Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιτηση για Δημοτικους παιδικους σταθμους


Recommended Posts

Να με συγχωρέσεις αλλά δε μπορώ να πω ότι είσαι σε χειρότερη μοίρα εσύ που είσαι εργαζόμενη από εμένα που είμαι άνεργη. Γιατί και εγώ δεν έχω καμία βοήθεια, μόνη σε ξένη πόλη και έχω έναν μισθό να τα βγάλω πέρα. Και δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά αν δεν έχεις που να αφήσεις το παιδί ΔΕΝ μπορείς να βρεις δουλειά. Και ΑΝ τη βρεις ξέρεις ο εργοδότης δεν θα σε περιμένει μέχρι να δεήσουν να σου πάρουν το παιδί στο σταθμό. Που ΔΕΝ θα το πάρουν στη μέση της χρονιάς εκτός και αν έχεις μέσο. Ε αν έχω μέσο θα το βάλω απ την αρχή...

 

Βρε κοπελιά δεν το είπα για σένα συγκεκριμένα και ότι εσύ δεν είσαι σε δύσκολη θέση, αλλά όταν λέει κάποιος πρέπει ν βρούμε κριτήρια να πάρουμε κάποια παιδιά, τα κριτήρια αυτά είναι βάση της κατάστασης που υπάρχει τη συγκεκριμένη στιγμή. Όπως και να έχει, τα παιδιά δύο εργαζομένων ή θα πρεπει να μεινουν μ[ονα στο σπίτι ή θα πρεπει να παραιτηθεί ο ένας από τους δύο. Δεν έχουν την επιλογή να τα αφήσουν μόνα τους. Όπως επίσης δεν κατηγορώ κάποιους που τους πήραν ενώ είχαν χαμηλότερο εισόδημα από εμένα και το βρίσκω λογικό να προηγούνται. Εγώ είπα για αυτούς που δηλώνουν ψεύτικα στοιχεία κια βάζουν μέσον μόνο για να το βάλουν και να βολευτούν ενώ δεν το έχουν πραγματική ανάγκη. Δεν τα γράφω για να επιτεθώ σε κάποιον, Γνωμη μου είπα και θέλω να είναι σεβαστή όπως σεβαστή είναι και η γνώμη των άλλων σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ερωτηση.. εγω ειμαι (κατοικω) στο 4ο διαμερισμα και με εξυπηρετει μονο ο 26ος σταθμος.. αλλα εργαζομαι Εξαρχεια οπου ειναι 1ο διαμερισμα και με βολευει και ο 39ος.. εχω δικαιωμα να κανω αιτηση μονο για το διαμερισμα οπου ειναι η κατοικια μου?

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.. εγω ειμαι (κατοικω) στο 4ο διαμερισμα και με εξυπηρετει μονο ο 26ος σταθμος.. αλλα εργαζομαι Εξαρχεια οπου ειναι 1ο διαμερισμα και με βολευει και ο 39ος.. εχω δικαιωμα να κανω αιτηση μονο για το διαμερισμα οπου ειναι η κατοικια μου?

 

φιλος δασκαλος μου εχει πει οτι εχεις δικαιωμα να το πας σχολειο εκει που δουλευεις.αρκει να πας τα απαραιτητα χαρτια.φανταζομαι οτι ισχυει κ για τους παιδικους.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

παντως απο τα λεγομενα σου σε προηγουμενο ποστ ολες οι αιτησεις γινονται στην Ροδου στα κεντρικα του δημοτικου Βρεφοκομειου, σωστα?

 

οταν μαθεις λεπτομερειες για ποτε αρχιζει η υποβολη και πως μπορουμε να προμηθευτουμε σχετικες φορμες (ακομα ο ΟΝΑ εχει τις περσινες στο site του δημου Αθηναιων) ενημερωσε μας αν θες..

 

και βλεποντας και κανοντας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως απο τα λεγομενα σου σε προηγουμενο ποστ ολες οι αιτησεις γινονται στην Ροδου στα κεντρικα του δημοτικου Βρεφοκομειου, σωστα?

 

οταν μαθεις λεπτομερειες για ποτε αρχιζει η υποβολη και πως μπορουμε να προμηθευτουμε σχετικες φορμες (ακομα ο ΟΝΑ εχει τις περσινες στο site του δημου Αθηναιων) ενημερωσε μας αν θες..

 

και βλεποντας και κανοντας..

 

εννοειτα.ειχε πει κ το μαρακι οτι θα παρει αιτηση κ θα μας πει.ναι στη ροδου μας ειπαν στα κεντρικα.μετα τις 10 του μηνος ελπιζω να εχουμε νεοτερα

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπορειτε να μου διευκρινησετε κατι ολες οι αιτησεις για ολους τους Δήμους στην Αθήνα γινονται στην ΡΟΔΟΥ ? Εγω μενω στον Βύρωνα μπορω να κανω εκει αιτηση ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στο δήμο Δάφνης για να ρωτήσω για την ημερομηνία για την άιτηση, και μου είπαν ότι ακόμα δεν εχει συνεδριάσει το συμβούλιο για να πάρουνε απόφαση για τα δικαιολιγητικά που θα ζητήσουν. Μετά τις 15/05 να πάρω να μου πούνε ξανά.~! Αυτά. Άρα κάθε χρόνο συνεδριάζουν και σκέφτονται τι θαθ ζητήσουν φέτος???

Link to comment
Share on other sites

για το δημο αθηναιων οι αιτησεις γινονται στην ροδου στα σεπολια.οσο για τις ημερομηνιες αν ειναι επανεγγραφη γινονται απο 14/5 εως 18/5 αναλογα ομως με το διαμερισμα που ανηκει ο παιδικος.

για νεες εγγραφες αιτησεις γινονται παλι στα κεντρικα απο 21/5 εως 1/6.

τις αιτησεις απ οσο γνωριζω τις παιρνουμε απ τον παιδικο σταθμο που μας ενδιαφερει και αναφερονται και τα δικαιολογητικα που απαιτουνται.

ελπιζω να βοηθησα καπως!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

για το δημο αθηναιων οι αιτησεις γινονται στην ροδου στα σεπολια.οσο για τις ημερομηνιες αν ειναι επανεγγραφη γινονται απο 14/5 εως 18/5 αναλογα ομως με το διαμερισμα που ανηκει ο παιδικος.

για νεες εγγραφες αιτησεις γινονται παλι στα κεντρικα απο 21/5 εως 1/6.

τις αιτησεις απ οσο γνωριζω τις παιρνουμε απ τον παιδικο σταθμο που μας ενδιαφερει και αναφερονται και τα δικαιολογητικα που απαιτουνται.

ελπιζω να βοηθησα καπως!

 

εγω διαβασα τωρα το μεσημερι σχετικη ανακοινωση απο το Δημοτικο Βρεφοκομειο οτι ανα διαμερισματα που χουν ορισθει γινονται συγκεκριμενες οι αιτησεις για νεες εγγραφες απο 21/5 εως 1/6 σε συγκεκριμενες ωρες (το ιδιο ισχυει και για τις επανεγγραφες νωριτερα απο τις 18/5) και αναγραφονται ολα τα δικαιολογητικα τα οποια μπορουμε να κατεβασουμε και απο την ιστοσελιδα του Δ.Β.Α.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα πηρε ο αντρας μου στον δημοτικο σταθμο που θελουμε να γραψουμε τον μικρο και του ειπαν πως ακομα δεν ξερουν τι χαρτια χρειαζεται αλλα οι εγγραφες θα αρχισουν απο 20 μαϊου...ουτε που να κανουμε αιτηση του ειπαν...<μενουμε αιγαλεω>

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.dbda.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=60

 

δειτε εδω..

 

θελει σιγουρα εκκαθαριστικο η φορολογικη δηλωση (αντιγραφο του Ε1 που θα υποβληθει τωρα) για το τρεχον ετος,

 

ειδαλλως υπευθυνη δηλωση για το ποσο του οιικογ. επιδοματος και δεσμευση οτι θα κατατεθει η φορολογικη η το εκκαθαριστικο μετα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για το δημο αθηναιων οι αιτησεις γινονται στην ροδου στα σεπολια.οσο για τις ημερομηνιες αν ειναι επανεγγραφη γινονται απο 14/5 εως 18/5 αναλογα ομως με το διαμερισμα που ανηκει ο παιδικος.

για νεες εγγραφες αιτησεις γινονται παλι στα κεντρικα απο 21/5 εως 1/6.

τις αιτησεις απ οσο γνωριζω τις παιρνουμε απ τον παιδικο σταθμο που μας ενδιαφερει και αναφερονται και τα δικαιολογητικα που απαιτουνται.

ελπιζω να βοηθησα καπως!

σε ευχαριστουμε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορουμε να βρουμε τι θα δηλωσουμε φετος πριν ακομα κανουμε δηλωση?

(εδω δε ξερουμε εμεις η ο λογιστης πριν τα φτιαξει!!!!!) αμα βαλουμε στο περιπου?

 

 

λεει πως αν δεν υπαρχει το Ε1 η το εκκαθαριστικο τοτε κανουμε υπευθυνη δηλωση με την οποια δηλωνουμε το οικογενειακο εισοδημα σε ποσο και δεσμευομαστε να προσκομισουμε το Ε1 η το εκκαθαριστικο αργοτερα (αντιγραφα παντα)

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.. εγω ειμαι (κατοικω) στο 4ο διαμερισμα και με εξυπηρετει μονο ο 26ος σταθμος.. αλλα εργαζομαι Εξαρχεια οπου ειναι 1ο διαμερισμα και με βολευει και ο 39ος.. εχω δικαιωμα να κανω αιτηση μονο για το διαμερισμα οπου ειναι η κατοικια μου?

 

Αυξάνεις τις πιθανότητες αν δηλώσεις το παράρτημα που ανήκει στο διαμέρισμα που ψηφίζεις.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορουμε να βρουμε τι θα δηλωσουμε φετος πριν ακομα κανουμε δηλωση?

(εδω δε ξερουμε εμεις η ο λογιστης πριν τα φτιαξει!!!!!) αμα βαλουμε στο περιπου?

 

Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να φέρεις μηνιαία βεβαίωση αποδοχών, και μια υπεύθυνη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρε ο αντρας μου στον δημοτικο σταθμο που θελουμε να γραψουμε τον μικρο και του ειπαν πως ακομα δεν ξερουν τι χαρτια χρειαζεται αλλα οι εγγραφες θα αρχισουν απο 20 μαϊου...ουτε που να κανουμε αιτηση του ειπαν...<μενουμε αιγαλεω>

 

Τα ίδια λένε σε όλους.

Κι όταν θα αρχίσουν οι εγγραφές, συνήθως έχουν "διαλέξει αξιοκρατικά" τα παιδάκια εκ των προτέρων.

 

Φέτος αν διαπιστωσω μετα από ένσταση, πως υπάρχει εστω και μια μαμά που δεν εργάζεται ή εργάζεται με ψεύτικη δήλωση, τότε θα το τραβήξω μέχρι το τέρμα.

Μέσα στο περιβάλλον μου ήδη γνωρίζω 4 τέτοιες περιπτώσεις, που δεν είναι πολύτεκνοι, ούτε ανάπηροι, ούτε εργαζόμενοι και οι δυο.

Εχω θυμώσει πάρα πολύ.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπελιά δεν το είπα για σένα συγκεκριμένα και ότι εσύ δεν είσαι σε δύσκολη θέση, αλλά όταν λέει κάποιος πρέπει ν βρούμε κριτήρια να πάρουμε κάποια παιδιά, τα κριτήρια αυτά είναι βάση της κατάστασης που υπάρχει τη συγκεκριμένη στιγμή. Όπως και να έχει, τα παιδιά δύο εργαζομένων ή θα πρεπει να μεινουν μ[ονα στο σπίτι ή θα πρεπει να παραιτηθεί ο ένας από τους δύο. Δεν έχουν την επιλογή να τα αφήσουν μόνα τους. Όπως επίσης δεν κατηγορώ κάποιους που τους πήραν ενώ είχαν χαμηλότερο εισόδημα από εμένα και το βρίσκω λογικό να προηγούνται. Εγώ είπα για αυτούς που δηλώνουν ψεύτικα στοιχεία κια βάζουν μέσον μόνο για να το βάλουν και να βολευτούν ενώ δεν το έχουν πραγματική ανάγκη. Δεν τα γράφω για να επιτεθώ σε κάποιον, Γνωμη μου είπα και θέλω να είναι σεβαστή όπως σεβαστή είναι και η γνώμη των άλλων σε εμένα.

 

Μα είναι δυνατόν?????:confused:

Θα πρέπει να παραιτηθεί η εργαζόμενη για να βολέψει το παιδί της η άνεργη τωρα?

Συγγνωμη, αλλά να μην λέμε ότι θέλουμε!

 

Και ειδικά τωρα με τέτοια κρίση, κακά τα ψέμματα, ποιος βρίσκει δουλειά?

Κι αν είναι τυχερός και βρει, συνήθως απασχολείται 2-3 μέρες την εβδομάδα.

 

Δεν είναι κακό να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια λένε σε όλους.

Κι όταν θα αρχίσουν οι εγγραφές, συνήθως έχουν "διαλέξει αξιοκρατικά" τα παιδάκια εκ των προτέρων.

 

Φέτος αν διαπιστωσω μετα από ένσταση, πως υπάρχει εστω και μια μαμά που δεν εργάζεται ή εργάζεται με ψεύτικη δήλωση, τότε θα το τραβήξω μέχρι το τέρμα.

Μέσα στο περιβάλλον μου ήδη γνωρίζω 4 τέτοιες περιπτώσεις, που δεν είναι πολύτεκνοι, ούτε ανάπηροι, ούτε εργαζόμενοι και οι δυο.

Εχω θυμώσει πάρα πολύ.:mad:

 

θα υπαρχει καποιος συγκεγκριμενος αριθμος θεσεων για τους εργαζομενους κ καποιος για τους ανεργους.δεν μπορουμε να αποκλεισουμε την μια ομαδα επειδη υπαρχει η αλλη.ας μας πει καμια κοπελα που τα ξερει απο μεσα

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα υπαρχει καποιος συγκεγκριμενος αριθμος θεσεων για τους εργαζομενους κ καποιος για τους ανεργους.δεν μπορουμε να αποκλεισουμε την μια ομαδα επειδη υπαρχει η αλλη.ας μας πει καμια κοπελα που τα ξερει απο μεσα

 

 

Ασε, επειδή ρωτησα, το παράρτημα που με ενδιαφέρει παίρνει 15 νήπια παιδάκια το χρόνο, εκ των οποίων, έχουν προτεραιότητα όσα ήταν ήδη γραμμένα και στο βρεφικό, ο οποίος παίρνει κι αυτός 22 μωρά το χρόνο.

Φέξε μου και γλίστρισα..

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο με τη προτεραιοτηττα ωρα που το λες το θυμηθηκα καπου μου το χαν πει κ αυτο. taurine κι εγω το ιδιο θα κανω φετος θα φτασω στα ακρα. μας κοροιδευουν μπροστα στα μουτρα μας. υπαρχει καμια μαμα δικηγορος εδω να μας πει πως μπορουμε να ζητησουμε "να ανοιξουν τα χαρτια" των παιδικων ωστε να δουμε αληθινες αιτησεις με σωστα στοιχεια και αιτησεις με "ψεμματα"?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο με τη προτεραιοτηττα ωρα που το λες το θυμηθηκα καπου μου το χαν πει κ αυτο. taurine κι εγω το ιδιο θα κανω φετος θα φτασω στα ακρα. μας κοροιδευουν μπροστα στα μουτρα μας. υπαρχει καμια μαμα δικηγορος εδω να μας πει πως μπορουμε να ζητησουμε "να ανοιξουν τα χαρτια" των παιδικων ωστε να δουμε αληθινες αιτησεις με σωστα στοιχεια και αιτησεις με "ψεμματα"?

 

Η αδελφή μου είναι δικηγόρος και μου είπε πως χρειάζεται μόνο να υποβληθεί μια γραπτή ένσταση, με κοινοποίηση στο Υπουργείο Εσωτερικών και το Υπουργείο Παιδείας.

Κι αν σε ρωτήσουν γιατί γίνεται αυτό απαντάς πως έχεις έννομο συμφέρον.

 

Δεν χρειάζεται παρουσία δικηγόρου.

 

Στην αίτηση ζητάς τους φακέλους των άλλων παιδιών, και παράλληλα ενημερώνεσαι από τους "εργοδότες" των γονέων, μέσω της Επιθεώρησης Εργασίας. Η υπεύθυνη δήλωση με θεωρημένο το γνήσιο υπογραφής αποτελεί πλημμέλημα και ασκείται ποινική δίωξη.

 

Είναι αρκετά ακραίο αυτό και πολύ δυσάρεστο, αλλά όταν το ίδιο το κράτος αποδέχεται την κουτοπονηριά και τη τάση βολέματος του Πολίτη, τότε δικαιούται να αντιδράσει ο αδικημένος που πληρωνει σαν μ@@@@ς φόρους,χαράτσια, ασφαλιστικές εισφορές, ψηφίζει καμιά 20αριά χρόνια στον εν λόγω Δήμο,αποδίδει δημοτικά τέλη και δουλεύει σαν σκλάβος.

 

Πρέπει ΟΛΟΙ να καταλάβουμε πως ΔΕΝ δικαιούμαστε να καπελώνουμε το διπλανό μας, και ιδιαίτερα όταν ο κρατικός μηχανισμός ευνοεί πάσης φύσεως "χάρες" και εξυπηρετήσεις.

Ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...