Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπορει να το κανει αυτο;;;


annathi

Recommended Posts

Λοιπον....

 

Ζευγαρι χωρισμενο το οποιο εχει ανηλικο τεκνο. Η γυναικα φευγει στο εξωτερικο για ΠΑΝΤΑ και θελει να παρει το παιδι μαζι της. Μπορει να το κανει χωρις την εγραφη αδεια του πατερα;;;;

Ο αντρας μου εχει παρει διαζυγιο και η πρωην του θελει να φυγει μεταναστης Γερμανια. Μπορει ετσι απλα να παρει το παιδι και να φυγει χωρις να δωσει λογο σε κανενα;;;

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπον....

Μπορει ετσι απλα να παρει το παιδι και να φυγει χωρις να δωσει λογο σε κανενα;;;

 

Αν έχει δικαστικώς την κηδεμονία του παιδιού μου ακούγεται λογικό να υπάρχει τέτοια πιθανότητα. Αν όχι, αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά είστε διατεθημένοι εσείς να κρατήσετε το παιδί; ή απλά θέλει ο σύζυγός σου να της κάνει τη ζωή δύσκολη;

 

στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, η αναζήτηση καλύτερης τύχης για εμάς και τα παιδιά μας στο εξωτερικό θα γίνει μονόδρομος.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να το επιτρέψει το δικαστήριο, το οποίο στις περιπτώσεις αυτές συνήθως λέει όχι, εκτός αν υπάρχουν πολύ πολύ σοβαροί λόγοι! Εννοείται βέβαια ότι για να το ζητήσει αυτό ο πατέρας, πρέπει να είναι διατεθημένος να κρατήσει το παιδί, έστω και για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεμε οχι ας το παρει μαζι της αν θεωρει οτι μπορει να το φροντισει εκει μονη της αλλα να υπαρχουν και οι καταλληλες προυποθεσεις βρε κοριτσια.

 

Οπως πχ το που θα μεινουν και αν στην αρχη θα εχει χρηματα να το ταιζει. Το ποιο σωστο θα ηταν να παει μονη στην αρχη να στρωσει την κατασταση και μετα μολις τελειωσει η σχολικη χρονια να παει και η μικρη απο πισω. Τουλαχιστον κατα την γνωμη μου.

 

Χωρια που υπαρχει και το εμποδιο της γλωσσας οπου δεν ξερει ουτε αυτη ουτε το παιδι λεξη απο γερμανικα ουτε αγγλικα! Τι στο καλο;; Ετσι απλα περνεις ενα παιδι και φευγεις;;;

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μητερα μου εφυγε εξωτερικο....και εχει αφησει την μικρη εδω....κατα τον μαιο θα την παρει ενω ηταν να την παρει μετα απο 1-2 μηνες και τα πραγματα ειναι πλεον πολυ δυσκολα και για την μικρη μας και για την μητερα μου!!

Και ο μπαμπας μου ειναι με αλλη γυναικα και ολο γνωμες ηταν αλλα τωρα πουθενα....δεν ρωτανε αν εχει το παιδι να φαει με την γιαγια...!

Καλυτερα το παιδι να φυγει με την μητερα του μανα ειναι θα βρει τον τροπο...Δεν εχει κανενας το δικαιωμα να της το στερησει...αν η γυναικα δεν εχει να το μεγαλωσει εδω...Καλυτερα να παει εκει....γνωμη μου να μην πειτε τιποτα να κανει οτι θελει...μια μανα ξερει παντα καλυτερα!!

Αν εσυ στεναχωριεσαι μια φορα για το τι θα το ταιζει στην αρχη αυτη στεναχωριεται 1000 φορες...θα βρει τον τροπο...σιγουρα δεν θα παει στα τυφλα..;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κορίτσια γιατί κάπου σας χάνω νομίζω... Τι πάει να πει δεν θα έχει να φάει εκεί το παιδάκι; Ο πατέρας αν ήταν εδώ το παιδί και η μάνα άνεργη δεν θα έδινε λεφτά για τα έξοδά του; Ποια είναι η διαφορά όταν θα πάει μαζί με τη μαμά του στο εξωτερικό; Εκείνη μπορεί να μην έχει να φάει αλλα το παιδάκι θα έχει εφόσον ο μπαμπάς του θα ενδιαφέρεται και θα στέλνει χρήματα κανονικά.

Απο εκεί και πέρα άλλη μία λύση είναι να μείνει το παιδάκι μαζι με τον μπαμπά μέχρι να βρει δουλειά και σπίτι η μαμά και μετά να το πάρει μαζί της.

Πάντως στις εποχές που ζούμε δεν νομίζω να είναι λύση ντε και καλά να μείνει η μαμά εδω επειδή το θέλει ο μπαμπάς αν δεν μπορεί να βρει δουλειά εδω. Εκτός πάλι κι αν ο μπαμπάς προκειμένου να μην φύγουν επωμισθεί και τα έξοδα της μαμάς. ;)

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχει παιδι με την πρωην γυναικα του αυτο δεν σημαινει οτι επ απειρον μπορει να οριζει την ζωη της!!!!

Φυσικα και η μανα δεν μπορει να φυγει χωρις το παιδι. Τι παει να πει οτι πρεπει να στρωσει πρωτα την ζωη της και μετα να το παρει? Να το αφησει που το παιδι? Στον πατερα του? Ειστε διατεθιμενοι να το κρατησετε για αυτο το διαστημα ή απλα να ειχαμε να λεγαμε?

Οσο για την γλωσσα και το παιδι, συνηθως σε αυτες τις χωρες υπαρχουν ειδικα προγραμματα που εντασουν ενα παιδι στο σχολειο και την νεα γλωσσα.

Το μικρο σε δυο μηνες θα μιλαει απταιστα την γλωσσα...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ομως ειναι οτι κανενας δεν θελει να κανει κουμαντο στην ζωη κανενος (εχουμε την ζωη μας και δεν ασχολουμαστε με κανενος αλλου) και οτι αυτο που θελουμε ειναι καθαρα και μονο το καλο του παιδιου.

Εννοειτε οτι αν μας το αφηναν θα το κρατουσαμε μαζι μας μεχρι να ερθει η στιγμη να παει στην μαμα του.

Επειδη χωρισαν ακυρωθηκε ο ρολος του πατερα;;; Στην τελικη γονιος ειναι και αυτος και εχει δικαιωμα να ανησυχει...

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θελουμε ειναι καθαρα και μονο το καλο του παιδιου

To ιδιο προφανως και περισσοτερο θα θελει η μητερα του...καταλαβαινω την ανησυχια σας αλλα...λογικα θα ξερει τι ακνει...καλυτερα το παιδι με την μητερα του....το ζω...γι αυτο σου λεω..ευχομαι τ καλυτερο!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και οσο για το αν μπορει να φυγει ετσι απλα οχι....ο πατερας μου εκανε εστην μητερα μου μια υπευθυνη δηλωση πως...αφηνει το παιδι να φυγει στο εξωτερικο με την πρωην συζυγο του....το ιδιο μαλλον θα χρειαζεται να κανει και ο αντρας σου!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι και εγω το εζησα μεσω της κουμπαρας μου που ηταν ανυπαντρη μητερα και εφυγε Νορβηγια. Οσο καλος γονιος και να εισαι οταν πας εξωτερικο και εισαι μονος ολο και κατι μπορει να συμβει οπως στην φιλη μου.

 

Ενα παραδειγμα θα σας πω μονο: εμενε οταν πρωτοπηγε σε ενα παιδικο της φιλο ο οποιος τελικα την ειδε ερωτικα χωρις να τον θελει αυτη. Το αποτελεσμα ηταν να φυγει αρον αρον απο το σπιτι εκεινο χωρις ρουχα χωρις λεφτα. Τα ρουχα εκεινα ακομα μετα απο 4 χρονια ακομα δεν μπορεσε να τα παρει πισω. Τωρα ειναι ολα καλα και πριν δυο χρονια παντρευτηκε ενα Νορβηγο αλλα οταν πρωτοπηγε ολα ηταν πολυ δυσκολα.

 

Μακαρι να ξερει τι κανει πραγματικα και ποιους θα εμπιστευτει. Οσο για εμας αν θελει να το παρει μαζι της θα συμφωνησουμε μαλλον αλλα με τον ορο να υπαρχει συχνη τηλεφωνικη επικοινωνια με το παιδι ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ.

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν έχει δικαστικά την επιμέλεια του παιδιού και το παιδί έχει τα ταξιδιωτικά έγγραφα τότε ναι μπορεί να φύγει όποτε θέλει και για όπου θέλει

 

edit edmin

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...