Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

συνέχεια στο στήθος/ δίνω λίγο συμπλήρωμα ξένου γάλακτος κι έτσι κοιμάται 3ωρο

Recommended Posts

ΑΓΛΑΙΑ και οποια αλλη γνωριζει βοηθεια!!

]Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

39 και 6 ημερων

Β. Το φύλο του βρέφους

κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

δεν χρησιμοποιηθηκε

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

14,9 μεγιστη και 13,6 ελαχιστη.Θα κανουμε τελευταια μετρηση την Δευτερα

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

οχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

24-10 γεννηθηκε 4140

28-10 3840

8-11 4200

14-11 4300

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

συνεχως δεν εχει ωρες

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

της δινω συμπληρωμα αφου κουραστω να την εχω συνεχως το στηθος περιπου 40-60 μλ για ενα ή μαξιμουμ δυο φορες

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

το πολυ 120 μλ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.οχι

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: οχι

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

ποτε ουρει δεν γνωριζω,της αλλαζω περιπου 3'4 πανες το 24 ωρο και αυτες οχι σουπα...πολυ νορμαλ το βαρος εως ελαχιστο

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

καμια........:( μια φορα καθε 5 με 6 μερες

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

οταν πινει συμπληρωμα εστω και αυτο το λιγο κοιμαται γυρω στο 3ωρο,αλλιως συνεχεια στο στηθος!!

τι να κανω να της δινω σε καθε γευμα ξενο γαλα;; θελω να το κοψω τελειως μα αυτη μου φαινεται πειναει,στο στηθος την εχω εως και μια μιαμιση ωρα αλλα την παιρνει ο υπνος αν την βγαλω να την ακουμπησω ξυπναει.

τι να κανω;;;;;;

Edited by Συντονιστής Θηλασμού
μη αντιπροσωπευτικός τίτλος θέματος

2UxXp2.png

το 4 αστερακι μου!!!!!!!

Διαφημίσεις

• Επιστημονική συνεργ.

Το βάρος του μωρού σου είναι πολύ καλό, παίρνει 27 γρ. το 24ωρο (28 Οκτωβρίου-14 Νοεμβρίου).

Θα σε παρακαλούσα να μετρήσεις το πόσες φορές ουρεί, με τη μέθοδο του χαρτιού στην πάνα. Είναι σημαντικό να το γνωρίζουμε.

Επίσης για τις κενώσεις: έχεις θηλάσει κάποιες ημέρες αποκλειστικά; Αν ναι, τί συνέβαινε με τις κενώσεις;

Το ξένο γάλα αλλάζει πολύ την εικόνα των κενώσεων και είναι δύσκολο να αξιολογηθούν.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

λοιπον ουρει γυρω στις 8-9 φορες ,

απο την τριτη μερα που γεννηθηκε,σε δημοσιο νοσοκομειο παρακαλω, μου ειπαν να της δινω συμπληρωμα σε καθε γευμα γιατι ειχε χασει αρκεο βαρος ,εχασε 400 γρ.,εγω δεν εδινα παρα

δυο φορες το 24 ωρο.περιπου 50 μλ συνολο το 24 ωρο,

μετα λογω ικτερου μου ειπε ο +παιδιατρος να συμπληρωνω ως να πεσει ο ικτερος,εφοσον κρατουσε γερα εδωσε για 12 ωρο μονο ξενο γαλα,οπου και ειχε πτωτικη τιμη και φαινεται πιο καθαρο το μωρο.

Ηθελα να πω με ολα αυτα οτι σχεδον καθημερινα επαιρνε συμπληρωμα,εκτος απο μια δυο μερες που θηλασα αποκλειστικα,αλλα και εκει δεν υπηρχε διαφορα στα κακα.

εγω θελω να το σταματησω εντελως ακομα και αυτο το μιας φορας συμπληρωμα,να της δινω στηθος και να κοιμαται ενα δυωρο.Πως μπορω να τα καταφερω;;

2UxXp2.png

το 4 αστερακι μου!!!!!!!

• Επιστημονική συνεργ.

Πολύ καλά.

εγω θελω να το σταματησω εντελως ακομα και αυτο το μιας φορας συμπληρωμα,
μπορείς να το σταματήσεις, το μωρό σου αναπτύσσεται πολύ καλά.

να της δινω στηθος και να κοιμαται ενα δυωρο.Πως μπορω να τα καταφερω;;

Υπάρχουν μωρά που κοιμούνται 8-10 ώρες το 24ωρο και άλλα που κοιμούνται 16-18. Είναι φυσιολογικά και αυτά που κοιμούνται λίγο και αυτά που κοιμούνται πολύ, δεν μπορούμε εμείς να ρυθμίσουμε ή να επιβάλλουμε ώρες ύπνου.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Διαφημίσεις

laysa, επειδή πέρασα τα ίδια και χειρότερα, θα σου πω πως εξελίχθηκαν τα πράγματα για εμένα.

Ηθελα πάρα πολύ να θηλάσω και φυσικά πιστεύω πως δεν υπάρχει καλύτερο δώρο για το μωρό σου.

Κι εμένα θήλαζε 18-24 ώρες/24ωρο! Οποιον ρωτούσα μου έλεγε "υπομονή" και να επιμείνω στον αποκλειστικό.

Είχα βρει και παιδίατρο υπέρμαχο του θηλασμου οπότε μου έλεγε τα ίδια.

Αυτό κράτησε 2 μήνες. Το μωρό μου δεν έκανε τίποτα άλλο απ'το να θηλάζει. Έβλεπα άλλα μωράκια να παρατηρούν αντικείμενα, να αλληλεπιδρούν με το περιβάλλον τους κι εμένα μόνο θήλαζε!

Άσε τη δική μου ψυχολογία που δε μπορούσα ούτε μπάνιο να κάνω.

Στους 2 μήνες έβαλα συμπλήρωμα από μόνη μου και το μωράκι μου μέσα σε μία μέρα έγινε ένα τελείως διαφορετικό μωρό! Παρατηρούσε, χαμογελούσε!

Και τα καταφέραμε για 6 συνολικά μήνες σε μικτή μέχρι που μου κόπηκε το γάλα.

Ως παθούσα λοιπόν θα σου πω πως το να κρατάς το μωρό 24/7 στο στήθος δεν είναι λύση! Το στήθος δεν προλαβαίνει να παράξει γάλα. Παράγει 2 σταγόνες και το μωρό τις πίνει, άλλες 2 σταγόνες και τις πίνει κι αυτές κοκ..

Αν δεν αφήσεις το στήθος σου να ξεκουραστεί και να κάνει σωστά την παραγωγή, δουλειά δε γίνεται.

Εγώ θα σου έλεγα να κρατήσεις το συμπλήρωμα και να αφήνεις το στήθος σου κάποιες ώρες χωρίς το μωρό πάνω για να προλαβαίνει να ξαναγεμίζει.

Αυτά από προσωπική εμπειρία...

Ως παθούσα λοιπόν θα σου πω πως το να κρατάς το μωρό 24/7 στο στήθος δεν είναι λύση! Το στήθος δεν προλαβαίνει να παράξει γάλα. Παράγει 2 σταγόνες και το μωρό τις πίνει, άλλες 2 σταγόνες και τις πίνει κι αυτές κοκ..

Αν δεν αφήσεις το στήθος σου να ξεκουραστεί και να κάνει σωστά την παραγωγή, δουλειά δε γίνεται.

Το στήθος δεν είναι δεξαμενή για να γεμίζει και να αδειάζει! Το γάλα παράγεται την ώρα που πίνει το μωρό.

Όταν το μωρό βρίσκεται συνέχεια στο στήθος στέλνει μήνυμα στον εγκέφαλο για να αυξηθεί η παραγωγή και να ρυθμιστεί η γαλουχία στις ανάγκες του μωρού.

Αν οι θηλασμοί συμβαίνουν πιο αραιά ο εγκέφαλος καταλαβαίνει ότι δε χρειάζεται να παράξει επιπλέον γάλα,οπότε η παραγωγή μειώνεται.

Εγώ θα σου έλεγα να κρατήσεις το συμπλήρωμα και να αφήνεις το στήθος σου κάποιες ώρες χωρίς το μωρό πάνω για να προλαβαίνει να ξαναγεμίζει.

Μα η κοπέλα δήλωσε καθαρά ότι θέλει να κόψει το συμπλήρωμα!:roll:

Οπότε ζητάει οδηγίες-συμβουλές για να το καταφέρει..

Αυτά από προσωπική εμπειρία...

Όμως η προσωπική σου εμπειρία έδειξε ότι αυτό που ακολούθησες εσύ,λειτούργησε μόνο για 6 μήνες.Με αυτή τη συμβουλή που δίνεις,τι θα γίνει αν η κοπέλα θέλει να θηλάσει για πολύ περισσότερο καιρό ?

natly μου, δεν θέλω να αντιπαρατεθώ, είπα τη γνώμη μου όπως αυτή διαμορφώθηκε μέσα από τη δική μου εμπειρία.

Θήλαζα για 2 μήνες συνέχεια χωρίς να δώσω καθόλου συμπλήρωμα και το γάλα μου δεν αυξήθηκε. Και σου μιλάω για 18-24 ώρες την ημέρα.

Και μίλησα και με σύμβουλο θηλασμού στο τηλέφωνο και με την παιδίατρό μου και μου έλεγαν άσε το παιδί στο στήθος, υπομονή. Τί υπομονή? Για πόσο καιρό μπορεί μια γυναίκα μόνο να θηλάζει?

Κόντευα να σαλτάρω, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για όλες.

Το μωρό μου έκανε αυτό που κάνει και στην κοπέλα. Κοιμόταν πάνω στο στήθος μου και τη μέρα και τα βράδια. Είχε μπερδέψει φαγητό με ύπνο. Κοιμόμουν επί 2 μήνες με το μωρό πάνω στο στήθος.

Θήλαζα για 2 μήνες συνέχεια χωρίς να δώσω καθόλου συμπλήρωμα και το γάλα μου δεν αυξήθηκε. Και σου μιλάω για 18-24 ώρες την ημέρα.

Και μίλησα και με σύμβουλο θηλασμού στο τηλέφωνο και με την παιδίατρό μου και μου έλεγαν άσε το παιδί στο στήθος, υπομονή. Τί υπομονή? Για πόσο καιρό μπορεί μια γυναίκα μόνο να θηλάζει?

Το μωρό μου έκανε αυτό που κάνει και στην κοπέλα. Κοιμόταν πάνω στο στήθος μου και τη μέρα και τα βράδια. Είχε μπερδέψει φαγητό με ύπνο. Κοιμόμουν επί 2 μήνες με το μωρό πάνω στο στήθος.

Για ποιόν λόγο έπρεπε να αυξηθεί; Το μωρό δεν έπερνε βάρος;

Για πόσο καιρό μπορεί μια γυναίκα μόνο να θηλάζει?

Συμφωνώ. Καλύτερα να μην γενικεύουμε τα προσωπικά μας, και να στηρίζουμε τις μητέρες να καταφέρουν αυτό που επιθυμούν. Όπως δεν σου άρεσε εσένα να σου λένε να κάνεις υπομονή, έτσι δεν είναι ωραίο να αποθαρρύνεις μια μητέρα που προσπαθεί λέγοντάς της να προσφέρει συμπλήρωμα

Για ποιόν λόγο έπρεπε να αυξηθεί; Το μωρό δεν έπερνε βάρος;

Επρεπε να αυξηθεί καλή μου γιατί δε γινόταν να συνεχίσω να θηλάζω 24 ώρες το 24ωρο.

Διαφημίσεις

Τα φόρουμ είναι κατά τη γνώμη μου και πάλι για να λέμε την άποψή μας σύμφωνα με τις εμπειρίες μας.

Οπότε συγνώμη μα δεν θα συνεχίσω να απαντάω γιατί δε μου αρέσει στη ζωή μου να συζητάω σε αυτούς τους τόνους. Αντίο και με συγχωρείτε και πάλι.

απο την τριτη μερα που γεννηθηκε,σε δημοσιο νοσοκομειο παρακαλω, μου ειπαν να της δινω συμπληρωμα σε καθε γευμα γιατι ειχε χασει αρκεο βαρος ,εχασε 400 γρ.,εγω δεν εδινα παρα

δυο φορες το 24 ωρο.περιπου 50 μλ συνολο το 24 ωρο,

μετα λογω ικτερου μου ειπε ο +παιδιατρος να συμπληρωνω ως να πεσει ο ικτερος,εφοσον κρατουσε γερα εδωσε για 12 ωρο μονο ξενο γαλα,οπου και ειχε πτωτικη τιμη και φαινεται πιο καθαρο το μωρο.

Ηθελα να πω με ολα αυτα οτι σχεδον καθημερινα επαιρνε συμπληρωμα,εκτος απο μια δυο μερες που θηλασα αποκλειστικα,αλλα και εκει δεν υπηρχε διαφορα στα κακα.

εγω θελω να το σταματησω εντελως ακομα και αυτο το μιας φορας συμπληρωμα,να της δινω στηθος και να κοιμαται ενα δυωρο.Πως μπορω να τα καταφερω;;

layza, οι μικρές μας έχουν την ίδια ηλικία και ακριβώς την ίδια συμπεριφορά! (Ίσως εμένα να με πηγαίνει κάπως καλύτερα το βράδυ που βάζει κάτι διωράκια ανάμεσα στους θηλασμούς, τη μέρα όμως, από τις 6.00 το πρωί μέχρι τις 10-11 τη νύχτα πρακτικά θηλάζει συνέχεια!

Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό για την ηλικία αυτή, αλλά δεν θα είναι για πάντα έτσι, όλα τα μωρά αρχίζουν σταδιακά να θηλάζουν πιο γρήγορα, άλλα στους 2 μήνες, άλλα στους 3, άλλα στους 4, ανάλογα με το μωρό. Τα δικά μας είναι και μεγαλόσωμα (κι εμένα 4100 γεννήθηκε) και χρειάζονται αρκετά μεγάλη ποσότητα γάλακτος, που θα πει όσο είναι ακόμα μικρές περισσότερη ώρα. Αξίζει να κάνεις υπομονή όσο χρειαστεί, γιατί μετά ο θηλασμός γίνεται πάρα πολύ εύκολος. Δεν ξέρω αν έχεις θηλάσει τα μεγαλύτερα παιδάκια σου αποκλειστικά και τι εμπειρία έχεις.

Επειδή είναι πολύ δύσκολο να φροντίζεις και τα άλλα παιδιά και να θηλάζεις όλη τη μέρα, θα σου δώσω μόνο μερικές συμβουλές για πρακτικά ζητήματα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν μαλακό μάρσιππο αγκαλιάς (αν βάλεις τις λέξεις αυτές ή τον όρο babywearing στο google θα βρεις πολλές πληροφορίες), ώστε να μπορείς να κάνεις μερικές ψιλοδουλειές χωρίς να αφήνεις το μωρό να κλαίει, φορώντας το. Με λίγη εξάσκηση, μπορείς να θηλάζεις φορώντας το εκεί και να κάνεις μερικές δουλίτσες. Εγώ συνήθως έτσι κάνω το καθημερινό μαγείρεμα.

Επίσης, θα βοηθούσε πολύ εσένα να καθιερώσεις το μεσημέρι ή και τη νύχτα να κοιμάσαι μαζί με το μωρό σου και να θηλάζεις ξαπλωτή. Δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1398315&postcount=34 τις οδηγίες της Αγλαΐας για ξαπλωτή στάση θηλασμού.

Το συμπλήρωμα που δίνεις είναι πολύ λίγο και ουσιαστικά μπορείς να το κόψεις ανά πάσα στιγμή.

Σιγουρέψου ότι το μωρό πιάνει καλά τη θηλή και θηλάζει καλά και "αποδοτικά", δες τα βιντεάκια που έχει εδώ http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13 και πώς γίνονται οι breast compressions, ώστε να βοηθάς το μωρό να θηλάζει πιο αποτελεσματικά (χωρίς να θέλω να υπονοήσω ότι τώρα δεν θηλάζει ικανοποιητικά, είπα και πιο πριν και σου το είπε και η Αγλαΐα ότι η συμπεριφορά του μωρού σου είναι απόλυτα φυσιολογική για την ηλικία του). Με τον καιρό θα βλέπεις συνεχώς βελτίωση των συνθηκών και θα σου είναι όλο και πιο εύκολος ο αποκλειστικός θηλασμός.

Καλή συνέχεια

HXuSp2.pngaS46p2.png