Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

10 μηνών και βρώμη


Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την παρέα!!Κατ αρχήν να ζητήσω συγνώμη εάν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα.Έχω ψάξει παρα πολύ αλλά δεν βρήκα κάτι που να με βοηθήσει με το θέμα μου μαλλον κατάφερα να μπερδευτώ περισσότερο!

Λοιπόν έχω ένα μωράκι 10 μηνών (την επόμενη βδομάδα)το οποίο και θηλάζω ακόμα.Λόγω αλλεργικής πρωκτοκολιτιδας αργήσαμε παρα πολυ να εισάγουμε στερεες τροφές πέρα από πατατα-καρότο -κολοκυθάκι και κοτόπουλο.Τωρα εχουμε ήδη ξεκινήσει να του βάζουμε τροφές.Η παιδίατρος μας είχε συστήσει απ την αρχή να του δίνω 4 γεύματα στερεών την ημέρα.Τελευταία όμως σκέφτηκα ότι μάλλον το 4ο του πέφτει κάπως βαρύ δεδομένου ότι είναι ηδη αργά η ώρα που του το δίνω και μετά από λίγο θηλάζει για να κοιμηθεί.Έτσι σκέφτηκα να το μειωσω σε ποσότητα σιγά σιγά μέχρι να το κόψω.Το απόγευμα του δίνω φρούτο αλλά θεωρώ ότι αυτο μόνο του δεν θα τον κρατάει αφού θα του κόψω ενα γεύμα και έτσι σκέφτηκα να του βαλω βρωμη.Το θέμα είναι ότι ενώ είχα διαβάσει ότι μετά τον 8ο μήνα μπορούμε να βάλουμε δημητριακά στη διατροφή κάπου διάβασα οτι η γλουτενη που υπάρχει κ μέσα στη βρωμη δεν θα πρέπει να μπει στη διατροφή πριν τον χρόνο,αλλου διάβασα ότι πρέπει να μπει αλλά όχι κάθε μερα και τέλος πάντων μπερδεύτηκα περισσοτερο.Μπορείτε να με διαφωτισετε για το τι κάνει και τι δεν κάνει και αν υπάρχει κάποια μαμά που απ την αρχη έδινε 4 γεύματα στερεών?Αν δεν του βαλω βρωμη τι αλλο θα μπορουσα εκτος απο το μεσημεριανο που δε θέλω γιατί θεωρώ τόσους μήνες το χει ηδη βαρεθεί καθε μέρα κ ακόμα δεν έχω βάλει κατι άλλο πέρα από λαχανικα-κρεας-φρούτα στη διατροφή του. Συγνωμη αν σας κούρασα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το κριθαρένιο αλεύρι είναι πολύ φτηνό, υπαρχει στα καταστηματα βιολογικών ,.. μπορεί να έχει λιγη γλουτένη όμως ως άλευρο νομίζω είναι πολύ πιο εύπεπτο, δεν φουσκώνει κλπ. 

κάνεις κανονικά κρέμα με αυτό. το γάλα της επιλογής σου (μητρικό?φρέσκο?ρυζιού?) και το βράζεις. προσθέτεις και λιγο φρουτάκι και γίνεται ωραία φρουτοκρεμα. 

 

γιαούρτι παραδοσιακό δεν τρώτε ακόμα ε?   

 

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή των στερεών τροφών είναι επιλογή των γονιών, ανάλογα με το γιατρό τους, το πολιτισμικό τους περιβάλλον και τις προσωπικές τους προτιμήσεις. Πλέον έχει ξεπεραστεί η ιδέα ότι τα βρέφη ΠΡΕΠΕΙ να τρώνε με συγκεκριμένη σειρά, συγκεκριμένες τροφές. Ο κανόνας είναι να βάζεις σταδιακά τροφές ώστε να δεις τυχόν αλλεργίες αλλά από κει και πέρα, μέχρι το έτος, το παιδί μπορεί (και πρέπει) να έχει γευτεί σχεδόν τα πάντα, χωρίς να υπάρχει ρήτρα προτεραιότητας στα διάφορα είδη. Μπορεί να ξεκινήσει με ψάρι και αυγό, όπως και με αχλάδι ή μήλο, με κολοκύθι ή λάχανο. Δεν υπάρχει τίποτε το απαγορευτικό. Ακόμη και τα επικίνδυνα για αλλεργίες, προτείνετε να εισάγονται από νωρίς, αλλά σε μικρές ποσότητες και ελεγχόμενα.

 

Οι πίνακες εισαγωγής στερεών όπως και οι οδηγίες των παιδιάτρων, είναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ. (Εκτός φυσικά αν υπάρχει ιατρικός λόγος, ειδικής διατροφής).

 

Εμείς δώσαμε βρώμη κάπου στον 10ο μήνα, ίσως και νωρίτερα. Αρχικά την είχαμε για πρωινό, έπειτα την βαρέθηκε και την βάλαμε στο βραδινό. Είναι μια εύκολη και γρήγορη λύση την οποία χρησιμοποιούμε και όταν δεν έχουμε κάτι άλλο να προσφέρουμε.  Οταν ήταν στους 10 μήνες έτρωγε σχεδόν ότι τρώγαμε κι εμείς (λαδερά, όσπρια, λαχανικά, ψάρια, κρέας, φρούτα, δημητριακά....) απλώς ανάλογα με τη σύσταση του φαγητού, το προσφέραμε αυτούσιο ή μαλακωμένο ή σε μικρά κομμάτια.

 

Δεν γνωρίζω αν η πρωκτοκολίτιδα που ανέφερες, ορίζει κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα της αλλεργίας τώρα πως είναι το παιδί; Την έχει ξεπεράσει; Ακουλουθείτε κάποια συγκεκρικένη διατροφή λόγω αυτής; Τα 4 γεύματα σας συστήθηκαν λόγω της αλλεργίας;

 

Δεν είμαι γιατρός, μόνο εμπειρικά μπορώ να μιλήσω και 4 γεύματα δεν έχω ακούσει ποτέ σε αυτή την ηλικία. Μέχρι 3 ξέρω, και πρωί-βράδυ γάλα (είτε θηλασμό, είτε φόρμουλα). Επίσης, από ότι έχω διαβάσει σχετικά με τη γλουτένη, αν δεν υπάρχει θέμα κοιλιοκάκης, τότε δεν υπάρχει λόγος να αποφεύγεται. Αν έχει αυτή την ασθένεια, τότε ναι, αποφύγετε τη γλουτένη.  Εμείς δώσαμε βρώμη στον 8ο, σαν κρέμα, με μήλο (βράζεις με νεράκι τη βρώμη με το μήλο και πολτοποιείς). Ξαναλέω, δεν ξέρω αν η αλλεργία που έχει το μωρό σου επηρεάζεται από τη γλουτένη.

 

Ίσως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις παιδογαστρεντερολόγο και παιδοδιατροφολόγο για τη διατροφή του παιδιού, παρά τον παιδίατρο. Οι πρώτοι ξέρουν πολύ καλύτερα ποιες τροφές επηρεάζουν και που. Πολύ γενικά, στους 10 μήνες θα μπορούσες να του δώσεις οτιδήποτε πέρα από φρέσκο γάλα και μέλι. Το θέμα είναι τι περιορισμούς μπορεί να έχετε από την αλλεργία.

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη. Vtgian.καλυτερα ρωτα παιδογαστρεντερολογο κ παιδοαλλεργιολογο.ναι γενικα πριν το χρονο δ βαζουμε αλατι,ζαχαρη,μελι κ φρεσκο γαλα,αλλα λογικο εσεις να βαζετε πιο αργα.επισης δ εχω ξανακουσει για 4γευματα;για να ειναι μικροτερη ποσοτητα;εγω εβαλα πρωτο στον 6ο,δευτερο 6,5μηνων κ τριτο στους 9.μετα το χρονο προσπαθησα να το προσαρμοσω σε 3γευματα με δυο σνακ κ γαλα προ υπνου

Κ οι δυο παιδιατροι μας βαζανε τα δημητριακα στοτς 6-7μηνες.οποτε μπορεις να ρωτησεις για βρωμη,κεχρι,κινοα,φαγοπυρο,σιμιγδαλι,πληγουρι,ρυζι,μακαρονια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, belleblue είπε:

το κριθαρένιο αλεύρι είναι πολύ φτηνό, υπαρχει στα καταστηματα βιολογικών ,.. μπορεί να έχει λιγη γλουτένη όμως ως άλευρο νομίζω είναι πολύ πιο εύπεπτο, δεν φουσκώνει κλπ. 

κάνεις κανονικά κρέμα με αυτό. το γάλα της επιλογής σου (μητρικό?φρέσκο?ρυζιού?) και το βράζεις. προσθέτεις και λιγο φρουτάκι και γίνεται ωραία φρουτοκρεμα. 

 

γιαούρτι παραδοσιακό δεν τρώτε ακόμα ε?   

 

Belleblue ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Η αλήθεια είναι ότι δεν το ήξερα αυτό για το κριθαρένιο αλεύρι.Επειδή θηλάζω και δεν αντλώ άραγε θα μπορούσα να το κάνω με λίγο νερό αντί για γάλα και έπειτα να του βάλω τα φρούτα?Γιαουρτάκι όχι,ακόμα δεν έχουμε ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Kine ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Η αλήθεια είναι πως και γω δε σκέφτομαι να ακολουθήσω επακριβώς κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα εισαγωγής στερεών,αυτό που κοιτάω είναι να εμπλουτισω τη διατροφή του με βιταμίνες και θρεπτικά στοιχεία από διάφορες τροφικές ομάδες.Αφού κιόλας έχουμε φτάσει 10 μηνών μπορεί να φάει παρα πολλά αλλα επειδή ειμαι και λίγο αγχώδης προτίμησα να ξεκινησω απ' τα λιγότερο ύποπτα για αλλεργίες.Αλλεργική πρωκτοκολιτιδα εμφάνισε σε κάτι που έτρωγα εγώ και τον πείραζε και έτσι έκανα και γω για καιρο αποχη από παρα πολλά τρόφιμα.Τη βρωμη όταν την ξεκινήσατε μπορεί να υπήρχαν μέρες που την έτρωγε και κάθε μέρα η πιο αραιά?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Με το θέμα της αλλεργίας τώρα πως είναι το παιδί; Την έχει ξεπεράσει; Ακουλουθείτε κάποια συγκεκρικένη διατροφή λόγω αυτής; Τα 4 γεύματα σας συστήθηκαν λόγω της αλλεργίας;

 

Δεν είμαι γιατρός, μόνο εμπειρικά μπορώ να μιλήσω και 4 γεύματα δεν έχω ακούσει ποτέ σε αυτή την ηλικία. Μέχρι 3 ξέρω, και πρωί-βράδυ γάλα (είτε θηλασμό, είτε φόρμουλα). Επίσης, από ότι έχω διαβάσει σχετικά με τη γλουτένη, αν δεν υπάρχει θέμα κοιλιοκάκης, τότε δεν υπάρχει λόγος να αποφεύγεται. Αν έχει αυτή την ασθένεια, τότε ναι, αποφύγετε τη γλουτένη.  Εμείς δώσαμε βρώμη στον 8ο, σαν κρέμα, με μήλο (βράζεις με νεράκι τη βρώμη με το μήλο και πολτοποιείς). Ξαναλέω, δεν ξέρω αν η αλλεργία που έχει το μωρό σου επηρεάζεται από τη γλουτένη.

 

Ίσως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις παιδογαστρεντερολόγο και παιδοδιατροφολόγο για τη διατροφή του παιδιού, παρά τον παιδίατρο. Οι πρώτοι ξέρουν πολύ καλύτερα ποιες τροφές επηρεάζουν και που. Πολύ γενικά, στους 10 μήνες θα μπορούσες να του δώσεις οτιδήποτε πέρα από φρέσκο γάλα και μέλι. Το θέμα είναι τι περιορισμούς μπορεί να έχετε από την αλλεργία.

 

Vtgian σ ευχαριστώ πολύ.Τα ξαναγράφω γιατί σβήστηκε το μνμ μου:-(

Τώρα ευτυχώς τα πάμε πολύ καλά.Το πρόβλημα ήταν σε κάτι που έτρωγα εγώ και έτσι έκανα αποχη από πολλά τρόφιμα.Βάζοντας

τα ένα ένα στη διατροφή είδαμε ότι τον πειράζει η ντομάτα και έτσι την σταμάτησα,από τότε όλα καλά.Εχουμε ξεκινήσει να βάζουμε αργά στη διατροφή του νέα πράγματα και μέχρι στιγμής όλα εντάξει.

Για κοιλιοκακη δεν μας έχει πει κάποιος κάτι.Στα αλλεργικά τεστ που είχαμε κάνει όταν ήταν λίγο πιο μικρός δεν είχαμε κάνει γι αυτο.

Σε παιδογαστρεντερολογο και παιδοδιατροφολογο δεν έχω παει,σε αλλεργιολογο όμως που πήγαμε είπε το ίδιο πως θεωρητικά μπορεί πια να φάει τα πάντα θα πρέπει όμως να περιμένουμε λίγες μέρες περισσότερο να βλέπουμε αν τον πειράξει κάτι πριν του βάλουμε κάτι καινούργιο καθώς και να κάνουμε καθε φορα μια εξέταση κοπράνων για αίμα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Συμφωνω με τη. Vtgian.καλυτερα ρωτα παιδογαστρεντερολογο κ παιδοαλλεργιολογο.ναι γενικα πριν το χρονο δ βαζουμε αλατι,ζαχαρη,μελι κ φρεσκο γαλα,αλλα λογικο εσεις να βαζετε πιο αργα.επισης δ εχω ξανακουσει για 4γευματα;για να ειναι μικροτερη ποσοτητα;εγω εβαλα πρωτο στον 6ο,δευτερο 6,5μηνων κ τριτο στους 9.μετα το χρονο προσπαθησα να το προσαρμοσω σε 3γευματα με δυο σνακ κ γαλα προ υπνου

Κ οι δυο παιδιατροι μας βαζανε τα δημητριακα στοτς 6-7μηνες.οποτε μπορεις να ρωτησεις για βρωμη,κεχρι,κινοα,φαγοπυρο,σιμιγδαλι,πληγουρι,ρυζι,μακαρονια

Vicky86 σ ευχαριστω για την απαντηση.

Τα 4 γεύματα νομίζω πως τα βάλαμε γιατί θήλαζε πολυ μέσα στη μέρα και επειδή είχα αποδυναμωθεί απ την αποχη που έκανα λόγω της αλλεγιας μάλλον για να χορταίνει περισσότερο έτσι και να θηλάζει λιγότερο.Τουλαχιστον έτσι θεωρώ.Η μητέρα μου μου πε τις προάλλες πως εκείνη μου έδινε 3 γεύματα και ψάχνοντας το είδα ότι έτσι κάνουν όλοι οποτε μπήκα σε σκέψεις.Και με τις μεγαλες ζεστες του τελευταίου διαστήματος είδα ότι δεν μπορούσα εγω καλά καλά να φάω έτσι θεώρησα ότι μάλλον του πέφτουν βαριά ειδικά όταν το τελευταίο γεύμα πάει γύρω στις 8 το βράδυ!

Τα δυο σνακ του τα δίνεις το ένα μετά το πρωινό κ το άλλο μετά το μεσημεριανό?Εμείς θηλαζουμε ενδιάμεσα και δεν έχω και επιλογές προς το παρόν αλλά βάζοντας σιγά σιγά διαφορα στη διατροφή του έτσι σκέφτηκα να το κάνω και γω.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το θέμα ειναι αλλεργία και όχι κάποιου είδους πρόβλημα κινητικό ή με υφές κλπ, δε θα εισήγαγα κρέμες σε αυτή την ηλικία. Αν θες να δοκιμάσεις κάποιο δημητριακό, θα πήγαινα πια σε ζυμαρικό, ψωμί, πίτες κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικα χαιρομαι που πλεον ειναι καλα κ βρηκατε τι σας ενοχλει

Εγω δ θα εδινα καθε μερα βρωμη εκτος απο την αρχη 5μερες πχ να δω αν εχουμε θεμα,απλα για να δινω κ αλλα πραγματα για ποικιλια.αλλα μπορεις πχ 2μερες να τη βαλεις στα φρουτα το πρωι κ αλλες 2για απογευμα

Ναι σνακ ετσι δινω αλλα οχι 10μηνων.10μηνων θελω περιπου να τρωει φρουτα στις 11ισως με βρωμη,το μεσημερι φαγητο,κ το απογευμα αυγο,γιαουρτι,τραχανα η καποιο δημητριακο.μετα το χρονο δινω πρωινο γαλα η φρουτα με δημητριακα η ψωμι με καποιο αλλειμμα.δεκατιανο φρουτο η κτ αλλα καταλληλο για την ηλικια κ αναλογα την ορεξη.πχ η κορη μου ενος ετρωγε φρουτο.πλεον στα 3θελει φρουτα κ κριτσινια.απογευματινο παλι κτ μικρο οπως φρουτο,χυμο,ρυζογκοφρετα.βραδινο τραχανα,σουπα,ομελετα,τοστ,γαλα με δημητριακα.κ γαλα κ υπνο.οχι αν φαει με δημητριακα.κ φυσικα οχι κατευθειαν 12μηνων.μεχρι 1,5μπορει να ετρωγε 4γευματα.κ παρολο που εισαγαμε φρεσκο γαλα μετα το χρονο θηλαζε μεχρι τα 2

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Εφόσον το θέμα ειναι αλλεργία και όχι κάποιου είδους πρόβλημα κινητικό ή με υφές κλπ, δε θα εισήγαγα κρέμες σε αυτή την ηλικία. Αν θες να δοκιμάσεις κάποιο δημητριακό, θα πήγαινα πια σε ζυμαρικό, ψωμί, πίτες κλπ.

Αργκ ευχαριστώ πολύ!Ζυμαρικο σκέφτηκα να ξεκινήσω με αστράκι αν κ δεν ξέρω αν θα πρέπει να το αλεσω η να του το δώσω έτσι.Δεν τον έχω ξεκινήσει στα πιο στερεα ακόμα,γι αυτό και δεν είχα σκεφτεί να δώσω πίτες

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Αρχικα χαιρομαι που πλεον ειναι καλα κ βρηκατε τι σας ενοχλει

Εγω δ θα εδινα καθε μερα βρωμη εκτος απο την αρχη 5μερες πχ να δω αν εχουμε θεμα,απλα για να δινω κ αλλα πραγματα για ποικιλια.αλλα μπορεις πχ 2μερες να τη βαλεις στα φρουτα το πρωι κ αλλες 2για απογευμα

Ναι σνακ ετσι δινω αλλα οχι 10μηνων.10μηνων θελω περιπου να τρωει φρουτα στις 11ισως με βρωμη,το μεσημερι φαγητο,κ το απογευμα αυγο,γιαουρτι,τραχανα η καποιο δημητριακο.μετα το χρονο δινω πρωινο γαλα η φρουτα με δημητριακα η ψωμι με καποιο αλλειμμα.δεκατιανο φρουτο η κτ αλλα καταλληλο για την ηλικια κ αναλογα την ορεξη.πχ η κορη μου ενος ετρωγε φρουτο.πλεον στα 3θελει φρουτα κ κριτσινια.απογευματινο παλι κτ μικρο οπως φρουτο,χυμο,ρυζογκοφρετα.βραδινο τραχανα,σουπα,ομελετα,τοστ,γαλα με δημητριακα.κ γαλα κ υπνο.οχι αν φαει με δημητριακα.κ φυσικα οχι κατευθειαν 12μηνων.μεχρι 1,5μπορει να ετρωγε 4γευματα.κ παρολο που εισαγαμε φρεσκο γαλα μετα το χρονο θηλαζε μεχρι τα 2

Έτσι σκέφτηκα και γω να το κάνω,να του δώσω για λίγες μέρες απλά για να δούμε αν τον πειράζει και μετά να του κάνω εναλλαγές στο απογευματινο μια βρωμη με φρούτο,μια σκέτο φρούτο,μια το μεσημεριανό του μέχρι να βάλουμε κ αλλα πράγματα στη διατροφή να έχω περισσότερες επιλογές.

Αναρωτιόμουν ποτε ξεκινάει το βραδινό φαγητό αλλα δεν βρήκα κάτι στο ίντερνετ και όσες γνωστές ρώτησα δίνουν ακόμα 3 γεύματα.Αισθανομαι άσχημα που έδινα τόσα γεύματα τόσο μικρός που είναι ακόμα,πρέπει να του έπεφταν βαριά.:-(

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Zoe88 είπε:

Αργκ ευχαριστώ πολύ!Ζυμαρικο σκέφτηκα να ξεκινήσω με αστράκι αν κ δεν ξέρω αν θα πρέπει να το αλεσω η να του το δώσω έτσι.Δεν τον έχω ξεκινήσει στα πιο στερεα ακόμα,γι αυτό και δεν είχα σκεφτεί να δώσω πίτες

 

10 μηνών, δεν αλέθεις φαγητό, δεν υπάρχει λόγος. Δεν εννοώ απλά το αστράκι. Πρέπει να μάθει να πιάνει το φαγητό του. Δώσε κοφτό μακαρονάκι να πιάσει με τα χεράκι, μία φέτα ψωμί, τοστ (όταν βάλετε τυρί), κομμάτια φρούτα. Αφού αναπτυξιακά δεν έχει θέματα, έχει προ πολλού μπει στη φάση του μασήματος (δε χρειάζεται δόντια) και των "finger foods"

Link to comment
Share on other sites

Το κους κους ειναι πιο μικρο αν θες να κανεις αρχη η ρυζακι.πρωτη φορα μπορει να το ελιωνα το αστρακι,δευτερη με το πηρουνι κ βλεποντας πως τα παει αναλογως

Συνηθως πανω απο 3γευματα δινουν στο χρονο.φυσικα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

Μην νιωθεις ασχημα,αν δ ηθελε απλα δ θα ετρωγε

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ χαίρομαι που το μωράκι σου έχει ξεπεράσει το θέμα της αλλεργίας, είναι πλέον έτοιμο να δοκιμάσει πολλά νέα πράγματα! Τη σταδιακή εισαγωγή έτσι και αλλιώς καλό είναι να την τηρούν όλα τα παιδάκια, ανεξάρτητα από ιστορικό αλλεργιών. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πειράξει. Κάθε φορά που έδινα κάτι νέο στην κόρη μου, άφηνα 3-4 μέρες να περάσουν πριν δώσω κάτι νέο ώστε να προλάβω να δω για τυχόν συμπτώματα.

 

Από ζυμαρικά, μπορείς να δώσεις αστράκι, κους κους, ακόμα και σουπίτσα τραχανά χωρίς αυγό όμως ή τραχανα λαχανικών. Σε αυτή την ηλικία δε θα έδινα αλεσμένο κανένα, θα το έδινα κατευθείαν και θα έβλεπα πως πάει. Αν δεν του έχεις δώσει κομμάτια μέχρι τώρα, δε θα πρότεινα να ξεκινήσεις με ζυμαρικά ή ψωμί, αλλά με πιο μαλακές υφές όπως μπανάνα ή βρασμένα λαχανικά. Αν δεις ότι δεν έχει πρόβλημα να τα διαχειριστεί, τότε μπορείς άνετα να προχωρήσεις σε άλλες υφές. Αν έχει πρόβλημα, ξεκίνα να πατάς το φαγητό του με το πηρούνι και όχι να το αλέθεις. 

 

Συμφωνώ με τη vicky, δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι. Αν το μωρό σου δε δυσανασχετούσε, πάει να πει ότι δε το ενοχλούσε. Κάθε παιδί και άλλο βιβλίο. Η δικιά μου ακόμα υπάρχουν φορές που το μόνο γεύμα που τρώει είναι το μεσημεριανό. Στα υπόλοιπα τσιμπολογάει. Της κολλητής μου, λίγο μικρότερο, τρώει τρελές ποσότητες. Ιδια κιλά στο μεταξύ τα δυό τους, δε βγάζεις άκρη χα χα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι του τα έδινα για αρκετό καιρό αλεσμένα γιατί τον έβλεπα ότι δυσκολευόταν. Δεν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω ότι ξεπέρασε το χρόνο. Είχα μάλιστα φτάσει να ανησυχώ ότι θα δυσκολευτεί στη μετάβαση αλλά τελικά, όπως με όλα, έγινε και αυτό μόνο του, σταδιακά. Τώρα σχετικά με το αστράκι, είναι πολύ ψιλό, δεν χρειάζεται άλεσμα, ούτε ο τραχανάς φυσικά. Κυρίως το κρέας άλεθα. Τα λαχανικά μπορούν να δοθούν και σε μικρά κομματάκια ή λιωμένα με το πιρούνι.

Το φρούτα του τα έδινα φρουτόκρεμα μέχρι πρόσφατα που τη βαρέθηκε (εννοείται χωρίς μπισκότο και όχι έτοιμη του εμπορίου, μπλιαχ βρωμάει αυτό το πράγμα!). Όχι γιατί δεν μπορεί να τα φάει αλλιώς, αλλά γιατί, εκτός από μπανάνα, δεν τρώει άλλα φρούτα και ήθελα να έχει ποικιλία και να τρώει μεγαλύτερη ποσότητα φρούτων. Άλλωστε και εγώ έτρωγα (και πριν το παιδί) και τρώω ακόμα φρουτόκρεμα που και που. Έχω μια θεία 90 χρονών που ακόμα τρώει φρουτόκρεμα. Την τρώει μια ζωή και λέει ότι είναι το μυστικό της για καλή υγεία.

Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι όταν κόψεις τα αλεσμένα θα μειωθεί η ποσότητα που τρώει και φυσικά θα αρχίσει να αποκλείει, λόγω εμφάνισης, κάποιες τροφές. Με τα αλεσμένα βάζεις ότι θέλεις μέσα και τα τρώει όλα.

 Για τη βρώμη δεν έχω άποψη γιατί δεν την τρώμε γενικά  οπότε δεν την είχα καν σκεφτεί ως τροφή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Mary1976 είπε:

Το φρούτα του τα έδινα φρουτόκρεμα μέχρι πρόσφατα που τη βαρέθηκε (εννοείται χωρίς μπισκότο και όχι έτοιμη του εμπορίου, μπλιαχ βρωμάει αυτό το πράγμα!). Όχι γιατί δεν μπορεί να τα φάει αλλιώς, αλλά γιατί, εκτός από μπανάνα, δεν τρώει άλλα φρούτα και ήθελα να έχει ποικιλία και να τρώει μεγαλύτερη ποσότητα φρούτων. Άλλωστε και εγώ έτρωγα (και πριν το παιδί) και τρώω ακόμα φρουτόκρεμα που και που. Έχω μια θεία 90 χρονών που ακόμα τρώει φρουτόκρεμα. Την τρώει μια ζωή και λέει ότι είναι το μυστικό της για καλή υγεία.

Δεν τρως φρουτόκρεμα, τρως smoothies. Να ειμαστε και λίγο μοντέρνοι ;)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Δεν τρως φρουτόκρεμα, τρως smoothies. Να ειμαστε και λίγο μοντέρνοι ;)

 

:-D :-D Έτσι έτσι, να τα μαθαίνουμε σωστά :-D :-D 

Τη δικιά μου την εκπαίδευσα "μαμά σέλω ένα σμούφι, βλοσελό" (με το θ και το β το χάνουμε λίγο αλλά έχουμε ακόμα χρόνο μπροστά μας). Μη της ξεφύγει κανά φρουτόκρεμα και μας πάρουν για τίποτα τριτοδεύτερες.

 

Σοβαρά τώρα, εννοείται ότι κάθε παιδί θέλει το χρόνο του, είτε στο θέμα του ύπνου, είτε στο θέμα του αποθηλασμού, είτε στο φαγητό. Το θέμα είναι να προσέχουμε να μη προβάλλουμε τις δικές μας ανασφάλειες πάνω στο παιδί και δεν το αφήνουμε να προχωρήσει. 

Link to comment
Share on other sites

On ‎26‎/‎7‎/‎2017 at 6:44 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

10 μηνών, δεν αλέθεις φαγητό, δεν υπάρχει λόγος. Δεν εννοώ απλά το αστράκι. Πρέπει να μάθει να πιάνει το φαγητό του. Δώσε κοφτό μακαρονάκι να πιάσει με τα χεράκι, μία φέτα ψωμί, τοστ (όταν βάλετε τυρί), κομμάτια φρούτα. Αφού αναπτυξιακά δεν έχει θέματα, έχει προ πολλού μπει στη φάση του μασήματος (δε χρειάζεται δόντια) και των "finger foods"

Με είχε προβληματισει τόσο το θέμα των αλλεργιών που δεν ασχολήθηκα όσο ήθελα με το κάνω σιγά σιγά τη μεταβαση στα πιο στερεα.Ο μικρός έχει αρχίσει εδώ και καιρο να ενδιαφέρεται να κρατάει την τροφή του.Εχω μέρες που του αλεθω το μισό και το υπολοιπο(λαχανικά)του τα λιώνω με το πηρουνι.Στην αρχή αναγουλιαζε/αηδιαζε αλλα το συνήθισε αμέσως σχεδόν.Αφοτου φάει του δίνω πατατουλα να κρατάει για ν αρχίσει να μαθαίνει.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Το κους κους ειναι πιο μικρο αν θες να κανεις αρχη η ρυζακι.πρωτη φορα μπορει να το ελιωνα το αστρακι,δευτερη με το πηρουνι κ βλεποντας πως τα παει αναλογως

Συνηθως πανω απο 3γευματα δινουν στο χρονο.φυσικα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

Μην νιωθεις ασχημα,αν δ ηθελε απλα δ θα ετρωγε

 

Αυτο μου είπε και η μητέρα μου ,έτσι θεωρώ και γω.Ουτως η άλλως σε κάθε γεύμα δεν τον πιέζω,μολις δω ότι δε θέλει άλλο τον αφήνω.Ευχαριστώ για την καθησύχαση:)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Πολύ χαίρομαι που το μωράκι σου έχει ξεπεράσει το θέμα της αλλεργίας, είναι πλέον έτοιμο να δοκιμάσει πολλά νέα πράγματα! Τη σταδιακή εισαγωγή έτσι και αλλιώς καλό είναι να την τηρούν όλα τα παιδάκια, ανεξάρτητα από ιστορικό αλλεργιών. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πειράξει. Κάθε φορά που έδινα κάτι νέο στην κόρη μου, άφηνα 3-4 μέρες να περάσουν πριν δώσω κάτι νέο ώστε να προλάβω να δω για τυχόν συμπτώματα.

 

Από ζυμαρικά, μπορείς να δώσεις αστράκι, κους κους, ακόμα και σουπίτσα τραχανά χωρίς αυγό όμως ή τραχανα λαχανικών. Σε αυτή την ηλικία δε θα έδινα αλεσμένο κανένα, θα το έδινα κατευθείαν και θα έβλεπα πως πάει. Αν δεν του έχεις δώσει κομμάτια μέχρι τώρα, δε θα πρότεινα να ξεκινήσεις με ζυμαρικά ή ψωμί, αλλά με πιο μαλακές υφές όπως μπανάνα ή βρασμένα λαχανικά. Αν δεις ότι δεν έχει πρόβλημα να τα διαχειριστεί, τότε μπορείς άνετα να προχωρήσεις σε άλλες υφές. Αν έχει πρόβλημα, ξεκίνα να πατάς το φαγητό του με το πηρούνι και όχι να το αλέθεις. 

 

Συμφωνώ με τη vicky, δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι. Αν το μωρό σου δε δυσανασχετούσε, πάει να πει ότι δε το ενοχλούσε. Κάθε παιδί και άλλο βιβλίο. Η δικιά μου ακόμα υπάρχουν φορές που το μόνο γεύμα που τρώει είναι το μεσημεριανό. Στα υπόλοιπα τσιμπολογάει. Της κολλητής μου, λίγο μικρότερο, τρώει τρελές ποσότητες. Ιδια κιλά στο μεταξύ τα δυό τους, δε βγάζεις άκρη χα χα!

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!Έχω λίγες μέρες τώρα που το μισό φαγητό το αλεθω και το μισό το λιώνω με το πηρουνι.Δεν ενθουσιάστηκε στην αρχή αλλα συνήθισε.Μετά το φαγητό του δίνω λίγη πατάτα να κρατάει.Την κοβει ίσα ισα,τη ψιλομασαει αλλα εχω άγχος αν μπορεί να διαχειριστεί τις μπουκιές.Φοβάμαι μη δαγκώσει μεγάλη μπουκιά.Τις επόμενες μέρες σκέφτομαι να αρχίσω να αλεθω όλο και λιγότερη τροφή και να λιώνω όλο και περισσοτερη με το πηρουνι μετα θα μπούνε και τα ζυμαρικά,μετά λίγο ψωμάκι ε πιστεύω μέχρι τότε θα τα πηγαίνουμε όλο και καλύτερα.Μακαρι να μην είχα τόσο άγχος!

Αυτό έπρεπε να περάσει λίγος καιρός να το διαπιστωσω γιατι στην αρχη σαν νεα μαμα ολο συγκρίσεις έκανα στο φαγητό,στον ύπνο γενικα αλλα τελικά όντως κάθε παιδί είναι μοναδικό!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Εγώ πάλι του τα έδινα για αρκετό καιρό αλεσμένα γιατί τον έβλεπα ότι δυσκολευόταν. Δεν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω ότι ξεπέρασε το χρόνο. Είχα μάλιστα φτάσει να ανησυχώ ότι θα δυσκολευτεί στη μετάβαση αλλά τελικά, όπως με όλα, έγινε και αυτό μόνο του, σταδιακά. Τώρα σχετικά με το αστράκι, είναι πολύ ψιλό, δεν χρειάζεται άλεσμα, ούτε ο τραχανάς φυσικά. Κυρίως το κρέας άλεθα. Τα λαχανικά μπορούν να δοθούν και σε μικρά κομματάκια ή λιωμένα με το πιρούνι.

Το φρούτα του τα έδινα φρουτόκρεμα μέχρι πρόσφατα που τη βαρέθηκε (εννοείται χωρίς μπισκότο και όχι έτοιμη του εμπορίου, μπλιαχ βρωμάει αυτό το πράγμα!). Όχι γιατί δεν μπορεί να τα φάει αλλιώς, αλλά γιατί, εκτός από μπανάνα, δεν τρώει άλλα φρούτα και ήθελα να έχει ποικιλία και να τρώει μεγαλύτερη ποσότητα φρούτων. Άλλωστε και εγώ έτρωγα (και πριν το παιδί) και τρώω ακόμα φρουτόκρεμα που και που. Έχω μια θεία 90 χρονών που ακόμα τρώει φρουτόκρεμα. Την τρώει μια ζωή και λέει ότι είναι το μυστικό της για καλή υγεία.

Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι όταν κόψεις τα αλεσμένα θα μειωθεί η ποσότητα που τρώει και φυσικά θα αρχίσει να αποκλείει, λόγω εμφάνισης, κάποιες τροφές. Με τα αλεσμένα βάζεις ότι θέλεις μέσα και τα τρώει όλα.

 Για τη βρώμη δεν έχω άποψη γιατί δεν την τρώμε γενικά  οπότε δεν την είχα καν σκεφτεί ως τροφή.

Mary1976 σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι για τη φρουτοκρεμα το χω σκεφτει και γω και για αρχή θα συνεχίσω να την αλεθω για τον ίδιο λόγο.Δε θα καταφέρνει να τρωει αρκετά φρούτα έτσι οποτε μέχρι να καταφέρουμε να τρώμε πολυ εύκολα τα μη αλεσμενα θα του τα αλεθω.Συμφωνω για το θέμα της φρουτοκρεμας και γω όταν ο μικρός αποφασιζει οτι δεν θέλει να τη φάει την εξαφανιζω εγω χαχα!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

:-D :-D Έτσι έτσι, να τα μαθαίνουμε σωστά :-D :-D 

Τη δικιά μου την εκπαίδευσα "μαμά σέλω ένα σμούφι, βλοσελό" (με το θ και το β το χάνουμε λίγο αλλά έχουμε ακόμα χρόνο μπροστά μας). Μη της ξεφύγει κανά φρουτόκρεμα και μας πάρουν για τίποτα τριτοδεύτερες.

 

Σοβαρά τώρα, εννοείται ότι κάθε παιδί θέλει το χρόνο του, είτε στο θέμα του ύπνου, είτε στο θέμα του αποθηλασμού, είτε στο φαγητό. Το θέμα είναι να προσέχουμε να μη προβάλλουμε τις δικές μας ανασφάλειες πάνω στο παιδί και δεν το αφήνουμε να προχωρήσει. 

Χαχαχα σωστη η μικρουλα σου!:-DΝα μας ζησουν σε ολες τα παιδακια μας να μας δινουν χαρα και χαμογελα!!

 

Αυτό ακριβώς δε θέλω και γω,να κρατάω πίσω τον μικρό επειδή ειμαι πολυ αγχώδης.Έτσι κρύβω το άγχος μου και προσπαθώ να τον βοηθαω να μαθαίνει και να προχωράμε μπροστα!:)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Zoe88 είπε:

Με είχε προβληματισει τόσο το θέμα των αλλεργιών που δεν ασχολήθηκα όσο ήθελα με το κάνω σιγά σιγά τη μεταβαση στα πιο στερεα.Ο μικρός έχει αρχίσει εδώ και καιρο να ενδιαφέρεται να κρατάει την τροφή του.Εχω μέρες που του αλεθω το μισό και το υπολοιπο(λαχανικά)του τα λιώνω με το πηρουνι.Στην αρχή αναγουλιαζε/αηδιαζε αλλα το συνήθισε αμέσως σχεδόν.Αφοτου φάει του δίνω πατατουλα να κρατάει για ν αρχίσει να μαθαίνει.

 

Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις να φάει πρώτα πουρέδες. Δώσε του φαγητό σε κανονική μορφή. Αν μπορεί να φάει την πατάτα μετά το φαγητό, είναι έτοιμος και για κανονικό φαγητό (εννοώ σε μορφή στερεά, όχι να του δώσεις ο,τι να 'ναι). Γενικά υπάρχει ένα παράθυρο όπου τα παιδιά ενδιαφέρονται να φύγουν από τα "νιανιά" και καλό είναι να μην το χάσεις γιατί μετά από μια ηλικία έχουν άρνση για κάθε αλλαγή, και καταλήγουμε στο παιδί να έχει περάσει το χρόνο και να σου φτύνει ό,τι δεν είναι φρουτόκρεμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...