Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Αγορά κατσαρολών - τι να προσέξω;

Recommended Posts

Γεια σας σε όλες :)

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση ως προς το θέμα των κατσαρολών. Εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ κάποιες οικονομικές αντικολλητικές που είχα αγοράσει αλλά έχουν αρχίσει να βγαίνει το χρώμα τους οπότε είναι καιρός να τις πετάξω..και λέω ότι είναι καιρός να αγοράσω μία σειρά καλών κατσαρολών, ένα σετ δηλαδή που θα καλύπτει όλες τις μαγειρικές ανάγκες καθώς και 1, 2 καλά τηγάνια, κι ας είναι και λίγο (όχι πολύ!) τσιμπημένα στην τιμή.

Επειδή όμως δεν έχω κάνει καθόλου έρευνα αγοράς, ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να με βοηθήσετε για το τι να προσέξω όταν ψάχνω (π.χ. αντικολλητικά ή ανοξείδωτα κλπ) καθώς και ίσως μάρκες που είναι καλές για αυτές τις ανάγκες.

Ευχαριστώ πολύ!

Διαφημίσεις

Εγω θα σου ελεγα να είναι αντικολλητικες.Εμενα τις δικες μου μου τις εφερε φιλη μου δωρο γαμου...πολύ καλη μαρκα...αλλα δεν είναι αντικολλητικες...και μου σπανε τα νευρα.Ειδικα οι μικρες που τις χρησιμοποιώ για να φτιαχνω πχ κρεμες στα παιδια με τη μια κολαει η κρεμα στον πατο και τριβε μετα να καθαρισει.

• 2 weeks later...
Γεια σας σε όλες :)

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση ως προς το θέμα των κατσαρολών. Εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ κάποιες οικονομικές αντικολλητικές που είχα αγοράσει αλλά έχουν αρχίσει να βγαίνει το χρώμα τους οπότε είναι καιρός να τις πετάξω..και λέω ότι είναι καιρός να αγοράσω μία σειρά καλών κατσαρολών, ένα σετ δηλαδή που θα καλύπτει όλες τις μαγειρικές ανάγκες καθώς και 1, 2 καλά τηγάνια, κι ας είναι και λίγο (όχι πολύ!) τσιμπημένα στην τιμή.

Επειδή όμως δεν έχω κάνει καθόλου έρευνα αγοράς, ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να με βοηθήσετε για το τι να προσέξω όταν ψάχνω (π.χ. αντικολλητικά ή ανοξείδωτα κλπ) καθώς και ίσως μάρκες που είναι καλές για αυτές τις ανάγκες.

Ευχαριστώ πολύ!

Γειά σου Μαρία

Δεν ξέρω τελικά αν αγόρασες γιατί πέραςε καιρός απο το πόςτ σου..εγώ τηγάνια έχω greenpan είμαι πολύ ευχαριστημένη είναι τσιμπημένη η τιμή τους ανάλογα την σειρά που θα επιλέξεις.

Την καλύτερη σειρά τους θα την βρείς στα καταστήματα παρου.....ση.

Είναι αντικολλητικά,καθαρίζουν πολύ εύκολα κ μπαίνουν κ φούρνο.

rhIYp3.png

Θα σου πρότεινα να πάρεις ανοξείδωτο ατσάλι, αντέχουν πιο πολύ και είναι πιο ασφαλή, τα αντικολλητικά θέλουν γενικά προσοχή να μη χαλάσει η επίστρωση

• 2 weeks later...
Θα σου πρότεινα να πάρεις ανοξείδωτο ατσάλι, αντέχουν πιο πολύ και είναι πιο ασφαλή, τα αντικολλητικά θέλουν γενικά προσοχή να μη χαλάσει η επίστρωση

Καλησπέρα! Θα ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου. Αγόρασα ενα σετ ανοξειδωτες κατσαρολες της pyramis και δεν μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενη. Το ρυζι και τα μακαρονια κολλανε συνεχεια και απο οτι ρωτησα εναν σεφ, το εχουν αυτο το θεμα οι ανοξειδωτες! Δυστυχως!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Θα ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου. Αγόρασα ενα σετ ανοξειδωτες κατσαρολες της pyramis και δεν μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενη. Το ρυζι και τα μακαρονια κολλανε συνεχεια και απο οτι ρωτησα εναν σεφ, το εχουν αυτο το θεμα οι ανοξειδωτες! Δυστυχως!

Απλα βαζεις πιο πολυ λάδι

εν παςη περιοτωςη ομως καλυτερα να σου κολλήσει το μακαρόνι παρα να τρως μόλυβδο γιατι σου έφυγε η επίστρωση!!

Οι πιο υγιεινές που κάνουν σούπερ φαγητο ειναι αυτές με το σίδηρο

κορίτσια εγώ με τις κατσαρόλες μου την πάτησα. έδωσα σχεδόν 5 κατοστάρικα για πέντε κατσαρόλες όλα τα μεγέθη πολύ γνωστής γερμανικής εταιρίας με γυάλινο καπάκι και είναι άστα να πάνε. έχουν τόσο χοντρό πάτο που πέραν του ότι κάνουν εκατό ώρες να ζεστάνουν πυρώνει τόσο που αν δεν προσέχεις ακόμα και στο μισό μάτι το καίνε το φαί για πλάκα! η λαβή τους ζεσταίνεται και καίει από ένα σημείο και μετά δεν μπορείς να το σηκώσεις το καπάκι με γυμνό χέρι, τα καπάκια έχουν τρύπα για να βγαίνει ο ατμός αλλά προφανώς κάτι δεν πάει καλά στο μέγεθος και 'χορεύουν' στις υψηλές θερμοκρασίες ενώ από τα πιο τραγικά δεν ξέρω τι κλίση έχουν από μέσα αλλά το νερό των υδρατμών συσσωρεύεται στο χείλος στο καπάκι και τις πρώτες φορές που το σήκωνα έτρεχε και μου έκαιγε το χέρι ή έσταζε παντού γύρω γύρω από το μάτι! μέχρι να συνηθίσω να τις σηκώνω με συγκεκριμένη κλίση κάηκα εκατό φορές. ακόμα ξεχνιέμαι καμιά φορά και σιχτιρίζω. πολύ λάθος επιλογή. :?

πιο καλή μου βγήκε μια 'άγνωστη' συμβατική που μου έφεραν δώρο! σωστό κλείσιμο καλές τρύπες για εξαέρωση νορμάλ πάτος και χερούλι που δεν πυρώνει!

Κράτα το

Κράτα το

• 4 months later...

επαναφέρω ξανά το θέμα με τις κατσαρόλες, τόσα χρόνια σε δικό μου σπίτι, ακόμη ασχολούμαι με το θέμα αυτό, ενίοτε αγοράζω καινούργιες και πετάω τις παλιές πλην 2 Fissler που είχα αγοράσει πριν πολλλλλά χρόνια.

Πρόσφατα αγόρασα μια κατσαρόλα και ένα τηγάνι Tefal της σειράς Meteor και νομίζω ότι μέχρι τώρα τα πάμε πάρα πολύ καλά...φροντίζω να τις καθαρίζω αμέσως μετά την χρήση τους και για 1η φορά το φαγητό ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ καθόλου, πουθενά και το πλύσιμό τους είναι πανεύκολο.

Κανείς άλλος έχει το συγκεκριμένο προϊόν?

Επίσης, για το γνωστό θέμα της χύτρας ταχύτητας, τι μέγεθος να διαλέξω? 6, 8 ή 10 λίτρα? π.χ. η 6αρα για πόσες μερίδες φαγητού είναι?