Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Αληθωριζει το δεξι ματακι στην εστιαση. εχει καμια εμπειρια?

Recommended Posts

Καλημερα ! Εχω μια κορουλα 3 χρονων και 6 μηνων εδω και 2 περιπου μήνες οταν βλέπει τηλεοραση και οταν παει να εστιασει κατι κοντα στραβωνει το δεξι της ματακι το αληθωρίζει προς τα μεσα. Πηγα σε παιδοοφθαλμιατρο οπου εκει δεν το εκανε καθολου ειπε οτι μαλλον εχει αστιγματισμο 1 βαθμο και ισως αυτο την δυσκολευει, υπερμετρωπια εχει 2 που ειναι οκ για την ηλικια της. μας ειπε να βαλουμε γυαλια αλλα θελω και κι αλλη γωμη γιατι το παιδι δεν το κανει συνεχεια το κανει μερικες φορες και πιο εντονα οταν ειναι κουρασμενη. Εχει καμια εμπειρια? Λεω να παω και στο Παιδων και στην Χρουσου που ειναι κορυφη! Σας ευχαριστω εκ των προτερων. Ειμαι και εγκυος και πρεπει πριν γεννησω να εχει λυθει το θεμα

DyHbm8.png

Διαφημίσεις

Γεια σου

εγω "δυστυχώς" έχω εμπειρία . Τι σε τρομάζει ; τα γυαλιά ;

Τη κα Χρούσου δεν την έχω επισκεφθεί αλλα εχω πάει σε πολλούς άλλους γιατρούς

( μερικούς και στο εξωτερικό )!

θα σου πρότεινα να πας σε παιδο - στραβισμιολόγο (υπάρχουν αρκετοί σε δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία και ιατρεία - τους έχω επισκεφθεί σχεδόν όλους :-) )

Καλη σας επιτυχία !

Κι εγώ έχω εμπειρία. Θα σου πρότεινα να μην επαναπαυθείς αλλά να το ψάξεις άμεσα σε έμπειρο παιδοοφθαλμίατρο. Είναι κάτι που διορθώνεται, αλλά, όσο το καθυστερείς, χειροτερεύει ραγδαία και γίνεται δυσκολότερο να το επαναφέρεις.

Ο γιατρός που πήγες, σας έκανε λεπτομερή εξέταση; Βυθοσκόπηση; Τι σας είπε για την οπτική οξύτητα του ματιού που εμφανίζει στραβισμό;

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας μας εκανε βυθοσκοπηση και βρηκε μονο υπερμετροπια 2 και μετα ειπε και για αστιγματισμο 1 βαθμο. Γι οξυτητα δεν μας ειπαν τιποτα το μονο που ειπαν ειναι οτι δεν ειναι κατι σοβαρο και λύνεται με γυαλακια. Εχω κλεισει ραντεβου και στον Παιδων να δουμε τι θα μας πουν γιατι εχουν εμπειρια. Δεν με φοβίζουν τα γυαλια απλα θελω να ειμαι σιγουρη για την διαγν ωση. Η μικρη το κανει ελαχιστα δηλαδη 20 - 25 φορες τη μερα.

Ufo μιας κι εχεις τοση εμπειρια ποιον θα προτινες σε δημόσιο που σου φανηκε καλος και ποιον σε ιδιωτικο. ?

DyHbm8.png

γεια σου

στο παιδων έχει - ως γνωστό - αρκετά καλούς γιατρούς

Η κόρη μου λόγο της ειδικής αυτής πάθησης που έχει στα ματια και αφού ο αρχικός γιατρός της - που έκανε επιτυχώς την σωστή διαγνωση και μας παρακολουθούσε - ηταν στο αττικό ,δυστυχώς έφυγε για το εξωτερικό

τωρα μας παρακολουθεί ένας ειδικός παιδοχειρουργος στραβισμιολόγος σε ιδιωτικό κέντρο - δεν θα ήθελα να κάνω δημόσια αναφορά για ιατρό ιδιωτικού κέντρου !

ο λόγος που πάμε στον γιατρό αυτό είναι λόγο εξειδίκευσής κάτι που μπορει εσείς να μην σας χρειάζεστε

επισης ένας ακόμα λόγος που κατέληξα εκεί είναι γιατι σε απογευτινα ραντεβού στο παίδων ΄δινω τα ίδια λεφτά με το ιδιωτικό κέντρο :wink:

σε πρωινο (δωρεάν) για να μας δεί ένας γιατρός της επιλογής μας θα πρεπει πρωτα να πάω σε απογευματινό να αποκτήσω σχέση με τον γιατρό και μετά να μου πει ο ίδιος πότε μπορω να τον δω πρωί ( πότε είναι οι βάρδιες του ) για να μην πληρώνω !

εφόσον λοιπόν η πάθηση του παιδιού μου δεν χειρουργείτε στην ελλαδα

επελεξα εναν ιδιωτικό γιατρό με μεγάλη εξειδίκευση

στο συγκεκριμένο τομέα να την παρακολουθεί

Διαφημίσεις

Τελικα πηγαμε στο Παιδων σημερα επειγοντα και εκτακτα ευτυχως μας δεχτηκαν οντως ήταν πολυ οργανωμενοι εκαναν βυθοσκοπηση και αρκετες αλλες εξετασεις μου ειπαν οτι δεν εχει σοβαρο θεμα υπερμετροπια λίγη η οποια δικαιολογειται και το ματι φευγει ελαχιστα μου συνεστησαν να κλεινω το ενα ματι για 3 ωρες καθε μερα και σε 4 μηνες επανεξεταση μήπως χρειαστει γυαλια, η οξυτητα ηταν πολυ καλη και μου ειπαν εχει αστιγματισμο 0,5 στο ενα ματι αρα ελαχιστο. Βλεπουμε πρωτα ο θεος σε 4 μηνες παλι. Θα κλεισω ραντεβου απο τωρα ομως ή σε ενα μήνα για να προλαβω.

Σε ευχαριστω πολυ πολυ

DyHbm8.png