iwanna81

τροφες για θηλαζουσες μανουλες που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πειραζουν το μωρο.

Recommended Posts

μιλαμε για το 2 παιδακι μου μιας και το 1 ειχε δυσανεξια στη λακτοζη.επειδη δεν υπαρχει χρονος να ψαξω μεσα στο forum αναλυτικα, μηπως υπαρχει ή μπορουμε να φτιαξουμε μια λιστα με οσα μπορουμε να φαμε και να πιουμε χωρις να προκαλεσουμε στα μωρα μας καποια αλλεργια ή δυσανεξια;πχ.πατατες. εχω ταλαιπωρηθει απιστευτα με αυτο το ζητημα τοσο στο πρωτο παιδι οσο και τωρα και λεω να φτιαξουμε μια τετοια λιστα,να την τυπωσω και να την κολλησω στο ψυγειο και να ηρεμησω μια και καλη.οποτε ζητω την εμπειρικη σας γνωμη αλλα με τον εξης αυστηρο περιορισμο.να αναφερουμε τροφες που ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ δεν προκειται να πειραξουν το μωρο.τι λετε;προσπαθουμε;

wCzlp2.png

Διαφημίσεις

οχι γαλακτοκομικά

οχι κοκκινιστά

οχι οσπρια

οχι ξηρούς καρπούς

οχι γλυκα- ζάχαρη- σοκολάτα

οχι κονσέρβες

οχι οινοπνευματώδη

οχι θαλασσινα

οχι μελιτζανες

οχι πιπεριες

οχι φραουλες

οχι καφες τσαι

οχι μανιταρια

Αυτά μου είχαν πει από οτι θυμάμαι

ιωάννα το τι πειράζει το δικό μου μωρό μπορεί να μην έχει καμία σχέση με το τι πειράζει το δικό σου.

Άρα αρχικά αποφεύγεις οινόπνευμα, καφέ (και λοιπά καφεϊνούχα), περιορίζεις τη ζάχαρη ή και την κόβεις εντελώς και γενικά αποφεύγεις τα τυποποιημένα και επεξεργασμένα τρόφιμα. Τρως θρεπτικά και υγιεινά πράγματα και παρακολουθείς το παιδί σου. Με την πρώτη υποψία ξεκινάς να κρατάς ημερολόγιο και βρίσκεις μία κάποια άκρη. Κατά τα άλλα πέρνα όποτε θέλεις από το θέμα συνταγές gaps για εναλλακτικές συνταγές. Πλακώνεσαι σε ζωμούς και προβιοτικά τρόφιμα (όπως τουρσια σπιτικά) και σπιτικό παραδοσιακό γιαούρτι κι έχεις εξασφαλίσει μια καλή αρχή.

FLcUp3.png0BQfp3.png

οχι γαλακτοκομικά

οχι κοκκινιστά

οχι οσπρια

οχι ξηρούς καρπούς

οχι κονσέρβες

οχι οινοπνευματώδη

οχι θαλασσινα

οχι μελιτζανες

οχι πιπεριες

οχι φραουλες

οχι καφες τσαι

οχι μανιταρια

Καλε όχι! Δεν θα τρώει τίποτα η κοπέλα αν τα κόψει όλα αυτα!

Δεν κοβουμε προληπτικά τροφές. Μόνο οτι ενοχλει το μωρο μετα απο παρατήρηση!

Αυτο απο τον Παπαβεντση:

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/διατροφή-μητέρας-που-θηλάζει/

Η Πατσουρου δε χαίρεται όταν η θηλαζουσα πίνει γαλα αγελαδινο κι αναψυκτικά.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Επίσης καλό θα ήταν να αφουγκράζεσαι το δικό σου πεπτικό. Αν ξέρεις ότι κάτι σε πειράζει μην το καταναλώνεις (ακόμη κι αν σου έχουν πει ότι πρέπει, όπως π.χ. το γάλα). Γιατί σημαίνει ότι το έντερό σου δεν το επεξεργάζεται σωστά κι άρα περνούν στο γάλα σου αδιάσπαστες ουσίες που ίσως να ενοχλήσουν το παιδί (μπακάλικα τώρα στο περιγράφω αλλά το πιάνεις το νόημα). Πραγματικά η κοινή λογική είναι ο καλύτερος συμβουλάτορας.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Πολύ καλό!!

Ευχαριστούμε Nina-nina για την παράθεση.

Θηλάζουσες μανούλες αξίζει τον κόπο να το διαβάσετε!

Σίγουρα θα σας λυθούν αρκετές απορίες περι διατροφής κ.α.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει οτι δεν τρώμε τροφές στις οποιες έχουμε αλλεργία οι γονείς και οι γονείς των γονιών του βρέφους καθώς και τροφές στις οποιες εχει αλλεργία μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού!

Κι εφόσον η κοπέλα στο post δεν θέλει πειράματα, αλλά κάτι σίγουρο, γιαυτό της το είπα!

Πάντως, μια νύχτα που με είχε πιάσει τρέλλα από την στέρηση της σοκολάτας κι έφαγα 10 λακτάκια, το μωρό την επόμενη μέρα έκανε συνέχεια εμετό και κατατρόμαξα..Ασε που με στήσαν και στον τύχο όσοι το έμαθαν...

εγω παντως κοριτσια, ενω δεν πινω καθολου γαλα,αλλα τρωω τροφες στις οποιες κρυβεται γαλα δεν ειχα κανενα προβλημα.καποια μερα εφαγα πατατακια και φουντουκια αλλα και πολλά άλλα όπως αβγά, χόρτα, αχλάδι και δεν ξερω τί το πείραξε.υπάρχει και ένα αλλο θέμα επ αυτού όμως.μπορεί να έχω καθημερινά στη διατροφη μου κάποιες τροφές και να είναι όλα οκ, και κάποια μέρα να τον πειράξει κάτι από αυτά;;;;έτσι στα καλά καθούμενα;η απαξ και εφαγα κατι και δεν τον πειραξε έχουμε κατοχυρωθεί οτι αυτή την τροφή μπορώ να την τρώω άφοβα;;;ιδου η απορια..

wCzlp2.png

Εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει οτι δεν τρώμε τροφές στις οποιες έχουμε αλλεργία οι γονείς και οι γονείς των γονιών του βρέφους καθώς και τροφές στις οποιες εχει αλλεργία μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού!

Κι εφόσον η κοπέλα στο post δεν θέλει πειράματα, αλλά κάτι σίγουρο, γιαυτό της το είπα!

Πάντως, μια νύχτα που με είχε πιάσει τρέλλα από την στέρηση της σοκολάτας κι έφαγα 10 λακτάκια, το μωρό την επόμενη μέρα έκανε συνέχεια εμετό και κατατρόμαξα..Ασε που με στήσαν και στον τύχο όσοι το έμαθαν...

Απο τους ανθρωπους με αλλεργία περίπου το 50% έχει στο γάλα. Το 18% έχει στη γλουτενη-σιτηρά που ειναι η δευτερη πιο συχνη αλλεργια. Το υπόλοιπο 30-35% έχει σε άλλες τροφές οπως ψάρι, αυγό, ξηρους καρπούς. Αφου ο παιδιατρος είχε πει να μην τρως τροφές που έχει αλλεργία μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού έπρεπε να σου πει να μην τρως μακαρόνια, ψωμι κτλ κι όχι μελιτζανα και κοκκινιστα!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Συνήθως χρειάζεται μια αρχική επαφή με το ύποπτο τρόφιμο τουλάχιστον μία φορά, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό.

Επίσης το αν ενοχλείται από κάτι δε φαίνεται απαραίτητα την ίδια μέρα, μπορεί να φανεί και τρεις μέρες μετά. Καλό θα ήταν τροφές που υποπτεύεσαι ότι θα το πειράξουν να μην τις τρως μαζί στην αρχή για να τσεκάρεις κι αν έχεις πραγματικά τόσο μεγάλη ανησυχία μπορείς να κρατάς ημερολόγιο. Αν και σου είπα μπορεί στην ουσία να μην πειράζει το παιδί, αλλά να μην το ανέχεσαι εσύ, οπότε το αποτέλεσμα να είναι πάλι ενόχληση.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Διαφημίσεις

εγω παντως κοριτσια, ενω δεν πινω καθολου γαλα,αλλα τρωω τροφες στις οποιες κρυβεται γαλα δεν ειχα κανενα προβλημα.καποια μερα εφαγα πατατακια και φουντουκια αλλα και πολλά άλλα όπως αβγά, χόρτα, αχλάδι και δεν ξερω τί το πείραξε.υπάρχει και ένα αλλο θέμα επ αυτού όμως.μπορεί να έχω καθημερινά στη διατροφη μου κάποιες τροφές και να είναι όλα οκ, και κάποια μέρα να τον πειράξει κάτι από αυτά;;;;έτσι στα καλά καθούμενα;η απαξ και εφαγα κατι και δεν τον πειραξε έχουμε κατοχυρωθεί οτι αυτή την τροφή μπορώ να την τρώω άφοβα;;;ιδου η απορια..

Μπορει να τρως κατι για μηνες και να εκδηλωθεί η αλλεργία αργότερα.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Απο τους ανθρωπους με αλλεργία περίπου το 50% έχει στο γάλα. Το 18% έχει στη γλουτενη-σιτηρά που ειναι η δευτερη πιο συχνη αλλεργια. Το υπόλοιπο 30-35% έχει σε άλλες τροφές οπως ψάρι, αυγό, ξηρους καρπούς. Αφου ο παιδιατρος είχε πει να μην τρως τροφές που έχει αλλεργία μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού έπρεπε να σου πει να μην τρως μακαρόνια, ψωμι κτλ κι όχι μελιτζανα και κοκκινιστα!

Συμφωνώ.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Συμφωνώ.

Επειδή έχουμε αλλεργία στο γάλα και το έχω κόψει παντελώς πήρα γάλα σόγιας-δυστυχώς δεν βρήκα ακόμα το αμυγδαλόγαλα- και δεν είμαι σίγουρη αν είναι καλό να το πιω....

απανταω πολυ αργα στο θεμα,αλλα επειδη ισως να ενδιαφερει και αλλες μανουλες....

απο το παιδων μου ειχαν πει οτι στην αλλεργια η πρωτες τροφες που ενοχοποιουν ειναι τα γαλακτοκομικα,μετα η σογια και το ρυζι...εμενα αυτες οι οδηγιες με εσωσαν παντως,γιατι μεχρι τοτε ειχα κοψει σχεδον τα παντα χωρις αποτελεσμα.

fBaep3.png

uwK7p3.png

Επειδή έχουμε αλλεργία στο γάλα και το έχω κόψει παντελώς πήρα γάλα σόγιας-δυστυχώς δεν βρήκα ακόμα το αμυγδαλόγαλα- και δεν είμαι σίγουρη αν είναι καλό να το πιω....

Βάλε στο μπλέντερ σου 1 φλυντζάνι ωμά αμύγδαλα (που προηγουμένως τα έχεις μουλιάσει για τουλάχιστον 8 ώρεςμε λίγο φυσικό αλάτι) και 2- 3 ποτήρια φιλτραρισμένο νερό ή εμφιαλωμένο φυσικό μεταλλικό . Το χτυπάς και μετά το σουρώνεις με ένα τουλπάνι. Αυτό που μένει στο τουλπάνι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν αλεύρι. Το "γάλα" διατηρείται 2- 3 μέρες στο ψυγείο....

FLcUp3.png0BQfp3.png

Διαφημίσεις

οχι γαλακτοκομικά

οχι κοκκινιστά

οχι οσπρια

οχι ξηρούς καρπούς

οχι κονσέρβες

οχι οινοπνευματώδη

οχι θαλασσινα

οχι μελιτζανες

οχι πιπεριες

οχι φραουλες

οχι καφες τσαι

οχι μανιταρια

Αν έπρεπε να στερηθώ όλα αυτά, θα θήλαζα περίπου... 3 μέρες και όχι 3 χρόνια.

Τελικά έτρωγα από όλα με μέτρο, και τίποτα δεν πείραξε την κόρη μου.

Φυσικά ΑΝ κάτι πειράξει το μωρό, τότε κόβουμε την συγκεκριμένη τροοφή.

Το νόημα του θηλασμού όμως δεν είναι να στερούμαστε όσα μας αρέσουν και να παριστάνουμε τους οσιομάρτυρες

jv42p3.png

DfUyp2.png

οτι καλυτερο εχω διαβασει σχετικα με το θηλασμο!!!!!

εγω θηλασα για 18 μηνες τον δευτερο γιο μου και δε στερηθηκα τιποτα... ουτε το καφε, ουτε ενα ποτηρι μπυρα (μια στο τοσο ετσι;) και φυσικα τιποτα απο φαγητα....

στο πρωτο παιδι ο παιδιατρος ελεγε να μη φαω καθολου λαχανικα, καθολου οσπρια, καθολου φρουτα κι αλλα πολλα χαριτωμενα τυπου "το μωρο ειναι προωρο, δωσε ξενο να ξερουμε ποσο τρωει"... τελικα μονο 6 μηνες του εδωσα γαλα απο το δικο μου κι αυτο για να μετραω ποσο τρωει....

κοινως βλακειες κ ταλαιπωρηθηκαμε αδικα για το τιποτα....

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα