Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υλικά παιδικών σταθμών


Recommended Posts

Κορίτσια, το ΕΣΠΑ καλύπτει 100 ευρώ για γραφική ύλη....αν η αξία των υλικών ξεπερνά αυτό το ποσό τι πρέπει να κάνω???

 

βοηθήστε με σας παρακαλώ........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, το ΕΣΠΑ καλύπτει 100 ευρώ για γραφική ύλη....αν η αξία των υλικών ξεπερνά αυτό το ποσό τι πρέπει να κάνω???

 

βοηθήστε με σας παρακαλώ........

 

 

τα πληρώνεις απο την τσέπη σου, έτσι απλά.

 

Υπάρχουν δύο τρόποι ή τα αγοράζουν αυτοί τα υλικά και πληρώνεις τη διαφορά ή σου δίνουν 100 ευρώ και τα αγοράζεις εσύ όλα τα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

τα πληρώνεις απο την τσέπη σου, έτσι απλά.

 

Υπάρχουν δύο τρόποι ή τα αγοράζουν αυτοί τα υλικά και πληρώνεις τη διαφορά ή σου δίνουν 100 ευρώ και τα αγοράζεις εσύ όλα τα υλικά.

 

Καλημέρα,

 

ναι,κατανοητό αυτό..το θέμα μου είναι αν πρέπει να το πω αυτό στον σταθμό και να είμαι καλυμένη...

μάλλον πρέπει γιατί νομίζουν ότι δεν ξέρουμε τι μας γίνεται!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγω πληρωσα τη διαφορα. ετσι θα τους πεις κ εσυ!

 

 

ευχαριστώ για την απάντηση demmie....την διαφορά απο τα 100 ευρώ που δίνει το ΕΣΠΑ έτσι? δεν έχει αλλάξει αυτό το ποσό ....

 

εγώ βέβαια δεν θα πάρω τίποτα προς το παρόν και όταν γίνει η συνάντηση γονέων(το έχουν προγραμματίσει προς το τέλος του μήνα) θα τους το πω... ή να πάω απο κεί σήμερα κι'όλας????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

εγώ βέβαια δεν θα πάρω τίποτα προς το παρόν και όταν γίνει η συνάντηση γονέων(το έχουν προγραμματίσει προς το τέλος του μήνα) θα τους το πω... ή να πάω απο κεί σήμερα κι'όλας????

 

 

Κανονικά θα έπρεπε με το που σου έδωσαν τη λίστα με τα υλικά να τους το πεις, αλλά και πάλι δεν χάνεις και τίποτα να τους το πεις τώρα. Αυτό που μπορει να σου πουν, όπως έτυχε και σε εμένα, είναι ότι έχουν ήδη εξαντλήσει τα αρχικά 100 ευρώ του ΕΣΠΑ. Εκει τι κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

θα ρωτησεις ποσο ειναι το ποσο για τη γραφικη υλη στο συνολο κ μετα θα τους πληρωσεις τη διαφορα ή ολα μαζι ή καθε μηνα. μη σου πουν κανενα τρελο ποσο εμενα για ολη τη χρονια ειναι 160 οποτε 60 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε να δείτε (θα τρελαθω) : όλα τα πράγματα που ζητάνε κοστίζουν περίπου 200ευρώ!!!!!

μα είναι δυνατόν???

και βέβαι τα θέλουν καλής ποιότητας (οχι τύπου JUMBO) και βέβαια προτείνει και κατάστημα.

 

την παίρνω τηλ. και την ρωτάω καταρχάς αν όλα αυτά που ζητάνε είναι για ένα παιδί?

και βέβαια μου λέει... όοολα αυτά?λέω εγώ?πολλά δεν είναι?

για όλη την χρονιά δεν είναι πολλά μου λέει...

μα δεν τα έχω να τα δώσω της λέω...τι να σας πω...πάρτε αυτά που νομίζετε μου λέει γιατί εμείς δεν κάνουμε μόνο φύλαξη αλλά έχουμε και πρόγραμα για τα παιδιά....εγώ θα απασχολήσω το παιδί σου όσο μπορώ αλλά όταν τελειώσουν τα υλικά απλά δεν θα πάρει μέρος!!!!

καταλάβατε ????

και το εσπα της λεω???

το εσπα λεει δεν δίνει τίποτα!!!με τις περικοπές που έγιναν δεν δίνει τίποτα επιπλέον και ας λένε άλλα πράγματα!!!!

αλλά μου λέει ότι εφόσον δεν μπορώ να τα πάρω όλα μαζί(μα τρελάθηκαν????) να πάω όσα μπορώ λίγα λίγα...

 

και εγώ σαν ΧΑΖΗ....είπα εντάξει!!!!!

τι να κάνω???

δεν θέλω να συμπεριφερθούν στο παιδί μου διαφορετικά απο τα άλλα:-(:sad::-(:-(

 

Αναρωτιέμαι πόσο κορόϊδο είμαι?????:oops:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε να δείτε (θα τρελαθω) : όλα τα πράγματα που ζητάνε κοστίζουν περίπου 200ευρώ!!!!!

μα είναι δυνατόν???

και βέβαι τα θέλουν καλής ποιότητας (οχι τύπου JUMBO) και βέβαια προτείνει και κατάστημα.

 

την παίρνω τηλ. και την ρωτάω καταρχάς αν όλα αυτά που ζητάνε είναι για ένα παιδί?

και βέβαια μου λέει... όοολα αυτά?λέω εγώ?πολλά δεν είναι?

για όλη την χρονιά δεν είναι πολλά μου λέει...

μα δεν τα έχω να τα δώσω της λέω...τι να σας πω...πάρτε αυτά που νομίζετε μου λέει γιατί εμείς δεν κάνουμε μόνο φύλαξη αλλά έχουμε και πρόγραμα για τα παιδιά....εγώ θα απασχολήσω το παιδί σου όσο μπορώ αλλά όταν τελειώσουν τα υλικά απλά δεν θα πάρει μέρος!!!!

καταλάβατε ????

και το εσπα της λεω???

το εσπα λεει δεν δίνει τίποτα!!!με τις περικοπές που έγιναν δεν δίνει τίποτα επιπλέον και ας λένε άλλα πράγματα!!!!

αλλά μου λέει ότι εφόσον δεν μπορώ να τα πάρω όλα μαζί(μα τρελάθηκαν????) να πάω όσα μπορώ λίγα λίγα...

 

και εγώ σαν ΧΑΖΗ....είπα εντάξει!!!!!

τι να κάνω???

δεν θέλω να συμπεριφερθούν στο παιδί μου διαφορετικά απο τα άλλα:-(:sad::-(:-(

 

Αναρωτιέμαι πόσο κορόϊδο είμαι?????:oops:

 

 

τα υλικά που μου έδωσαν να αγοράσω κοστίζουν 127 Ευρώ. Τους είπα να μου δώσουν τα 100 για να συμπληρώσω τα υπολοιπα και μου είπαν ότι ήδη έχουν αφαιρέσει τα 100 Ευρώ του ΕΣΠΑ, που σημαίνει ότι τα υλικά της χρονιάς για ένα ουτε καν 3χρονο παιδί είναι 227 Ευρώ. Οπότε τους απαντησα ότι όταν τελειωσουν τα 100 Ευρώ απο το ΕΣΠΑ τότε θα τους φέρω υλικά. Στο μεταξύ επικοινώνησα με το ΕΣΠΑ και μου είπαν ότι ισχυουν τα 100 Ευρώ για γραφική ύλη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι υλικό για χειροτεχνίες κλπ ή περιλαμβάνεται και το φαγητό ή κάτι άλλο; Θα τρελλαθώ με τα νούμερα και τα ποσά. Στο νηπιαγωγείο μου ζητήσαμε υλικά που φτάνουν τα 40 ευρώ και άντε με τα χριστουγεννιάτικα κλπ να πάνε στα 50....

 

Τι φτιάχνουν σε αυτούς τους παιδικούς;

 

Α χμ. Το μόνο είναι ότι το χαρτί για το φωτοτυπικό και τη ζωγραφική το καλύπτει ο δήμος, αλλά και με αυτό ε μην τρελλαθούμε 200 ευρώ...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που μου φαινεται περιεργο ειναι που λεει οτι οταν τελειωσουν τα υλικα που θα φερει η εν λογω μαμα το παιδι θα απεχει απο τις δραστηριοτητες. Μα τα υλικα δεν ανακατευονται και χρησιμοποιουνται απο ολα τα παιδια miriki? Αυτο ξερω. Πως λεει λοιπον τετοιο πραγμα και πως υπολογιζει οτι θα τελειωσουν "τοτε"? Εκβιαστικο μου ακουγεται.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμας αυτα που μας ζητησαν για νηπιο, ηταν περι τα 50 ευρω, δεν ξερω αν θα ζητησουν αλλα αργοτερα. Εγω βρηκα αρκετα σπιτι μου γιατι εχω τα χομπυ μου και αγορασα τα υπολοιπα, εδωσα 30 ευρω. Αλλα απο οτι καταλαβα ειναι ελαστικες οι δασκαλες, ειπαν οταν μπορειτε οτι μπορειτε. Τους πηγα και πολλα αλλα που μαζευω για κατασκευες απο συσκευασιες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Βέρα ότι δεν αφήνουμε κανένα παιδί απέξω. Αλίμονο.... Τι να πω.... Περιμένω να δω πραγματικά τι στο καλό φτιάχνουν (εκτός κι αν μιλά με για φύλλα χαλκού π.χ.).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα

 

σας γράφω κάποια απο τα πράγματα που ζητάνε (εχω την λίστα μπροστά μου απο την προσφορά που μου κάνανε απο ένα προτεινόμενο κατάστημα του παιδικού μας)

κυψελοτό χαρτι σετ 8τεμ. 17,68 ευρώ (+φπα)

φυλλο φελλου 4τεμ 14,62

κολλα λογο 10τεμ (10τεμ.για 1 παιδί????) 12,42

κοχύλια φυσικά 1 κιλο(ακου φυσικα?αν το ήξερα θαμάζευα απο τις διακοπές μας :P )11.67

κουτάλα ξυλινη,30τμ.πιατα χειροτεχνιας,σπρει graffiti,μαγνητες κορδελα,χαρτόνια(πουα διαφορα χρωματα,κουσέ(?)),κυματιστά διαφορα,πομ πομ,συρμα πιπασ, γρασιδι,μαλλιπινελα και πολλά άλλα....πολλά...

 

σας έχω γράψει με τιμές τα πιο ακριβά (κατ εμέ) υλικά , τα άλλα ναι μεν είναι μικρής αξίας...αλλά μ'αυτά και με κείνα...μαζευεται το 200ρακι ευρώ ζεστό ζεστό...

 

:( :( :( :(

δεν θέλω το παιδί μου να αντιμετωπίσει πρόβλημα(γιατί όντως είναι εκβιαστικό αυτό που μου είπε)...οπότε αποφάσισα να πάρω κάθε μήνα απο λίγα....

 

δεν μπορώ να κάνω αλλιώς :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα. Τί ποσά είναι αυτά ρε κορίτσια? Αν είναι δυνατόν. Στον δημοτικό π.σ της πόλης μου μου ζήτησαν για τις δίδυμες κόρες μου μόνο 2 παραμυθάκια κ 2 ντοσιέ, ήτοι 22 ευρώ σύνολο. Όι μάμάδες που δεν ήταν στο ΕΣΠΑ είχαν ολόκληρη λίστα αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι τους ζητούσαν κοχύλια κ γρασίδια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα. Τί ποσά είναι αυτά ρε κορίτσια? Αν είναι δυνατόν. Στον δημοτικό π.σ της πόλης μου μου ζήτησαν για τις δίδυμες κόρες μου μόνο 2 παραμυθάκια κ 2 ντοσιέ, ήτοι 22 ευρώ σύνολο. Όι μάμάδες που δεν ήταν στο ΕΣΠΑ είχαν ολόκληρη λίστα αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι τους ζητούσαν κοχύλια κ γρασίδια....

 

Αχαχαχ...δεν αναφέρει το γρασίδι να είναι φρέσκο...αλλά αμα δείτε καμιά μαμά να κόβει γρασίδι μην απορείτε.. θα είναι για το καλό του παιδιού μου:lol::lol::lol:

α, και δεν ανέφερα ότι είναι έξω απο την λίστα κάτι αποξηραμένα που θέλουν,ένα πήλινο πιάτο , ένα παραμύθι(καλά θα δώσω ένα απο αυτά που έχουμε στο σπίτι) και κάποια άλλα που τα βρίσκω στο σουπερμαρκετ...αυτά τα ολίγα!!!

 

τι να πω???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα το θεμα εχω και εγω το γιο μου στον παιδικο με το προγραμμα αλλα δεν ηξερα οτι δινει και χρηματα (και μαλιστα 100 ευρω για τα υλικα) εμενα η λιστα δεν ξερω ποσο ακριβως μου κοστισε καπου 50 ευρω νομιζω γιατι πηρα και αλλα πραματα. Θα κοιταξω αυριο την αποδειξη. Θα ρωτησω και τη δασκαλα μας αν μας ειχανε αφαιρεσει τα 100 ευρω του προγραμματος και αυτα ητανε τα επιπλεον. Αλλα γενικα φετος ακουσα πολλα παραπονα απο γονεις ειτε που εχουν τα παιδια τους στον παιδικο ειτε στο νηπιαγωγειο ζητανε πολλα υλικα και μαρκας με τη δικαολογια οτι χαλανε και δεν εχουνε να βγαλουνε τη χρονια.Τις αλλες χρονιες γιατι ειχανε ομως?

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε κορίτσια σε τι σταθμό σας ζητήσαν τόσα υλικά; Πάνε καλά ή σας εκμεταλευτήκαν λόγω ΕΣΠΑ; στους τοπικούς σταθμούς μας ζητούσαν 100 ευρώ για υλικά αλλά σε αυτόν που γραφτήκαμε τελικά μας έδωσαν λίστα. Τα αγόρασα από τοπικό βιβλιοπωλείο και κόστισαν 42 ευρώ! Μήπως να βάζατε λίγο καμιά φωνή να συνέλθουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε κορίτσια σε τι σταθμό σας ζητήσαν τόσα υλικά; Πάνε καλά ή σας εκμεταλευτήκαν λόγω ΕΣΠΑ; στους τοπικούς σταθμούς μας ζητούσαν 100 ευρώ για υλικά αλλά σε αυτόν που γραφτήκαμε τελικά μας έδωσαν λίστα. Τα αγόρασα από τοπικό βιβλιοπωλείο και κόστισαν 42 ευρώ! Μήπως να βάζατε λίγο καμιά φωνή να συνέλθουν;

 

Βασικά ζητάνε υλικά για όλο το τμήμα να ασχοληθούν τα παιδιά τώρα και να έχουν και για την άλλη χρονία!!!!

σας μιλάω ειλικρινά....Αν (λέω αν) ζητάνε αυτά τα υλικά για όλα τα παιδιά του σταθμού(με εσπα και χωρίς εσπα) τοτε θα άνοιγαν άνετα μαγαζί..:shock::shock:

φωνή δεν έβαλα γιατί είναι και αυτός ο φόβος που αιωρείται στον αέρα μην δεν προσέχουν το παιδί μου...αλλά περιμένω την συνάντηση γονέων και να τα πούμε απο κοντά.

και τα ήθελε κιόλας μέχρι τέλος του μήνα!!!!!!αχαχαχ...εδώ γελάμε!

αυτά που ζητάτε...μέχρι τέλος της χρονιάς και ΑΝ θα μπορούσα να τα πάρω...(λίγα-λίγα κάθε μήνα!)

 

καλά, το άλλο ότι τα θέλουν απο καλό μαγαζί εννοείται...το έχουν και με bold γραμματα!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...