Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κα ΑΓΛΑΪΑ..ΘΗΛΑΣΜΟΣ...ΕΚΠΕΜΠΕΙ SOS!!!


elenkar

Recommended Posts

Κα ΑΓΛΑΪΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ...ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 29 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΚΟΜΑ....

ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 13 ΜΕΡΕΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ ΣΤΗ ΜΕΝΝ, ΟΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑ ΑΛΛΑ ΥΠΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ (ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ & ΣΤΑΘΕΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ).ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΣΠΙΤΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: Η ΜΙΚΡΗ ΘΗΛΑΖΕΙ, ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ, ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ, ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ, ΞΑΝΑΘΗΛΑΖΕΙ...ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΙΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΠΑΙΡΝΕΙ, ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ? ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ? ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ?

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39+4

Β. Το φύλο του βρέφους Θ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΝΑΙ, ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΩ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

- 20.12.2011 3680ΓΡ (ΓΕΝΝΗΣΗ)

- 2.1.2012 3760

- 7.1.2011 3960

- 15.1.2011 4240

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΑΦΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ...ΜΑΛΛΟΝ 12

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ ΟΛΑ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΑΠΟ 60 ΜΕΧΡΙ 12Ο ΜΛ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο 420ΜΛ ΠΕΡΙΠΟΥ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. MEDELA LACTINA ELECTRIC PLUS

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΕΣ

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 5-8

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΒΡΑΔΙΝΕΣ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 10' ΑΝΑ ΜΑΣΤΟ

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο ΑΛΛΑΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 8 ΠΑΝΕΣ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΛΕΣ ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 6-7

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μωράκι σου, να είναι γερό και το χαίρεσαι!

Μέχρι να απαντήσει η Αγλαία, θα σου πω ένα μόνο:

Ναι, είναι απόλυτα φυσιολογικό, το μωράκι σου να θηλάζει άπειρες ώρες! Το μητρικό γάλα είναι εύπεπτο και το χωνεύουν γρήγορα. Εξάλλου, ο θηλασμός δεν προσφέρει μόνο σίτιση, αλλά χαλάρωση, ευχαρίστηση, παρηγοριά....:-)

 

Όπως το γράφεις και μόνη σου άλλωστε, θηλάζει και για να είναι μαζί σου! Αφού αυτό έχει ανάγκη και μπορείς να το προσφέρεις, γιατί ανησυχείς? :-)

 

Edit: Και από προσωπική εμπειρία να σου πω πως στην κόρη μου κατάφερα να κόψω το συμπλήρωμα (που στην αρχή ήταν περισσότερο από την ποσότητα που θήλαζε) μετά από 45 μέρες περίπου! Κουράστηκα, αλλά τα κατάφερα. Μπορείς κι εσύ, εάν αυτό επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites

Κα ΑΓΛΑΪΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ...ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 29 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΚΟΜΑ....

ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 13 ΜΕΡΕΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ ΣΤΗ ΜΕΝΝ, ΟΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑ ΑΛΛΑ ΥΠΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ (ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ & ΣΤΑΘΕΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ).ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΣΠΙΤΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: Η ΜΙΚΡΗ ΘΗΛΑΖΕΙ, ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ, ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ, ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ, ΞΑΝΑΘΗΛΑΖΕΙ...ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΙΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΠΑΙΡΝΕΙ, ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ? ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ? ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ?

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39+4

Β. Το φύλο του βρέφους Θ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΝΑΙ, ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΩ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

- 20.12.2011 3680ΓΡ (ΓΕΝΝΗΣΗ)

- 2.1.2012 3760

- 7.1.2011 3960

- 15.1.2011 4240

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΑΦΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ...ΜΑΛΛΟΝ 12

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ ΟΛΑ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΑΠΟ 60 ΜΕΧΡΙ 12Ο ΜΛ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο 420ΜΛ ΠΕΡΙΠΟΥ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. MEDELA LACTINA ELECTRIC PLUS

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΕΣ

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 5-8

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΒΡΑΔΙΝΕΣ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 10' ΑΝΑ ΜΑΣΤΟ

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο ΑΛΛΑΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 8 ΠΑΝΕΣ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΛΕΣ ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 6-7

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

 

Διευκρίνισε σε παρακαλώ:

1. Αν ακούς το μωρό να καταπίνει όταν θηλάζει

2. Πόσο από το συμπλήρωμα είναι ξένο γάλα και πόσο δικό σου σε ml για ένα 24ωρο.

3. Πόσο γάλα αντλείς κάθε φορά που αντλείς και από τους δύο μαστούς.

4. Αν προσφέρεις συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα (μετά δηλ από κάθε θηλασμό) - τα συνολικά ml που λες ότι παίρνει συμπλήρωμα δεν συμβαδίζουν με τα ml ανά γεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνισε σε παρακαλώ:

1. Αν ακούς το μωρό να καταπίνει όταν θηλάζει

2. Πόσο από το συμπλήρωμα είναι ξένο γάλα και πόσο δικό σου σε ml για ένα 24ωρο.

3. Πόσο γάλα αντλείς κάθε φορά που αντλείς και από τους δύο μαστούς.

4. Αν προσφέρεις συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα (μετά δηλ από κάθε θηλασμό) - τα συνολικά ml που λες ότι παίρνει συμπλήρωμα δεν συμβαδίζουν με τα ml ανά γεύμα...

1. Ναι, το ακούω να καταπίνει... όχι όλη την ώρα, αλλά καταπίνει

2. Ξένο γάλα περιπου 360μλ και το υπόλοιπο δικό μου

3. Από 0- 100μλ, δεν εχει πάντα προϊον η αντληση

4. Σχεδόν σε κάθε γεύμα, σε 1-2 μόνο να μην πάρει

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα:).Κατά αρχές να σου ζήσει η μπέμπα σου!Έίναι πολύμικρή ακόμα και είναι απόλυτα φυσιολογικό να είσαι συνέχεια με το μωρό στο στήθος:lol:.Έτσι είναι στην αρχή.Άκου το μωρό σου και τις ανάγκες του ,περνάει πολλά αυτή την περίοδο της ζωής της η μπεμπούλα σου (άλματα ανάπτυξης ,κολικούς...).Δώστης αυτό που έχει ανάγκη ,εσένα και το γαλατάκι σου;)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου, να είναι γερό και το χαίρεσαι!

Μέχρι να απαντήσει η Αγλαία, θα σου πω ένα μόνο:

Ναι, είναι απόλυτα φυσιολογικό, το μωράκι σου να θηλάζει άπειρες ώρες! Το μητρικό γάλα είναι εύπεπτο και το χωνεύουν γρήγορα. Εξάλλου, ο θηλασμός δεν προσφέρει μόνο σίτιση, αλλά χαλάρωση, ευχαρίστηση, παρηγοριά....:-)

 

Όπως το γράφεις και μόνη σου άλλωστε, θηλάζει και για να είναι μαζί σου! Αφού αυτό έχει ανάγκη και μπορείς να το προσφέρεις, γιατί ανησυχείς? :-)

 

Edit: Και από προσωπική εμπειρία να σου πω πως στην κόρη μου κατάφερα να κόψω το συμπλήρωμα (που στην αρχή ήταν περισσότερο από την ποσότητα που θήλαζε) μετά από 45 μέρες περίπου! Κουράστηκα, αλλά τα κατάφερα. Μπορείς κι εσύ, εάν αυτό επιθυμείς!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ...ΚΙ ΕΣΥ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΟΥ!

ΑΡΑ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...