Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΕΙ ΓΟΠ, ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ...


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Ο μικρούλης μου είναι 2 μηνών έχει ΓΟΠ (επίσημη διάγνωση!), θηλάζουμε αποκλειστικά, τρώει πολύ (συνέχεια:?), παίρνει κανονικά βάρος (είναι 6 κιλά) αλλά δυστυχώς πρέπει λόγω της ΓΟΠ να τον διακόπτω τουλάχιστον 6-7 φορές σε κάθε γεύμα για να ρευτεί ειδάλλως το γάλα δεν πάει κάτω... Το πρόβλημα είναι ότι όταν τελειώσει το γεύμα του και τον πάρει ο ύπνος μετά από λίγο ξυπνάει γιατί θέλει να ξαναρευτεί και όταν το κάνει μετά ξαναπεινάει...και φτου κι απ' την αρχή!:shock: Και το βράδυ ξεραίνεται στον ύπνο κατά τις 9 αλλά ξυπνάει και πάλι 2-3 φορές μέχρι τις 2πμ γιατί δείχνει κάτι να τον ταλαιπωρεί κι άλλες φορές ρεύεται κι άλλες όχι. Το αποτέλεσμα είναι ότι μέσα στην ημέρα δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου και μόνο το βράδυ συμπληρώνει κάποιες ώρες σερί... Κι ο καϋμένος δείχνει να νυστάζει κι ότι θέλει να κοιμηθεί και δεν μπορεί... Λέτε να περάσει όταν περάσει κι η ΓΟΠ ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο;;

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω εμπειρία στο θέμα της ΓΟΠ και είμαστε νεούδια στον θηλασμό αλλά ήθελα να σου πω οτι και ή δικιά μου έτσι είναι.σ

 

Μέσα στην μέρα κοιμάται συνήθως στο στήθος ( δεκάλεπτα ή τέταρτα ) και το βράδυ ξυπνάμε 2 ή 3 φορές για να φάμε. Επίσης από τις έξι που ξυπνάει συνήθως από δίωρο ύπνο δεν ξανακοιμάται.

 

Οπότε δεν ξέρω αν είναι από την ΓΟΠ ή είναι απλά φυσιολογικό μωρό!!!!!!!!!

 

Καλή συνέχεια

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.Κι εμενα ετσι η μπεμπα μου,ειναι 40 ημερων,εχει ΓΟΠ και πινουμε αντιαναγωγικο γαλα αλλα δεν κανει και πολλα.Κοιματε μιση η μια ωριτσα μετα απο πολυ δυσκολια να κοιμιθει και ολες της υπολοιπες ωρες την ταιζω και πολυ κλαμα την ωρα που ειναι να ρευτει.Τα βραδια ετσι κι εμενα ξυπναει καθε διωρο και εχει πολυ ανησυχια την ωρα που κοιματε και ζοριζετε παρα πολυ.Αν μπορει ας βοηθησει καποια κοπελα που τα περασε αυτα.Υπομονη κοριτσια και καλο κουραγιο να εχουμε.

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην μέρα κοιμάται συνήθως στο στήθος ( δεκάλεπτα ή τέταρτα ) και το βράδυ ξυπνάμε 2 ή 3 φορές για να φάμε. Επίσης από τις έξι που ξυπνάει συνήθως από δίωρο ύπνο δεν ξανακοιμάται.

 

΄

 

Έτσι περίπου κάνει κι εμένα... Μη σου πω ότι κοιμάται περισσότερο..!:D Οπότε να θεωρήσω ότι όλα είναι οκ μάλλον.... Απλά νόμιζα ότι τα μωρά κοιμούνται κανένα 12 ωρο μέσα στη μέρα (ο ύπνος τρέφει τα παιδιά που λένε...) κι ανησυχώ που το δικό μου υποφέρει για να κοιμηθεί. Το άσχημο είναι ότι όταν τον παίρνει ο ύπνος μετά το φαγητό και αφού έχει ρευτεί, ξαφνικά εκεί που είναι ήρεμος ξυπνάει με κλάμα και μετά από λίγο ρεύεται πάλι (αυτό το έχω ονομάσει "ύστερο ρέψιμο"..:D ) και δύσκολα ξανακοιμάται... Ελπίζω καθώς μεγαλώνει να ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.Κι εμενα ετσι η μπεμπα μου,ειναι 40 ημερων,εχει ΓΟΠ και πινουμε αντιαναγωγικο γαλα αλλα δεν κανει και πολλα.Κοιματε μιση η μια ωριτσα μετα απο πολυ δυσκολια να κοιμιθει και ολες της υπολοιπες ωρες την ταιζω και πολυ κλαμα την ωρα που ειναι να ρευτει.Τα βραδια ετσι κι εμενα ξυπναει καθε διωρο και εχει πολυ ανησυχια την ωρα που κοιματε και ζοριζετε παρα πολυ.Αν μπορει ας βοηθησει καποια κοπελα που τα περασε αυτα.Υπομονη κοριτσια και καλο κουραγιο να εχουμε.

 

Μήπως ξέρεις αν το κλάμα που προηγείται του ρεψίματος υποδηλώνει πόνο;; Γιατί αλλιώς δεν εξηγείται να κλαίνε τα μωρά μας...:-(

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ αυτό νόμιζα, ότι τα βρεφάκια κοιμούνται πολύ...ώσπου γέννησα και κατέρρευσε ο μύθος. Τους 3 πρώτους μήνες δεν κοιμόταν σχεδόν ποτέ, όλη μέρα ξύπνια, συνέχεια γαλατάκι, αν αποκοιμιόταν, με το που την ξάπλωνα, το μάτι γαρίδα, έκανε και κρυφές παλινδρομήσεις και θεωρώ ξύπναγε και από αυτό.Την ενοχλούσε και η ζέστη, και ζούσαμε ένα δράμα. Το βράδυ ζήτημα αν κοιμόμασταν 3-4 ώρες. Εγώ έκοψα τα γαλακτοκομικά και από τότε τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν. Σταμάτησαν οι εμετοί, σταμάτησαν οι κρυφές παλινδρομήσεις και πλέον...το βράδυ κοιμάται στην κούνια της 8-10 ώρες συνήθως, και κοιμάται και μέσα στη μέρα, κάτι μισαωράκια στην αγκαλιά μου, ή αν ξαπλώσουμε μαζί το μεσημέρι χτυπάει και 3ωρο!

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

τον βαζεις σε μια σχετικη κληση στον υπνο?

 

προσεχεις τη σταση θηλασμου κατα την διαρκεια του γευματος?

 

κι εμενα η μπεμπα ειχε ΓΟΠ, περασε ξαφνικα με το που εγινε 4 μηνων. Ακομα θυμαμαι ποσο υπεφερε σε καθε ρεψιμο και ποοοοσο γαλα εβγαζε ειδικα τη νυχτα. Για να την αλλαξω την εβαζα στο ριλαξ απο 10 ημερων..Υπομονη..

 

υγ. κοβοντας ολα τα αγελαδινα γαλακτοκομικα ειδα λιγοτερο ζορισμα στο ρεψιμο.

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια περνάμε και εμείς. γενικά να σου πω ότι η όρθια στάση παντού (ύπνος, αγκαλιά, τάισμα) θα σας βοηθήσει πάρα πολύ μέχρι να περάσει η βρωμόΓΟΠ! βάλε ανάκλιση στην κούνια του μωρού και πάρε ένα sling για τις ώρες που έχεις το μωρό αγκαλιά και καλό κουράγιο λεχρι να βρείτε τους ρυθμούς σας. θεώρησε τον εαυτό σου τυχερό που το μωρό βάζει τουλάχιστον καλό βάρος...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβατε οτι εχει ΓΟΠ?Εμενα ο μικρουλης μου ειναι 2 μηνων κοιμαται ελαχιστα(δεκαλεπτα τεταρτα και μετα ξυπναει αποτομα χωρις κλαμα)και βγαζει συνεχεια γαλατακι σχεδον σε καθε γευμα και στον υπνο-τον ακουω που ξυπνα και κατα καποιο τροπο το φτυνει(:confused:)και θελει συνεχεια να ρευεται.Η γιατρος μου ειπε οτι ειναι αναγωγες και φταιει το οτι θηλαζω και οτι πρεπει να παρω αναγωγικο γαλα:?.Φυσικα και δε το πηρα ουτε σταματαω τον αποκλειστικο θηλασμο.Απλα τη νυχτα κοιμαμαι με το ενα ματι ανοιχτο προς τον μικρο.....Εχω διαβασει ομως οτι η ΓΟΠ ειναι προβλημα οταν το παιδι βγαζει σε καθε γευμα ολο το γαλατακι το μωρο και οχι απλες γουλιτσες.Μια γνωστη μου που το ταιζει εξαρχης ξενο γαλα το μωρακι της εχει ΓΟΠ και εχει φερει πολλους γιατρους να δουνε το παιδι αλλα δε μπορουν να κανουν τιποτα με κανενα γαλα απο αυτα που δινουν και το μωρο εχει προβλημα μεγαλο.Χωρις να ειμαι ειδικος πιστευω οτι και ο δικος μου μπορει να εχει ΓΟΠ αλλα επειδη τον θηλαζω το περναει πολυ ελαφρα.Απλα ειναι κουραστικο.Μετα τις 20 μερες ειχαμε μεγαλο προβλημα με το ρεψιμο,πολυ κλαμα........αλλα τελευταια σα να ηρεμει κλαιει σπανια-και μπορει να μη φταιει καν αυτο- αν και δε κοιμαται σχεδον καθολου.Κουραγιο κοριτσια μπορα ειναι θα περασει!:wink:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ίδια περνάμε και εμείς. γενικά να σου πω ότι η όρθια στάση παντού (ύπνος, αγκαλιά, τάισμα) θα σας βοηθήσει πάρα πολύ μέχρι να περάσει η βρωμόΓΟΠ! βάλε ανάκλιση στην κούνια του μωρού και πάρε ένα sling για τις ώρες που έχεις το μωρό αγκαλιά και καλό κουράγιο λεχρι να βρείτε τους ρυθμούς σας. θεώρησε τον εαυτό σου τυχερό που το μωρό βάζει τουλάχιστον καλό βάρος...

 

Την όρθια αγκαλιά στο τάισμα δεν μπορώ να την πετύχω... Για να τον θηλάσω τον ακουμπάω εγκάρσια στα πόδια μου, είμαστε κοιλιά με κοιλιά και υποστηρίζω το κεφαλάκι του με ένα μαξιλάρι. Οποιαδήποτε άλλη στάση μου φαίνεται πολύ δύσκολη γιατί είναι πολύ βαρύς...:roll:

Το σλινγκ το περιμένω τέλος της εβδομάδας κι ελπίζω να με βολέψει...:rolleyes:

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια.

Διάβασα το ποστ και επειδη πανω κατω εχω το ιδιο προβλημα , ηθελα να ρωτησω πως τα πηγαινεται τωρα μια που βλεπω πέρασε κανένας μήνας. Για να δω πως θα πάμε στο βάθος χρονου. Και εμένα βγάζει συνέχεια γάλα (βαρεθηκα να αλλαζω φορμακια). Ηγιατρος μου ειπε οτι εχω πολυ γάλα και πινει πολυ και το βγαζει. Με συμβουλευσε να του δίνω καθε 4 ωρες απο το ίδιο στηθος για να περνει το πιο παχυ και να μειωθει. Αλλα τωρα αρχισε να κλαίει στο ρέψιμο πολυ. Τόσο που νομίζω οτι υποφέρει. Μου ειπε να πιο και φασκομηλο για να μειωθει λιγο.Αλλα φοβαμαι μην δεν του φτανει μετα και εχω αντιθετα αποτελέσματα.

Υπάρχει περιπτωση να ειναι ΓΟΠ ή να ειναι απο την υπερπαραγωγη.Τ α κακ@κια ειναι μια χαρα αρα δεν παιρνει αραιο γάλα. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Πιστευα οτι θα ειναι πιο ευκολα στο δευτερο μια που η μεγαλη θήλαζε μεχρι που γυρισα απο την κλινικη και θα ειχα γάλα. Οταν γυρισα και δοκιμασε δεν την αρεσε γιατι ειναι λεει σαν βουτυρο και δεν ξαναζήτησε. (πρεπει να αλλάξω το τικερακι της θηλασε ,3 χρονια ακριβως)Μου ήρθε κάπως αλλα το ξεπερασα μια που καποια στιγμη θα αποθήλαζε.

Ο μικρος απο κιλα δεν το συζητω πηρε 2 κιλα τον πρωτο μηνα και απο τι βλεπω ακομη 1 κιλο πηρε μεχρι σήμερα.

Εχετε καμια ιδέα? Τι να κάνω με το φασκομηλο?

q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να διαπιστώσεις με βεβαιότητα αν έχει ΓΟΠ μάλλον πρέπει να κάνεις υπέρηχο. Εμείς το υποψιαστήκαμε γιατί έκανε κάποιους εμετούς. Πάντως κι εγώ είχα υπερπαραγωγή στην αρχή και δυσκολευόταν ο μικρός αλλά τώρα έχουν ομαλοποιηθεί κατά πολύ τα πράγματα. Το πολύ να κάνει 1-2 εμετούς την εβδομάδα και από γουλίτσες γενικά από την αρχή δεν είχαμε πολλές. Η ταλαιπωρία είναι με το ρέψιμο, που στα όψιμα ρεψίματα, δηλαδή 1-2 ώρες μετά το γεύμα, φαίνεται να πονάει γιατί ξυπνάει με κλάμα. Πάντως τώρα πια από ύπνο πάμε καλά, θέλει να κοιμάται σχεδόν μετά από κάθε γεύμα, ας είναι καλά και το σλινγκ!

Φασκόμηλο ή οποιοδήποτε άλλο υγρό εκτός από γάλα δεν του έχω δώσει... Και νομίζω γενικά ότι πρέπει να είναι η έσχατη λύση!

Είσαι πάντως γκουρού του θηλασμού για να θήλασες 3 χρόνια!!:shock::) Δούλευες παράλληλα ή όχι; Για να ξέρω κι εγώ αν θα τα καταφέρω όταν τελειώσει η άδειά μου...:?

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

Για να διαπιστώσεις με βεβαιότητα αν έχει ΓΟΠ μάλλον πρέπει να κάνεις υπέρηχο. Εμείς το υποψιαστήκαμε γιατί έκανε κάποιους εμετούς. Πάντως κι εγώ είχα υπερπαραγωγή στην αρχή και δυσκολευόταν ο μικρός αλλά τώρα έχουν ομαλοποιηθεί κατά πολύ τα πράγματα. Το πολύ να κάνει 1-2 εμετούς την εβδομάδα και από γουλίτσες γενικά από την αρχή δεν είχαμε πολλές. Η ταλαιπωρία είναι με το ρέψιμο, που στα όψιμα ρεψίματα, δηλαδή 1-2 ώρες μετά το γεύμα, φαίνεται να πονάει γιατί ξυπνάει με κλάμα. Πάντως τώρα πια από ύπνο πάμε καλά, θέλει να κοιμάται σχεδόν μετά από κάθε γεύμα, ας είναι καλά και το σλινγκ!

Φασκόμηλο ή οποιοδήποτε άλλο υγρό εκτός από γάλα δεν του έχω δώσει... Και νομίζω γενικά ότι πρέπει να είναι η έσχατη λύση!

Είσαι πάντως γκουρού του θηλασμού για να θήλασες 3 χρόνια!!:shock::) Δούλευες παράλληλα ή όχι; Για να ξέρω κι εγώ αν θα τα καταφέρω όταν τελειώσει η άδειά μου...:?

 

Φασκομηλο εννοειται για να πιω εγω οχι το μωρο. Το μωρο μονο γαλατακι της μαμας.

Φυσικα θα καταφερεις να θηλάσεις αρκει να το θέλεις για οσο καιρο θέλεις. Εγω αργησα να παω στη δουλεια και ειχε αρχισει στερεά. Αλλα τελικα σταμάτησα να δουλευω (οχι λογω μωρου και θηλασμου, εκλεισε η εταιρια που δουλευα) και τωρα ειμαι full time μαμά και μου αρεσει πολύ:)

q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...