Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα μπορώ να θηλάσω?


Recommended Posts

Καλησπέρα. Σε λίγους μήνες περιμένω το τρίτο μου παιδάκι. Στα δύο πρώτα δεν τα κατάφερα να θηλάσω πολύ, γιατί για να κατεβεί το γάλα έπρεπε να έχω 24 ώρες το 24ωρο το μωρό επάνω μου. Στο πρώτο δεν είχα υπομονή, δεν ήξερα κι όλας, και στο δεύτερο ήταν αδύνατον γιατί είχα το πρώτο μικρό, και καθόλου βοήθεια από κανέναν (ο άντρας μου δουλεύει όλη μέρα.) Τώρα που θα γεννήσω τέλη Μαίου, δηλαδή λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία, μου φαίνεται τελείως αδύνατον να έχω το μωρό όλη την ημέρα επάνω μου, και συγχρόνως τα άλλα δύο μέσα στο σπίτι. Δυστυχώς γιαγιάδες δεν υπάρχουν και ο άντρας μου δουλεύει συνέχεια. Να το ξεχάσω από τώρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν θέλεις τη γνώμη μου να μην το ξεχάσεις, να το προσπαθήσεις, ζήτα και βοήθεια από πιο έμπειρες, μαίες κλπ ίσως υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις εκτός από μαραθώνιους θηλασμούς. Αλλά αν δεν σου βγει μην σκάσεις κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Να προσπαθήσεις!Ακομα και για λιγο να τα καταφέρεις θα ειναι πολυ καλο για το μικρό σου .Αν δεν τα καταφέρεις δεν πειράζει τουλάχιστον θα ξέρεις οτι το παλέψεις!Ειναι πάντως μοναδική εμπειρία ειδικά μετα τους 3 μήνες...τότε το απολαμβάνεις πραγματικά..

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα μπορουμε αν προσπαθησουμε αρκετα, αλλα ειναι και θεμα χαρακτηρα..

Επειδη κι εγω δεν μπορουσα ολη μερα κολλημενη με το μωρο, δεν καταφερα να εδραιωσω θηλασμο. της εδινα και συμπληρωμα. καταφερα με το θηλαστρο να φτασω να τρωει περιπου 75% απο δικο μου γαλα και 25% φορμουλα αλλα ως εκει. δεν αντεχα ολη μερα ξαπλα με το μωρο πανω μου και αυπνη. επισης επειδη εχω ψυχαναγκασμο ηθελα να εχω και το σπιτι στην εντελεια. βοηθεια επισης δεν ειχα απο κανεναν, οποτε η αποτυχια της εδραιωσης ηταν μονοδρομος.

 

απο τη στιγμη που δεν εχεις και βοηθεια, κανε οτι μπορεις και οτι θεωρεις καλυτερο για ολους.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το ΝΟ 3! Αν καταφέρεις να βρεις βοήθεια για τις πρώτες 40 ημέρες, να εδραιωθεί η γαλουχία; Αν έδινες ξένο, θα πλήρωνες κάποια χρήματα σωστά; Ε, δώστα για βοήθεια στο σπίτι. Μετά θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα, θα μπορείς να το βάζεις και σ' ένα μάρσιπο αγκαλιάς και να κάνεις τις δουλειές του κι αυτό να θηλάζει/ κοιμάται με την ησυχία του... Μια ιδέα απλώς....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Σε λίγους μήνες περιμένω το τρίτο μου παιδάκι. Στα δύο πρώτα δεν τα κατάφερα να θηλάσω πολύ, γιατί για να κατεβεί το γάλα έπρεπε να έχω 24 ώρες το 24ωρο το μωρό επάνω μου. Στο πρώτο δεν είχα υπομονή, δεν ήξερα κι όλας, και στο δεύτερο ήταν αδύνατον γιατί είχα το πρώτο μικρό, και καθόλου βοήθεια από κανέναν (ο άντρας μου δουλεύει όλη μέρα.) Τώρα που θα γεννήσω τέλη Μαίου, δηλαδή λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία, μου φαίνεται τελείως αδύνατον να έχω το μωρό όλη την ημέρα επάνω μου, και συγχρόνως τα άλλα δύο μέσα στο σπίτι. Δυστυχώς γιαγιάδες δεν υπάρχουν και ο άντρας μου δουλεύει συνέχεια. Να το ξεχάσω από τώρα?

 

Πολλές που έχουν και αλλά παιδια, επειδή δεν έχουν πολυ χρόνο το φοράνε το μωρο σε sling του στυλ babybjorn (sorry δεν ξερω πως είναι στα ελληνικά). Το μωρακι θα είναι κολλημένο πάνω σου και τα χέρια σου ελεύθερα και οπότε πεινάσει τον βάζεις στο στήθος. Έτσι έχει και την επαφή με την μαμα και του έρχεται να θέλει να θηλάζει

 

Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...