Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Σιχαίνεται με το παραμικρό και του έρχεται εμετός.

Recommended Posts

Ο μικρός μου 6 παρά δυο μήνες το τελευταίο δίμηνο σιχαίνεται με το παραμικρό και του έρχεται εμετός.

Ξεκίνησε πρώτα στο μπάνιο. Όταν έκανε κακά σηκωνόταν από τη λεκάνη και έτρεχε να βγει από το μπάνιο γιατί σιχαινόταν τα κακά του.

Όταν πήγαινα κοντά του να τον σκουπίσω, του ερχόταν εμετός. Δεν έκανε φυσικά.

Τώρα τελευταία το κάνει και σε άλλες περιπτώσεις. Για παράδειγμα:

Χθες το μεσημέρι σέρβιρα το φαγητό και χρησιμοποίησα για να βάλω πατάτες στο πιάτο του μπαμπά του, το πιρούνι του.

Δεν το άγγιξε ο άντρας μου, αλλά ο μικρός επέμενε να του δώσω άλλο καθαρό γιατί σιχαίνεται το μπαμπά...:confused:

Άλλη μια φορά, του έδωσα μωρομάντηλο να σκουπίσει τα χέρια του και μου λέει να μου δώσεις άλλο γιατί σκούπισες τα δικά σου πρώτα και σιχαίνομαι:confused:.

Καμιά γνώμη ή εμπειρία;

natassa + tasos = 15 years together

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Διαφημίσεις

Σκάλωμα πιστεύω είναι που έχει φάει τώρα τελευταία. Απλά μη δίνεις σημασία, για να μη τον ιντριγκάρεις και θα δεις πώς θα κυλήσει.

Αλλά έχει να κάνει και με τον άνθρωπο. Έτσι σιχασιάρα είμαι κι εγώ. Με το παραμικρό αναγουλιάζω, δε πιάνω π.χ. τις χειρολαβές σε ΜΜΜ γιατί σιχαίνομαι, όταν χρησιμοποιώ το τηλ. το περνάω, ίσα να το σκουπήσω δλδ., από το ρούχο μου (Κατακουζινός :Ρ).

Μη τρελαίνεσαι....

iyuNp3.png4hNCp3.png

Mην ανησυχείς! Ένα θα σου πω! Το ξαδερφάκι μου σιχαινόταν το πουλάκι του και όταν πήγαινε στην τουαλέτα για πιπί το έπιανε με χαρτί υγείας! :)

Επίσης, δεν άγγιζε το φαγητό του το καλοκαίρι αν έστω και πετούσε μύγα μέσα στο δωμάτιο (όχι να ακουμπούσε η μύγα το φαί του, απλά να πετούσε στην κουζίνα).

Σήμερα είναι μια χαρά παντρεμένος και τα έχει ξεπεράσει φυσικά όλα αυτά.

μηπως κανανε στο νηπιο κανενα μαθημα για προσωπικη υγειινή και το πηρε "πατριωτικα" το θεμα?μηπως στην ταξη ειδε τιποτα η δασκαλα κ τους το τονισε λιγο πιο εντονα?η κανενα συνομηλικο παιδακι φιλος εκανε τιποτα?σε αυτες τις ηλικιες παιζουν τετοια θεματα.εγω θα σου ελεγα σαφως να μην αντιδρασεις υπερβολικα μπροστα του κ ενισχυσεις αθελα σου την συμπεριφορα και προσπαθησε να τον ψαρεψεις η να ρωτησεις στο σχολειο εαν εγινε καποιο θεμα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια μου. Δεν έγινε καμιά αλλαγή στη ζωή μας ή στο πρόγραμμά μας. Τώρα για το σχολείο, θα τον ψαρέψω. Ίσως εκεί είδε ή άκουσε κάτι...Θα δούμε...

natassa + tasos = 15 years together

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

καλέ βάλε ένα μπουκαλάκι μπεταντίν στην τσεπούλα του να αισθάνεται σίγουρο το παιδί:mrgreen: μπας και έχει πρότυπο τον κατακουζινό?:-D

πάντως και εγώ πιστεύω πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υιοθέτησε το συνήθειο απο το σχολείο μεγαλοποιώντας τα λεγόμενα.

Η κόρη μου δεν έπινε γάλα αν δεν είχε κακάο μέσα, το σιχαινόταν, αναγούλιαζε. τον τελευταίο μήνα μου ζήτησε να μην της βάζω κακάο γιατί στον παιδικό η δασκάλα τους είπε να πίνουν άσπρο γάλα και όχι κακάο. ε, λοιπόν πίνει άσπρο γάλα και δεν αναγουλιάζει πλέον:rolleyes: και μάλιστα αν καμιά φορά δεν το πιεί όλο της λέω να βάλω λίγο κακάο μέσα για να το τελειώσει και μου λέει πως η κυρία είπε όχι κακάο!

Δοκίμασε να μιλήσεις με τη δασκάλα αν σε απασχολεί τόσο. Η δικιά μου ένα διάστημα έφαγε στράβωμα και δεν ήθελε να πλύνει τα δόντια της. Το ανέφερα στην δασκάλα της για να το κάνει συζήτηση με τα παιδάκια στη τάξη για τη στοματική υγιεινη. Αυτό ήταν. την επόμενη μέρα πλύναμε κανονικά τα δόντια χωρίς γκρίνια και αντιρρήσεις.