Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στο παιδικό πάει στη τουαλέτα ενώ στο σπίτι δεν θέλει.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Ο μεγάλος μου ο γιός εδώ και ένα μήνα έχει κόψει την πάνα στο παιδικό.Το λέει στη δασκάλα του και πάει κανονικά. Φοράει πάνα βρακάκι.Στο σπίτι όσες φορές το έχω πεί αδιαφορεί. Αντε να εχει πάει 2 φορές σύνολο στο γιο γιο.Ρώτησα την δασκάλα του και μου είπε οτι στο σχολειο τα λέει όλα και είναι μια χαρά.Τι αυτοκόλλητα του έταξα τι αλλο του είπα αλλά αυτός χαμπάρι.με τον που το πάω στο γιο γιο το πρωι που ξέρω οτι εχει τσισα τα κάνει αμέσως στην πάνα του και μου λέει τα έκανα μαμα στη πάνα!!!φυσικά εγώ δεν αντιδρώ δεν μαλώνω. αδιαφορία

τι λέτε να κάνω?

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας

Ο μεγάλος μου ο γιός εδώ και ένα μήνα έχει κόψει την πάνα στο παιδικό.Το λέει στη δασκάλα του και πάει κανονικά. Φοράει πάνα βρακάκι.Στο σπίτι όσες φορές το έχω πεί αδιαφορεί. Αντε να εχει πάει 2 φορές σύνολο στο γιο γιο.Ρώτησα την δασκάλα του και μου είπε οτι στο σχολειο τα λέει όλα και είναι μια χαρά.Τι αυτοκόλλητα του έταξα τι αλλο του είπα αλλά αυτός χαμπάρι.με τον που το πάω στο γιο γιο το πρωι που ξέρω οτι εχει τσισα τα κάνει αμέσως στην πάνα του και μου λέει τα έκανα μαμα στη πάνα!!!φυσικά εγώ δεν αντιδρώ δεν μαλώνω. αδιαφορία

τι λέτε να κάνω?

 

ειμαστε-ημασταν στην ιδια φασηηηηη, μου ειπε η δασκαλα να μην του λεω τιποτα, και σταματησα να του λεω θες τουαλετα? παμε τουαλετα? αδιαφορησα

ερχοταν σπιτι του ελεγα μπραβο που πας τουαλετα με τα αλλα παιδια, μεγαλωνεις αστερι ποσο σε καμαρωνω, αυτο και τον αφηνα....

μια μερα εγινε το θαυμα και μου το ειπε μονος του στο σπιτι, δεν μου το λεει παντα οπως στο σχολειο αλλα αρχισε να το λεει

μου το ειπε και εξω σε ταβερνα,,,

του εδειξα οτι τον περιμενω να μου το πει ο διος, δεν του το λεω ποτε, ετσι λειτουργησε σε εμας

 

ποσο ειναι το δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα την ηλικια σας, εμενα ειναι 3 ακριβως, ολο αυτο που σου λεω με την τουαλετα αρχισε πριν 1 μηνα

απο εβδομαδα σε εβδομαδα θα δεις θεαματικες αλλαγες προσεγγισης του πανω στο θεμα τουαλετα

για μενα ειναι η ιδανικη ηλικια γυρω στα 3 για να κατακτηθει η τουαλετα αβιαστα φυσικα και χωρις τραυματα

μην τον πιεσεις καθολου θα το λεει μονος, αγοραστε μαζι και βρακια, εγω πανω απο την πανα βρακακι του φοραω και βρακι σπαιντερμαν που δεν θελει να λερωσει,,,,

το καλοκαιρι το θεμα πανες θα το εχουμε τελειως πισω μας θα δεις!

αρκει να τους εχουμε εμπιστοσυνη

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα την ηλικια σας, εμενα ειναι 3 ακριβως, ολο αυτο που σου λεω με την τουαλετα αρχισε πριν 1 μηνα

απο εβδομαδα σε εβδομαδα θα δεις θεαματικες αλλαγες προσεγγισης του πανω στο θεμα τουαλετα

για μενα ειναι η ιδανικη ηλικια γυρω στα 3 για να κατακτηθει η τουαλετα αβιαστα φυσικα και χωρις τραυματα

μην τον πιεσεις καθολου θα το λεει μονος, αγοραστε μαζι και βρακια, εγω πανω απο την πανα βρακακι του φοραω και βρακι σπαιντερμαν που δεν θελει να λερωσει,,,,

το καλοκαιρι το θεμα πανες θα το εχουμε τελειως πισω μας θα δεις!

αρκει να τους εχουμε εμπιστοσυνη

 

εγώ λέω να του βγάλω την πάνα σε κανά μήνα και να τον αφήσω με το βρακάκι.δεν θα του λέω τίποτα πια .και κάθε μεσημέρι που θα γυρνάει θα του λέω μπράβο και τα σχετικά. για να δούμε.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

μηπως δε θελει γιογιο αλλακατευθειαν τουαλετεα?εμενα δεν ηθελε το γιογιο,μονο καθισματακι τουαλετας και πηγαινε εκει

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ λέω να του βγάλω την πάνα σε κανά μήνα και να τον αφήσω με το βρακάκι.δεν θα του λέω τίποτα πια .και κάθε μεσημέρι που θα γυρνάει θα του λέω μπράβο και τα σχετικά. για να δούμε.

 

το ειπα αυτο στη δασκαλα και μου λεει μην το κανετε γιατι αν τα κανει επανω του και νοιωσει βρεγμενος-βρωμικος μπορει να μπλοκαρει τελειως

 

βαλε το βρακι πανω απο την πανα, πες οταν θα εισαι ετοιμος θα μου το πεις εσυ ποτε, θα βγαλουμε την πανα βρακακι και θα φοραμε μονον βρακι

 

νομιζω οτι ειναι ενα σημαντικο βημα να αρχισει να στο λεει, οταν θα αρχισει να το λεει βαλε βρακι

 

εγω ειχα σκεφτει να του βαλω βρακι για να μου το λεει, ναι αλλα αν κατουρηθει μπορει να παλινδρομησει ακομα χειροτερα

 

σε κανα μηνα θα δεις πολλες αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

το ειπα αυτο στη δασκαλα και μου λεει μην το κανετε γιατι αν τα κανει επανω του και νοιωσει βρεγμενος-βρωμικος μπορει να μπλοκαρει τελειως

 

βαλε το βρακι πανω απο την πανα, πες οταν θα εισαι ετοιμος θα μου το πεις εσυ ποτε, θα βγαλουμε την πανα βρακακι και θα φοραμε μονον βρακι

 

νομιζω οτι ειναι ενα σημαντικο βημα να αρχισει να στο λεει, οταν θα αρχισει να το λεει βαλε βρακι

 

εγω ειχα σκεφτει να του βαλω βρακι για να μου το λεει, ναι αλλα αν κατουρηθει μπορει να παλινδρομησει ακομα χειροτερα

 

σε κανα μηνα θα δεις πολλες αλλαγες

καλησπερα

τι εννοείς να μου το λέει? πως θα τον κάνω να το λέει?τώρα καταλαβαίνει οτι τα κάνει και μου το λέει π.χ μαμά κάνω κακα τώρα ή κάνω τσίσα και οταν του λέω πάμε στο γιο γιο τα κάνει πάνω του. οταν του πω εγω π.χ το πρωί που ξέρω οτι θέλει να κάνει τσισα πάμε στο γιο γιο αυτός αρνείται και τα κάνει πάνω του.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

θα σου λεει θελω τσισα-κακα παμε λεκανη

 

ευχαριστώ για την απάντηση.

δεν εχει φτάσει σε αυτό το σημείο στο σπίτι ακόμα .δεν μου τα λέει.στο σχολείο τα λέει μια χαρά.αυτό δεν είναι παράξενο?για να τα λέει στο σχολείο σημαίνει οτι εχει ωριμάσει μια χαρά.

στη πράξη τώρα.πριν λίγο ήρθε απο σχολείο τον έβαλα στη λεκάνη του του είπα εαν θες κάνε τσίσα. μετά απο κανένα λεπτό μου λέει έκανα (ψέμματα).του λέω εγώ δεν έκανες αλλά την αλλη φορά θα τα καταφέρεις. μετα απο λίγα λεπτά που τον έκανα μπάνιο τα έκανε στη μπανιέρα ( για αυτό λέω οτι τα κρατάει μια χαρά) και όλα αυτά χωρίς πίεση και άγχος.

κάνω κάπου λάθος?

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ερμα, δεν είσαι η μόνη. Ακριβώς αυτό έκανε και ο δικός μου.

Το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του και οι λογοι είναι καθαρα συναισθηματικοι. Θα σου περιγράψω την δική μας περίπτωση και θα καταλάβεις που κάνουμε το λάθος.

 

Ο δικός μου από 2 χρονών μου έλεγε΄΄ έκανα κακά , να με αλλάξεις ΄΄ Όμως εκείνο το καλοκαίρι , επειδή είχαμε κάποια σοβαρά προβλήματα, δεν ήθελα να τον βάλω σε τέτοια διαδικασία και ήταν το τελευταίο που μας ενδιέφερε. Είπα δεν πειράζει το επόμενο καλοκαίρι, θα ασχοληθούμε.

 

Ήρθε το επόμενο καλοκαίρι. Φοβερή Άρνηση. Δεν ήθελε με τίποτα να βγάλει την πάνα. Έκλεγε σαν να του παίρναμε κάτι πολύτιμο. Σκέφτηκα δεν οδηγεί πουθενά να τον πιέζω, αντίθετα πιο δύσκολα το κάνω . Ελπιζα ότι όταν θα ξεκινουσαμε παιδικο θα παρακινηθεί από τα άλλα παιδάκια .

 

Έτσι και έγινε. Εγώ δεν το πίστευα καθόλου όταν μου το είπε η δασκάλα. Αφού να φανταστείς μια μέρα τον παρακολούθησα , χωρίς να με βλέπει. Και η δασκαλα παλι δεν πίστευε ότι δεν πηγαίνει στο σπίτι, oπου εξακολουθούσε να εχει φοβερή άρνηση και εκλεγε και μόνο που του το ανέφερα. Ούτε επιβράβευση ήθελε. Εκνευριζόταν πιο πολύ , γιατί καταλάβαινε οτι ο σκοπος μου που τον επιβραβευα ηταν να τον πεισω να παει και στην τουαλετα και στο σπιτι..

 

Τώρα πότε πήγε? Δεν θα το πιστέψεις πως έγινε.

Μια ημέρα ήρθε η μητέρα μου σπίτι να τον κρατήσει από το πρωί. Η μητέρα μου είναι μια πολύ γλυκιά και υπομονετικη γυναίκα και ποτε δεν τον πιεσε να παει στην τουαλετα και γενικα για οτιδηποτε αλλο. Η θεωρια της , το εχω ξανααναφερει, ειναι οτι τα παιδια πρεπει να τα αφηνουμε ελευθερα σε τοσο μικρες ηλικιες να αναπτυσσουν τις δεξιοτητες τους, χωρις πολλες παρεμβασεις.

 

Ξυπνησε το πρωί (εγώ είχα φύγει) και του λέει ʼʼ έλα να σε αλλαξωʼʼ.

Και της απαντάει ΄΄δεν θέλω ,, θα αλλαξω μόνος μου΄΄ Την έδιωξε αποτο δωμάτιο για να μην το βλεπει.

Έβγαλε την πάνα μονος του, την πέταξε στα σκουπίδια, διάλεξε μόνος του από το συρτάρι το βρακακι ,το φόρεσε μαζί με τα άλλα ρούχα του και πήγε στη δική του τουαλέτα.. Όλη την ημέρα πειραματιζόταν στο w,.c. μου είπε η μητέρα μου , χωρίς να την αφήνει να πλησιάζει. Οταν επιστρεψα σπιτι και μου τα ειπε , δεν πιστευα στα αυτια μου. ΄΄Μαμα, εισαι φοβερη. Επρεπε να ερθεις εσυ για να παει, γιατι μου φαινεται τελικα μονο με σενα νιωθει πραγματικη ελευθερια ΄΄.της ειπα.

 

Αυτό ήταν . Δεν λερώθηκε πότε. Δεν είχαμε ποτε ατυχήματα. Κάθε πρωί τον αφήνω να τα κάνει όλα μόνος του, αλλάζει και φοραει ακομα και τις κάλτσες του και τα παπούτσια του. Μετα παντα μονος του πηγαινει στην τουαλετα, παταει και το καζανακι , πλενει και τα χερακια (αν και αυτο το βαριεται και πολλες φορες δεν το κανει). Του αρεσε πολυ η διαδικασια. Το εβλεπε σαν παιχνιδι. Στην αρχη μαλιστα μου εκλεινε την πορτα να μην τον βλεπω καθολου. Τωρα δεν το νοιαζει.

 

Έχω διαβάσει και το ιδιο αντιλαμβανόμουν και εγώ από τη συμπεριφορά του δικού μου, ότι τα παιδιά πολλές φορές συνδέουν την φροντίδα των γονιών και κυρίως της μητέρας με την πάνα και όταν η μητέρα επιμένει να την βγάλει, το νιώθουν σαν απόρριψη. Πιστευουν οτι η μητέρα δεν έχει πια τη διάθεση να τα φροντίζει. Είναι καθαρά συναισθηματικοί οι λόγοι. Και πόσο μάλλον στη δική σου περίπτωση που έχεις και μωρό. Ένας λόγος παραπάνω να νιώθει απόρριψη. Μια χαρα καταλαβαινει το παιδι σου. Απλα δεν θελει. Θελει το χρονο του.

 

Επομένως εσύ μην ασχολείσαι καθόλου. Μην του λες τίποτα. Χαλάρωσε , γιατί καταλαβαίνει ότι όταν τον επιβραβεύεις τα κίνητρα σου είναι να τον παροτρυνεις να παει στην τουαλετα. Ο δικος μου όπως εγραψα εκνευριζοταν και με την επιβραβευση και δεν είναι τυχαίο που με έβγαλε τελείως απέξω από αυτή την διαδικασια. Γιατι και εγω οσο και να προσπαθουσα να ειμαι χαλαρη, δεν ημουνα και το καταλαβαινε και προτιμησε την μητερα μου. Ειναι βεβαια και πολυ αντιδραστικος απο τον χαρακτηρα του.

 

Επισης ο δικος μου δεν καθησε ποτε σε γιογιο, ποτε σε καθισματακι λεκανης. Κατευθειαν στη λεκανη, κανονικα. Παρολο που τα ειχα μεσα στο w.c. Δεν του φορεσα βρακακι-πανα, και ποτε δεν ηθελε βρακακι κανονικο πανω απο πανα.

To καθε παιδι θελει το δικο του τροπο και χρονο και επισης τα καταλληλα κινητρα για να τον παρακινησουν, που μαλλον ειναι το παραδειγμα αλλων παιδιων τελικα . Ερμα νομιζω οτι πρεπει να καταργησεις και το γιογιο και να τον αφησεις να δοκιμασει στην λεκανη , γιατι στο παιδικο πανε σε λεκανη και ετσι εχει μαθει .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι λέτε να κάνω?

Τίποτα. Ούτε να του τάζεις.

 

Τα παιδιά μιμούνται τους ενήλικες, οι οποίοι πάνε στην τουαλέτα χωρίς επιβράβευση ;).

Αρα αυτός να επιβραβευτεί για τα αυτονόητα?;)

Μη νομίζουμε ότι τα παιδιά δεν το βλέπουν έτσι...:wink:

Θα πάει μόνος του, μην αγχώνεσαι.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μιμούνται τους ενήλικες, οι οποίοι πάνε στην τουαλέτα χωρίς επιβράβευση ;).

Αρα αυτός να επιβραβευτεί για τα αυτονόητα?;)

 

Σωστο και αυτο. Και στον δικο μου μονο εκνευρισμο προκαλουσε η επιβραβευση.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τις κοπελες, εσυ χαλαρωσε, να μην φαινεται οτι περιμενεις κατι εσυ απο αυτον, δεν θα το κανει για σενα,,,αφου το λεει στο σχολειο και παει θα το λεει και σπιτι, αρκει να μην του το υπενθυμιζεις καθε τρεις και λιγο, αδιαφορησε

 

ουτε αυτοκολλητα και τετοια χαζα, εμπιστευσου τον και θα το κανει,,οταν εσυ θα σφυριζεις αδιαφορα και θα κοιτας αλλου αυτος θα ειναι στην λεκανη και θα λεει μαμα τα εκανα κι εσυ θα λες μεγαλωσες αγορι μου, απλα

 

ακομα κι οταν φαινεται οτι δεν κανουμε κατι ιδιαιτερο για αυτα, κανουμε πολυ περισσοτερα, αστον τελειως ελευθερο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .Από οτι κατάλαβα δεν πρέπει να του λέω τίποτα απο εδώ και πέρα.θα το αφήσω στην τύχη του για λίγο καιρό και θα επανέρθω αργότερα σε λίγες μέρες. σωστα?

οπότε τώρα ουτε ρωτάω ουτε τον πάω.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

.θα το αφήσω στην τύχη του για λίγο καιρό και θα επανέρθω αργότερα σε λίγες μέρες. σωστα?

οπότε τώρα ουτε ρωτάω ουτε τον πάω.

 

Μην επανελθεις μετα απο μερικες ημερες. Το ιδιο λαθος εκανα και εγω. Αφηνα ενα διαστημα και μετα παλι τα ιδια. Ημουν ανυπομονη. Και ειδες τα αποτελεσματα. Μια μονο ημερα ηρθε η μητερα μου και αυτο ηταν.Αρα τον πιεζα και δεν το καταλαβαινα.

 

Δωσε του πολυ χρονο και στο τελος μονος του θα παει.

Τωρα θυμηθηκα , οτι εγω ειχα μιλησει και στην δασκαλα του, που ειχε πολλη επιρροη επανω του, να του πει να πηγαινει και στο σπιτι, οχι μονο στον παιδικο.(εννοειται χωρις να με δει ο μικρος)

Δοκιμασε και αυτο. Εσυ ομως μην ασχολεισαι. Ξεχασε το.

 

Η παιδιατρος μιας φιλης μου της ειχε πει το πετυχημενο.

''Γιατι αγχωνεσαι? Eχεις δει κανεναν ενηλικα να φοραει πανα? "

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

και εμένα αρχικά έκοψε την πάνα στον παιδικό σταθμό και στο σπίτι δεν ήθελε με τίποτα να πάει τουαλέτα..

ε, μια δυο τρεις την ρώτησα, μου έλεγε συνέχεια όχι και μετά σταμάτησα να ασχολούμαι..

τα έκανε για 2-3 εβδομάδες στην πάνα και μια μέρα μου είπε από μόνη της να πάμε στην τουαλέτα και από εκείνη τη στιγμή την έβγαλε την πάνα..

νομίζω δεν πρέπει να τα πιέζουμε, όταν νιώσουν έτοιμα θα το πουν..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κ εγω οτι δεν πρεπει να του το θυμιζεις συνεχεια γιατι μαλλον αγχωνεται. Δεν κανεις εσυ κατι λαθος, απλα εχε υποψη σου οτι γενικα στο σχολειο τα παιδια ακολουθουν πιο ευκολα τους κανονες καθως εκει δεν υπαρχει μαμα/μπαμπας κ το περιβαλλον, οσο αγαπητο κ αν ειναι, ε, δεν ειναι σαν το σπιτι τους. Ειμαι σιγουρη οτι σε λιγο καιρο απο μονος του θα αρχισει την διαδικασια τουαλεττας. Απλα να ξερεις γενικα οτι η πανα-βρακακι δεν βοηθα την ολη προσπαθεια. Κανονικα, το παιδι πρεπει να φοραει κανονικο βρακακι ολη μερα (εκτος του βραδυνου υπνου). Η ουσια ειναι να τα κανει πανω του καποιες μερες για να καταλαβει τη διαδικασια κ να μαθει να ελεγχει τους σφιγκτηρες του κ σε απιστευτα μικρο χρονικο διαστημα θα ειναι ετοιμος!! Οταν συμβαινει ατυχημα (στην αρχη συνεχως.....) δεν τον επιπλητουμε παρα του εξηγουμε τη διαδικασια. Ξανα κ ξανα......:rolleyes::rolleyes::rolleyes: ( Εγω περιμενω να φτιαξει ο παλιοκαιρος κ σε λιγες εβδομαδες ξεκινω με τον μικρο μου - 2.5 χρονων - ΟΥΦ!!!!)

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...