Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΓΙΑ ΒΑΠΤΙΣΗ;;;


Recommended Posts

Κοριτσια καλημέρα!Είμαι πολύ νευριασμένη αυτή την στιγμή!!!Αφου κανονισα την βαπτιση του παιδιου μου στην Αγια Δυναμη Σπατων με παιρνει ο παπας και δεν μου ελεγε τα δικαιολογητικα απο το τηλεφωνο με την προφαση οτι ειναι '''δεν λεγονται και πρεπει να ερθω στην ενορια απο κοντα''.

Παω κι εγω '''απο κοντα'' για να μου πει να πω στον νονο και στην νονα οτι για να βαφτισουν εκει πρεπει να δωσουν 150ευρω.

Αν δεν μπορουν, να βαπτιστει το παιδι αλλου για να γινει τσαμπα οπως μου ειπε.

Οταν τον ρωτησα γιατι ζητανε τοσα χρηματα μου ειπε πως επειδη ειναι παρεκλησι (το οποιο ανηκει στην ενορια μας βεβαια) πρεπει να ερθει εξτρα προσωπικο εκεινη την μερα (πραγμα το οποιο δεν ισχυει διοτι παω χρονια στην Αγια Δυναμη και γνωριζω πολυ καλα ποιοι ειναι οι νεοκοροι,οι ψαλτες κτλπ)

Τον ρωτησα αν κοβει αποδειξη και μου ειπε ΄΄βεβαιως,.μη σου πω οτι κοπηκε απο τωρα η αποδειξη΄΄

Ειναι σωστο αυτό;;;Εχω γινει εξω φρενων.Ειναι δυνατον να απαιτουνε;;;

Μια φιλη μου μου ειπε οτι οντως κοβουν αποδειξη (οχι ομως οτι τους πληρωνεις )αλλα οτι κανεις ΔΩΡΕΑ.

Τι να κανω;Πως να κινηθω;Θα βρω το δικιο μου;Τα θεωρω κοροιδιστικα χρηματα διότι άλλο να δώσεις κατι με την καρδια σου κι αλλο να σου επιβαλλουν ταριφα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλημέρα!Είμαι πολύ νευριασμένη αυτή την στιγμή!!!Αφου κανονισα την βαπτιση του παιδιου μου στην Αγια Δυναμη Σπατων με παιρνει ο παπας και δεν μου ελεγε τα δικαιολογητικα απο το τηλεφωνο με την προφαση οτι ειναι '''δεν λεγονται και πρεπει να ερθω στην ενορια απο κοντα''.

Παω κι εγω '''απο κοντα'' για να μου πει να πω στον νονο και στην νονα οτι για να βαφτισουν εκει πρεπει να δωσουν 150ευρω.

Αν δεν μπορουν, να βαπτιστει το παιδι αλλου για να γινει τσαμπα οπως μου ειπε.

Οταν τον ρωτησα γιατι ζητανε τοσα χρηματα μου ειπε πως επειδη ειναι παρεκλησι (το οποιο ανηκει στην ενορια μας βεβαια) πρεπει να ερθει εξτρα προσωπικο εκεινη την μερα (πραγμα το οποιο δεν ισχυει διοτι παω χρονια στην Αγια Δυναμη και γνωριζω πολυ καλα ποιοι ειναι οι νεοκοροι,οι ψαλτες κτλπ)

Τον ρωτησα αν κοβει αποδειξη και μου ειπε ΄΄βεβαιως,.μη σου πω οτι κοπηκε απο τωρα η αποδειξη΄΄

Ειναι σωστο αυτό;;;Εχω γινει εξω φρενων.Ειναι δυνατον να απαιτουνε;;;

Μια φιλη μου μου ειπε οτι οντως κοβουν αποδειξη (οχι ομως οτι τους πληρωνεις )αλλα οτι κανεις ΔΩΡΕΑ.

Τι να κανω;Πως να κινηθω;Θα βρω το δικιο μου;Τα θεωρω κοροιδιστικα χρηματα διότι άλλο να δώσεις κατι με την καρδια σου κι αλλο να σου επιβαλλουν ταριφα!!!!

 

πριν κανα μηνα ειχα ενα αναλογο περιστατικο(εκανα και θεμα στο forum)με την Αγια Αικατερινη στην Πλακα.εγω τσαντιστηκα τοσο πολυ που εκανα επωνυμη καταγγελια.η αρχιεπισκοπη φυσικα μου ειπε οτι η επισημη θεση της εκκλησιας ειναι οτι τα μυστηρια τελουνται δωρεαν.μετα απο μερικες μερες ελαβα επιστολή απο την αρχιεπισκοπη οτι σε 5 μερες θα καλουσαν τον πατερα για να του γινει συσταση κτλ.δεν εχω κανενα νεο αλλα ουτε και πιστευω οτι του εγινε συσταση γιατι αυτοι τα βρισκουν μεταξυ τους.εγω εκλεισα σε αλλη ετσι και αλλιως αν και μου ελεγαν ολοι να παω σ συτην την εκκλησια και ας εχει ξινισμενο υφος ο παπας.επισης και μια αλλη κοπελα ειχε κανει καταγγελια.φυσικα και εσυ μπορεις να κανεις καταγγελια ή να του πεις οτι επικοινωνησες με την αρχιεπισκοπη και ρωτησες και οτι δεν ισχυει αυτο που λεει,να δεις πως θα μαζευτει!σωστα σου ειπαν οτι κοβουν αποδειξη αλλα στην τελικη γιατι να με νοιαζει αυτο?επειδη κοβουν αποδειξη τους δικαιολογει η πραξη?δηλαδη απο τοτε που το εχουν βρει αυτο με την αποδειξη "νομιμοποιησαν" και την ταριφα τους!και μενα με ειχε πειραξει η ταριφα και ο τροπος τους.πολλα μπορεις να κανεις για να τον ταρακουνησεις απλα αν κανεις εκει την βαπτιση θα πρεπει να εισαι προετοιμασμενη και για το αναλογο υφος του

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μην βαριεστε γενικα να κανετε καταγγελια.ξερω οτι εινα πολλες κοπελες που θα θελαν να κανουν αλλα σκεφτηκαν οτι δεν θα βγει τιποτα.αν φετος εχουν 10 καταγγελιες και του χρονου εχουν 50 κτλ μπορει και να τους δωσουν "γραμμη" να μαζευτουν λιγακι.neogenitaki αν καταλαβες αυτο που σου ειπε ειναι στυγνος εκβιασμος.ή μου φερνεις τα λεφτα ή καντε το αλλου,αυτο ειναι το νοημα απλα στο ειπε με αλλα λογια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαστε σιγουρες πως για την βαφτιση δεν καταβαλεται καποιο ποσο υποχρεωτικα?

 

Γιατι εμεις, οταν καναμε το γαμο μας ειχε πει ο παπας (που ειναι και γνωστος μας και εχουμε καλες σχεσεις) πως δεν δινουμε τιποτα.

Τωρα που θελουμε να κανουμε και την βαφτιση, μας ειπε πως ειναι ενα ποσο που πρεπει να καταβληθει.

 

Δλδ θελω να πω, πως δεν ειναι αρπαχτρας ο συγκεκριμενος. Μηπως υπαρχει κατι που οντως πρεπει να πληρωθει? Ξερετε εσεις που εχετε ηδη βαφτισει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου, στη θέση σου θα έβρισκα άλλη επιχείρηση... εκκλησία ήθελα να πω να κάνω την βάφτιση. Θα έκανα και μια καταγγελία, καθώς δεν είναι σωστές συμπεριφορές αυτές που έχουν οι περισσότεροι κληρικοί. Πάντως θα ήθελα να ήξερα τι θα γινόταν αν στην συγκεκριμένη εκκλησία δεν γινόταν κανένα μυστήριο, αυτό δε θα ήταν ένα μήνυμα προς τους παπάδες ν' αλλάξουν τις απαιτήσεις τους και την συμπεριφορά τους?

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η επισημη θεση ειναι οτι τα μυστηρια ειναι δωρεαν,η ανεπισημη ειναι βουτατε οτι βρειτε.

 

Προσωπικα δεν θεωρω παραλογο να πληρωνεται ενα ποσο,και παραλληλα πιστευω οτι αν καποιος εξηγησει οτι πχ ειναι οντως σε απολυτη αδυναμια σιγουρα θα υπαρξει μια εξαιρεση.Βεβαια σκηνικα με επωνυμα ρουχαλακια,μαλλι με extensions,καινουρια ρουχα,αμετρητους καλεσμενους και γλεντι μετα,οπως καταλαβαινετε χτυπανε ασχημα οταν ζητας εκπτωσεις.

 

Τα 150 δεν ειναι πολλα, και σιγουρα μπορουν να γινουν και 100 και 50.

Η αποδειξη που διδεται ειναι μια της αρχιεπισκοπης υποθετω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα!Είμαι πολύ νευριασμένη αυτή την στιγμή!!!Αφου κανονισα την βαπτιση του παιδιου μου στην Αγια Δυναμη Σπατων με παιρνει ο παπας και δεν μου ελεγε τα δικαιολογητικα απο το τηλεφωνο με την προφαση οτι ειναι '''δεν λεγονται και πρεπει να ερθω στην ενορια απο κοντα''.

Παω κι εγω '''απο κοντα'' για να μου πει να πω στον νονο και στην νονα οτι για να βαφτισουν εκει πρεπει να δωσουν 150ευρω.

Αν δεν μπορουν, να βαπτιστει το παιδι αλλου για να γινει τσαμπα οπως μου ειπε.

Οταν τον ρωτησα γιατι ζητανε τοσα χρηματα μου ειπε πως επειδη ειναι παρεκλησι (το οποιο ανηκει στην ενορια μας βεβαια) πρεπει να ερθει εξτρα προσωπικο εκεινη την μερα (πραγμα το οποιο δεν ισχυει διοτι παω χρονια στην Αγια Δυναμη και γνωριζω πολυ καλα ποιοι ειναι οι νεοκοροι,οι ψαλτες κτλπ)

Τον ρωτησα αν κοβει αποδειξη και μου ειπε ΄΄βεβαιως,.μη σου πω οτι κοπηκε απο τωρα η αποδειξη΄΄

Ειναι σωστο αυτό;;;Εχω γινει εξω φρενων.Ειναι δυνατον να απαιτουνε;;;

Μια φιλη μου μου ειπε οτι οντως κοβουν αποδειξη (οχι ομως οτι τους πληρωνεις )αλλα οτι κανεις ΔΩΡΕΑ.

Τι να κανω;Πως να κινηθω;Θα βρω το δικιο μου;Τα θεωρω κοροιδιστικα χρηματα διότι άλλο να δώσεις κατι με την καρδια σου κι αλλο να σου επιβαλλουν ταριφα!!!!

 

Γιατί δεν ρωτάς & στην Παλαιοπαναγιά, που είναι υπέροχα?:):)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαστε σιγουρες πως για την βαφτιση δεν καταβαλεται καποιο ποσο υποχρεωτικα?

 

Γιατι εμεις, οταν καναμε το γαμο μας ειχε πει ο παπας (που ειναι και γνωστος μας και εχουμε καλες σχεσεις) πως δεν δινουμε τιποτα.

Τωρα που θελουμε να κανουμε και την βαφτιση, μας ειπε πως ειναι ενα ποσο που πρεπει να καταβληθει.

 

Δλδ θελω να πω, πως δεν ειναι αρπαχτρας ο συγκεκριμενος. Μηπως υπαρχει κατι που οντως πρεπει να πληρωθει? Ξερετε εσεις που εχετε ηδη βαφτισει?

 

τα μονα χρηματα που πληρωνεις ειναι οταν αλλαζεις ενορια.και εμεις πηγαμε στην ενορια μας για να μας δωσουν χαρτι οτι θα γινει αλλου η βαφτιση και πληρωσαμε 30 ευρω και εγραφε πανω οτι ειναι για την αρχιεπισκοπη,οχι δωρεα και τετοια.το ιδιο ειχε γινει και για τον γαμο.το μυστηριο αυτο καθ εαυτο ειναι δωρεαν και ειναι σιγουρο αυτο.μηπως ο παπας σας αυτο εννοουσε

Link to comment
Share on other sites

Η επισημη θεση ειναι οτι τα μυστηρια ειναι δωρεαν,η ανεπισημη ειναι βουτατε οτι βρειτε.

 

Προσωπικα δεν θεωρω παραλογο να πληρωνεται ενα ποσο,και παραλληλα πιστευω οτι αν καποιος εξηγησει οτι πχ ειναι οντως σε απολυτη αδυναμια σιγουρα θα υπαρξει μια εξαιρεση.Βεβαια σκηνικα με επωνυμα ρουχαλακια,μαλλι με extensions,καινουρια ρουχα,αμετρητους καλεσμενους και γλεντι μετα,οπως καταλαβαινετε χτυπανε ασχημα οταν ζητας εκπτωσεις.

 

Τα 150 δεν ειναι πολλα, και σιγουρα μπορουν να γινουν και 100 και 50.

Η αποδειξη που διδεται ειναι μια της αρχιεπισκοπης υποθετω.

 

παραλογο δεν ειναι αν καποιος θελει να τα δωσει απο μονος του.παραλογο ειναι να τα απαιτει καποιος και πολυ περισσοτερο για κατι που ηδη πληρωνεται.και σε πληροφορω στον γαμο μου ο παπας κρατουσε απιστευτα μουτρα σε ολη την διαρκεια του μυστηριου αφου δεν πηρε οσα υπολογιζε απο τους κουμπαρους.τα 150 φυσικα και ειναι πολλα.ποιος πληρωνεται για μιση ωρα εργασιας 150 ευρω?και βαλε τωρα το καλοκαιρι σε ενα σαβ/κυριακο ποσους γαμους και βαπτισεις εχουν.βαλε ολα αυτα τα χρηματα ποσα ειναι στην τσεπη του παπα...

Link to comment
Share on other sites

τα μονα χρηματα που πληρωνεις ειναι οταν αλλαζεις ενορια.και εμεις πηγαμε στην ενορια μας για να μας δωσουν χαρτι οτι θα γινει αλλου η βαφτιση και πληρωσαμε 30 ευρω και εγραφε πανω οτι ειναι για την αρχιεπισκοπη,οχι δωρεα και τετοια.το ιδιο ειχε γινει και για τον γαμο.το μυστηριο αυτο καθ εαυτο ειναι δωρεαν και ειναι σιγουρο αυτο.μηπως ο παπας σας αυτο εννοουσε

 

όχι μου το ειπε καθαρα, ''άμα θέλατε σε κτήμα ειναι 300ευρω, τωρα που πατε σε παρεκκλησι (το οποιο οπως προειπα ανηκει στην ενορια μας) ειναι 150ευρω,μη μου κανει καμια ιστορια ο νονος και κολλαστω εκεινη την ημερα.....αλλιως αν θελετε πατε στην ενορια σας και καντε το τσαμπα,άκουσον άκουσον....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δεν ρωτάς & στην Παλαιοπαναγιά, που είναι υπέροχα?:):)

 

 

θα βρω λες στην παλαιοπαναγια;υπαρχει αραγε διαθεσιμοτητα για 3 Αυγούστου;;;έχεις τηλ επικοινωνίας;;;;μπορείς να με βοηθήσεις;;;;εκεί δεν ζητάνε μίζα;;;

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μην βαριεστε γενικα να κανετε καταγγελια.ξερω οτι εινα πολλες κοπελες που θα θελαν να κανουν αλλα σκεφτηκαν οτι δεν θα βγει τιποτα.αν φετος εχουν 10 καταγγελιες και του χρονου εχουν 50 κτλ μπορει και να τους δωσουν "γραμμη" να μαζευτουν λιγακι.neogenitaki αν καταλαβες αυτο που σου ειπε ειναι στυγνος εκβιασμος.ή μου φερνεις τα λεφτα ή καντε το αλλου,αυτο ειναι το νοημα απλα στο ειπε με αλλα λογια.

 

 

ναι βέβαια είναι στυγνός εκβιασμός!!!!γιαυτο και νευριασα άλλωστε!!!!που μπορώ να κάνω καταγγελία και πως;;;;δώσε μου τα φώτα σου σε παρακαλώ!!!φοβάμαι όμως μην ''ξεσπάσουν'' στο παιδι μου-δηλαδη μην μου το ζουπιξουν με δυναμη στην κολυμπηθρα (είμαι υπερβολικη;;;;;;) ή μην ΄΄΄ξεπεταξουν''' το μυστηριο στο πι και φι αφου δεν τους κανουμε το χατηρι τους:mad::x:x:x:x:x

Link to comment
Share on other sites

Η επισημη θεση ειναι οτι τα μυστηρια ειναι δωρεαν,η ανεπισημη ειναι βουτατε οτι βρειτε.

 

Προσωπικα δεν θεωρω παραλογο να πληρωνεται ενα ποσο,και παραλληλα πιστευω οτι αν καποιος εξηγησει οτι πχ ειναι οντως σε απολυτη αδυναμια σιγουρα θα υπαρξει μια εξαιρεση.Βεβαια σκηνικα με επωνυμα ρουχαλακια,μαλλι με extensions,καινουρια ρουχα,αμετρητους καλεσμενους και γλεντι μετα,οπως καταλαβαινετε χτυπανε ασχημα οταν ζητας εκπτωσεις.

 

Τα 150 δεν ειναι πολλα, και σιγουρα μπορουν να γινουν και 100 και 50.

Η αποδειξη που διδεται ειναι μια της αρχιεπισκοπης υποθετω.

 

 

Δεν ειναι πολλά τα 150;;;;Εγω για να βγαλω 150 παντως δουλευω μια εβδομαδα και που ακουστηκε για μιση ωρα ''δουλειας'' να ζητανε 150ευρω;;;Ελεος πια!!!! Αυτοι καταντήσανε το μυστήριο εμπόριο:twisted::twisted::twisted::twisted:Εξάλλου αμοίβονται πολύ καλά για την δουλειά τους από το κράτος, μην ανησυχείς, εμεις δεν εχουμε να φαμε κι αυτοι βαζουνε στην τσεπη απο 100 μεριες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω ότι υπάρχει πάντα επιλογή να μην βαφτιστεί το παιδί και να γίνει η ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο (και στη βάφτιση συνήθως αυτό γίνετε, και μετά πάτε τα χαρτιά). Επιλογή που ακολουθούν όλο και περισσότεροι γονείς λόγω οικονομικών δυσκολιών.

 

 

τα 150 είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

τα μονα χρηματα που πληρωνεις ειναι οταν αλλαζεις ενορια.και εμεις πηγαμε στην ενορια μας για να μας δωσουν χαρτι οτι θα γινει αλλου η βαφτιση και πληρωσαμε 30 ευρω και εγραφε πανω οτι ειναι για την αρχιεπισκοπη,οχι δωρεα και τετοια.το ιδιο ειχε γινει και για τον γαμο.το μυστηριο αυτο καθ εαυτο ειναι δωρεαν και ειναι σιγουρο αυτο.μηπως ο παπας σας αυτο εννοουσε

 

Mπορει....παντως με εχεις μπριζωσει και θα ξαναρωτησω λεπτομεριες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενημερώνω ότι υπάρχει πάντα επιλογή να μην βαφτιστεί το παιδί και να γίνει η ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο (και στη βάφτιση συνήθως αυτό γίνετε, και μετά πάτε τα χαρτιά). Επιλογή που ακολουθούν όλο και περισσότεροι γονείς λόγω οικονομικών δυσκολιών.

 

 

τα 150 είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ.

 

 

 

ναι το γνωριζω αλλά θέλω οπωσδήποτε να βαπτιστεί το παιδί μου και να μπει στον δρόμο του θεου. Αυτοί στο τέλος θα μας καταντησουν άθεους!!!Ελεος πια δηλαδη!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν πληρωνεις τιποτα. Αυτα ειναι ταριφες που ζητανε καποιοι κ οχι ολοι. Κατι σαν τα φακελακια των γιατρων. Μονο κατι παραβολα νομιζω πληρωνεις αλλα μιλαμε για ποσα 10 κ 20 ευρω. Απο εκει κ περα δινεις οτι εσυ θες κ οχι ο καθενας. Παντως μπορεις να κανεις παραπονα στη μητροπολη. ειναι κ διπλα εξαλλου.

Link to comment
Share on other sites

ναι βέβαια είναι στυγνός εκβιασμός!!!!γιαυτο και νευριασα άλλωστε!!!!που μπορώ να κάνω καταγγελία και πως;;;;δώσε μου τα φώτα σου σε παρακαλώ!!!φοβάμαι όμως μην ''ξεσπάσουν'' στο παιδι μου-δηλαδη μην μου το ζουπιξουν με δυναμη στην κολυμπηθρα (είμαι υπερβολικη;;;;;;) ή μην ΄΄΄ξεπεταξουν''' το μυστηριο στο πι και φι αφου δεν τους κανουμε το χατηρι τους:mad::x:x:x:x:x

 

 

εγω εκατσα και την εγραψα με ονοματεπωνυμο και τηλεφωνο στο τελος και εστειλα την μητερα μου να την παραδωσει οπου εδωσαν και αριθμο πρωτοκολλου.τα στοιχεια τους ειναι Οδ. Αγίας Φιλοθέης 21, Τ.Κ. 105 56, Αθήναι. Τηλεφωνικόν Κέντρον· 210-3352.300 και 210-3248.731-34. Ιστοσελίδα· http://www.iaath.gr . Ηλεκτρονικόν Ταχυδρομείον· [email protected]

εμεις ειχαμε παρει τηλεφωνο στο 2103352305 και μας ειπαν να κανουμε γραπτη καταγγελια.αν δεν θες να τρεχεις αθηνα κεντρο μπορεις να τους παρεις ενα τηλεφωνο και να τους πεις να την στειλεις με fax ή mail.βεβαια μετα ο παπας σιγουρα θα σου κραταει μουτρα(ετσι πιστευω).εγω να σου πω την αληθεια το μετανιωσα που δεν πηγα σ αυτην που εκανα καταγγελια οχι για να μην νομιζουν οτι τους φοβομαστε κιολας!τελοσπαντων τι να πεις...αν παρεις τηλεφωνο πες μας τι σου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό ούτε καν τα παράβολα στο πρώτο παιδί ο παπάς μου έδωσε το χαρτί για να αλλάξω εκκλησία χωρίς να ζητήσει λεφτά, στο 2ο ούτε καν μου το ζητήσανε αυτό το χαρτί και στις 2 εκκλησίες δεν υπήρχε ταρίφα έδινες ότι ήθελες και αν είχες και όλα ήταν υπέροχα και στις 2 βαφτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

πΑΡΑΛΟΓΑ ειναι πολλ απραγματα, αλλα νομιζω και οι παπαδες πατανε και ζητανε σε γαμο και βαφτισια στη χαρα τιυ αλλου...οπως πχ γιατι ενα ισιωμα κοστιζει 30 ευρω στο μαλλι,κι αν ειναι για νυφιατικο κοστιζει 300+?ενα βραδινο μακιγιαζ κοστιζει 20 κι ενα νυφιατικο 150? κι αυτα μισαωρες δουλειες ειναι...το θεμα νομιζω παιζεται στοο εξης σκηνικο: αν πεις παππουλη δεν παιζει φραγκο θ αμε παντεψεις η θα μου βαφτισεις το παιδι?θ α πει εννοειται,αλλα αν δει λιμουζινες στολισμους και τρελα λουσα δε θα ζητησει το κατιτις?δυστυχως γιατι ειμαστε ελληνες...κι αυτο δεν αλλαζει -η η νοοτροπια μας εννοω!γιατι σε τετοιυς χαλεπους καιρους που δε μασ φτανουν να δωσουμε 150 για μυστηριο,τα βρισκουμε για τραπεζωματα και γλεντια και νυφικα και δεν ξερω και γω τι αλλο?

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα νομίζω είναι ότι ο ιερέας πληρώνεται ήδη μέσω των φόρων μας, κανονικό μισθό, για να διδάσκει ανιδιοτέλεια, μεταξύ άλλων. Επιπλέον για μισή ώρα δουλειά 150 ευρώ νομίζω ότι είναι εξωφρενικά, όταν το μέσο καθαρό ωρομίσθιο είναι στα 5-7 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

πΑΡΑΛΟΓΑ ειναι πολλ απραγματα, αλλα νομιζω και οι παπαδες πατανε και ζητανε σε γαμο και βαφτισια στη χαρα τιυ αλλου...οπως πχ γιατι ενα ισιωμα κοστιζει 30 ευρω στο μαλλι,κι αν ειναι για νυφιατικο κοστιζει 300+?ενα βραδινο μακιγιαζ κοστιζει 20 κι ενα νυφιατικο 150? κι αυτα μισαωρες δουλειες ειναι...το θεμα νομιζω παιζεται στοο εξης σκηνικο: αν πεις παππουλη δεν παιζει φραγκο θ αμε παντεψεις η θα μου βαφτισεις το παιδι?θ α πει εννοειται,αλλα αν δει λιμουζινες στολισμους και τρελα λουσα δε θα ζητησει το κατιτις?δυστυχως γιατι ειμαστε ελληνες...κι αυτο δεν αλλαζει -η η νοοτροπια μας εννοω!

 

για χρονια τωρα ετσι λεμε συνεχεια,οτι δεν αλλαζει η νοοτροπια του ελληνα,μ αυτο το σκεπτικο,δηλαδη να μην ξεκινησουμε απο πουθενα?φυσικα συμφωνω και για τα μαλλια και για τα υπολοιπα που λες αλλα στην τελικη οοοολα αυτα ειναι παροχες υπηρεσιων που ο αλλος στο κοστολογει τοσο και σου παρεχει μια υπηρεσια.το οτι ολα αυτα ηταν υπερτιμημενα φυσικα και το ξερουμε ολοι.η βαπτιση ομως εναι ιερο μυστηριο για το οποιο ηδη πληρωνεται ο ιερεας οπως ολοι ειπαμε.επισης οταν στα ζηταει δεν εχει δει τιποτα.ολοι πλεον τα ζητανε απο πριν μην τυχον και τα χασουν!

 

γιατι σε τετοιυς χαλεπους καιρους που δε μασ φτανουν να δωσουμε 150 για μυστηριο,τα βρισκουμε για τραπεζωματα και γλεντια και νυφικα και δεν ξερω και γω τι αλλο?

 

νομιζω πολλοι πλεον καθονται και τα κανουν σχεδον ολα μονοι τους,μπομπονιερες προσκλητηρια κτλ γιατι ολοι εχουν προσαρμοστει στα νεα δεδομενα,γιατι και οι ιερεις δεν το κανουν αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
θα βρω λες στην παλαιοπαναγια;υπαρχει αραγε διαθεσιμοτητα για 3 Αυγούστου;;;έχεις τηλ επικοινωνίας;;;;μπορείς να με βοηθήσεις;;;;εκεί δεν ζητάνε μίζα;;;

 

Στην Παλαιοπαναγιά έκανα εγώ τη βάφτιση πριν 2 χρόνια περίπου. Είναι πάρα πολύ όμορφη εκκλησία και ο παπάς κάνει τη λειτουργία με τρόπο που σου μένει πραγματικά. Το εκκλησάκι είναι μικρό, το πρώτο κομμάτι της λειτουργίας γίνεται μέσα με όσους χωράνε και μετά, αφού γδύσεις το παιδάκι, βγαίνουν όλοι έξω. Αυτά στα θετικά.

Τώρα στα μείον και σε σχέση με τις ταρίφες που λέτε όλοι, ο παπάς είναι το ίδιο ή και περισσότερο μα#$%ας με τους άλλους.

Το αρχικό μας πλάνο ήταν να γίνει η βάφτιση σε ένα εκκλησάκι δίπλα στο κτήμα που θα κάναμε το τραπέζι. Ο παπάς που θα έκανε τη λειτουργία ήταν ο ίδιος της Παλαιοπαναγιάς, ο οποίος ζήτησε παρακαλώ 250 ευρουλάκια:shock::shock: γιατί και καλά το εκκλησάκι θα άνοιγε για τη συγκεκριμένη βάφτιση και θα έπρεπε να καθαριστεί κλπ!!! Ο άντρας μου έστειλε επιστολή στο Μητροπολίτη Λαυρεωτικής Νικόλαο, ο οποίος απάντησε ότι αυτά είναι απαράδεκτα και ότι ντρέπεται για λογαριασμό του ιερέα κλπ κλπ. Τελικά ο παπάς δεν υποχώρησε (μάλιστα ζήτησε και τα ρέστα από τον σύζυγο γιατί τον κατήγγειλε) και ζητήσαμε να κάνουμε τη βάφτιση στην Παλαιοπαναγιά η οποία είναι η ενορία του και προφανώς δεν έχει τόσο μεγάλη "τιμή". Στην αρχή μας έκανε τον δύσκολο, ότι δεν έχει κενή ημέρα αλλά τελικά μας είπε ότι "ω εκ του θαύματος κάποιος ακύρωσε". Η αλήθεια είναι ότι δεν ρωτήσαμε πόσο κάνει ούτε μας είπε ο ίδιος κάτι... μας είπαν μετά οι νονοί ότι ζήτησε 150!!!

 

Συμπέρασμα: υπέροχη εκκλησία και περιβάλλον χώρος αλλά παραδόπιστος παπάς και πολύ αυστηρός στο μυστήριο (δεν με άφηνε να χαϊδέψω το παιδί μου που έκλαιγε, μου έλεγε ότι θα του αφαιρέσω το λάδι αν το αγγίξω!!!!).

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην Παλαιοπαναγιά έκανα εγώ τη βάφτιση πριν 2 χρόνια περίπου. Είναι πάρα πολύ όμορφη εκκλησία και ο παπάς κάνει τη λειτουργία με τρόπο που σου μένει πραγματικά. Το εκκλησάκι είναι μικρό, το πρώτο κομμάτι της λειτουργίας γίνεται μέσα με όσους χωράνε και μετά, αφού γδύσεις το παιδάκι, βγαίνουν όλοι έξω. Αυτά στα θετικά.

Τώρα στα μείον και σε σχέση με τις ταρίφες που λέτε όλοι, ο παπάς είναι το ίδιο ή και περισσότερο μα#$%ας με τους άλλους.

Το αρχικό μας πλάνο ήταν να γίνει η βάφτιση σε ένα εκκλησάκι δίπλα στο κτήμα που θα κάναμε το τραπέζι. Ο παπάς που θα έκανε τη λειτουργία ήταν ο ίδιος της Παλαιοπαναγιάς, ο οποίος ζήτησε παρακαλώ 250 ευρουλάκια:shock::shock: γιατί και καλά το εκκλησάκι θα άνοιγε για τη συγκεκριμένη βάφτιση και θα έπρεπε να καθαριστεί κλπ!!! Ο άντρας μου έστειλε επιστολή στο Μητροπολίτη Λαυρεωτικής Νικόλαο, ο οποίος απάντησε ότι αυτά είναι απαράδεκτα και ότι ντρέπεται για λογαριασμό του ιερέα κλπ κλπ. Τελικά ο παπάς δεν υποχώρησε (μάλιστα ζήτησε και τα ρέστα από τον σύζυγο γιατί τον κατήγγειλε) και ζητήσαμε να κάνουμε τη βάφτιση στην Παλαιοπαναγιά η οποία είναι η ενορία του και προφανώς δεν έχει τόσο μεγάλη "τιμή". Στην αρχή μας έκανε τον δύσκολο, ότι δεν έχει κενή ημέρα αλλά τελικά μας είπε ότι "ω εκ του θαύματος κάποιος ακύρωσε". Η αλήθεια είναι ότι δεν ρωτήσαμε πόσο κάνει ούτε μας είπε ο ίδιος κάτι... μας είπαν μετά οι νονοί ότι ζήτησε 150!!!

 

Συμπέρασμα: υπέροχη εκκλησία και περιβάλλον χώρος αλλά παραδόπιστος παπάς και πολύ αυστηρός στο μυστήριο (δεν με άφηνε να χαϊδέψω το παιδί μου που έκλαιγε, μου έλεγε ότι θα του αφαιρέσω το λάδι αν το αγγίξω!!!!).

 

 

Νομίζω ότι τελικά είναι πού θα πέσεις. Προσωπικά βάφτισα την κόρη μου στον Αγιο Σώστη στην Τζια. Παρεκλήσι που δεν ήταν συνέχεια ανοιχτό κάι έπρεπε να το ανοίξει ο παπάς για το μυστήριο. Σας πληροφορώ, ότι δεν δέχτηκε καν να πάρει τα χρήματα που του έδωσαν οι νονοί! Οταν τον είχα ρωτήσει εγώ τί θα ήθελε για το μυστήριο, μου απαντούσε τίποτα! Μόνο στον νεοκόρο δώσαμε κάτι αλλά και πάλι ο παπάς μας απέτρεπε λέγοντάς μας ότι η μοναδική ανταμοιβή είναι η ευλογία της βάφτισης ενός παιδιού στο εκκλησάκι! Τί να πω! Το αυτονόητο μου έκανε εντύπωση! Εκεί έχουμε καταντήσει! Αλλά δεν μπορώ και να παραγνωρίσω το γεγονόςότι ο πατέρας ήτανάψογος και πολύ γλυκός!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...