Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το βρεφος μου 4 μηνων ξαφνικα δεν τρωει πολυ.


Recommended Posts

γεια σας. ειμαι νεα μαμα. εχω ενα μωρο σχεδον 4μηνων και ενω ετρωγε κανονικα εως αρκετα πολυ, εδω και μια βδομαδα τρωει πολυ λιγοτερο. σταματαει για να ηρεμησει να ρευτει οπως παντα. και μετα δεν θελει να φαει το υπολοιπο γκρινιαζει πολυ. του αλλαξα πιπιλα στο μπιμπερο που μου ειπε η γιατρος οτι ισως φταιει αλλα τιποτα. δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν ο μικρος μου σε τετοια ηλικια δεν ετρωγε η παιδιατρος μας εστειλε να κανουμε εξετασεις ουρων για Ουρολοίμωξη, γιατι εχει ως συμπτωμα τη μειωση της ορεξης.Μπορει να περνα απλα μια φαση η αλμα ανάπτυξης (εγω στον δικο μου δεν τα καταλαβα εδω στο φορουμ εμαθα για αυτα).

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου είναι 5μιση μηνων και τα χω πολύ φρεσκα. Τεσσάρων μηνων πέρασε φαση μεγάλη, ετρωγε κανονικά σταματαγε και μετά μόλις του ξαναδινα στηθος γκρινιαζε και δεν ετρωγε αλλο, ειχα ανησυχήσει αλλά τελικά περασε κι αυτο σαν ολα τα άλλα που τωρα μου φαίνονται μικροπραγματα αλλά τότε με αγχωναν πολύ. Η φάση μας εμας κράτησε σχεδόν μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου κόρη 4 μηνών έκανε πολλά δυσάρεστα σχέδια στο μπιμπερό.

ετρωγε πολύ δύσκολα. Την άφηνα παραπάνω ώρα χωρίς γάλα να δω θα πεινάσει και ούτε ζητούσε να φανταστείς.

Παρόλααυτα εγώ πρόσφερα ταυτόχρονα με παιχνιδάκια ή κανα βιβλίο να κοιτάει να χαζεύει ( τι να κάνω πια...)εν πάση περίπτωση η μείωση όρεξης ήταν λόγω οδοντοφυιας και ήταν κάτι παροδικό.

τωρα στο δεύτερο ίδια ηλικία 4 μηνών  οδοντοφυια ξεκίνησα αλλά όρεξη εχει.

αυτο που παρατήρησα επίσης είναι ότι αποσπάται η προσοχή τους με διαφορά γύρω γύρω κ γυρνάνε το κεφάλι τους δεξί αριστερά την ώρα του φαγητού.

 

Τελος υα σε συμβούλευα να ταΐζεις προς το όρων σε ησυχο περιβάλλον χωρίς πολλα ερεθίσματα για να συγκεντρωθεί στο γάλα.

 

ειναι φάση θα περασει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...