Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερβολική Αύξηση Χοριακής


Recommended Posts

Παράθεση

Edit Admin Το θέμα είναι κλειδωμένο, όσες/-οι ανησυχείτε με τις τιμές χοριακής  μπορείτε να δείτε εδώ 

https://www.parentscafe.gr/forum/topic/18550-times-choriakis/  όπου υπάρχει αναλυτικός πίνακας με τις τιμές χοριακής.

Περισσότερες απαντήσεις μπορεί να σας δώσει μόνο η/ο γιατρός σας!

Καλημέρα. Το "υπερβολική" δεν ξέρω αν ειναι σωστός χαρακτηρισμός αλλά σίγουρα η χοριακή μου δεν αυξήθηκε όπως αναμενόταν...Πρώτη μέρα καθυστέρησης η χοριακή μου ήταν 89 ενώ 4 μέρες μετά ήταν 830!Αν θεωρήσουμε πως μια χοριακή διπλασιάζεται ανά 2 μέρες θα έπρεπε να είναι στις 4 ημέρες γύρω στο 360 άντε πες 400!Έπαιρνα τον γιατρό μου χθές και επειδή δεν τον βρήκα μίλησα με τον βοηθό του και μου είπε ότι δεν ειναι φυσιολογικό, και να την επαναλάβω σε δύο μέρες ενώ η μικροβιολόγος μου είπε ότι είνια μια χαρά...Κοίταξα λοιπόν λίγο στο ιντερνετ και είδα ότι μεγάλη αύξηση της χοριακής συνηγορεί ή σε μύλη κύηση ή σε πολύδημη κύηση (πράγμα που θεωρώ απίθανο). Μετά βρήκα και τον γιατρό μου ο οποίος με καθησύχασε πως όλα είναι οκ και να μην ανησυχώ αλλά παρόλαυτά να την επαναλάβω σε 2 μέρες...Έχει καμία σας αντίστοιχη εμπειρία;;;:roll:

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δε νομιζω πως δεν ειναι καλη η αυξηση, εμενα θυμαμαι Τριτη ηταν 1200 και Πεμπτη που ειχα κανει παλι ηταν 4500 κι επειδη μου ειχε φανει μεγαλη ειχα παρει το γιατρο και μου ειχε πει οτι ηταν μια χαρα. Καλυτερα να μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...νόμιζα ότι σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν θα είχα άγχος αλλά τελικά δεν το γλιτώνω, όλο και κάτι περίεργο συμβαίνει :|

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αληθεια εγκυμοσυνη χωρις αγχος? στην πρωτη λες δεν ηξερα γι αυτο αγχωνομουνα στη 2η λες οτι αγχωνεσαι επειδη ξερεις και τι μπορει να παει καλα και τι οχι, αστα. Κοιτα να το χαρεις και να ακους το γιατρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι και ν ακους το γιατρο σου. Ο διπλασιασμος ισχυει για πανω απο ενα οριο και κατω απο ενα αλλο... αλλα και να μη διπλασιζεται τοτε δε σημαινει οτι υπαρχει προβλημα μη αντιμετωπισιμο.... να κανεις υπομονη, να εισαι ηρεμη, να μη διαβαζεις διαφορα και ν ακους το γιατρο σου... και να μας πεις τα νεα σου :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοπελα μου!

Ευχομαι σε μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Δε ξερω τι γνωσεις εχει ο βοηθος του γιατρου σου,σιγουρα ομως δε θα επρεπε να παρει την ευθυνη και να πει καθετα την αποψη του.

Η χοριακη πραγματι μπορει ν'αυξηθει πολυ σε διδυμη κυηση!Ομως δεν ειναι απολυτο!

Οι τιμες σου ειναι φυσιολογικες!Η εγκυμοσυνη φαινεται πως προχωραει ομαλα!

Με το καλο κοριτσι μου!ΜΟΝΟ τον γιατρο σου ν'ακους και κανεναν αλλον!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον... να εχεις μια τελεια και τελειομηνη εγκκυμοσυνη κοριτσακι.. !!

 

μιας και εχω γινει ειδικη στις χοριακες να σου πω οτι ο ιδανικος διπλασιασμος ειναι ανα μερα.. ο ΤΕΛΕΙΟΣ... αλλα και αν διπλασιαζετε αν δυο μερες ειναι πολυ καλο.. εσενα στην ουσια διπλασιαζετε ανα μερα.. !!! αυτο θα γινετε μεχρι τις 6.000... μετα θα θελει περισσοτερες μερρες να διπλασιαστει...!!!

 

στην ουσια για την πραξη

1η μερα 89+89=178

2η μερα 178+178=356

3η μερα 356+356=712

 

στην ουσια εσενα διπλασιαζετε , ανα 1 1/2 μερα... και λιγοτερο.. κατι που ειναι τελειο..

εμενα διπλασιαζοταν ανα μερα.. και τωρα ειμαι στην 30η εβδομαδα.. και εχω μονο μια μπουμπυ...

 

Μην αγχωνεσαι για τετοια.. απο την στιγμη που αυξανετε με τον ιδανικο σχεδον ρυθμο.. εισαι τελεια...

ααα και εμενα οι χοριακες μου ηταν

1η μερα=107

3η μερα=320

7η μερα=3.100

15η μερα=35.000

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον... να εχεις μια τελεια και τελειομηνη εγκκυμοσυνη κοριτσακι.. !!

 

μιας και εχω γινει ειδικη στις χοριακες να σου πω οτι ο ιδανικος διπλασιασμος ειναι ανα μερα.. ο ΤΕΛΕΙΟΣ... αλλα και αν διπλασιαζετε αν δυο μερες ειναι πολυ καλο.. εσενα στην ουσια διπλασιαζετε ανα μερα.. !!! αυτο θα γινετε μεχρι τις 6.000... μετα θα θελει περισσοτερες μερρες να διπλασιαστει...!!!

 

στην ουσια για την πραξη

1η μερα 89+89=178

2η μερα 178+178=356

3η μερα 356+356=712

 

στην ουσια εσενα διπλασιαζετε , ανα 1 1/2 μερα... και λιγοτερο.. κατι που ειναι τελειο..

εμενα διπλασιαζοταν ανα μερα.. και τωρα ειμαι στην 30η εβδομαδα.. και εχω μονο μια μπουμπυ...

 

Μην αγχωνεσαι για τετοια.. απο την στιγμη που αυξανετε με τον ιδανικο σχεδον ρυθμο.. εισαι τελεια...

ααα και εμενα οι χοριακες μου ηταν

1η μερα=107

3η μερα=320

7η μερα=3.100

15η μερα=35.000

 

Πραγματικά με συγκινείς και με χαροποιείς απίστευτα που μπήκες σετον κόπο να μου γράψεις με τόση λεπτομέρεια!Σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις απαντήσεις!Πραγματικά νιώθω πολύ πολύ πιο ήσυχη!!!!!:D

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με συγκινείς και με χαροποιείς απίστευτα που μπήκες σετον κόπο να μου γράψεις με τόση λεπτομέρεια!Σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις απαντήσεις!Πραγματικά νιώθω πολύ πολύ πιο ήσυχη!!!!!:D

 

 

Να μην αγχωνεσαι κοριτσακι μου.. εγω θα σου πω οτι οταν η μυκροβιολογος ειδε την τελευταια μετρηση , μου ειπε οτι μαλλον πως αποβαλλω, γιατι επρεπε να ειναι πανω απο 70.000 .. το βιβλιο της μαλλον δεν εγραφε οτι μετα απο καποιες μοναδες θελει περισσοτερες μερες να διπλασιαστει.. !!!

να σου πω οτι τωρα ειμαι στην 30η εβδμαδα..!!

και σιγα τον κοπο.. γι αυτο ειμαστε εδω μεσα οι ολες.. για να μαθαινουμε, να ρωταμε και να δινουμε απλωχερα την εμπειρια μας..!!!

 

να εχεις μια τελεια τελεια εγκυμοσυνη...!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες. Θα σου πω και εγώ την δικιά μου περίπτωση για να ηρεμήσεις λίγο.

 

1η ημέρα 85

4η ημέρα 995

7η ημέρα 3800

11η ημέρα 12500

 

Είχα ανησυχήσει και εγώ με την μεγάλη αύξηση, αλλά επειδή είχα κάνει εξωσωματική με ένα μόνο έμβρυο είχα αποκλείσει την περίπτωση των διδύμων. Οπότε μόνο αρνητικά σκεφτόμουν, ο γιατρός βέβαια το θεωρούσε φυσιολογικό και δόξα τον Θεό όλα καλά πηγαίνουν μέχρι στιγμής που είμαι στην 10 εβδομάδα.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!Πολύ με ενθαρρύνει η εμπειρία σου :eek::eek::eek:

Εντομεταξύ έκανα χθές σε άλλο εξεταστικό κέντρο χοριακή που μου έβγαλε 1447, δηλαδή διπλασιασμός σε μια μέρα πάλι σε σχέση με το 830 το προχθεσινο, αλλά επειδή είναι από άλλο κέντρο θα ξανακάνω αύριο στο ίδιο να δω τι απόκλιση θα έχω. Εντομεταξύ ο γιατρός μου μου είπε να πάω για υπέρηχο την άααααλη εβδομάδα και με ζώνουν τα φίδια!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αποκλειεις την διδυμη κυηση?

Ολα θα πανε καλα. Με το καλο!!!

 

Μωρέ δεν νομίζω πόσο πιθανή είναι η δίδυμη κύηση :roll:;;; Θα δείξει ας είναι καλά και ας είναι κ'ενα!Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου :-D:-D:-D

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόνννν πάμε ανάποδα τώρα....προχθές έκανα τιν χοριακή σε άλλο κέντρο και ήταν 1447. Σήμερα την επανέλαβα στο ίδιο κέντρο και ήταν 2466. Δεν διπλασιάστηκε δλδ...ξέρω ότι ακόμα και αν διπλασιαστεί σε 3 μέρες είναι φυσιολογικό, αλλά αναρωτιέμαι μήπως αυτή η ανακοπτόμενη έντονα ανοδική πορεία που είχα μέχρι τώρα υποδηλώνει πως κάτι δεν πάει καλα...δεν έχω πάρει ακόμα τον γιατρό μου, αλλά φοβάμαι ρε γμτο, θέλω να έρθει η ώρα του υπερήχου να δούμε αν όλα είναι καλα...πως θα περάσουν οι μέρες μέχρι τότε;;;;;:-(:-(:-(

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Κοριτσιααααα! Έκανα χοριακη την Τρίτη και βγήκε 813 κ σήμερα Παρασκευή βγήκε 2441 άρα μέσα σε τρεις μέρες τριπλασιαστηκε. Είναι κακό αυτό;;;; αρχίζω να ανησυχώ..

 

Γιατί ανησυχείς? ????Μια χαρά τέλεια είναι η χοριακη σου!!!!Λένε ότι ανά δύο μέρες διπλασιαζετε άρα Τρίτη 813 πεμπτη λογικά 1700 Παρασκευή μια χαρά το 2441!!!!!Η χοριακη βέβαια είναι τιμή που διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα αλλά εγώ την βλέπω τέλεια τη δική σου!!!!Πότε πας στο γιατρό? ???

Link to comment
Share on other sites

ririka μου την τριτη παω στον γιατρο κ μεχρι τοτε θα πεθανω απο αγχοςςςςςςς!!!!!!!! μου ειπε η μικροβιολογος οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 2000 τωρα. κ εγω οταν την ειπα παραπανω μπορει να ειναι μου λεει οχι παραπανω . κ τωρα που ειδα παραπανω αγχωθηκα. αλλα τωρα που το λες...εχεις δικιο...ρε συ λεει ο καθενας το μακρυ του κ το κοντο του κ σε αγχωνει... τωρα αν σου πω πως με βοηθησες αν κ δεν ξερω αν το καταλαβες !!! αχχαχαχα κλινικη περιπτωση ειμαι ε;;εσυ ολα καλα;;

Link to comment
Share on other sites

ririka μου την τριτη παω στον γιατρο κ μεχρι τοτε θα πεθανω απο αγχοςςςςςςς!!!!!!!! μου ειπε η μικροβιολογος οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 2000 τωρα. κ εγω οταν την ειπα παραπανω μπορει να ειναι μου λεει οχι παραπανω . κ τωρα που ειδα παραπανω αγχωθηκα. αλλα τωρα που το λες...εχεις δικιο...ρε συ λεει ο καθενας το μακρυ του κ το κοντο του κ σε αγχωνει... τωρα αν σου πω πως με βοηθησες αν κ δεν ξερω αν το καταλαβες !!! αχχαχαχα κλινικη περιπτωση ειμαι ε;;εσυ ολα καλα;;

 

Αγάπη μου κ εμένα μου χει μια παρόμοια σαχλαμάρα η μικροβιολογος! !!!!Αλλά την εγράψα μη σου πω που χαχα!!!Κ πήρα την μαία του γιατρού μου κ της είπα την τιμή κ μου πε μια χαρά!!!!Σε κάθε γυναίκα είναι διαφορετική αυτή η τιμή γιαυτό κ έχει μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών! !!!Εγώ νομίζω πως το μπέμπαρονι σου μεγαλώνει τέλεια! !!!Εγώ την Δευτέρα έχω την αυχενική έχω κ εγώ λίγο άγχος αλλά έχω κ πολύ θετική ενέργεια! !!!Κάτι μου λέει ότι θα ακούσεις καρδούλα την Τρίτη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μου κ εμένα μου χει μια παρόμοια σαχλαμάρα η μικροβιολογος! !!!!Αλλά την εγράψα μη σου πω που χαχα!!!Κ πήρα την μαία του γιατρού μου κ της είπα την τιμή κ μου πε μια χαρά!!!!Σε κάθε γυναίκα είναι διαφορετική αυτή η τιμή γιαυτό κ έχει μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών! !!!Εγώ νομίζω πως το μπέμπαρονι σου μεγαλώνει τέλεια! !!!Εγώ την Δευτέρα έχω την αυχενική έχω κ εγώ λίγο άγχος αλλά έχω κ πολύ θετική ενέργεια! !!!Κάτι μου λέει ότι θα ακούσεις καρδούλα την Τρίτη!!!!!

 

μακαρι να πανε ολα τελειαααα κ για τις δυο μας κ για ολες τις εγκυουλες!!!:D:D ποσο χαρηκα αληθεια τωρα δεν λεγεται..ας μην μιλανε αν δεν ξερουν...αντε τωρα μην τα παρω!! :twisted::twisted:καλα που το ποσταρα δλδ, γιατι θα ειχα ολο το αγχος αυτο το σαββατοκυριακο!

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να πανε ολα τελειαααα κ για τις δυο μας κ για ολες τις εγκυουλες!!!:D:D ποσο χαρηκα αληθεια τωρα δεν λεγεται..ας μην μιλανε αν δεν ξερουν...αντε τωρα μην τα παρω!! :twisted::twisted:καλα που το ποσταρα δλδ, γιατι θα ειχα ολο το αγχος αυτο το σαββατοκυριακο!

 

Μαζί δεν είχαμε κάνει κ τη συζήτηση για τις "ιατρικές μας γνωματεύσεις " ??????

Link to comment
Share on other sites

Μαζί δεν είχαμε κάνει κ τη συζήτηση για τις "ιατρικές μας γνωματεύσεις " ??????

 

ναι ναι ναι!!!αλλο να κανουμε εμεις γνωματευσεις κ αλλο να κανουν οι ξενοι!!! ολα κ ολα! για μενα μονο εγω κ ο γιατρος μπορει να κανει γνωματευσεις !!!! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι ναι!!!αλλο να κανουμε εμεις γνωματευσεις κ αλλο να κανουν οι ξενοι!!! ολα κ ολα! για μενα μονο εγω κ ο γιατρος μπορει να κανει γνωματευσεις !!!! χαχαχα

 

Ξέρεις γιατί στο λέω? ???Γιατί στο εξωμητριο έχω ακούσει πως δεν ανεβαίνει ή ανεβαίνει πολύ αργά άρα αποκλεισε το!!!!χαχαχαχα! !!!!Όντως μόνο το γιατρό να ακούς κ κανέναν άλλο! !!!Εγώ όταν είπα σε φίλη ότι μου δώσε ο γιατρός κορτιζόνη έκανε λες και μου δώσε κονιο! !!!Του τύπου κ καλά γιατί στην έδωσε. ....Κ της είπα για να την έδωσε σίγουρα αυτός ξέρει! !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατί στο λέω? ???Γιατί στο εξωμητριο έχω ακούσει πως δεν ανεβαίνει ή ανεβαίνει πολύ αργά άρα αποκλεισε το!!!!χαχαχαχα! !!!!Όντως μόνο το γιατρό να ακούς κ κανέναν άλλο! !!!Εγώ όταν είπα σε φίλη ότι μου δώσε ο γιατρός κορτιζόνη έκανε λες και μου δώσε κονιο! !!!Του τύπου κ καλά γιατί στην έδωσε. ....Κ της είπα για να την έδωσε σίγουρα αυτός ξέρει! !!!!

 

αχ φιλεναδα μου εισαι εσυ παει κ τελειωσε πρεπει να γνωριζομαστε χρονια ! κ γω απεκλεισα το εξωμητριο γιατι διαβασα το ιδιο! αλλα ειδα κατι αλλο οτι μπορει να συμβαινει αν ειναι μεγαλη αυξηση χοριακης κ γιαυτο αγχωθηκα!!! αχ εισαι ο ανθρωπος μου , την ιδια τρελη σκεψη κουβαλαμε κ ποιος θα μας αντεξει χαχαχαχαα!!! γιατρος κ μονος γιατρος , αντε κ στο τσακιρ κεφι κ την ριρικα αυτους εμπιστευομαι χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

αχ φιλεναδα μου εισαι εσυ παει κ τελειωσε πρεπει να γνωριζομαστε χρονια ! κ γω απεκλεισα το εξωμητριο γιατι διαβασα το ιδιο! αλλα ειδα κατι αλλο οτι μπορει να συμβαινει αν ειναι μεγαλη αυξηση χοριακης κ γιαυτο αγχωθηκα!!! αχ εισαι ο ανθρωπος μου , την ιδια τρελη σκεψη κουβαλαμε κ ποιος θα μας αντεξει χαχαχαχαα!!! γιατρος κ μονος γιατρος , αντε κ στο τσακιρ κεφι κ την ριρικα αυτους εμπιστευομαι χαχαχα

Χαχαχα!!!!!Εμένα ο άντρας μου τώρα πια οπότε του λέω τα τρελά μου πάει στη κοιλια μου κ λέει παιδί μου η μάνα σου είναι τρελή! !!χαχαχα!!!!Αλλά του υποσχέθηκα ότι αν είναι όλα καλά στην αυχενικη δεν θα ξαναγκρινιαξω! !!!!ψεμααααααααααααα χαχαχα! !!!!Εδώ θα τα λέμε φιλενάδα ως τον 9ο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...