Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσανεξία στην λακτόζη;


Recommended Posts

Καλό μήνα σε όλες σας.

Βρε κορίτσια πως καταλαβαίνουμε ότι το μωράκι μας έχει δυσανεξία στην λακτόζη???

Το κοριτσάκι μου είναι τώρα 2μιση μηνών και μέχρι τώρα τρεφόταν με το γάλα frisolac χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εδώ και δύο εβδομάδες κάνει 2-3 φορές την ημέρα ευκοιλιότητα καθώς πίνει το γάλα της. Μέχρι τώρα ήτανε σχεδόν δυσκοίλιο μωρό. Μια φορά την μέρα, σκληρά και με δυσκολία.

Επειδή τα συμπτώματα αύτά εμφανίστηκαν μετά το πρώτο μας εμβόλιο υπέθεσα πως θα είναι από αυτό αλλά δυστυχώς συνεχίζουν.

Μάλιστα τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι έχει μειώσει και την ποσότητα γάλακτος που έπινε καθώς επίσης και όταν τις κάνω διάλεμμα για να ρευτεί δεν ξαναβάζει το μπιμπερό στο στόμα τις.

 

Λέτε να έχει δυσανεξία στην λακτόζη???? Δεν θα φαινόταν από την αρχή που γεννήθηκε αυτό αφού έπαιρνε το ίδιο γάλα???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπερα, ηθελα να παρακαλεσω τις μαμαδες που τα μωρα ειχαν δυσανεξια στη λακτοζη να μου πουν ποια συμπτωματα ειχαν τα μωρα τους κ πως το καταλαβαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Γειά σας

Η μικρή μου είναι 2 μηνών. Πριν 15 ημέρες περάσαμε γαστρεντερίτιδα σε σημείο νοσηλείας διότι έπαθε αφυδάτωση. Τώρα εξακολουθεί να κάνει διάρροια κανα 2 φορές την ημέρα και έχει πολλά αέρια. Λέτε να είναι δυσανεξια στη λακτόζη ή απλά θελει μέρες μέχρι να συνελθει?

Το λέω στη παιδίατρο και μου λέει πως αφού δεν έχει πυρετό ειναι μια χαρά (παιδίατρος στη Γερμανία, δεν ασχολούνται καθόλου και το να κλείσεις ραντεβού είναι δύσκολο). 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...