Recommended Posts

Καλημερα σε ολες τις μανουλες! Το αγορακι μου ειναι 17,5 μηνων και δεν ξερω αν μπορω να θεωρησω οτι μιλαει. Η πρωτη λεξη που ειπε ηταν "λαλα" γυρω στους 12 μηνες περιπου αλλα δε θεωρω οτι με μια λεξη μιλαει κιολας. Αργοτερα αρχισε να λεει "ναι" οταν κανει πως μιλαει στο τηλεφωνο. Μετα παυση,μονο αυτες τις δυο λεξεις,οποτε παλι δε θεωρω οτι μιλαει. Γνωριζει ολα τα αντικειμενα στο σπιτι και αν τον ρωτησω για καποιο μας το δειχνει.

Εδω και ενα μηνα περιπου, εκτος απο τη δικη του διαλεκτο,λεει

-παπαπαππα για τα παπακια

-νανα για τη νονα,αλλα σταματησε να το λεει

-πωπω,οταν του λεω "πωπω,τι παθαμε"

-βαβα για το γαλα,το αλλαξε απο λαλα

-μπι για τη μπανανα

-πα για την πανα

-μια ακαταλαβιστικη λεξη για τη μυτη

-μουυυυυυυυυυυ για την αγελαδα

-κανει το αλογο

-μα-μα-μα για τη μαμα

-μπου οταν πεφτει κατω ή πεφτει καποιο αντικειμενο

-λεει ναι οταν τον ρωτας αν θελει κατι

Εχω τσεκαρει οτι λεγοντας "μπι" εννοει τη μπανανα γιατι το λεει καθε φορα που τη δειχνει και θελει να φαει. Το ιδιο εχω κανει για ολες τις "λεξεις",πρωτα ελεγχω αν εννοει κατι η αν απλως ειναι μια συλλαβουλα.

Τελικα μιλαει?Δε θεωρω τους ηχους απο τα ζωακια ομιλια,μηπως ομως εντασσονται στις πρωτες λεξεις?

Ειμαι μια απειρη και υπερβολικη μανουλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Διαφημίσεις

Εγω θεωρω οτι μιλαει.Δωστου χρονο και θα λυθει η γλωσσα.Απο την αλλη για να εισαι και εσυ οκ και να μην ανησυχεις μπορεις να συμβουλευτεις ενα ειδικο.

ysjfp2.png

Προσπαθει να επκοινωνισει...και οσο περναει ο καιρος θα εμπλουτιζει το λεξιλογιο του. Το καθε παιδι εχει διαφορετικους ρυθμους.Η μεγαλη μου ξεκινησει απο μηνων (9-10μ) να λεει λεξεις (μαμα, μπαμπα, γεια, ζια=ζηλια ,γαα=γαλα ,σια=θεια κοιτα και οσο περναγε ο καιρος τοσο περισσοτερες ελεγε...στους 18 μηνες πλεον μιλαγε καθαρα και τα ελεγε ολα . Οποτε μεχρι τα δυο του θα μιλαει μια χαρα ;)

Ναι μιλαει. Αυτες ειναι οι πρωτες προσπαθειες ομιλιας. Αντε καλη αρχη.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Καλημερα σε ολες τις μανουλες! Το αγορακι μου ειναι 17,5 μηνων και δεν ξερω αν μπορω να θεωρησω οτι μιλαει. Η πρωτη λεξη που ειπε ηταν "λαλα" γυρω στους 12 μηνες περιπου αλλα δε θεωρω οτι με μια λεξη μιλαει κιολας. Αργοτερα αρχισε να λεει "ναι" οταν κανει πως μιλαει στο τηλεφωνο. Μετα παυση,μονο αυτες τις δυο λεξεις,οποτε παλι δε θεωρω οτι μιλαει. Γνωριζει ολα τα αντικειμενα στο σπιτι και αν τον ρωτησω για καποιο μας το δειχνει.

Εδω και ενα μηνα περιπου, εκτος απο τη δικη του διαλεκτο,λεει

-παπαπαππα για τα παπακια

-νανα για τη νονα,αλλα σταματησε να το λεει

-πωπω,οταν του λεω "πωπω,τι παθαμε"

-βαβα για το γαλα,το αλλαξε απο λαλα

-μπι για τη μπανανα

-πα για την πανα

-μια ακαταλαβιστικη λεξη για τη μυτη

-μουυυυυυυυυυυ για την αγελαδα

-κανει το αλογο

-μα-μα-μα για τη μαμα

-μπου οταν πεφτει κατω ή πεφτει καποιο αντικειμενο

-λεει ναι οταν τον ρωτας αν θελει κατι

Εχω τσεκαρει οτι λεγοντας "μπι" εννοει τη μπανανα γιατι το λεει καθε φορα που τη δειχνει και θελει να φαει. Το ιδιο εχω κανει για ολες τις "λεξεις",πρωτα ελεγχω αν εννοει κατι η αν απλως ειναι μια συλλαβουλα.

Τελικα μιλαει?Δε θεωρω τους ηχους απο τα ζωακια ομιλια,μηπως ομως εντασσονται στις πρωτες λεξεις?

Ειμαι μια απειρη και υπερβολικη μανουλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

σιγα σιγα θα ξεκινησει...η ανηψια μου ειναι 22 μηνων και δεν λεει ακομα καθαρα μαμα και μπαμπα.......

ειναι στο παιδι μην ανυσιχεις θα ερθει η δικη του ωρα

που θα τα πει μαζεμενα

εμενα η κορη η πρωτη της λεξη ηταν 7 μηνων μπαμπα και μετα 12 μηνων μηλουσε καλα και καταλαβαινες τι ελεγε τωρα ειναι 25 μηνων και εχουμε αψογη συνεννοηση.Οποτε μη το πιεζεις το παιδι

εμενα η κορη η πρωτη της λεξη ηταν 7 μηνων μπαμπα και μετα 12 μηνων μηλουσε καλα και καταλαβαινες τι ελεγε

Συγνώμη , δεν θέλω να προκαλέσω καυγά, αλλά δεν άντεξα να μην γράψω ότι είσαι κάπως υπερβολική. Όλα τα μωρά μηνών λένε συλλαβές τύπου μπαμπαμπα, μαμαμαμα.... δεν σημαίνει πως συνειδητά εννοούν 'μαμά' και 'μπαμπά'... και συννενοούσασταν στους 12 μήνες... και πάλι συγνώμη, αλλά νομίζω ότι το μήνυμά σου παραπλανεί ενδεχομένως κάποιον που μπορεί να αγχώνεται για το παιδί του. Φιλικά.

Συγνώμη , δεν θέλω να προκαλέσω καυγά, αλλά δεν άντεξα να μην γράψω ότι είσαι κάπως υπερβολική. Όλα τα μωρά μηνών λένε συλλαβές τύπου μπαμπαμπα, μαμαμαμα.... δεν σημαίνει πως συνειδητά εννοούν 'μαμά' και 'μπαμπά'... και συννενοούσασταν στους 12 μήνες... και πάλι συγνώμη, αλλά νομίζω ότι το μήνυμά σου παραπλανεί ενδεχομένως κάποιον που μπορεί να αγχώνεται για το παιδί του. Φιλικά.

Θα συμφωνήσω.Ενδεχομένως το παιδάκι της κοπέλας να το κάνει.Κι εγώ είχα δει παιδάκι 10 μηνών να λέει διάφορα κι έπαθα την πλάκα μου αλλά ήταν η εξαίρεση.Μπράβο στο παιδάκι σου αννα σπα αλλά δεν βοηθάει σε τίποτα να το αναφέρεις σε μια μανούλα που αγχώνεται.

Για να είμαι και εντός θέματος angioletto πιστεύω πως ναι το παιδάκι σου ξεκίνησε να μιλάει αφού αυτά που λέει τα λεέι συνειδητοποιημένα.

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Η καθεμια κατεθεσε την εμπειρια και την αποψη της. Δε με αγχωσατε,εχω φροντισει να βαλω στο μυαλο μου οτι ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΤΟΥ σε ολα τα πραγματα. Βεβαια πριν απο κανα 2 μηνες ημουν λιγο ανησυχη!!!

Απλα δεν ηξερα αν θεωρειται ομιλια αυτα που "λεει" το αστερακι μου!Τελικα,απο οτι καταλαβαινω,ειναι και ειμαι πολυ χαρουμενη!!!

Διαφημίσεις

.......αλλά δεν άντεξα να μην γράψω ότι είσαι κάπως υπερβολική. Όλα τα μωρά μηνών λένε συλλαβές τύπου μπαμπαμπα, μαμαμαμα.... δεν σημαίνει πως συνειδητά εννοούν

τσου είσαι λάθος, υπάρχουν μωρά που μιλάνε και είναι μηνών, η ξαδέρφη μου είχε μιλήσει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ 7 μηνών και είχε περπατήσει .... σχεδόν 4 χρονών :lol: :lol: :lol:

πάντως εμένα μέχρι στιγμής τα 2 πρώτα παιδιά μου μίλησαν 3+ (χρονών), εκτός τα βασικά μπαμπά μαμά κλπ, η μικρή μου 13 μηνών είπε "μπουφάν", τώρα είναι 18 μηνών και που και που πετάει καμιά λεξούλα ακόμα, αλλά η αγαπημένη της είναι το μπουφάν και φυσικά ψοφάει για βόλτα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

αχ και εγω το ιδιο πρόβλημα έχω angioletto μου!Εμένα λέει μπάλλα,μαμα,μπαμπά,πάει,μαμ(το φαγητό),τάτα(την γάτα),ξανά τατα (την βόλτα),αλα(το γάλα),κακά και μια μέρα είμασταν όλοι μαζεμένοι και μου φέρνει την τσάντα απο μέσα και μου λέει τσάντα και μείναμε όλοι έτσι :shock:.Το έλεγε κανα δυο μέρες και μετά τίποτα.Θέλω τόσο πολύ να μιλήσει....Βρε μανούλες να ρωτήσω κάτι;Υπάρχει περίπτωση να μου τα πεί μαζεμένα η θα λέει απο μια καινούργια λέξη κάθε 15 μέρες;Μην με μουτζώσετε αν ρώτησα βλακεία,απλά διαβάζω που λέτε "θα σου τα πει μαζεμενα" και λέω μήπως όντως γίνεται αυτο.Εχω ένα άγχος,δεν σας λέω τίποτα.....

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

αχ και εγω το ιδιο πρόβλημα έχω angioletto μου!Εμένα λέει μπάλλα,μαμα,μπαμπά,πάει,μαμ(το φαγητό),τάτα(την γάτα),ξανά τατα (την βόλτα),αλα(το γάλα),κακά και μια μέρα είμασταν όλοι μαζεμένοι και μου φέρνει την τσάντα απο μέσα και μου λέει τσάντα και μείναμε όλοι έτσι :shock:.Το έλεγε κανα δυο μέρες και μετά τίποτα.Θέλω τόσο πολύ να μιλήσει....Βρε μανούλες να ρωτήσω κάτι;Υπάρχει περίπτωση να μου τα πεί μαζεμένα η θα λέει απο μια καινούργια λέξη κάθε 15 μέρες;Μην με μουτζώσετε αν ρώτησα βλακεία,απλά διαβάζω που λέτε "θα σου τα πει μαζεμενα" και λέω μήπως όντως γίνεται αυτο.Εχω ένα άγχος,δεν σας λέω τίποτα.....

Aυτη την στιγμη ειναι σφουγκαρακι..μπορει να λεει μια καθε 15 μερες...μπορει να σταματησει και να μην μιλαει και καθολου καποιο διαστημα...αλλα συντομα θα ερθει η στιγμη που θα λες...φτανει παιδι μου...:) απ την πολυλογια τους :)

Ναι μπορει να στα πει ολα μαζεμενα αν και συνηθως αυτο το κανουν τα παιδακια που δεν εχουν μιλησει καθολου..και μεσα σε 15 μερες τα λενε ολα...εσενα λεει λεξουλες...και καθε μερα απλα θα λεει και πιο πολλα

Μην αγχωνεσε αφου το μικρο σου ηδη λεει λεξουλες ..ξερεις [ποσα παιδακια εχω γνωρισει που 2-2,5 δεν λεγαν κουβεντα...και μια χαρα τα ειπαν ΟΛΑ ;)

Σύμφωνα με μελέτες, τα αγοράκια αργούν να μιλήσουν σε σχέση με τα κοριτσάκια και το λεξιλόγιό τους είναι εξαιρετικά φτωχό μέχρι τα 2 έτη!Συνεπώς ο μπομπιράς σου τα πάει εξαιρετικά καλά!!!Μην ανησυχεις, συνέχισε την πολύ καλή δουλειά!

Βρε παιδιά τι αγχώνεστε και το ψειρίζετε, στις ηλικίες που είναι τα παιδάκια σας λίγες λεξούλες λένε και επαναλαμβάνουν ήχους, δεν μπορούν να απαγγείλουν και την Ιλιάδα! :D Χαλαρώστε και επικοινωνήστε μαζί τους και σιγά-σιγά όλα θα τα πουν. Αφήστε που όταν αρχίσουν πραγματικά να μιλάνε θα πιάσετε τον εαυτό σας πολλές φορές να αναπολεί τις ωραίες εποχές που στόμα είχαν και μιλιά δεν είχαν :D

Πάντως για τη θεματοθέτρια, ναι οι ήχοι των ζώων θεωρούνται λέξεις σε αυτή την ηλικία, όπως επίσης και κάποιος ήχος που συνδέετααι με συγκεκριμένο αντικείμενο (π.χ. το μπι για τη μπανάνα). Το παιδί ξέρει τη σωστή λέξη, απλά δεν είναι ακόμα σε θέση να την πει.

Εδώ ένα χρήσιμο λινκ για την ανάπτυξη της γλώσσας σε γενικές γραμμές

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

Διαφημίσεις

Kinkajoujou εχεις δικιο οτι τα ψειριζω λιγο παραπανω απ'οτι θα επρεπε και το εχω συνειδητοποιει τον τελευταιο καιρο!Εγω θελω σε ενα μηνα να λεει σκουλικομυρμηγκοτρυπα!!!Οταν αρχισει να ρωταει "γιατι μαμα" ή "τι ειναι αυτο" θα σκεφτομαι τι καλα ηταν τοτε που καναμε μονο την αγελαδα! Περα ομως απο την πλακα ειναι λογικο να ασχολουμαστε,ισως υπερβολικα μερικες φορες,ειδικα αν ειναι το πρωτο μας παιδακι!!

Σύμφωνα με μελέτες, τα αγοράκια αργούν να μιλήσουν σε σχέση με τα κοριτσάκια και το λεξιλόγιό τους είναι εξαιρετικά φτωχό μέχρι τα 2 έτη!Συνεπώς ο μπομπιράς σου τα πάει εξαιρετικά καλά!!!Μην ανησυχεις, συνέχισε την πολύ καλή δουλειά!

Ευχαριστω για την ενθαρρυνση,εννοειται θα συνεχισω και σιγουρα θα δω αποτελεσματα,ακομα κι αν ειναι μετα απο 2 μηνες! Στοχος δεν ειναι μονο να μιλησει αλλα να εμπλουτισω το λεξιλογιο του.

Σχετικα με τις ερευνες,τις οποιες εχω ακουσει δεν πολυσυμφωνω.Το ιδιο μου λεγανε και για το περπατημα και περπατησε 11 μηνων. Μετα διαβασα οτι αφου περπατησε νωρις θα αργησει να μιλησει.Νομιζω απλα οτι ειναι θεμα παιδιου και περιβαλλοντος!

Παντως ολα θα γινουν στην ωρα τους!!!

ο γιος μου συνειδητοτατα φωναζε μαμα και μπαμπα στους 10 μηνες και στην ηλικια των 18 μηνων,μιλουσε κανονικοτατα με φρασεις και ενα λεξιλογιο που δεν φανταζεσαι...οποτε υπαρχουν και κατηγοριες τετοιων παιδιων...αλλα περπατησε κοντα 18 μηνων και κοντεψαμε να τρωμε λιωμενα φαγητα μεχρι δυο ετων...παντα καπου υπερτερει ενα παιδι και καπου αλλου καθυστερει...

οσο για την θεματοθετρια, το παιδακι σου μια χαρα νομιζω οτι επικοινωνει και καθε μερα που περνα,θα βλεπεις μεγαλες αλλαγες στην ομιλια του...μην τον συγκρινεις με αλλα παιδακια,αλλα επειδη εσυ τον ξερεις,αν κατι σε ανησυχει η σε προβληματιζει,προτεινω να το κουβεντιαζεις με τον παιδιατρο σου,που γνωριζει το παιδακι και τις ιδιαιτεροτητες του...παντως, τα μυαλουδακια τους αποροφουν σαν σφουγγαρια οτι ακουν και βλεπουν,ισως ξαφνικα μια μερα εκπλαγεις απο αυτα που θα ακουσεις απο το στοματακι του...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Eμένα και τα δύο παιδιά μου μίλησαν κανονικά 3+ ετών. Όταν λέω ομιλία κανονική εννοώ να χρησιμοποιούν προτάσεις με ολοκληρωμένες φράσεις και χρόνους όπως ο αόριστος και ο μέλλοντας, άρθρα χωρίς λάθη, πληθυντικό κλπ. Προσωπικά δεν θεωρώ ομιλία σκόρπιες λέξεις ή ακόμη χειρότερα ακαταλαβίστικες λέξεις που έλεγε ο γιος μου γε = παιδιά (αυτό θα βγήκε από το γιε μου) :lol:, νια = νερό, τις αποκωδικοποιούσα μόνη μου ή μαμά, μπαμπά που έλεγε από μηνών. Από μηνών (κοντά στο χρόνο και μέχρι να μιλήσουν κανονικά έλεγαν μπορεί και 200 λέξεις στην πορεία) αλλά αυτό δεν το θεωρούσα συνεννόηση κανονική αν και όταν ήθελαν ένα πράγμα σου έδιναν να καταλάβεις με μια λέξη.

Kinkajoujou εχεις δικιο οτι τα ψειριζω λιγο παραπανω απ'οτι θα επρεπε και το εχω συνειδητοποιει τον τελευταιο καιρο!Εγω θελω σε ενα μηνα να λεει σκουλικομυρμηγκοτρυπα!!!Οταν αρχισει να ρωταει "γιατι μαμα" ή "τι ειναι αυτο" θα σκεφτομαι τι καλα ηταν τοτε που καναμε μονο την αγελαδα! Περα ομως απο την πλακα ειναι λογικο να ασχολουμαστε,ισως υπερβολικα μερικες φορες,ειδικα αν ειναι το πρωτο μας παιδακι!!

Συνήθως εμείς οι γονείς όταν λέμε "ομιλία" έχουμε στο μυαλό μας κάτι πολύ κοντά στην ολοκληρωμένη ομιλία που έχουμε εμείς (με προτάσεις, ερωτήσεις, χρόνους, σωστά άρθρα κλπ). Για ένα μωρό όμως που λέει τις πρώτες του λέξεις, ακόμη κι ένας ήχος που επαναλαμβάνει σταθερά για κάποιο αντικείμενο είναι λέξη. Ό,τι χρησιμοποιεί το μωρό για να επικοινωνήσει είναι λέξη. Όλα θα τα πει σιγά-σιγά, εσύ απόλαυσε τη διαδικασία και βοήθησέ τον με πολλήηηη κουβέντα και θα βλέπεις πώς θα αλλάζει σιγά-σιγά και θα καθαρίζει η ομιλία του. Είναι μια πολύ ωραία διαδικασία να την παρακολουθείς πώς δομούν το λόγο τους και προσπαθούν να επικοινωνήσουν.

(Βέβαια, όταν αρχίζει και επαναλμβάνει συνέχεια "μιαμιάμια" μέχρι να του πεις εσύ τη σωστή λέξη, κι εσύ δεν έχεις ιδέα τι είναι, κι αυτό είναι ικανό να το επαναλμβάνει για καμιά ώρα ασταμάτητα, εκεί όπως είπα και πριν αναπολείς τις εποχές που συνεννοούσασταν με παντομίμα :D:D:D μέχρι που καταλαβαίνεις ότι τα "μιαμιάμια" είναι τα μυρμήγκια, και ξαναβρίσκεις την ησυχία σου)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

Aυτη την στιγμη ειναι σφουγκαρακι..μπορει να λεει μια καθε 15 μερες...μπορει να σταματησει και να μην μιλαει και καθολου καποιο διαστημα...αλλα συντομα θα ερθει η στιγμη που θα λες...φτανει παιδι μου...:) απ την πολυλογια τους :)

Ναι μπορει να στα πει ολα μαζεμενα αν και συνηθως αυτο το κανουν τα παιδακια που δεν εχουν μιλησει καθολου..και μεσα σε 15 μερες τα λενε ολα...εσενα λεει λεξουλες...και καθε μερα απλα θα λεει και πιο πολλα

Μην αγχωνεσε αφου το μικρο σου ηδη λεει λεξουλες ..ξερεις [ποσα παιδακια εχω γνωρισει που 2-2,5 δεν λεγαν κουβεντα...και μια χαρα τα ειπαν ΟΛΑ ;)

Έτσι ακριβώς! Και εμένα μέχρι 20 μηνών έλεγε πολυ λίγα, σχεδόν τα βασικά, είχα σκάσει εγω. Αλλα μετα απλά δεν σταματάει! Λέει, λέει και τα πιανει τόσο εύκολα που πρέπει να προσεχείς και τι λες! Μην ανησυχείς και σε λιγο θα λες σταματά λίγο παιδάκι μου, με ζαλισες! :D:D

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

ο γιος μου συνειδητοτατα φωναζε μαμα και μπαμπα στους 10 μηνες και στην ηλικια των 18 μηνων,μιλουσε κανονικοτατα με φρασεις και ενα λεξιλογιο που δεν φανταζεσαι
    ναι αλλά όχι στους 7 μήνες που λέει μια κοπέλα παραπάνω κι έγραψα το ποστ. Αυτό θα ήταν αδύνατο.

Εμενα ξεκινησε να λεει μπαμπα και μαμα στους 7 μηνες...οχι συνειδητα στην αρχη....τωρα τα λεει συνειδητοτατα και λεει και μαμ.Εκει ομως εχουμε κολλησει μαμα-μπαμπα -μαμ.Τα παντα καταλαβαινει...συνενοησε ανετοτατα μαζι του αλλα λεξη δε του παιρνεις....τι να πω...υπομονη.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα