Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο υπέρηχος έδειξε τον σάκο κενό!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Διαβάζοντας αρκετά σε αυτό το forum τον τελευταίο μήνα, αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας και την δικιά μου εμπειρία, (ίσως όχι τόσο πολύ για να μου δώσετε κάποια συμβουλή, αφού όλες γνωρίζουμε ότι η κάθε εγκυμοσύνη είναι τελείως διαφορετική και ξεχωριστή, αλλά περισσότερο για ψυχολογική υποστήριξη).

Η σύλληψη του μωρού μας έγινε αμέσως, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες και προσπάθειες, τελευταία περίοδος στις 20/03. Έκανα ένα τέστ 4 μέρες πριν την αναμενόμενη ημέρα της περιόδου μου (17/04 - 28άρης κύκλος) και βγήκε θετικό. Μετά από μια βδομάδα, έκανα μια χοριακή για επιβεβαίωση και βγήκε και αυτή θετική με ημερομηνία εξέτασης 17/04 και τιμή 247. Πετάξαμε από την χαρά μας, το θέλουμε τόσο πολύ!!!!

Στις 24/04 είδα μερικές καφέ σταγόνες στο εσώρουχο και ανησύχησα. Πήγαμε την επόμενη μέρα στον γιατρό για υπέρηχο για να βεβαιωθούμε ότι είναι όλα καλά και ότι το μωρό μας είναι ενδομήτριο. Ευτυχώς, το αποτέλεσμα ήταν θετικό, είδαμε το σάκο μέσα στην μήτρα και ήταν όλα καλά, ούφ 😌. Κατά τα λεγόμενα του, το καφέ αίμα ήταν υπολείμματα περιόδου, άρα καμία ανησυχία.

Το ραντεβού μας ήταν ξανά εχθές, στις 05/05 για να ακούσουμε την καρδούλα, υποτίθεται ότι ήμουν 6 εβδ και 4 ημέρες. Κάνουμε τον υπέρηχο και έμβρυο πουθενά-καπούτ-δε φαινόταν τίποτα. Μου είπε ότι είναι μια σπάνια περίπτωση ανεμβρυικής κύησης και να κάνω σήμερα το πρωί την απόξεση. Μίλησα με ένα θείο μου γυναικολόγο (ο οποίος είναι αρκετά μακριά σε άλλη χώρα και δεν μπορώ να τον επισκεφτώ) και μου είπε να μην κάνω τίποτα, να περιμένω τουλάχιστον 10 μέρες ακόμα και να ξανακάνω υπέρηχο (σε άλλο γιατρό όμως) διότι, μπορεί να έχει γίνει λάθος με τις ημερομηνίες και να είμαι 1-2 εβδομάδες λιγότερο από αυτό που υπολογίζουμε. Το επόμενο ραντεβού μου, σε άλλο γιατρό πια, είναι στις 16/05, όπου θεωρητικά θα είμαι 8 εβδ και 1 ημέρα και υποτίθεται ότι θα φανεί το έμβρυο και θα χτυπάει και η καρδούλα.

Έχω σκάσει όμως, είμαι πολύ στεναχωρημένη και τρομερά αγχωμένη, φοβάμαι πολύ ότι θα κάνουμε τον υπέρηχο και θα δούμε πάλι ένα κενό σάκο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι??????

με συγχωρείς dorita μου αλλα να του πεις τον κακο του τον καιρό του γιατρού σου.

Συγνώμη για τον τρόπο μου,αλλα θυμωνω τοσο οσο δεν παει κάθε φορά που βλέπω τέτοιο θέμα...τι μοδα ειναι πια αυτη στην Ελλάδα κ οι περισσότεροι αν δεν δουν έμβρυο την 6 (ακόμα κ την 5)τρομοκρατούν τις γυναίκες κ αρχίζουν τα περι αποξεσης?

ακομα κ αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα οφείλει να δωσει χρόνο...πολυ σωστα σε συμβούλεψε ο θείος.

Προσωπικα πηγα για πρωτο υπέρηχο στην 8 Εβδομάδα...ειδα ενα κενο σακο,ο γιατρός οχι μόνο δρν ανησύχησε,μου ειπε να παω σε 2 εβδομάδες όπου το είδαμε κ ολα καλα...

σε παρακαλω μην πανικοβάλλεσαι,δώστου το χρονο του.

Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τι??????

με συγχωρείς dorita μου αλλα να του πεις τον κακο του τον καιρό του γιατρού σου.

Συγνώμη για τον τρόπο μου,αλλα θυμωνω τοσο οσο δεν παει κάθε φορά που βλέπω τέτοιο θέμα...τι μοδα ειναι πια αυτη στην Ελλάδα κ οι περισσότεροι αν δεν δουν έμβρυο την 6 (ακόμα κ την 5)τρομοκρατούν τις γυναίκες κ αρχίζουν τα περι αποξεσης?

ακομα κ αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα οφείλει να δωσει χρόνο...πολυ σωστα σε συμβούλεψε ο θείος.

Προσωπικα πηγα για πρωτο υπέρηχο στην 8 Εβδομάδα...ειδα ενα κενο σακο,ο γιατρός οχι μόνο δρν ανησύχησε,μου ειπε να παω σε 2 εβδομάδες όπου το είδαμε κ ολα καλα...

σε παρακαλω μην πανικοβάλλεσαι,δώστου το χρονο του.

Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Γειά σου Χαρά μου, δεν ξέρω να χαρώ ή να στεναχωρηθώ. Να πάρω τα πάνω μου γιατί μπορεί κάτι να φανεί στην 8ή ή να σκάσω γιατί είμαι άτυχη. Να φανταστείς ήθελε να πάω να την κάνω και σήμερα πρωί-πρωί την απόξεση. Ο θείος, αναφέρθηκε στο ότι πολλοί, το κάνουν για να σου παίρνουν και τα λεφτά (σου λέει: είσαι νέα, θα ξαναπιάσεις). Χίλια ευχαριστώ πάντως, μου έδωσες μια μικρή ανακούφιση :)

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά πλέον πιστεύω πως πρόκειται περι κυκλώματος...δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς αυτή την τρέλα...περίμενε,εξάντλησε κάθε περιθώριο,ακομα κ την 8 εβδομάδα,παρε κ δεύτερη γνώμη κανε κ αλλού υπέρηχο,τουλάχιστον να είσαι σίγουρη,για το παιδί σου πρόκειται....

Μην τρελαίνεσαι,οτι ειναι να γίνει θα γίνει,με το άγχος χειρότερα θα τα κάνεις...εσυ να σκέφτεσαι οτι ειναι εκεί κ να φέρεσαι ανάλογα,εγω αυτό έκανα...

μακάρι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι,έτσι! Απόξεση με την πρώτη; Εγώ έκανα 3 υπερηχογραφήματα τότε που δεν ακούγαμε καρδιά καθώς και 3 χοριακές, για να βεβαιωθεί ο γιατρός ότι ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ είναι ανεμβρυονική κύηση. (Εντάξει, εμένα ήταν όντως, αλλά ξέρω ένα σωρό γνωστές μου που περίμεναν και...όλα πήγαν καλά!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινά πλέον πιστεύω πως πρόκειται περι κυκλώματος...δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς αυτή την τρέλα...περίμενε,εξάντλησε κάθε περιθώριο,ακομα κ την 8 εβδομάδα,παρε κ δεύτερη γνώμη κανε κ αλλού υπέρηχο,τουλάχιστον να είσαι σίγουρη,για το παιδί σου πρόκειται....

Μην τρελαίνεσαι,οτι ειναι να γίνει θα γίνει,με το άγχος χειρότερα θα τα κάνεις...εσυ να σκέφτεσαι οτι ειναι εκεί κ να φέρεσαι ανάλογα,εγω αυτό έκανα...

μακάρι να πανε ολα καλα!

Το ελπίζω και εγώ να πάνε όλα καλά. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα προσπαθήσω να αποβάλλω το άγχος μου. Thank you :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι,έτσι! Απόξεση με την πρώτη; Εγώ έκανα 3 υπερηχογραφήματα τότε που δεν ακούγαμε καρδιά καθώς και 3 χοριακές, για να βεβαιωθεί ο γιατρός ότι ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ είναι ανεμβρυονική κύηση. (Εντάξει, εμένα ήταν όντως, αλλά ξέρω ένα σωρό γνωστές μου που περίμεναν και...όλα πήγαν καλά!)

Σε αυτή την περίπτωση 'Μανούλα για πάντα', δυστυχώς ήσουν άτυχη και εύχομαι να φύγει και να μην ξανάρθει. Εσύ όμως, εξάντλησες όλα τα περιθώρια τουλάχιστον. Εγώ τι να πω που ήθελε να μου το πάρει στην 6ή και χωρίς να είναι απολύτως σίγουρος; Με τρέλανε εχθές!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να φανταστείς ήθελε να πάω να την κάνω και σήμερα πρωί-πρωί την απόξεση. Ο θείος, αναφέρθηκε στο ότι πολλοί, το κάνουν για να σου παίρνουν και τα λεφτά (σου λέει: είσαι νέα, θα ξαναπιάσεις). Χίλια ευχαριστώ πάντως, μου έδωσες μια μικρή ανακούφιση :)

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ο γιατρός σου!!!! Λόγω κάτι τέτοιων έχουμε διαβάσει ιστορίες κοριτσιών που την μέρα που πήγαν για απόξεση, άκουσαν καρδούλα!! Αφού είχαν περάσει όμως την φρίκη της απώλειας.

 

Εγώ προσωπικά πήγα 3 φορές μέχρι να ακούσουμε καρδούλα. Όταν ακούσαμε ήμουν 7+5ημ.

 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα θαυμάσια! :-D

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ο γιατρός σου!!!! Λόγω κάτι τέτοιων έχουμε διαβάσει ιστορίες κοριτσιών που την μέρα που πήγαν για απόξεση, άκουσαν καρδούλα!! Αφού είχαν περάσει όμως την φρίκη της απώλειας.

 

Εγώ προσωπικά πήγα 3 φορές μέχρι να ακούσουμε καρδούλα. Όταν ακούσαμε ήμουν 7+5ημ.

 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα θαυμάσια! :-D

Για να δούμε.. ευχαριστώ πολύ-πολύ🙊

Link to comment
Share on other sites

χοριάκή δεν ξανάκανες?

όταν λες ότι δεν φαινόταν έμβρυο, δεν φαινόταν ούτε καν εμβρυικά στοιχεία?

2η χοριακή υποτίθεται ότι θα έκανα εχθές, μετά τον υπέρηχο, αφού όμως δεν είδε κάτι, μου είπε ότι πρέπει να κάνω την απόξεση σήμερα το πρωί, άρα δεν υπήρχε λόγος να μου πάρει αίμα, κατά τα λεγόμενα του. Όταν λέω δεν φαινόταν έμβρυο, εννοώ ότι φαίνεται στον υπέρηχο μόνο ο σάκος (ο οποίος έχει μεγαλώσει αρκετά συγκριτικά με τον πρώτο που είχα κάνει) και κουκίδα μέσα του πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

2η χοριακή υποτίθεται ότι θα έκανα εχθές, μετά τον υπέρηχο, αφού όμως δεν είδε κάτι, μου είπε ότι πρέπει να κάνω την απόξεση σήμερα το πρωί, άρα δεν υπήρχε λόγος να μου πάρει αίμα, κατά τα λεγόμενα του. Όταν λέω δεν φαινόταν έμβρυο, εννοώ ότι φαίνεται στον υπέρηχο μόνο ο σάκος (ο οποίος έχει μεγαλώσει αρκετά συγκριτικά με τον πρώτο που είχα κάνει) και κουκίδα μέσα του πουθενά!

 

Α καλα μπορει και το μηχάνημα του να μην πιάνει λεπτομέρεια

Πάντως με τις φυσικές συλλήψεις ειναι δύσκολο να πει κανεις ποτε ακριβως επιαςες οπότε ένας λόγος παραπάνω να περιμένεις. Ας πούμε 6η βδομαδα για σενα μπορει να ειναι στην πραγματικότητα ακομα 5η βδομαδα γιατι συνέλαβες αργα

Ηρεμία και υπομονή.. Και αν ολα πανε καλα ψάξε απο τωρα για άλλο γιατρο γιατι αυτος ειναι ύποπτος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α καλα μπορει και το μηχάνημα του να μην πιάνει λεπτομέρεια

Πάντως με τις φυσικές συλλήψεις ειναι δύσκολο να πει κανεις ποτε ακριβως επιαςες οπότε ένας λόγος παραπάνω να περιμένεις. Ας πούμε 6η βδομαδα για σενα μπορει να ειναι στην πραγματικότητα ακομα 5η βδομαδα γιατι συνέλαβες αργα

Ηρεμία και υπομονή.. Και αν ολα πανε καλα ψάξε απο τωρα για άλλο γιατρο γιατι αυτος ειναι ύποπτος!

Να σου ζήσει καλή μου, πάντα γερό και δυνατό να είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Dorita ένα θα σου πω! Στην 6η εβδομάδα που πήγα την πρώτη μου επισκεψη στην γυναικολογο μου μου λέει ανεμβρυακή κύηση... βλέπω σάκο κ πλακούντα αλλά όχι έμβρυο! Στεναχώριααα !! Αυριο μου λεει κανε 2η χοριακη κ εαν εχει ανεβει θα περιμενουμε μια εβδομαδα κ ξανακανουμε υπερηχο, εαν όμως δεν εχει ανεβει πάμε για απόξεση...Κάνω χοριακη κ απο 8.000 είχε πάει 23.000!!! Μετά απο μια εβδομάδα να κ το εμβρυακι να κ η καρδούλα!!! Καθυστερημένη σύλληψη!!

ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ ..ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ!! Χοριακή έκανες για να συγκρίνεις τιμες??

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Dorita ένα θα σου πω! Στην 6η εβδομάδα που πήγα την πρώτη μου επισκεψη στην γυναικολογο μου μου λέει ανεμβρυακή κύηση... βλέπω σάκο κ πλακούντα αλλά όχι έμβρυο! Στεναχώριααα !! Αυριο μου λεει κανε 2η χοριακη κ εαν εχει ανεβει θα περιμενουμε μια εβδομαδα κ ξανακανουμε υπερηχο, εαν όμως δεν εχει ανεβει πάμε για απόξεση...Κάνω χοριακη κ απο 8.000 είχε πάει 23.000!!! Μετά απο μια εβδομάδα να κ το εμβρυακι να κ η καρδούλα!!! Καθυστερημένη σύλληψη!!

ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ ..ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ!! Χοριακή έκανες για να συγκρίνεις τιμες??

Καλημέρα Κορίνα μου, αχ! τέτοια πες μου, τέτοια πες μου. 2ή χοριακή δεν μου είπε καν να κάνω ο ''γιατρός'' μου, για να μην πω τίποτα χειρότερο. Μάλλον θα κάνω την επόμενη Παρασκευή, στο ραντεβού με τον καινούργιο πλέον γιατρό. Ξέρω όμως και πάλι, ότι δεν είναι απόλυτο και το θέμα με την χοριακή. Υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες ανεβαίνει κανονικά και τελικά έμβρυο γιόκ! (εν τω μεταξύ, προσπαθώ να ανεβάσω και φωτογραφία του υπερήχου και δεν μπορώ να βρω το πως γίνεται. Ξέρει καμία;; ) ;);)

Link to comment
Share on other sites

Kι εμείς στις 6,5 εβδομάδες είχαμε δει μόνο σάκο με λίγα εμβρυικά στοιχεία! Έλα μου λέει σε 10 μέρες να κάνουμε ξανά υπέρηχο και βλέπουμε.

Ε, τα εμβρυικά στοιχεία είναι ήδη 3 χρονών.

Γιατί όμως κάποιοι γιατροί λειτουργούν τόσο βιαστικά!?

Link to comment
Share on other sites

6+ τιποτα στον υπερηχο... 8+ διδυμα :) . Το ιδιο συνεβει και στην επομενη εγκυμοσυνη (με ένα μωρο) και ηταν και κολπικος υπέρηχος...

Γειά σου Ζωή, και εγω έως τώρα, μόνο κολπικούς υπέρηχους έχω κάνει. Αχ!! Πόσο πολύ εύχομαι να είναι μια αντίστοιχη περίπτωση και η δικιά μου κ' ας είναι και δίδυμα και τρίδυμα που λέει ο λόγος..χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Διαβάζοντας αρκετά σε αυτό το forum τον τελευταίο μήνα, αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας και την δικιά μου εμπειρία, (ίσως όχι τόσο πολύ για να μου δώσετε κάποια συμβουλή, αφού όλες γνωρίζουμε ότι η κάθε εγκυμοσύνη είναι τελείως διαφορετική και ξεχωριστή, αλλά περισσότερο για ψυχολογική υποστήριξη).

Η σύλληψη του μωρού μας έγινε αμέσως, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες και προσπάθειες, τελευταία περίοδος στις 20/03. Έκανα ένα τέστ 4 μέρες πριν την αναμενόμενη ημέρα της περιόδου μου (17/04 - 28άρης κύκλος) και βγήκε θετικό. Μετά από μια βδομάδα, έκανα μια χοριακή για επιβεβαίωση και βγήκε και αυτή θετική με ημερομηνία εξέτασης 17/04 και τιμή 247. Πετάξαμε από την χαρά μας, το θέλουμε τόσο πολύ!!!!

Στις 24/04 είδα μερικές καφέ σταγόνες στο εσώρουχο και ανησύχησα. Πήγαμε την επόμενη μέρα στον γιατρό για υπέρηχο για να βεβαιωθούμε ότι είναι όλα καλά και ότι το μωρό μας είναι ενδομήτριο. Ευτυχώς, το αποτέλεσμα ήταν θετικό, είδαμε το σάκο μέσα στην μήτρα και ήταν όλα καλά, ούφ . Κατά τα λεγόμενα του, το καφέ αίμα ήταν υπολείμματα περιόδου, άρα καμία ανησυχία.

Το ραντεβού μας ήταν ξανά εχθές, στις 05/05 για να ακούσουμε την καρδούλα, υποτίθεται ότι ήμουν 6 εβδ και 4 ημέρες. Κάνουμε τον υπέρηχο και έμβρυο πουθενά-καπούτ-δε φαινόταν τίποτα. Μου είπε ότι είναι μια σπάνια περίπτωση ανεμβρυικής κύησης και να κάνω σήμερα το πρωί την απόξεση. Μίλησα με ένα θείο μου γυναικολόγο (ο οποίος είναι αρκετά μακριά σε άλλη χώρα και δεν μπορώ να τον επισκεφτώ) και μου είπε να μην κάνω τίποτα, να περιμένω τουλάχιστον 10 μέρες ακόμα και να ξανακάνω υπέρηχο (σε άλλο γιατρό όμως) διότι, μπορεί να έχει γίνει λάθος με τις ημερομηνίες και να είμαι 1-2 εβδομάδες λιγότερο από αυτό που υπολογίζουμε. Το επόμενο ραντεβού μου, σε άλλο γιατρό πια, είναι στις 16/05, όπου θεωρητικά θα είμαι 8 εβδ και 1 ημέρα και υποτίθεται ότι θα φανεί το έμβρυο και θα χτυπάει και η καρδούλα.

Έχω σκάσει όμως, είμαι πολύ στεναχωρημένη και τρομερά αγχωμένη, φοβάμαι πολύ ότι θα κάνουμε τον υπέρηχο και θα δούμε πάλι ένα κενό σάκο.

 

Συμφωνω κι εγω να περιμενεις κοπελα μου. Εγω με χοριακη 33000 (ναι τριαντα τρεις χιλιαδες!) δεν ειχε δει καν πολυ καλα το σακο!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω να περιμενεις κοπελα μου. Εγω με χοριακη 33000 (ναι τριαντα τρεις χιλιαδες!) δεν ειχε δει καν πολυ καλα το σακο!

Και αυτό έχω σκοπό να κάνω! Δηλαδή πρόκειται περί τρελών.. Κάνουν τόσα πολλά λάθη και την πληρώνουμε εμείς οι ίδιες στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε και εμένα στο κλαμπ αυτών που βίωσαν τον παραλογισμό στο μεγαλείο του..Τρίτη εγκυμοσύνη,μετά από δύο φυσιολογικότατες κυήσεις πήγα την 6η βδομάδα σε δημόσιο νοσοκομείο για να πάρω βεβαίωση κύησης..Ποια κύηση μου λέει ο γιατρός..Μόνο σάκο βλεπω,δυο τρεις μέρες σου δίνω περιθώρειο..Η θα αποβάλεις από μόνη σου ή θα είναι παλίνδρομη και θα έρθεις για απόξεση..Φυσικά την επομένη πήγα στον ιδιώτη γυναικολόγο μου,ο οποίος με καθησύχασε και φυσικά επιβεβαιώθηκε..Απλά η σύλληψη είχε γίνει καθυστερημένα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...