Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ ΜΥΤΗ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ.ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ?

Recommended Posts

Ηθελα να μου πείτε αν καμμία, είχε ή έχει βίώσει, το παρακάτω σκηνικό.

2 μέρες, αφού γυρίσαμε με την μπέμπα απ'το νοσοκομείο, κατάλαβα οτι η μυτούλα της είναι βουλωμένη και συχνά έκανε το κλασσικό ήχο, του ρουφήγματος.

Ειδοποίησα την παιδίατρο και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό, στα νεογέννητα.Επίσης μου είπε να της βάζω φυσιολογικό ορό, στην μυτούλα, πριν απο κάθε γεύμα(Δηλαδή κάθε τρίωρο, που θηλάζω).Έκανα λοιπόν ότι μου είπε, συν οτι χρησιμοποιούσα την "τρομπίτσα", για να της βγάζω τις μυξούλες.

Μετά απο 5 μέρες, ξαναπήρα την παιδίατρο, γιατί δεν είχα δεί ιδιαίτερη βελτίωση.Μου είπε οτι αυτό, μπορεί να κρατήσει και έναν μήνα.

Επίσης ρώτησα και τον γιατρό μου και μου είπε να μην ανησυχώ, γιατί όλα τα νεογέννητα, βιώνουν κάποιο μικροπροβληματάκι.Μερικά μωρά τρέμουν, μερικά βήχουν και άλλα παρόμοια και αυτό οφείλεται στο οτι χρειάζεται λιγάκι χρόνο, ο οργανισμός τους, ωστε να λειτουργήσει σωστά.

Ίσως δεν θα πρεπε να ανησυχώ, αλλά σπαράζει η καρδιά μου, όταν πλαντάζει στο κλάμα, η μικρή, κάθε φορά που την υποβάλλω σε αυτήν την διαδικασία.

Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας. :shock:

Διαφημίσεις

καλησπερα κοπελα μου...

Το ιδιο πραγμα ειχε και η δικια μου ζουζουνιτσα..στο νοσοκομειο ειχε πολλα φλεμματα και μυξουλες..οταν βγηκαμε μας ειπε η παιδιατρος να βαζουμε φυσιολογικο ορο..Εβαζα συνεχεια αλλα ολο και την ακουγα χειροτερα την μικρη...ετσι την ξαναπηγαινω στη γιατρο και μας ειπε να παρουμε και τον ρινικο αναρροφητηρα otrisalin, για να ρουφαμε τις μυξουλες..πολυ βαρβαρο αυτο το συστημα..το καημενο μου εκλαιγε με δακρυα την ωρα που την καθαριζα αλλα μετα ηρεμουσε..μας πηρε πολυ διαστημα παντως..κοντα στις 40 μερες..τωρα την συνεχιζω παλι ορο γιατι καπου καπου ακουω ενα χουρχουριτο..Παντως αν δε την εκανα και με τον αναρροφητηρα δε νομιζω το νινακι μου να καθαριζε...

Μην την αφηνεις,καθαριζε την συνεχεια και βαζε αρκετο ορο....

η παιδιατρος μας ειπε οτι αυτο κραταει συνηθως ολο το χειμωνα και απο την ανοιξη θα κοπουν οι μυξουλες.. ειναι φυσιολογικο στα μωρακια..

συμβουλη..την "τρομπιτσα" μην χρησιμοποιεις πανω απο μια φορα γιατι μπορει να παθει ζημια ο βλενογονος.. (η παιδιατρος μας το ειπε, θεωρω καλο να το αναφερω) :wink:

Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς, εμένα η δικιά μου είναι 3 μηνών και ακόμα έχει πολλές μιξούλες, αφού κάθε βράδυ θα ξυπνήσει τουλάχιστον 1 φορά με κλάματα γιατί δεν μπορεί να ανασάνει. :( Εγώ στην αρχή της έβαζα μόνο φυσιολογικό ορό, αλλά από τότε που πήρα τον αναρροφητήρα ortisalin είναι πολύ καλύτερα. Φρόντισε να αφήνεις και ένα μικρό παραθυράκι στον σπίτι λίγο ανοιχτό για να ανανεώνεται ο αέρας. Υπομονή. :roll::roll:

και μεις μια απο τα ιδια..

με το otrisalin και φυσιολογικο ορο το παλευουμε εδω και 3 βδομαδες..

εχω δει βελτιωση αλλα μερα παρα μερα παλι κανει το γνωστο θορυβο οταν αναπνεει..

ασχετο..τοσο μωρο βρε κοριτσια δεν περιμενα να μπορει να εχει τοσες μυξουλες. εντυπωσιαστηκα :roll::roll:

Παράθεση
η παιδιατρος μας ειπε οτι αυτο κραταει συνηθως ολο το χειμωνα και απο την ανοιξη θα κοπουν οι μυξουλες.. ειναι φυσιολογικο στα μωρακια..

Η παιδίατρος είναι Mαμακω.

Σε παρόμοιες περιπτώσεις δεν το αφήνουμε "να περάσει από μόνο του" αλλά το αντιμετωπίζουμε δυναμικά. Βλέπετε το μωρό δεν μπορεί να πει "Ρε παιδιά μήπως έχετε ένα χαρτομάντηλο?" οπότε θέλει την βοήθεια μας.

Οπότε έχουμε :

1. Τέσσερεις αμπούλες κλινοφάρ (δύο σε κάθε ρουθούνι) κάθε έξι ώρες. Φύσαμε όλη την αμπούλα με δύναμη σε κάθε ρουθουνι και ΟΛΗ η ποσότητα βγαίνει από το άλλο.

2. Ενυδάτωση και "εξευγενισμός"-ανακούφιση του ρινικού πόρου με αλατόνερο (physiomer) σε σπρεύ δύο φορές την ημέρα.

3. Νυχτερινός ύπνος με υγραντήρα ανοικτό.

4. Αναρρόφηση με τον αναρροφητηρα (όχι εκείνη την μαλακία με την φόυσκα - το άλλο που ρουφάς από το στόμα σου μέσα στην αμπούλα) όσο χρειάζεται. Προσοχή!! Σε αντίθεση με τις οδηγίες μερικών αδαών , ΔΕΝ κλείνουμε το ένα ρουθούνι όταν ρουφάμε το άλλο! Επίσης γνώμη μου είναι , για να μην δώσετε μια περιουσία σε ανταλακτικές αμπούλες , να τις πλένετε και να τις ξαναχρησιμοποιείτε. Δεν αποστειρώνονται , διότι λειώνουν...

5. Παρακολούθηση του παιδιού στα ακροαστικά του . Σε περίπτωση βήχα η βράσιμου συμβουλή γιατρού. Πιθανόν να συστήσει puffs η σιρόπι Aerolin.

daddycool είπε:

Η παιδίατρος είναι Mα.ά.ω.

ρε ρεμαλι παλι τα γαλλικα αρχησες ?

χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχα

χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχα

χαχαχχαχαχαχαχα!!!!

ασε που ειμαι ασχετουαρ με ορθογραφια κλπ κλπ και μου πειρε μια ωρα να καταλαβω οτι παλι γαλλικα αρχησες λεω : μαλάκο με ό γραφετε ή με ώ ρε π@@στη μου ...μηπως ηθελε να γραψει μαλακό (οπως λεμε μαλακτικο και του ξεφυγε ?αλλα το 'ω πλαι που κολαει ? ) χαχαχαχαχαχχα

Ρε εξωγήινη , αφού ξέρεις ότι στον άνθρωπο , πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χουϊ :) :)

Βλέπεις και μόνη ρε παιδί μου , ότι θέλω να έχω παροιμιώδη ψυχραιμία , ότι θέλω να γίνω Βουδας αλλά δεν με αφήνουν να αγιάσω :) :) :) :)

Διαφημίσεις

Μία από τα ίδια και εμείς. 3 μηνών ξεμπερδέψαμε από τις μύξες. Για την αντιμετώπιση με κάλυψε πλήρως ο daddycοοl πλην του υγραντήρα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Κι εμείς μια από τα ίδια είμασταν με την διαφορά ότι κάπου στον 3ο χειροτέρεψε. Εκτός από φυσιολογικό ορό, otrisalin συσκευή, ακολούθησαν σταγόνες otrivin και garamat. Μετά από 1,5 μήνα χωρίς αποτέλεσμα, το μπούκωμα του έκανε ωτίτιδα, και ακολούθησε αντιβίωση. Τώρα είναι πολύ καλύτερα αλλά και πάλι ακούω μερικά χουρχουρητά από την μύτη συνήθως το πρωί. Γι΄αυτό δεν αφήνουμε τίποτα να περάσει μόνο του όπως είπαν και οι προλαλήσασες :D. Μπορεί να φέρει και κάτι χειρότερο

oIKlp2.png

κοριτσια χαιρομαι παρα πολυ που σας βρηκα.ειχα αρχισει να ανυσηχω οτι το παιδακι μου εχει πινιτιδα.δυστυχως η παιδιατρος μου οσο καλη καλη ειναι τοσο αμιλητη ειναι.και γω στην ιδια κατασταση ειμαι και η κορουλα μου ειναι 3 μηνων και 20 ημερων.ολο πιχνω και ρουφαω.....να ειστε καλα που υπαρχετε.γραψτε μου και αλλα συμπτωματα για να ξερω οτι δεν συμβαινουν ολα τα παραξενα στο δικο μου το παιδι

κορίτσι βλεπω οτι χρησιμοποίείται τη otrisalin συσκευή.ο γιος που ειναι 6 μηνων εδω κια 1 εβδομάδα ακουγεται να ρουθουνιζει ,πρεπει να έχει πολλες μυξουλες αλλα δεν βγαίνει τιποτα ουτε οταν βαζω σταγονες φυσιολογικου ορου αλλά ουτε οταν χρησιμοποιω την συσκευη.τι συμβαίνει ;πρέπει να ρουφαω πόλυ δυνατα;μαλλον δεν την χρησιμοποιω σωστα.αν έχει ρινίτιδα θα έχει μιξουλες;περίμενω απαντηση ......φοβαμαι μην παθει καμια ωτίτιδα....

Διαφημίσεις

Συμφωνω με ολα τα παραπανω

το τιπ ειναι με τον φυσιολογικο ορο να το πατας με δυναμη το σωληναριο για να βγαινει απο ο ορος απο το αλλο ρουθουνι

Η γιατρος η δικη μου ειναι κατηγορηματικη με τον υγραντηρα , προτιμα ή μια βρεγμενη πετσετα στο καλοριφερ ή ενα ταψακι με νερο στο δωματιο του παιδιου

Και προσεξτε το με το βρασιμο και τον βηχα του παιδιου γιατι ο δικος μου ο γιος το γυρισε σε λαρυγγιτιδα και κανουμε εισπνοες με μασκουλες και aerolin . Με την μασκα και το aerolin η βελτιωση ηταν αισθητη και αμεση ..

επειδη οταν βαζουμε τον φυσιολογικο ορο ειναι δυσκολο να το πατησουμε σταθερα και με δυναμη(λογω της αντιστασης του μωρου)ο παιδοωρλ μου ειπε να τον βαζω τον φυσιολογικο ορο με την συριγγα και απο τοτε που το κανω πιστεψτε με ειναι καλυτερα τα πραγματα με την μυτουλα της κορουλας μου. δεν μου λες joita ποιο βρασιμο εννοεις?αυτο το χουρχουρισμα της μυτης και τον ηχο οτι σα να εχει κατι στη μυτη?

μπορει να μου πείτε πως χρησιμοποιουμε τη συσκευη ortisalin;πρέπει να εφαρμοζει καλα στη μυτουλα και ρουφαμε συνεχεια ή σταματαμε και ξανα προσπαθούμε ;

ΕΓΩ ΡΟΥΦΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΟΡΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΟΥΦΑΩ ΝΑ ΜΠΕΝΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗ ΜΥΤΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΕΙ..ΚΑΛΑ ΤΟ ΤΙ ΚΛΑΜΑ ΠΕΦΤΕΙ .....ΤΟ ΛΥΠΑΤΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ..ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΙΝΑΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ...ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΟΙ ΔΥΔΥΜΕς ΦΕΡΝΟΥΝ ΑΛΛΗ ΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ,ΧΑΡΙς ΟΜΩς ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΓΛΥΤΩΣΕΙ Ο ΤΥΧΕΡΟΥΛΗΣ!!! :P:lol::P:lol::P:P

glitterfy134519T689D30.gif

Αφου θηλάζεις κοίτα εδω ...http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10698

Μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικό . Εγω δεν της έβαλα τιποτα , φταρνιζόταν και φεύγαν μονες τους οι μυξούλες :D

ΚΑΙΝΟΥΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ?

ΕΔΩ ΟΙ ΚΟΡΕς ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3ΜΙΣΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΟΡΟ ΤΙς ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ, ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑ...

ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΩς ΜΕ ΤΟ ΦΤΙΑΡΜΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΦΟ...!!ΣΥΓΟΥΡΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΕΝΝΟΕΙς ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕς ΚΑΛΑ...

renaz ποση ώρα ρουφας απο καθε ρουθουνι;επισης ειναι καλο να βαζουμε καθε μέρα φυσιολογικο ορο; εχετε ακουσει για ένα σπρευ για τη μυτη που λεγεται ανθομερ;

ΕΝΟΕΙς ΤΟ PHISIOMER....AYTO MPOREIς MONO 2-3 ΦOREς THN MERA. ενω ορο πριν απο καθε γευμα. ΕΓΩ ΞΕΡΕΙς ΤΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΙς ΜΕΓΑΛΕς ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ? ΠΕΡΝΩ ΣΥΡΙΓΚΕς 5ΑΡΕς ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ , ΚΑΙ 10ΑΡΕς ΓΙΑ ΤΙς ΜΕΓΑΛΕς.ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΟΡΟΥ ΤΟ ΤΡΥΠΑΩ ΒΑΖΩ ΟΡΟ ΣΤΗ ΣΥΡΙΓΚΑ [ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΧΩΡΙς ΤΗ ΒΕΛΟΝΑ] ΚΑΙ ΠΙΕΖΩ ΤΟ ΥΓΡΟ ΣΤΗ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ ΜΥΤΟΥΛΑ. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕ.ρουφαω μεχρι να μην βγενουν αλλες.ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΗΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ..ΜΗΝ ΠΕΣΕΙς ΣΤΗ ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΑΧ ΤΟ ΛΥΠΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΕΙ... ΑΜΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΘΑ ΤΟ ΛΥΠΑΣΕ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ...ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΙς ΤΟ PHYSIOMER AΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΠΕς ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ.ΟΤΙ ΘΕς ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ...ΜΕΤΑ ΤΑ ΔΥΔΥΜΑ ΤΟ ΧΑΟς....χαχαχαχα...

σε ευχαριστώ πολύ renaz!!θα ξαναπροσπαθησω σήμερα με τη συσκευη ,θα παω και στην παιδιατρο σήμερα για εμβολιο οποτε θα μου πει αν εχει μυξουλες.υπαρχει περιπτωση να ακούγεται μπουκωμενος και να μην εχει μυξουλες ;γιατι ουτε οταν του βαζω ορο γβαζει ουτε οταν ρουφαω με τη συσκευή....