσα και πιάνει και καλά πίσω ως τη μέση

 

Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ μου, ο δικός μου είναι 7 κιλά τώρα και το μεγαλύτερο μέγεθος ξεκινάει από 8 κιλά ως τα 18

κι εγώ πάμπερς χρησιμοποιώ

δεν ξέρω δλδ αν του κανουν επειδή μιλαμε για ένα κιλό διαφορά μόνο αλλά όπως είπα... πάρε ένα πακέτο και δοκίμασε το

αν δε σου κανει, ε θα σου κάνει σε 15 μέρες :wink:

Link to comment
Share on other sites

οκ!!!τωρα φοραει το Νο 2.θα του παρω το 3 για τα βραδυα.οπως ειπες δεν ειναι και πατατες να χαλασουν :D οσο για το πουλακι οντως βλακειες λεει η μαμα μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμάς πάντως κανένα τύπου pampers δεν μας βόλεψε, ούτε τα dry, ουτε τα active fit. Γενικά δεν ξέρω δεν τα πήρα από την αρχή με καλό μάτι γιατί μου μυρίζανε κάπως σαν χλωρίνη. Οι πάνες που μας βόλεψαν περισσότερο από όλες είναι οι libero, με αυτές έχουμε και τις λιγότερες διαρροές κατά την διάρκεια της νύχτας. Τώρα που μεγαλώσαμε φοράμε και τις πάνες βρακάκι την ημέρα και μας βολεύουν πολύ, γιατί αλλάζουμε και στο όρθιο :wink::lol: !

 

Για τα μωρομάντηλα θα συμφωνήσω και εγώ πως όσο μπορεί να τα αποφύγει κανείς στα πολύ βρεφάκια είναι καλά, βαμβακάκι και νεράκι το καλύτερο. Μετά μας βόλεψαν τα baby newborn στην κίτρινη τριπλη συσκευασία, ακόμα αυτά παίρνουμε :wink: !

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το πουλακι που λες το εκανα και εγω προς τα κατω αλλα η μαμα μου(γιαγιαδες ξερεις τωρα!)μου φωναξε οτι θα εχει προβλημα οταν μεγαλωσει ετσι οπως το κανω!(καταλαβες τι εννοω :oops: )λες να ισχυει κατι τετοιο??και οσο για το ενα νουμερο μεγαλυτερη πανα εχω την εντυπωση οτι αφου δε θα εφαρμοζει καλα θα εχει κενα και θα βρεχεται παραπανω.η κανω λαθος?

 

Δημητρα και με ταινια να κολλησεις το παμπερς πανω στο σωμα του παιδιου οταν βαζεις το πουλακι να κοιταει προς τα πανω τα τσισα θα βγαινουν εξω..

Η αντιληψη αυτη ειναι σαφως ξεπερασμενη και δεν υπαρχει γιατρος που θα σου πει το αντιθετο.. Προβλημα εχουν μαλλον οι γιαγιαδες που τα λενε αυτα και δυσκολευουν τη ζωη μας (στο μυαλο εννοω..) Μηπως πρεπει να αρχισουμε παλι να φασκωνουμε τα παιδια μας για να μην κανουν στραβα ποδια.. Αντε τωρα γιατι τα πηρα.. το μεγαλυτερο νουμερο πανα δεν θα σου προσφερει κατι.. Ουτε και το να σφιγγεις πολυ την πανα του παιδιου οπως λενε καποιοι.. τα τσισα βγαινουν εξω γιατι η ποσοτητα τους ειναι μεγαλυτερη απο την ποσοτητα που μπορει να απορροφισει η πανα και αυτο εχει σχεση με τα υγρα που πινει το μωρακι.. Δυστυχως αυτο αντιμετωπίζεται μονο με συχνες αλλαγες.

 

Εγω χρησιμοποιω τα dry ακομα και εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις γενικα δεν εχουμε διαρροες και φαντασου οτι ο μικρος πινει παρα πολυ νερο. ακομα και τη νυχτα ξυπναει και πινει νερο.

κατι αλλο που εκανα εγω οταν εβλεπα οτι η πανα του ηθελε αλλαγμα ηταν να τον αλλαξω στο κρεβατι πριν ερθει η ωρα να ξυπνησει.. οπότε το γλιτωναμε αυτο οταν ξυπνουσε για να φαει.. οταν ειναι στον βαθυ υπνο δεν ξυπνανε

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως ακόμα την αλλάζω τη νύχτα, γενικά πίνει πολύ νερό και γάλα και η πάνα της είναι ασήκωτη στις 2 - 3 τα ξημερώματα περίπου που την αλλάζω. Την αλλάζω περίπου στη μέση του ταίσματος που είναι στο γλυκό τον ύπνο και δεν ξυπνάει ή και να ανοίξει τα ματάκια της είναι σε κατάσταση νιρβάνα και μου γελάει συνήθως. Μπορώ να πω ότι είναι το πιο ήσυχο και εύκολο άλλαγμα του 24ώρου :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...