Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποιο γαλα δινεται στα μωρακια σας?


Recommended Posts

κοριτσια μου δινω freezylac 1 32 ημερων ειναι ο μπεμπης μου.ομως αν και πολυ καλο γαλα κανει κακακια μια με δυο φορες την ημερα η μια συνηθως και το παιδι ζοριζεται.επισης βγαζει γουλιες.δοκιμασα το frisolac το απλο το πινει,κανει και κακα τα οποια δεν μυριζουν και πιο συχνα αλλα δεν το πολυ τρωει..ο γιατρος μου ειπε οτι γενικα δεν πρεπει να αλλαζουμε συχνα το γαλα χωρις λογο και αιτια..αλλα ψαχνω ενα γαλα που να του αρεσει πιο πολυ,να μην βγαζει γουλιες να τον βοηθαει στο εντερακι του.εχω υποψιν το almiron,s gold 26,nan αν και θελω να συνεχισω βιολογικο γαλα Οπως το Hipp1 δε ξερω ομως κατα ποσο

θα το πινει και τι γινεται με τις αλλαγες μηπως τον πειραξει...γενικα ειναι δυσκολο μωρο δε πινει ευκολα εχει πολλα αερια ...ποια ειναι η γνωμη σας????επισης τα μπιμπερο dr brown ειναι καλα για κολικους κλπ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μικρούλι.. Εμείς συνεχίσαμε το Novalac 1 premium που του έδιναν ήδη απ' το μαιευτήριο και το έτρωγε ευχάριστα, ενώ τώρα πια περάσαμε στο Novalac 2. Ακριβό αλλά δε μας έβγαλε καθόλου προβλήματα (συμφέρει η αγορά από online φαρμακεία παρεμπιπτόντως), αυτό βέβαια είναι και θέμα οργανισμού.

 

Συμβουλευτείτε πάντως τον παιδίατρο, γιατί η αλλαγή γάλακτος γίνεται σταδιακά, όχι απότομα, για να μην πειράξει το μωρό. Όσο για κολικούς, μας είπαν πως γενικά δεν προλαμβάνονται, υπομονή χρειάζεται και μικρά κολπάκια για να ανακουφίζεται το μωρό, οπότε δεν ξέρω αν τα ειδικά μπιμπερό τελικά κάνουν δουλειά. Αντίστοιχο σύστημα κατά των κολικών πάντως έχουν και τα avent natural.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου δινω freezylac 1 32 ημερων ειναι ο μπεμπης μου.ομως αν και πολυ καλο γαλα κανει κακακια μια με δυο φορες την ημερα η μια συνηθως και το παιδι ζοριζεται.επισης βγαζει γουλιες.δοκιμασα το frisolac το απλο το πινει,κανει και κακα τα οποια δεν μυριζουν και πιο συχνα αλλα δεν το πολυ τρωει..ο γιατρος μου ειπε οτι γενικα δεν πρεπει να αλλαζουμε συχνα το γαλα χωρις λογο και αιτια..αλλα ψαχνω ενα γαλα που να του αρεσει πιο πολυ,να μην βγαζει γουλιες να τον βοηθαει στο εντερακι του.εχω υποψιν το almiron,s gold 26,nan αν και θελω να συνεχισω βιολογικο γαλα Οπως το Hipp1 δε ξερω ομως κατα ποσο

θα το πινει και τι γινεται με τις αλλαγες μηπως τον πειραξει...γενικα ειναι δυσκολο μωρο δε πινει ευκολα εχει πολλα αερια ...ποια ειναι η γνωμη σας????επισης τα μπιμπερο dr brown ειναι καλα για κολικους κλπ?

 

Να σου ζησει το μωρακι!!!!!

Εμείς πίναμε novalac premium 1 και το αλλαξαμε λόγω δυσκοιλιότητας σε novalac it 1το οποίο και μας έκανε πολύ καλη δουλεια!τα novalac γενικά τα πίνει ευχάριστα μονο που η μικρή μας βαριέται τα γάλατα!!!!:shock:

Κάποια στιγμη δοκιμασαμε frisolac και δεν το έπινε με τίποτα!να συμπληρωσω οτι ξεκινήσανε με almiron αλλά........μας χειροτέρεψε με τη δυσκοιλιότητα! Γενικά απο οτι έχω ακούσει είναι πολύ καλό γάλα αλλά νουμερο ενα στη δυσκοιλιότητα οποτε και δεν το συνεχισα και καγεφυγα στο novalac.τώρα περνάμε σταδιακά σε aptamil της milupa.ο λογος είναι οτι βαρέθηκε το άλλο κι επίσης ο παιδίατρος μας συνέστησε να σταματήσουμε το ειδικό γάλα εφόσον έχει στρώσει το εντερακι!

Όσων αφορα τώρα για τα μπιμπερο, είχα κι εγώ dr brown όμως η δικιά μου δεν τα βολευτηκε. Έχω ακούσει όμως πως βοηθάνε λιγάκι στους κολικους κ μια φιλη μου χρησιμοποεί μονο αυτά στο μωρακι που έχει μεγαλο θέμα με κολικους!

Όπως και να έχει να θυμάσαι παντα πως το γάλα το διαλέγει το παιδι!μίλησε και με το γιατρό σας να δεις τι έχει να προτείνει και πράξε ανάλογα.οι γιατροί βέβαια δε θεωρούν δυσκοιλιότητα όταν το μωρο κανει μια έστω κένωση ανα δυο η και τρεις ημερες ,όμως να το βλέπεις να ζοριζεται και να πονάει τόσο είναι δύσκολο!εμένα έκανε μέρα παρα μέρα και παρόλα αυτά κατεφυγα στο ειδικό γάλα που βοήθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...