Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Μου άρεσε πολύ ένα μαλλινο 100% χαλί απο το ΙΚΕΑ για το παιδικο δωμάτιο. Είναι ριγέ με διάφορους έντονους χρωματισμούς.

Το έχει παρει κανείς; Εμεινε ευχαριστημένος;

Κάπου ακουσα οτι τα μαλλινα χαλιά ξεβάφουν πιο ευκολα οταν εχουν εντονα χρώματα ... ισχύει αυτό; Καλα δεν εχω σκοπο να το πλένω στο χερι, θα το στέλνω εξω ... ομως αν ξερει κανεις κατι παραπάνω θα με διευκολυνε...

1aLup3.png

BtUIp3.png

Διαφημίσεις

Εμείς εχουμε χαλιά απο το ΙΚΕΑ και δεν εχουν ξεβάψει ή κατι άλλο! Απλά μου βγάζουν χνουδάκια που νομιζω οτι ετσι κι αλλιώς βγάζουν ολα τα χαλιά!

Καλα χνουδάκια βγαζουν ολα τα χαλια εννοειται...

Αυτο που διαλεξα δεν ειναι απο τα παιδικα ... το έχει στο πισω μερος του καταλογου σ. 294 για οποιον θελει να το δει και ειναι μεγαλο 1,40 επι 2,00 μ.

Πάντως εχω ριξει πολυ ψάξιμο ... τελικα δυσκολα βρισκεις παιδικο χαλι μη ακρυλικο σε αυτες τις διαστάσεις ... ειδικα αν το θελεις και χωρις παιδικες παραστάσεις με τους κλασσικους ηρωωες σαν εμένα ειναι σχεδον απίθανο...

Εχει κατι καταπληκτικα το haba, αλλα πολυ μικρα ρε γμτ...

1aLup3.png

BtUIp3.png

να ρωτήσω κάτι

γιατί το χαλί να μην είναι ακρυλικό;

εγώ άκουσα το αντίθετο, ότι τα μάλλινα χαλιά δεν είναι καλά για τα νεογνά,

γιατί αυτό το χνουδάκι που βγάζουν, είναι αιτία για αλεργίες και άσθμα,

μιλάω για τα νεογνά, δεν είμαι και σίγουρη αν αληθεύει

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Διαφημίσεις

να ρωτήσω κάτι

γιατί το χαλί να μην είναι ακρυλικό;

εγώ άκουσα το αντίθετο, ότι τα μάλλινα χαλιά δεν είναι καλά για τα νεογνά,

γιατί αυτό το χνουδάκι που βγάζουν, είναι αιτία για αλεργίες και άσθμα,

μιλάω για τα νεογνά, δεν είμαι και σίγουρη αν αληθεύει

Μπορει να έχεις και δικαιο δεν ξέρω ... μπορει οντως το ακρυλικο να θεωρειται ασφαλέστερη επιλογή για νεογνό ...

Προσωπικα δεν τα θελω καθολου απο θεμα γουστου ...

Κοιτα το χαλι θα το βαλω στο δωματιο της μεγάλης που ειναι σχεδον 20 μηνων. Μέχρι τωρα της ειχα χαλι κοκοφοινικα για να αποφυγω τυχον αλλεργιες ... βεβαια σε ολο το υπολοιπο σπιτι μαλλινα χαλια εχουμε και δεν παρουσιαστηκε μέχρι τωρα προβλημα ...

1aLup3.png

BtUIp3.png

Όλγα και εγώ ψάχνω παιδικό χαλάκι ΧΩΡΙΣ παιδικά σχέδια σε χρώματα όμως λαχανί ή γαλάζια ή πορτοκαλί, δηλαδή κάτι πιο απλό και μοντέρνο...

αυτό που λες το είδα τώρα στον κατάλογο φαίνεται πολύ καλό αλλά δεν με βολεύουν τα χρώματα...αλήθεια το άλλο που είναι στην ίδια σελίδα αριστερά που είναι σαν κουρελού και είναι και παμφτηνο δεν σου κάνει (το bellinge)? μου φαίνεται να πλένετε και πιο εύκολα... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png

Εκεινο ειναι βαμβακερο, σαν κουρελου καλοκαιρινη κάπως...

Πάντως το μαλλινο που λέω για το μεγεθος και το υλικο του ειναι παμφθηνο ... αμα συγκρινεις με τιμες εξω θα δεις ...

Θα το ψαξω λιγο ακομα και αν ειναι θα το πάρω ... ουτως η άλλως σε ένα μηνα περιπου θα το χρειαστώ ...

1aLup3.png

BtUIp3.png

Όλγα πήγαμε χθες και τα είδαμε τα χαλάκια...ωραίο και αυτό που σου άρεσε αλλά πολύ βαρύ για το παιδικό μας...

εμείς πήραμε το ANDREA http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/20144446 για σαλόνι αλλά και στο παιδικό μας ίσως ταιριάζει...

επίσης είδα ένα πολύ ωραίο άλλο για παιδικό πιο ελαφρύ και καθαρίζεται πολύ πιο εύκολα αλλά δεν είχε στο λαχανί που μας άρεσε http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/50132828 (το χρώμα είναι πιο λαχανί από ότι φαινεται στην φωτογραφία)

gwggp2.png ISWTp2.png

Με γεια το χαλί jen!!! Πολύ όμορφο!!!

Για πες λιγο τι εννοείς με το "βαρύ " για παιδικό εσύ που τα είδες, γιατί εχω σκοπο να στείλω τον καλο μου τη Δευτέρα να το πάρει το χαλί ... :roll: ...

1aLup3.png

BtUIp3.png

Διαφημίσεις

Εννοώ ότι είναι βαρύ χαλί (όχι για παιδικό συγκεκριμένα) επειδή είναι εντελώς μάλλινο οπότε το τίναγμα του δεν θα είναι εύκολο...φυσικά όμως φαίνεται να τα αξίζει πολύ τα λεφτά του! :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png

Εννοώ ότι είναι βαρύ χαλί (όχι για παιδικό συγκεκριμένα) επειδή είναι εντελώς μάλλινο οπότε το τίναγμα του δεν θα είναι εύκολο...φυσικά όμως φαίνεται να τα αξίζει πολύ τα λεφτά του! :wink:

Α! ατάλαβα πως το εννοείς .... οχι δεν με πειράζει αυτο ... ευχαριστώ πολύ πάντως :wink: ...

Θα σας πω νεότερα οταν με το καλό το στρώσω :lol: ...

1aLup3.png

BtUIp3.png

Εμείς, Όλγα μου, έχουμε ένα μάλλινο χαλάκι από το ΙΚΕΑ, το οποίο στην Αθήνα το είχαμε στο γραφείο και τώρα το έχουμε βάλει κάτω από το τραπέζι της κουζίνας, στην τραπεζαρία. Το έχουμε 2-2μιση χρόνια, δεν έχει, νομίζω, ξεθωρίσει. Στην αρχή έβγαζε πολύ χνούδι, αλλά έτσι κάνουν τα μάλλινα. Και στο δωμάτιο του μικρού, πάντως, το χαλάκι του είναι 100%μάλλινο (δεν είναι παιδικό, έχει πορτοκαλί και κίτρινες ρίγες). Νομίζω ότι γενικά είναι καλό τα πράγματα που έχουμε για τα παιδιά να είναι από φυσικά υλικά, π.χ. μαλλί, βαμβάκι κλπ. κι όχι συνθετικά. :wink:

fUvDp2.png

Νομίζω ότι γενικά είναι καλό τα πράγματα που έχουμε για τα παιδιά να είναι από φυσικά υλικά' date=' π.χ. μαλλί, βαμβάκι κλπ. κι όχι συνθετικά. :wink:[/quote']

Και τα πράγματα που έχουμε για μας να προσθέσω :wink:

Γενικώς έχω και εγω κόλλημα με τα φυσικα υλικά στο μέτρο που υπάρχει περιθωριο επιλογής ...

1aLup3.png

BtUIp3.png

Και στο δωμάτιο του μικρού' date=' πάντως, το χαλάκι του είναι 100%μάλλινο (δεν είναι παιδικό, έχει πορτοκαλί και κίτρινες ρίγες). Νομίζω ότι γενικά είναι καλό τα πράγματα που έχουμε για τα παιδιά να είναι από φυσικά υλικά, π.χ. μαλλί, βαμβάκι κλπ. κι όχι συνθετικά. :wink:[/quote']

karforis baby από που το πήρες αυτό το χαλάκι?

Μου ταιριάζουν πολύ τα χρώματα....Το δωμάτιο είναι κυρίως σε τόνους πορτοκαλί-κίτρινους, δε θέλω να βάλω κάτι πολύ άσχετο..

έω να πεταχτώ τώρα στο ΙΚΕΑ μήπως βρω τίποτα...

Διαφημίσεις

ΛΗΤΩ, το χαλάκι του μικρού το είχα πάρει από το Carpet Palace, και συγκεκριμένα από το κατάστημα που είναι μέσα στα Notos Galleries. Δυστυχώς δεν ήταν τόσο φτηνό, όσο του IKEA, αλλά το πήρα από κει γιατί είχαμε κάποια χρήματα από τη λίστα γάμου μας και είπαμε να το εκμεταλλευτούμε!

fUvDp2.png

Μου άρεσε πολύ ένα μαλλινο 100% χαλί απο το ΙΚΕΑ για το παιδικο δωμάτιο. Είναι ριγέ με διάφορους έντονους χρωματισμούς.

Κάπου ακουσα οτι τα μαλλινα χαλιά ξεβάφουν πιο ευκολα οταν εχουν εντονα χρώματα ... ισχύει αυτό; Καλα δεν εχω σκοπο να το πλένω στο χερι, θα το στέλνω εξω ... ομως αν ξερει κανεις κατι παραπάνω θα με διευκολυνε...

το πήραμε πριν μια εβδομάδα (τελευταίο κομμάτι εκείνη τη μέρα!!) και είναι πάρα πολύ όμορφο! Χνούδι μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει, ίσως είναι νωρίς,δεν ξέρω, αλλά θέλει για 1 μέρα να το αερίσεις γιατί μυρίζει έντονα το μαλλί. Μετά είναι εντάξει.

Για το πλύσιμο κι εγω το σκέφτηκα, αλλά θα το δώσουμε έξω οπότε δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα.

Ρε γμτ αυτό το χαλί του ΙΚΕΑ που εχουμε το χειροποιητο και καλά το έδωσα για πλυσιμο και μου το φέρανε και τωρα μυρίζει απαίσια (ειναι η μεν η μυρωδια που ειχε αλλα εχει γινει πολυ πιο έντονη) τοσο που δεν μπορώ να αναπνεύσω. Ο άντρας μου λέει οτι δεν του μυρίζει αλλα εγω κοντεύω να σκάσω :roll::roll:

Θα το περάσω με καρπεξ μολις φτιάξει ο καιρός και θα δω...σιγα μην εχω το μωρό και να μυρίζει αυτό έτσι :roll:

yogini μου δεδομένου ότι εσύ διανύεις τον τελευταίο καιρό της κύησης σου, είναι πιθανό το χαλί να μην μυρίζει αλλά να "σου" μυρίζει :lol:

πως λέμε... είμαι έγκυος και δεν αντέχω να μυρίζω μπιφτέκια? (Εγώ το είχα πάθει αυτό με τα μπιφτέκια γιαυτό το λέω :lol: ) εεε έτσι κι εσύ...

είμαι έγκυος και δε μπορώ να μυρίζω χαλί! :lol:

όταν με το καλό γεννήσεις και γυρίσεις σπίτι σου, κατά 99% θα αναρωτιέσαι τι ήταν αυτό που σου μύριζε :lol:

yogini μου δεδομένου ότι εσύ διανύεις τον τελευταίο καιρό της κύησης σου, είναι πιθανό το χαλί να μην μυρίζει αλλά να "σου" μυρίζει :lol:

πως λέμε... είμαι έγκυος και δεν αντέχω να μυρίζω μπιφτέκια? (Εγώ το είχα πάθει αυτό με τα μπιφτέκια γιαυτό το λέω :lol: ) εεε έτσι κι εσύ...

είμαι έγκυος και δε μπορώ να μυρίζω χαλί! :lol:

όταν με το καλό γεννήσεις και γυρίσεις σπίτι σου, κατά 99% θα αναρωτιέσαι τι ήταν αυτό που σου μύριζε :lol:

μακάρι γιατι κοντεύω να σκάσω! με έπιασε πραγματικά κάψιμο στο λαιμό!!!!

Αααααα μη μου λετε τετοια τωρα που πήρα την απόφαση :lol::lol::lol: ...

Και εχω γενικώς μια ευαισθησία στις μυρωδιές :roll: ...

Δηλαδή σαν τι μυρίζει βρε yogini μου ;;; Για πες να έχουμε μια ιδέα ...

Βέβαια σε αυτο που λεει η Ω- μαμυ δεν εχει και άδικο ... εμας τις εγκυμονούσες δεν ειναι να μας παίρνει κανείς στα σοβαρα σχετικα με τις μυρωδιές :roll: ... εμενα να φανταστεις μου μυρίζουν άσχημα συγκεκριμένες κωλόνιες ενω πριν μου άρεσαν ...

1aLup3.png

BtUIp3.png

Αααααα μη μου λετε τετοια τωρα που πήρα την απόφαση :lol::lol::lol: ...

Και εχω γενικώς μια ευαισθησία στις μυρωδιές :roll: ...

Δηλαδή σαν τι μυρίζει βρε yogini μου ;;; Για πες να έχουμε μια ιδέα ...

Βέβαια σε αυτο που λεει η Ω- μαμυ δεν εχει και άδικο ... εμας τις εγκυμονούσες δεν ειναι να μας παίρνει κανείς στα σοβαρα σχετικα με τις μυρωδιές :roll: ... εμενα να φανταστεις μου μυρίζουν άσχημα συγκεκριμένες κωλόνιες ενω πριν μου άρεσαν ...

Μυρίζει χαλιλα! πως να σου το περιγράψω;;;;

Ετσι μυριζε το χαλί απο την αρχή αλλα οχι να σε ενοχλεί ενώ τώρα μυρίζει το ίδιο αλλα πολυ περισσότερο....φοβάμαι μηπως δεν μου το πλύνανε μωρε αυτοί αλλα απλά το περάσανε με καμια σκουπα...δεν ξέρεις καμια φορα! Πάντως το χνούδι χαμος! Μετά τη γέννα πιο έγκυρες πληροφοριές :lol:

Έχω στο δωμάτιο του γιού μου (6 ετών) ένα μάλλινο χειροποίητο χαλί και ειλικρινά έχω μετανιώσει που το πήρα γιατι το χνούδι που βγάζει (επί 2 χρόνια) ειναι απίστευτο. Γενικά τα μάλλινα χαλιά βγάζουν χνούδια. Όταν ήταν νεογέννητο μου είχαν πει (οι γιατροί μας) να βάλω ακρυλικό χαλί όπως και έκανα. Τώρα που θα έρθει η μπεμπα θα μαζεψω το μάλλινο και θα ξαναστρώσω το συνθετικο, γιατί τα χνούδια ταξιδεύουν εύκολα με το παραμικρο ρεύμα αερα. Δεν θέλω να διακινδυνέψω αλλεργίες και προβλήματα στο αναπνευστικό του μωρού.

Αν λοιπόν δεν το αγόρασες ακόμη το χαλί πάρε ένα ή βαμβακερό ή υποαλλεργικό συνθετικό.

40+mama

.pngy3DLp3.png