Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιτηση για Δημοτικους παιδικους σταθμους


Recommended Posts

Υπάρχουν και οι παιδικοι σταθμοι της εκκλησιας , δινεις καποια χρηματα αλλα ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που ζητουν οι αλλοι ιδιωτικοι, τον Σεπτέμβρη τον περιμένουν, θα κανω και αιτηση μεσω Εσπα και οτι γινει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μολις μιλησα με το αρμοδιο γραφειο στο δημο αιγαλεω που με ενδιαφερει..μου ειπε πως εδω θα αρχισουν οι αιτησεις την παρασκευη αλλα τα χαρτια που χρειαζονται ακομα δεν τα ξερουν...τι κουλο ειναι αυτο παλι???:shock::confused:

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Ο γιος μου τον Απρίλιο (19/04) έγινε 2 ετών. Σκεφτόμαστε με την γυναίκα μου να τον στείλουμε σε παιδικό σταθμό. Μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τις επιλογές που έχουμε σαν υπάλληλοι στην ιδιωτική εκπαίδευση; Απ'όσο κατάλαβα από τους παιδικούς-βρεφικούς (δημοτικούς πάντα) σταθμούς που επισκεφθήκαμε, έχουμε 3 επιλογές:

 

1) να γράψουμε το παιδί δωρεάν μέσω ΕΣΠΑ σε βρεφικό γιατί δεν θα είναι 2,5 ακριβώς τον Σεπτέμβριο (δεν είναι κρίμα όμως να χάσει μια ολόκληρη χρονιά για έναν μήνα;

 

2) Να κάνουμε αίτηση μέσω ΕΣΠΑ για δημοτικό παιδικό και ΑΝ τον δεχθούν καλώς, αν όχι...τι;

 

3) Να αγνοήσουμε εντελώς την δωρεάν εκπαίδευση :) και να πάμε σε ιδιωτικό παιδικό απευθείας. Τα ποσά, όμως, γενικά είναι τρομακτικά (1700 το χρόνο και πάνω).

 

Είναι όντως αυτές οι επιλογές που έχουμε; Αξίζει τον κόπο να κάνουμε αίτηση για το ΕΣΠΑ με εισόδημα 25 χιλ. το χρόνο (την στιγμή που δεν θα ξέρουμε αν θα έχουμε δουλειά του χρόνου;...)

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

Καλημερα. Αρχικα με την ηλικια που μου λες και με εσπα και χωρις για δημοσιο σταθμο το παιδι θα παει στη κατηγορια κατω των δυομισι γιατι για τους δημοσιους πρεπει να ειναι δυομισι τον σεπτεμβρη. Απο κει και περα τωρα αν το 25000 ειναι και των δυο σας συνολικο εισοδημα εχεις πιθανοτητες. Αν ειναι μονο το δικο σου κ ο μπαμπας εχει πχ αλλα τοσα, οι πιθανοτητες ειναι πολυ πολυ λιγες γιατι οι θεσεις για βρεφικους ειναι λιγοτερες απο τις θεσεις για πανω απο δυομισι. Μεσω εσπα μπορεις να κανεις και σε ιδιωτικο οπου εκει αντο κρατησουν οπως περσι το παιδι πρεπει να συμπληρωνει δυομισι 31 δεκεμβρη οποτε πας αμεσως στην κατηγοριαανω των δυομισι οπου οπως σου πα οι θεσεις ειναι πιο πολλες. Οι πιο πολλοι διαλεγουν ιδιωτικους στο εσπα λογω μετακινησης οποτε για να δεις αν εχεις πιθανοτητες κατεβασε τα περσινα ( καταλογουσ επιτυχοντων της περιοχης σου )και δες αναλογα με τα μορια σου τι πιθανοτητες υπαρχουν κατα προσεγγιση...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εδω. αιτηση κανουμε για ενα μονο δημοσιο σταθμο η μπορουμε και σε περισσοτερους? ρωταω γιατι εχω 2 κοντα στο σπιτι και λεω να κανω και στους 2 για να εχω περισσοτερες πιθανοτητες, μπορω να κανω κατι τετοιο η πρεπει μονο σε εναν?:?:

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εδω. αιτηση κανουμε για ενα μονο δημοσιο σταθμο η μπορουμε και σε περισσοτερους? ρωταω γιατι εχω 2 κοντα στο σπιτι και λεω να κανω και στους 2 για να εχω περισσοτερες πιθανοτητες, μπορω να κανω κατι τετοιο η πρεπει μονο σε εναν?:?:

 

πανω στην αιτηση σου λεει για τρεις

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για οσες ενδιαφερονται για αιγαλεω μολις μιλησα με το δημαρχειο αυριο ξεκινουν οι εγγραφες απο σημερα αρχιζουν αν μοιραζουν το πακετο με τα χαρτια και τις αιτησεις...καλη μας επιτυχια

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε για δημοτικούς στην Καλαμαριά,αν ο πατέρας είναι ελεύθερος επαγγελματίας εκτός απο φωτοτυπία εισφορών χρειάζεται και βεβαίωση εργοδότη?Απο ποιον ο ίδιος είναι εργοδότης.Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι χρειαζεται βεβαιωση απο το ασφαλιστικο ταμειο, που απλως λεει οτι ειναι εγγεγραμμενος και το επαγγελμα του.

Εσας κοριτσια στην περιοχη σας , αναλογα με το εισοδημα βεβαια, ποσο ειναι τα τροφεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Εγώ ανήκω στην κατηγορία της μονογονεϊκής οικογένειας. Έχω ένα κοριτσάκι που τον Αύγουστο κλείνει τα 3. Μένω Άγιο Δημήτριο αλλά εργάζομαι Άλιμο. Υπάρχει περίπτωση να μας δεχτούν στον άλιμο;; Είναι ένας παιδικός σταθμός πάρα πολύ κοντά στη δουλειά μου και θα μας βόλευε πάρα πολύ. Θα πάω την Τρίτη να ρωτήσω ούτως ή άλλως αλλά είπα μήπως ξέρει καμιά από εσάς...

 

Επίσης: Ισχύει ότι οι προθεσμίες είναι μέχρι 15 ιουνίου; Και κάτι τελευταίο: Το εμβόλιο μαντού που αναφέρεται στα δικαιολογητικά, πρέπει να το κάνει τώρα το παιδί ή να το έχει κάνει πριν ξεκινήσει εφόσον το έχουν επιλέξει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

στο δημο αιγαλεω παντως η προθεσμια ληγει σε ενα μηνα απο την ημερα εναρξης υποβολης των αιτησεων δλδ αρχισαμε 25 μαϊου και η τελευταια μερα υποβολης ειναι 25 ιουνιου...

μαντου εμεις καναμε μετα τα χριστουγεννα<γεναρη φλεβαρη νομιζω> δεν πιστευω πως χρειαζεται κι αλλο...

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Και εγω σκεφτομαι να στειλω τον μεγαλο μου σε δημ.παιδικο στην Ν.Ιωνια απο Σεπτεμβρη.Οι εγγραφες εχουν αρχισει εως 25/06!Το μονο που περιμενω για την αιτηση ειναι να κανει ο λογιστης μου τη δηλωση κ να μου δωσει αντιγραφο.Εχω μια αποροια ποιο εισοδημα υπολογιζεται το συνολικο ΚΑΘΑΡΟ ή ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ??Επισης στα δικαιολογητικα ζηταει βεβαιωση εργοδοτη μονο για την εργαζομενη μητερα και οχι για τον εργαζομενο πατερα.Αλλα ουτε και εμβολιο mantoux!Δεν ξερω αν αλλαζουν τα δικαιολογητικα ανα δημο..!?Αντε και καλη μας επιτυχια..αν και νομιζω οτι θα με απορριψουν λογω εισοδηματος!!!!!!!

qXjVp3.png

zcBnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια!Και εγω σκεφτομαι να στειλω τον μεγαλο μου σε δημ.παιδικο στην Ν.Ιωνια απο Σεπτεμβρη.Οι εγγραφες εχουν αρχισει εως 25/06!Το μονο που περιμενω για την αιτηση ειναι να κανει ο λογιστης μου τη δηλωση κ να μου δωσει αντιγραφο.Εχω μια αποροια ποιο εισοδημα υπολογιζεται το συνολικο ΚΑΘΑΡΟ ή ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ??Επισης στα δικαιολογητικα ζηταει βεβαιωση εργοδοτη μονο για την εργαζομενη μητερα και οχι για τον εργαζομενο πατερα.Αλλα ουτε και εμβολιο mantoux!Δεν ξερω αν αλλαζουν τα δικαιολογητικα ανα δημο..!?Αντε και καλη μας επιτυχια..αν και νομιζω οτι θα με απορριψουν λογω εισοδηματος!!!!!!!

 

εμεις βαλαμε το καθαρο κ ο θεος βοηθος!οσο για το μαντου ουτε εμας το ζητησανε.μηπως ειναι για το προνηπιο αυτο?θα ρωτησω κ τον γιατρο οταν ερθει

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμας ο δημος αιγαλεω ζηταει βεβαιωση εργασιας και απο τους δυο γονεις αν ειναι βεβαια εργαζομενοι

επισης σχετικα με αυτο γραφει πιο κατω οτι βασικη προϋποθεση για την εγγραφη ειναι η μητερα να εργαζεται....

το μαντου παντως το ζηταει δεν εξηγουν αν αναφερονται μονο στα νηπιακα τμηματα και οχι στα βρεφικα...

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χρειαζομαι την βοηθεια σας . Μενω Θεσσαλονικη / Χαριλαου και ψαχνω δημοτικο παιδικο σταθμο για την μικρη μου (ειναι τριων ετων). Βρήκα σε ποιους θα μπορουσα να την πάω αλλα δεν εχω καμμια εικονα για κανενα . Θελω να την παω σε καποιον που να κανουν δουλεια και οχι αγγαρεια!!!! Οποιος γνωριζει παρακαλω ας με ενημερωσει .

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς από άλλες χρονιές αν τα αποτελέσματα για το δήμο Αθηναίων βγαίνουν και στο ιντερνετ?

 

οταν εκανα την αιτηση ειπαν ναι αλλα δεν ξερω αν τα ανακοινωνουν αμεσως.μεσα ιουνιου μας ειπαν οτι θα βγουν τα αποτελεσματα

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα το γραφει και η σχετικη ανακοινωση τους για τις εγγραφες..

 

παντως εχουν ορισει την 14 Ιουνιου ημερα ενστασεων που σημαινει οτι μαλλον απο βδομαδα θα βγουν τα αποτελεσματα..

αμφιβαλλω ομως καθως τελευταια στιγμη πηραν την αποφαση να δεχθουν αιτησεις με κουριερ η μεσω ΚΕΠ που αυτο θα προκαλεσει καθυστερηση επειδη σιγουρα καποιες θα ειναι ελλειπεις και θα πρεπει να επικοινωνησουν για να ειδοποιησουν σχετικα τους ενδιαφερομενους..

 

θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα το γραφει και η σχετικη ανακοινωση τους για τις εγγραφες..

 

παντως εχουν ορισει την 14 Ιουνιου ημερα ενστασεων που σημαινει οτι μαλλον απο βδομαδα θα βγουν τα αποτελεσματα..

αμφιβαλλω ομως καθως τελευταια στιγμη πηραν την αποφαση να δεχθουν αιτησεις με κουριερ η μεσω ΚΕΠ που αυτο θα προκαλεσει καθυστερηση επειδη σιγουρα καποιες θα ειναι ελλειπεις και θα πρεπει να επικοινωνησουν για να ειδοποιησουν σχετικα τους ενδιαφερομενους..

 

θα δειξει...

 

Καλημέρα! Έχετε κανένα νέο από δήμο Αθηναίων; Στην ιστοσελιδα του βρεφοκομειου τίποτα ακόμα... Υποτίθεται 11-14 Ιουνίου θα γίνονταν οι ενστάσεις...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχετε κανένα νέο από δήμο Αθηναίων; Στην ιστοσελιδα του βρεφοκομειου τίποτα ακόμα... Υποτίθεται 11-14 Ιουνίου θα γίνονταν οι ενστάσεις...

 

 

πηγα και ρωτησα εναν παιδικο και μου παν δεν ξερουν τιποτε και οπως υπεθετα λογω οτι ελαβαν και αιτησεις με κουριερ και μεσω ΚΕΠ που σιγουρα δεν εχουν διεκπεραιωθει ακομη θα εχουν καθυστερησεις.. πεφτουν και οι εκλογες συνεπως αν οχι την αλλη εβδομαδα λογικα την μεθεπομενη..

 

(να σου ζησει και το μωρακι)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...