Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πως περνάτε την μερα σας με ενα νηπιο και ενα βρεφος.? Αναφέρομαι σε μαμαδες χωρίς βο

Recommended Posts

Γεια σας μαμαδες! Πως περνατε την μερα σας, μονες με τα δυο μωρα?Εμεις επειδή δεν εχουμε καμια βοηθεια απο γιαγιαδες μααμαδες...προσπαθουμε να της περασουμε οσο πιο δημιουργικά γινεται...αλλα παντα δεν πέτυχε νει επειδή το νηπιο μου θελει και βολτες...αλλα δεν μπορώ να τους βγαλω γιατι:

1:Ειναι πολυ ζωηρος και φοβαμαι μην μου φυγει σε κανα δρομο

2:Προσπαθησα να παμε βολτα με μαρσιπο αλλα δεν γίνεται

3:Φοβαμαι με δυο παιδια βολτα μονη στην παιδικη χαρα

Διαφημίσεις

Αρχικα να σου ζησουν τα παιδακια σου.Εμενα τα δικα μου εχουν 20 μηνες διαφορα οποτε όπως καταλαβαίνεις βρεθηκα στην κατασταση που περιγραφεις.Ειναι λογικο να φοβάσαι στην αρχη...αλλα πιστεψε με ο φοβος διαρκει μονο για τις 2-3 πρωτες φορες.Οταν θα δεις ότι μια χαρα μπορεις να τα βγαζεις εξω και τα δυο μαζι θα σου περασουν όλα...αλλα πρεπει να το τολμήσεις.

Το να λες ότι το παιδι είναι ζωηρο και φοβάσαι μη σου φυγει ατο δρομο είναι λιγο ακυρο.Τι θα κανεις δλδ...δε θα βγαζεις το παιδι εξω?Δεν αυτή η λυση σου.Η λυση σου είναι να μαθεις το παιδι πως περπατάμε στο δρομο.Για τι ηλικιες ακριβως μιλαμε?Εγω αρχικα τους εβγαζα βολτα στη γειτονια το μωρο στο καροτσι και ο μικρος κρατιοταν από το καροτσι.Φυσικα στην αρχη το ένα μου χερι ηταν πανω στο χερακι του για να εχω τον ελεγχο ότι δε θα μου φυγει ξαφνικα.Του εξηγεις συνεχως τις πρωτες φορες πως περπατάμε,πως σταματάμε στα σταυροδρόμια,πως δεν απομακρυνόμαστε από το καροτσι,πως όταν ακουμε αυτοκινητο σταματάμε και ανεβαίνουμε στο πεζοδρομιο.Ειμαι τυχερη γιατι μενουμε σε καλη γειτονια αραιοκατοικημενη σχετικα χωρις πολλα αυτοκίνητα.Μου ετυχαν και στραβα περιστατικα πολλα...μη σου πω ψεμματα....αλλα μη στα περιγραψω και σε τρομάξω περισσοτερο.Ομως αυτές οι βολτες μας εκανα πολύ καλο και σε εμενα και σε αυτά.Αν για τον οποιονδηποτε λογο το μωρο εκλεγε και αναγκαζομουν να το παρω αγκαλια τοτε εβαζα τον μεγαλο στο καροτσι.Ο ενας ηταν παντα μεσα στο καροτσι.

Μετα αρχισαμε το μαρσιπο.Τι μαρσιπο χρησιμοποιείς και δε σε βολευει?Δοκιμασε το mai tai...εμενα με τα δυο με βολεψε πολύ.

με τα δυο παιδια εξω παντα θα φοβάσαι...αλλα ειδικα στις κουνιες τι φοβάσαι?Βρες ένα παρκο ασφαλες να μη φοβάσαι ότι το μεγαλο θα ανοιξει την πορτα πχ και θα φυγει και πηγαινε τα.Το μικρο μπορεις να το εχεις ειτε στο καροτσι ειτε στο μαρσιππο.Στο ξαναλεω δες το mai tai.

Μη φοβάσαι...μονο καλο θα σας κανει...απλα τα ματια σου δεκατέσσερα.Για αρχη ξεκινα μικρες βολτουλες...μεχρι ένα παρκο ή γυρω γυρω το τετραγωνο ή μεχρι το φουρνο να παρεις έναν καφε.Θα δεις πως θα σε οφελησει.Οταν δεν εχεις βοηθεια αναγκαστηκα μαθαίνεις να τα κανεις όλα μαζι με τα παιδια.Ειναι φυσιολογικο στην αρχη να φοβάσαι.Εγω και στο αυτοκινητο φοβομουν να τα βαλω μονη μου.Μεχρι που το τολμησα.Εκτοτε με 2 παιδια εκανα τα παντα,βολτες ,ψωνια...όλα.

Niki 81 ευχαριστώ για την απάντηση. Τα παιδια μου εχουν 24μηνες διαφορα ειναι αγορακια 28 και 4μηνων.Απλα ο μεγαλος ειναι ζωηρος.. εχω εναν μαρσιπο της chico αλλα δεν βολεύει καθολου...μεχρι να τον βαλω βγαλω....δοκιμασα καροτσακι και μαρσιπο..αλλα δεν γίνεται.Δοκιμασα μια βολτα στο τετράγωνο και εκει που περπατουσαμε καλα ο μεγαλος ηθελε να τρεξει...και προσπαθουσε να μου αφήσει το χερι .Και τον μεγάλο τον θεωρώ μωρο...ειναι σταναχωρημενει εκει που πιστεύα οτι θα τα καταφερω...και δεν θα χω αναγκη κανεναν....τωρα νοιωθω οτι δεν μπορω..μονη να βγω απο το σπιτι..σκεφτηκα να τους βαλω και τους δυο στο καρότσι. Αλλα φοβαμαι ο μεγαλος μην λιώσει τον μικρο...:-(

Μπορεις...φυσικα και μπορεις.Οκ προσπάθησες μια...δεν πηγε τοσο καλα..την επομενη θα παει καλυτερα.Και ο μεγαλος σου θελει χρονο να μαθει κι αυτος και να συνηθισει στα νεα δεδομενα.Εχε εμπιστοσυνη στον εαυτο σου και θα δεις πως θα τα καταφερεις μια χαρα.Ξαναδοκιμασε.Σα στρατιωτακι δε θα περπαταει εννοείται...αλλα θα μαθει σιγα σιγα.Οσο περπατάτε μιλα του...περιεγραψε του γυρω τα σπιτακια,τα λουλούδια..οτι βλέπετε.Αν του μιλας και του τραβας την προσοχή δε θα τρεχει από δω κι από κει...όχι τοσο πολύ τουλάχιστον που να σε δυσκολευει.

Θα συμφωνήσω με τη φίλη παραπάνω. Θα πρόσθετα και μερικές εναλλακτικές σκέψεις. Μέχρι να βρείτε ρυθμούς, κοιτάξτε για ευέλικτες λύσεις. Μπορεί ο μπαμπάς να πεταχτεί από τη δουλειά του το μεσημέρι, να σας αφήσει σε έναν πεζόδρομο ή παραλία και να έρθει να σας μαζέψει όταν σχολάει; Μπορείτε να πάτε ολοήμερη επίσκεψη κάπου; Το πρωί ο μεγάλος θα είναι πιο ξεκούραστος, για να προλάβεις να κάνεις δουλίτσες. Εμείς από το δεκατιανό και μετά πιάναμε τις ρούγες.

Εγώ το είχα δει αλλιώς, γιατί ήξερα ότι όταν θα επέστρεφα στη δουλειά, θα είχαμε σπίτι-δουλειά μέχρι τα 67 μου έτη περίπου. Οπότε το έκανα έτσι που το χάρηκα. Γυρίσαμε την Αθήνα, μουσεία, πεζόδρομους, μέρη που ήθελα να δω εγώ. Βοηθούσε που το ένα μου παιδί δεν ήθελε καθόλου το σπίτι, είχε αλλεργία στους 4 τοίχους.

Εναλλακτικά, αν δεν έχει πολλές αρρώστιες στον παιδικό της περιοχής σας και ακούς καλά λόγια, μήπως έστελνες το μεγάλο περιστασιακά; Δεν είναι η πρώτη μου επιλογή με τη μαμά σπίτι, μάλλον λύση ανάγκης είναι, αλλά υπάρχουν και τα σπάνια θεωρώ φαινόμενα των καλών παιδικών.

Διαφημίσεις

Οι πρώτες φορές είναι δύσκολες μετά θα "ξεψαρώσεις". Εμένα, επειδή τη μεγάλη την είχα μάθει σε πολλές βόλτες, ήταν μονόδρομος να ξεκινήσουμε να βολτάρουμε άμεσα. Ο μικρός έκανε ακόμη πολλούς θηλασμούς και αυτό επέτεινε το άγχος μου. Συζητήσαμε αρχικά. Της εξήγησα ότι δε φεύγουμε από το καρότσι όταν περπατάμε κι όταν είμαστε στην παιδική χαρά και η μαμά ταΐζει το μωρό καθόμαστε κοντά της και παίζουμε στα παιχνίδια που είναι δίπλα μέχρι να τελειώσει η μαμά. Αν δεν τα καταφέρουμε θα αναγκαστούμε να φύγουμε. Τις πρώτες φορές χρειάστηκαν 1 - 2 υπενθυμίσεις, μετά όμως τα καταφέραμε πολύ καλά και απ' όταν ο μικρός ήταν 20 ημερών βγαίνουμε πολύ συχνά οι τρεις μας βολτούλα.

Τελικά, συνειδητοποίησα, όχι μόνο από αυτό, αλλά συνολικότερα, ότι οι περισσότερες δυσκολίες είναι στο κεφάλι μας. Άπαξ και βρούμε σύστημα λύνονται και τα μεγαλύτερα προβλήματα.

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και καλές βόλτες!!!!!!!!!!!

Βγείτε έξω. Μονη σου βάζεις τοιχους.

Πέρα από τον μάρσιπο (που προσωπικά το θεωρώ ιδανικό) υπάρχουν τα βοηθιτικά σκαλοπάτια, ακόμα και καθίσματα, που προσαρμοζονται στο καροτσι για το 2ο παιδί.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

• 1 month later...

το έξω κάνει καλό και στην υγεία των παιδιών.Νομίζω ότι το τέλειο είναι οι αυλές με γκαζόν όπου μπορουν να τρέξουν και να παίξουν με ασφάλεια.Πάντως τα ζευγάρια χωρίς βοήθεια απο παπούδες γιαγιάδες πραγματικά είναι άξια θαυμασμού.Μιλώντας πάντα για 2 παιδιά !

Ευχαριστώ για τον κοπο που κανατε κ απαντησατε! Πριν κανω το δεύτερο..ολοι ηταν πρόθυμη να με βοηθησουν ...κ το ξαναλέω δεν ειμαι απο αυτες που παρκαρουν τα παιδια σε παππούδες κ γιαγιαδες....αλλα άνθρωποι ημαστε μια ωρα δυο ωρες...για καμια δουλιτσα στο σπιτι..ο μεγαλως ειναι 2.5 ...ε λοιπον δεν υπηρξε μερα να τον αφησω ..κ τωρα που ο μικρός ειναι 5 μηνων....για μια βολτα εξω ....ζητησα την βοηθεια...και αυτη ηταν τα καταφερνεις καλα και μονη .....η και βρες καμια γειτονισσα να κανετε παρεα και να τα βγαζετε.Στην τελικη ειναι δυσκολο να βγαλεις δυο παιδια βολτα ..οταν το μικροτερο εχει καποιες αναγκες...και το μεγαλυτερο ειναι ζωηρο..δοξα το θεο ..τα βγαζω για μια ωριτσα στο πάρκινγκ. ..οπου ειναι κλειστος χωρος...αυτο οου με τσατιζει ειναι ....το οτι οταν γενικα έρχονται να τα δουν...και δεν τους θελει π.χ ο μεγαλος ...που καταλαβαίνει τωρα τους κακοφενετε....τεσπα...Ειναι δυσκολα ...αλλα θα τα καταφερω..! Θα ξεπεταχτει και μικρος και θα ναι πιο ευκολα....καλα που και ο σύζυγός δεν ειναι απαιτητικος και βοηθαει μετα την δουλεια...

Διαφημίσεις