Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφετέρια ή/και εστιατόριο με χώρο για παιδιά ΟΧΙ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ


Recommended Posts

καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.

 

το έχω ξαναθέσει το ερώτημα αλλά στην ενότητα των πάρτυ.

Ξέρετε κάτι τέτοιο στην Αθήνα - Πειραιά? Η φίλη Μερόπη είχε ανοίξει ένα αλλά δεν έχω πάει ακόμα.

Δηλαδή να πας για καφέ ή για φαγητό που να έχει έναν χώρο (ούτε παιδότοπο ούτε παιδική χαρά) για να απασχοληθούν τα παιδιά με τραπεζάκια - παιχνίδια - ζωγραφικές κλπ.

Κάπου όμορφα που να μπορείς να βρεθείς (με τα παιδιά σου) με φίλες και φίλους που δεν έχουν ακόμα παιδιά......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.

 

το έχω ξαναθέσει το ερώτημα αλλά στην ενότητα των πάρτυ.

Ξέρετε κάτι τέτοιο στην Αθήνα - Πειραιά? Η φίλη Μερόπη είχε ανοίξει ένα αλλά δεν έχω πάει ακόμα.

Δηλαδή να πας για καφέ ή για φαγητό που να έχει έναν χώρο (ούτε παιδότοπο ούτε παιδική χαρά) για να απασχοληθούν τα παιδιά με τραπεζάκια - παιχνίδια - ζωγραφικές κλπ.

Κάπου όμορφα που να μπορείς να βρεθείς (με τα παιδιά σου) με φίλες και φίλους που δεν έχουν ακόμα παιδιά......

 

http://www.oliverfamilyhouse.gr/

Link to comment
Share on other sites

Deena έχεις πάει, είναι καλό;

Είναι κοντά μου και με ενδιαφέρει. Είδα λίγο φωτογραφίες αλλά δεν κατάλαβα και πολλά. Αν έχεις διάθεση και χρόνο, πες μας λίγα παραπάνω (ή σε πμ).

 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια sorry που έβαλα απλά το link κι "έφυγα" αλλά σήμερα χρόνος μηδέν! Μας είχαν καλέσει σε ένα παιδικό πάρτυ το φθινόπωρο, αλλά τελευταία στιγμή δεν είχαμε καταφέρει να πάμε, άλλοι φίλοι όμως που πήγαν μου είπαν πολύ καλά λόγια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαίνεται σίγουρα όμορφο από τις φωτογραφίες αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς το concept. Θα το δοκιμάσουμε μιας και είμαστε κοντά, και βλέπουμε.

 

Στην Άνω Γλυφάδα, πίσω από την πλατεία Καραϊσκάκη άνοιξε πρόσφατα ένα...δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω :) Λέγεται Δημιουργική γωνιά, δεν είναι ακριβώς παιδότοπος αν και έχει είσοδο. Είναι ένα μεγάλος χώρος, μοιρασμένος για παιδιά και μεγάλους και έχει και αυλή. Εσωτερικά έχει βιβλιοθήκες, τραπεζάκια και καρέκλες για χειροτεχνίες, παιχνίδια, βιβλία, μουσικά όργανα και στην αυλή παιχνίδια για μικρά παιδιά, προσχολικής ηλικίας θα έλεγα. Μία φορά που πήγαμε, η μικρή μου είχε πολλά να κάνει και υπήρχε μια κοπέλα που έκανε χειροτεχνίες με τα μεγαλύτερα, στη μικρή έκανε face painting. Βλέπω στη σελίδα τους ότι οργανώνουν διάφορες εκδηλώσεις, παραδοσιακούς χορούς, καθιερώνουν σχολή γονέων με ψυχολόγο δωρεάν και ο χώρος σερβίρει και φαγητό. Είναι πάντως ευρύχωρο και έχεις οπτική επαφή με το παιδί, όπου και αν κάθεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους μένουν βόρεια, αξίζει τον κόπο να επισκεφθεί κανείς το Kinder City στην Άνοιξη. Έχει μεν έναν χώρο με φουσκωτά, μπαλάκια κ.λπ., αλλά θυμίζει περισσότερο καφετέρια/εστιατόριο, έχει δική του κουζίνα όπου φτιάχνουν λίγα αλλά νόστιμα πιάτα, έχει και άλλου τύπου παιχνίδια σε διάφορες γωνιές (π.χ. κουκλόσπιτα, κουζίνες, τραπεζάκια με σιδηρόδρομο, κάστρα, πειρατικά καράβια κ.λπ.) και είναι πραγματικά ένας χώρος όπου μπορείς να πιεις έναν ωραίο καφέ, ή να τσιμπήσεις κάτι χωρίς την "ξενέρωτη" ατμόσφαιρα του συνηθισμένου παιδότοπου.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους μένουν βόρεια, αξίζει τον κόπο να επισκεφθεί κανείς το Kinder City στην Άνοιξη. Έχει μεν έναν χώρο με φουσκωτά, μπαλάκια κ.λπ., αλλά θυμίζει περισσότερο καφετέρια/εστιατόριο, έχει δική του κουζίνα όπου φτιάχνουν λίγα αλλά νόστιμα πιάτα, έχει και άλλου τύπου παιχνίδια σε διάφορες γωνιές (π.χ. κουκλόσπιτα, κουζίνες, τραπεζάκια με σιδηρόδρομο, κάστρα, πειρατικά καράβια κ.λπ.) και είναι πραγματικά ένας χώρος όπου μπορείς να πιεις έναν ωραίο καφέ, ή να τσιμπήσεις κάτι χωρίς την "ξενέρωτη" ατμόσφαιρα του συνηθισμένου παιδότοπου.

Ρε συ δε βουλιάζει ο τόπος σ'αυτά τα μαγαζιά? Μπορείς στ'αλήθεια να βρεις κάπου να κάτσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δε βουλιάζει ο τόπος σ'αυτά τα μαγαζιά? Μπορείς στ'αλήθεια να βρεις κάπου να κάτσεις?

 

Εγώ τα προτιμώ καθημερινές απόγευμα, όπου είναι υπερχαλαρά! Τα Σ/Κ όντως είναι ζόρικα από κόσμο, ειδικά όταν έχει και κάποιο πάρτυ. Ωστόσο, επειδή τα δικά μου ξυπνάνε νωρίς το πρωί, συνήθως είμαστε εκεί πριν τις 10.00, όπου για ένα 2ωρο είναι καλά. Βρίσκουμε να κάτσουμε και μετά όσος κόσμος και να έρθει, αφού έχουμε κάτσει δεν μας νοιάζει.

 

Εξαρτάται και από τις εναλλακτικές σου. Όταν ο καιρός δεν επιτρέπει παιδική χαρά και η εναλλακτική μου είναι να τα κρατήσω όλο το πρωί σπίτι, θα πάω σε κάτι τέτοιο, σίγουρα θα περάσουμε όλοι καλύτερα. Γενικά εγώ το Σ/Κ έχω αλλεργία με το σπίτι, θέλω να είμαι εκτός!

Link to comment
Share on other sites

Το oliver στη Γλυφαδα είναι όντως ένας πολύ ωραίος χώρος, στη μικρή μου αρέσει πάρα πολύ.Εμείς πίνουμε το καφεδακι μας και για τα παιδιά υπάρχει ένας χώρος που μπορούν να παίξουν μόνα τους με τουβλάκια τρενάκια κούκλες κλπ.,έχει παραμυθάκια αλλά είναι και 2 κοπέλες που τους δίνουν κάποιο θέμα να ζωγραφίσουν ή κολλάζ πλαστελίνες. Γίνονται και αρκετά πάρτυ εκεί και συνήθως γίνεται χαμός, Σάββατο απόγευμα δύσκολα βρίσκεις να κάτσεις.

Ένα παρόμοιο που άνοιξε πρόσφατα στην Άνω Γλυφάδα είναι το playroom (Γούναρη & Αθανάτου γωνία).Πάλι έχει ένα χώρο που μπαίνουν τα παιδάκια και ζωγραφίζουν παίζουν κλπ.Κάποιες μέρες έχουν κ οργανωμένες δραστηριότητες πχ είχαμε πάει μια φορά και είχε κηνύγι θησαυρού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία lazariska, θα το δοκιμάσουμε λοιπόν το Oliver. Το είχα δει και το Playroom (μάλλον μένουμε κοντά) αλλά δεν ξέρω αν κάνει για την ηλικία της κόρης μου. Είναι όμορφο πάντως εξωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δε βουλιάζει ο τόπος σ'αυτά τα μαγαζιά? Μπορείς στ'αλήθεια να βρεις κάπου να κάτσεις?

 

Η αλήθεια είναι ότι τον ίδιο προβληματισμό έχω κ εγώ για όλα αυτά τα μαγαζιά που λέτε.

Για καθημερινές δεν το συζητώ, δεν υπάρχει χρόνος.....

Αλλά ας πούμε στο oliver φαντάζομαι ότι θα γίνονται πάρτυ όλο το ΣΚ έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Το oliver εχει το τεραστιο πλεονεκτημα οτι ειναι μοναδικο σε μια μεγαλη περιοχη, και ειναι σε καλο σημειο, οποτε συνδυαζεις ψωνια με καφε και αν κανετε βολτες στη Γλυφαδα το προτεινω επειδη ειναι βολικο.

 

Ομως γενικα οι χωροι του παιχνιδιου ειναι πολυ μικροι κι ετσι ειναι στον ιδιο σχεδον χωρο -αναγκαστικα- παιδακια διαφορων ηλικιων. Ειναι τα δυο λευκα τραπεζακια που φαινονται σε μια απο τις φωτογραφιες, και διπλα ειναι ενα μαγαζακι με παιχνιδια και το μπαρ.

Επισης, ο μεγαλυτερος χωρος για τους γονεις ειναι σε σκεπαστο ακαλυπτο χωρο. Ειναι λιγο κλειστοφοβικα, εισαι μεσα σε εμπορικο κεντρο. Ενω η περιοχη εχει πολλα μερη με ομορφη θεα.

Να σημειωσω επισης οτι μερικοι γονεις, επειδη θεωρουν τον περισσοτερο χωρο του ακαλυπτου "εξωτερικο χωρο" (το χωρο της καφετεριας οχι του παιχνιδιου), καπνιζουν, ιδιως το καλοκαιρι, κι ετσι...καπνιζεις κι εσυ αναγκαστικα :evil: (το χειροτερο για εμενα). Αλλα και το παιδι σου θα ερθει καποια στιγμη στο τραπεζι, δεν καταλαβαινω γιατι δεν κρατιουνται ουτε εκει.

 

Μηπως γνωριζετε κανενα ακαπνο μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα άλλο στα βόρεια προάστια εκτός από το Kinder city?? α...και γω έχω απορία.. κανένα άκαπνο μαγαζι;;; είναι τραγικό αυτό με το τσιγάρο τόσα χρόνια μετά την απαγόρευση! έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Στο Golden Hall πανω στο τελευταιο επιπεδο είναι καποια εστιατόρια όλα μαζι σε ενιαιο χωρο και διπλα ακριβως είναι ενας παιδότοπος.Μπορεις εσυ δλδ να κατσεις να φας στο εστιατοριο και το παιδι να είναι στον παιδοτοπο ...δεν υπαρχει άλλη εξοδος για να φυγει το παιδι από αλλου και να μη το δεις.

 

Δεν εχω μπει μεσα στον παιδοτοπο να δω πως είναι όμως εχω δει το χωρο και οντως είναι βολικη η διαρρυθμιση.Εννοω η πορτα είναι στην ακρη διπλα από τα τραπεζακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Επαναφέρω το θέμα, μιας κ πήγα σε παιδικό πάρτυ στο ΣΤΟΛΙΔΙ ΚΑΦΕ, εάν σας βολεύουν οι περιοχές πέριξ του Πειραιά. Έξω έχει τραπεζάκια για τους ενήλικες κ μέσα έναν χώρο (που τον βλέπεις με τζαμαρία) για τα παιδιά με επιτραπέζια κλπ. Πολύ συμπαθητικό,  με καλή κουζίνα κ γλυκά, αλλά με περιορισμένο χώρο. Δλδ αν "πέσεις" σε παιδικό πάρτυ κ δεν είσαι καλεσμένος,  το παιδί σου δεν έχει κ πολλές εναλλακτικές....... 

 

Δεν ξέρω αν κάνω διαφήμιση ή όχι, αλλά ήθελα να σας το αναφέρω, μιας κ εγώ είχα θέσει το θέμα αρχικά.

 

Κ εννοείται αν υπάρχει κάποια νέα πρόταση,  καλοδεχούμενη. Βαρέθηκα πια τους παιδότοπους, ουφ  (να σημειώσω επίσης ότι των παιδιών μου δυστυχώς δεν τους άρεσε γιατί δεν είχε φουσκωτά........)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , annoulen είπε:

Επαναφέρω το θέμα, μιας κ πήγα σε παιδικό πάρτυ στο ΣΤΟΛΙΔΙ ΚΑΦΕ, εάν σας βολεύουν οι περιοχές πέριξ του Πειραιά. Έξω έχει τραπεζάκια για τους ενήλικες κ μέσα έναν χώρο (που τον βλέπεις με τζαμαρία) για τα παιδιά με επιτραπέζια κλπ. Πολύ συμπαθητικό,  με καλή κουζίνα κ γλυκά, αλλά με περιορισμένο χώρο. Δλδ αν "πέσεις" σε παιδικό πάρτυ κ δεν είσαι καλεσμένος,  το παιδί σου δεν έχει κ πολλές εναλλακτικές....... 

 

Δεν ξέρω αν κάνω διαφήμιση ή όχι, αλλά ήθελα να σας το αναφέρω, μιας κ εγώ είχα θέσει το θέμα αρχικά.

 

Κ εννοείται αν υπάρχει κάποια νέα πρόταση,  καλοδεχούμενη. Βαρέθηκα πια τους παιδότοπους, ουφ  (να σημειώσω επίσης ότι των παιδιών μου δυστυχώς δεν τους άρεσε γιατί δεν είχε φουσκωτά........)

Πήγα το καλοκαίρι μια φορά στο fairytale στα Γλυκά Νερά, είναι καφετέρια με χώρο lego, playmobil κλπ. Είναι αρκετά καλό, δυστυχώς τα δικά μου εκείνη την ημέρα δεν ήταν σε mood να παίξουν κάτι τέτοιο και δεν ήταν πολύ επιτυχημένη η επίσκεψη.

 

Το μοναδικό "άχαστο" μέχρι στιγμής για μένα είναι το Playmοbil Funpark, για όσους τους βολεύει η περιοχή (παράδρομος Ε.Ο. μεταξύ Κηφισιάς και Βαρυμπόμπης). Εντάξει δεν είναι καφετέρια, δεν έχει όμως την ατμόσφαιρα του κλασικού παιδότοπου και τουλάχιστον τα δικά μου παιδιά, ακόμα κι αν λένε στο σπίτι ότι βαριούνται να πάνε, όταν τελικά μπαίνουν μέσα συνδέονται με τα παιχνίδια και το ευχαριστιούνται.

 

Έρχεται σιγά-σιγά ο χειμώνας και φέρνει αυτούς τους προβληματισμούς μαζί του :?:?:?

 

Υ.Γ. Έχει κανείς άποψη από το art4fun στο Χαλάνδρι?

On ‎24‎/‎1‎/‎2017 at 11:08 ΠΜ, Niki81 είπε:

Στο Golden Hall πανω στο τελευταιο επιπεδο είναι καποια εστιατόρια όλα μαζι σε ενιαιο χωρο και διπλα ακριβως είναι ενας παιδότοπος.Μπορεις εσυ δλδ να κατσεις να φας στο εστιατοριο και το παιδι να είναι στον παιδοτοπο ...δεν υπαρχει άλλη εξοδος για να φυγει το παιδι από αλλου και να μη το δεις.

 

Δεν εχω μπει μεσα στον παιδοτοπο να δω πως είναι όμως εχω δει το χωρο και οντως είναι βολικη η διαρρυθμιση.Εννοω η πορτα είναι στην ακρη διπλα από τα τραπεζακια.

 

Δυστυχώς αυτός ο παιδότοπος εσωτερικά δεν αξίζει, βρώμικος και μίζερος! Η εικόνα μου προέρχεται από 2 χρόνια πριν, επιφυλάσσομαι μήπως έχει αλλάξει κάτι.

 

Ωστόσο, είναι όντως ασφαλής, δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις το παιδί.

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

Tώρα είδα το θέμα και επειδή ψάχνουμε τέτοια διαμαντάκια, θα βάλω κι εγώ δύο που μου κίνησαν το ενδιαφέρον αλλά δεν έχω πάει ακόμα:

 

http://www.olivemagazine.gr/ρεπορτάζ/εστιατόρια-bars/marlins-house-το-νέο-bistro-της-ηθοποιού-λίνας-σακκά/

Το ένα άνοιξε τελευταία και είναι το Marlin' s House στη Ν. Φιλαδέλφεια -ανήκει σε μια ηθοποιό και μαζεύει πολύ κόσμο δυστυχώς- αλλά είναι ένα καλόγουστο bistro με ωραίο φαγητό κατά βάση απέναντι από το Άλσος, η οποία έχει χώρο για παιδιά και παιδαγωγό από τη 13.00 μέχρι και το βραδάκι απ' ό,τι διάβασα και η οποία παιδαγωγός γενικώς από γνωστές μου έχει πολύ καλές συστάσεις για αυτό που κάνει. Διοργανώνει και θεματικές για τα συναισθήματα, κουκλοθέατρο, τη ζωγραφική και γενικότερα πολύ ωραία απογεύματα για παιδάκια 1 έως 5 ετών. Το έχουμε στα προσεχώς.

 

https://svouraplayhouse.gr/

Ένα άλλο είναι στα σύνορα Βριλήσσια με Χαλάνδρι, είναι χώρος δημιουργικής απασχόλησης, η Σβούρα-Σπίτι Παιχνιδιού, για παιδάκια από 2,5 και πάνω, έχει πολύ ωραία προγράμματα και για να βρεις τραπέζι για καφέ απ' όσο ξέρω πρέπει να κάνεις κράτηση. Αυτό είναι καθαρά χώρος δημιουργικής απασχόλησης με δυνατότητα για καφέ των γονέων, απ' όσο έχω καταλάβει όμορφος αρκετά.

 

Αυτά και το art4fun που βλέπω ότι διοργανώνει πολλά ωραία θα τα επισκεφτούμε και θα γράψω εντυπώσεις όταν καταφέρω.

 

Επίσης, γενικώς για δραστηριότητες για όλες τις ηλικίες, μας αρέσει πολύ αυτό

 

https://www.littlecityspots.com/el/

 

Έχει παιδικές χαρές και όλα τα πολιτιστικά δρώμενα ανά ηλικία και είναι πολύ εύχρηστο!

 

 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Deena είπε:

Πήγα το καλοκαίρι μια φορά στο fairytale στα Γλυκά Νερά, .....

 

Το μοναδικό "άχαστο" μέχρι στιγμής για μένα είναι το Playmοbil Funpark, για όσους τους βολεύει η περιοχή (παράδρομος Ε.Ο. μεταξύ Κηφισιάς και Βαρυμπόμπης)........

 

Υ.Γ. Έχει κανείς άποψη από το art4fun στο Χαλάνδρι?

 

 

 

Τα Γλυκά Νερά μας πέφτουν λίγο μακρυά δυστυχώς, όμως το κρατάω στα υπόψη. 

 

Το Playmobil Funpark, είναι σούπερ ουάου, ΑΛΛΑ, πήγαμε Δευτέρα Αγ. Πνεύματος ώρα 10.30 το πρωί κ ήταν μια χαρά. Κατά τις 1230 "έπηξε" κ φύγαμε. Δηλαδή σαν απασχόληση πολύ ωραίο αλλά με πολύ κόσμο. Για Σ/Κ δε,  δεν θα το τολμούσα.  

 

Για το art4fun, από γνωστή μου σε αναζήτηση χώρου για πάρτυ,  το απέρριψε λόγω πολυκοσμίας. 

 

Δυστυχώς μιλάμε μόνο για ΣΚ ή αργίες γιαυτό κ δυσκολεύομαι, όπως κ οι περισσότερες μητέρες φαντάζομαι, είτε λόγω εργασίας είτε λόγω εξωσχολικών δραστηριοτήτων των παιδιών (αγγλικά, άθλημα κλπ) κ διαβάσματος εννοείται για τα μεγαλύτερα. Αν επρόκειτο για καθημερινές,  οι επιλογές είναι σαφώς περισσότερες. Για αυτό ψάχνω κάτι όχι τόσο διαφημισμένο, το "από στόμα σε στόμα" είναι καλύτερο (ή από υπολογιστή σε υπολογιστή :rolleyes:). 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα και ένα άλλο ωραίο : Τα Παιχνιδίσματα στην Πεύκη (sorry annoulen, και αυτό μακριά σου). Μια μονοκατοικία είναι βασικά με 2-3 θεματικά δωμάτια με παιχνίδια, έναν ενδιάμεσο χώρο για καφέ και μια αυλή.

 

http://paixnidismata.com/

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει μπολικα εστιατορια με παιδοτοπο η παιδικη χαρα ή απασχοληση για τα παιδια:

 

monday ηλιουπολη (εστιατοριο καφε)

το στεκι του ανδρεα (σπατα)

τελης (πεντελη)

τασος (αιγαλεω)

γιορτη  (χαιδαρi)

ανεμομυλος (ερυθραια)

wagamama     μαρουσι

μασα σουρα (μοσχατο)

funmily   (μαρουσι)

Μπαλκόνι Cafe Restaurant  (Ραφήνα)

Επεξεργάστηκαν by antsa
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα, γνωρίζει κανείς κάτι Δυτικά αλλά λίγο πιο βόρεια από Αιγάλεω, δηλ Περιστέρι ίλιον κλπ?? Έστω καφέ οικογενειακό να μην καπνίζουν μέσα..Δεν έχω βρεί κάτι εκτός απο τα Μικέλ στην Ανθούπολη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...