Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πόσο γρήγορα βγαίνει το διαζύγιο - νέος νόμος 2012' για το συναινετικό

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσια ! Θελω βοηθεια ...

Προκειτε για κοπελα που εχει ενα παιδακι τριων ετων και ειναι σε διασταση.

τον Γενάρη θα πεσουν οι πρωτες υπογραφες για το διαζυγιο... ωστοσο

εχει σοβαρη σχεση με εναν αλλο ανδρα και εχει μεινει εγκυος απο αυτον.

Μενουν μαζι και θελουν να κρατησουν το παιδι και ειναι πολυ ευτυχισμενοι.

...ΑΛΛΑ ο δικηγορος της ειπε πως ειναι σε πολυ δυσκολη θεση γιατι το μωρο θα παρει το ονομα του πρωην...πως θα γινει και με τι κοστος θα μπορεσουν να ερθουν ολα ομαλα, να βγει πολυ γρηγορα το διαζυγιο και να αποφυγουν τα δικαστηρια . Η κοπελα θα γεννηση τον Αυγουστο.

Θελω μια απαντηση για να την καθησηχασω... Σας ευχαριστω

Διαφημίσεις

Το διαζύγιο γιατί να μην έχει βγει μέχρι τον Αύγουστο?

Η όλη διαδικασία κρατάει 6 μήνες και όταν με το καλό γεννήσει που θα 'εχει βγει το διαζύγιο κάνει την αναγνώριση ο βιολογικός πατέρας. Χάνω κάτι ?

Ετσι ειναι δυστυχως οπως τα ειπε ο δικηγορος, οταν ενα παιδι προκυπτει εντος γαμου η αναγνωριση γινεται αυτοματα, πρεπει να μιλησει με δικηγορο να της εξηγησει την διαδικασια αναγνωρισης. Αλλα αν μεχρι τον Αυγουστο εχει βγει το διαζυγιο (ενα εξαμηνο δεν θελει? Αρα Ιουλιο?) τοτε ισως να μην αντιμετωπισει αυτο το προβλημα.

Αν γεννησει πριν βγει το διαζυγιο το παιδι θα αναγνωριστει αυτοματα απο τον αντρα της οποτε πρεπει ολοι μαζι να ακολουθησουν μια διαδικασια. Αν εχει βγει διαζυγιο τοτε το παιδι δεν ειναι αναγνωρισμενο απο κανενα πατερα και μπορει να γραφτει στο νεο της συντροφο και αληθινο του πατερα. Αλλα δεν ειμαι δικηγορος, απλα μου τα ειχαν πει κι εμενα επειδη δεν ειχα συναινετικο και θα επαιρνε χρονια για να βγει το διαζυγιο μου. Ας το ψαξει για να ειναι ετοιμη.

Διαφημίσεις

Αν γεννησει πριν βγει το διαζυγιο το παιδι θα αναγνωριστει αυτοματα απο τον αντρα της οποτε πρεπει ολοι μαζι να ακολουθησουν μια διαδικασια. Αν εχει βγει διαζυγιο τοτε το παιδι δεν ειναι αναγνωρισμενο απο κανενα πατερα και μπορει να γραφτει στο νεο της συντροφο και αληθινο του πατερα. Αλλα δεν ειμαι δικηγορος, απλα μου τα ειχαν πει κι εμενα επειδη δεν ειχα συναινετικο και θα επαιρνε χρονια για να βγει το διαζυγιο μου. Ας το ψαξει για να ειναι ετοιμη.

Σωστά!

Επίσης, μόνο με (νέο) γάμο ή σύμφωνο συμβίωσης θα αποφύγει η φίλη σου τις διαδικασίες αναγνώρισης.

Είναι δύσκολο να σου πούμε περισσότερα, χωρίς να γνωρίζουμε καλά την κατάσταση. Υπάρχει κάποιος λόγος να μην εμπιστεύεται το δικηγόρο της; Αυτές οι υποθέσεις θεωρούνται συνηθισμένες για τους δικηγόρους... οπότε δύσκολα πέφτουν έξω στις κρίσεις τους.

6 μήνες όντως το συναινετικό αλλά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Εξαρτάται από τις δικασίμους που θα δώσει το δικαστήριο. Γίνονται δύο συζητήσεις απαραίτητα. Μετά παίρνεις την απόφαση του δικαστηρίου που αργεί κι αυτή λιγάκι και την καταθέτεις σε κάποια υπηρεσία της εκκλησίας... γμτ δεν θυμάμαι πώς την λένε... και μετά από λίγο καιρό παραλαμβάνεις στο χέρι το διαζευκτήριο.

FPh8p3.png

Σύμφωνα με το Νόμο με αριθμό 4055/2012 και τίτλο "για τη δίκαιη δίκη και την εύλογη διάρκεια αυτής", ο οποίος τέθηκε σε ισχύ την 2η Απριλίου 2012, καταργείται η χρονοβόρα διαδικασία των δύο συζητήσεων.

Το συναινετικό διαζύγιο εκδίδεται πλέον κατόπιν κατάθεσης αίτησης και ΜΙΑΣ και μόνο δικασίμου (περίπου τρεις μήνες μετά την κατάθεση) ενώπιον του αρμόδιου Μονομελούς Πρωτοδικείου. Επί της αίτησης εκδίδεται δικαστική απόφαση (περίπου δύο μήνες μετά τη δικάσιμο).

Άρθρο 3, παράγραφος 2 του Νόμου 4055/2012:

"Οι σύζυγοι μπορούν με έγγραφη συμφωνία να λύσουν το γάμο τους, εφόσον έχει διαρκέσει τουλάχιστον έξι μήνες πριν από την κατάρτισή της. Η συμφωνία αυτή υπογράφεται από τα συμβαλλόμενα μέρη και από τους πληρεξουσίους δικηγόρους τους ή μόνον από τους τελευταίους, εφόσον είναι εφοδιασμένοι με ειδικό πληρεξούσιο, το οποίο πρέπει να έχει δοθεί μέσα στον τελευταίο μήνα πριν από την υπογραφή του συμφωνητικού.

Αν υπάρχουν ανήλικα τέκνα, για να λυθεί ο γάμος πρέπει η ανωτέρω συμφωνία να συνοδεύεται με άλλη έγγραφη συμφωνία των συζύγων που να ρυθμίζει την επιμέλεια των τέκνων και την επικοινωνία με αυτά, η οποία ισχύει ώσπου να εκδοθεί η απόφαση για το θέμα αυτό σύμφωνα με το άρθρο 1513.

Η κατά τα ανωτέρω έγγραφη συμφωνία, καθώς και το έγγραφο συμφωνητικό που αφορά την επιμέλεια και την επικοινωνία των ανήλικων τέκνων ή την διατροφή αυτών, εφόσον έχει συμφωνηθεί, υποβάλλονται μαζί με τα ειδικά πληρεξούσια, όταν απαιτείται, στο αρμόδιο μονομελές πρωτοδικείο, το οποίο με απόφασή του, που εκδίδεται κατά τη διαδικασία της εκούσιας δικαιοδοσίας, επικυρώνει τις συμφωνίες και κηρύσσει τη λύση του γάμου, εφόσον συντρέχουν οι νόμιμες προϋποθέσεις.

Η απόφαση του μονομελούς πρωτοδικείου που αφορά την επιμέλεια, επικοινωνία και διατροφή των ανήλικων τέκνων αποτελεί εκτελεστό τίτλο."

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

ααα ναι? τί καλά! ωραία! γλιτώνεις την 2η αμοιβή.

βέβαια και το "τρεις μήνες από την κατάθεση" πάλι σχετικό είναι. Εξαρτάται από το ημ/γιο του δικαστηρίου. αν έχει ημ/νία οκ θα σου δώσει αν δεν έχει θα σου δώσει σε 6 μήνες. κοινώς αν δεν κάνεις την κατάθεση να πάρεις δικάσιμο δυστυχώς δεν μπορείς να υπολογίσεις τίποτα.

FPh8p3.png

Διαφημίσεις

Δεν είμαι δικηγόρος αλλά είμαι στην διαδικασία του συναινετικού διαζυγίου οπότε τα έχω μάθει καλά.

Κάναμε την κατάθεση τον Ιούλιο και πήραμε ημ/νία 2 Δεκεμβρίου.

Βάσει του νέου νόμου το διαζύγιο βγαίνει σε ΜΙΑ συζήτηση όπου το τρίμηνο έχει πάει παραπέρα και αυτό γιατί έχουν αυξηθεί τα συναινετικά διαζύγια και υπάρχει μεγάλος φόρτος.