Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΦΤΙΣΤΙΚΑ ΡΟΥΧΑ


Agapi6

Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας για τα βαφτιστικά ρούχα.

 

Δεν θέλω να αγοράσουμε για τον μπεμπάκο αυτά τα κλασσικά σετ βάφτισης για αγόρια δηλ. γραβάτες, σακάκια κλπ. Τι αλλο μπορούμε να πάρουμε, πιο απλό και πιο χρήσιμο; Θέλω κάποιο ρούχο που θα το φορέσει πολύ και όχι κάτι που θα φορεθεί μόνο εκείνη την ημέρα. Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν το θεμα της βαφτισης ειναι το κλασικο για αγορακια ναυτικο θα σου αρεσε ενα λευκο παντελονι με ριγε λευκο-μπλε μπλουζακι και λευκο αντιανεμικο μπουφανακι; εχει τετοια σετακια και αν πας και σε στοκατζιδικο θα παρεις κατι επωνυμο σε καλη τιμη, ειδικα απο τις 15 που εχει και εκπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο? τα ρούχα δεν είναι επιλογή του νονού ή της νονάς? νομίζω ότι καλύτερα θα είναι να αφήσεις τον άνθρωπο που θα βαφτίσει το παιδί σου να διαλέξει εκείνος τι θα πάρει και αν σε ρωτήσει για τη γνώμη σου τότε μπορείς να ζητήσεις τι θέλεις. αυτή είναι η άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο? τα ρούχα δεν είναι επιλογή του νονού ή της νονάς? νομίζω ότι καλύτερα θα είναι να αφήσεις τον άνθρωπο που θα βαφτίσει το παιδί σου να διαλέξει εκείνος τι θα πάρει και αν σε ρωτήσει για τη γνώμη σου τότε μπορείς να ζητήσεις τι θέλεις. αυτή είναι η άποψή μου.

 

Καλημέρα

με ρωτησε και θέλει να πάμε μαζί να τα πάρουμε. Συμφωνει και αυτή με την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλει τι γνώμη σου τότε οκ.

 

να κοιτάξεις να πάρεις κάτι σε λινό να μπορέσει το παιδάκι να το φορέσει μέχρι και τον Οκτώβρη. του γιου μου τα βαφτιστικά ήταν σε λινό και τα ευχαριστήθηκε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν 4 χρονια βαφτισε ο αντρας μου τον Αδριανουλη μας!

Και εμένα δεν μου αρεσαν τα κλασσικα κουστουμακια οπότε καταλήξαμε στα εξής:

καρό μπλε ασπρο πουκαμισακι μακριμανικο Lapin (3Οκτωμβριου έγινε η βάπτιση)

μπλε παντελόνι με τσέπες στα πλάγια πάρα πολύ μοντέρνο κι αυτο Lapin

παπουτσάκια από το μουγερ

Μπουφανάκι ασπρο μπλε

Πουλοβεράκι ασπρο με μπλε παραστασεις μπροστά

 

Ηταν μια μουρλια! Το μπουφαν δεν το φορεσε εκεινη την ωρα αλλά του έριξε η μαμα του το πουλοβερακι στους ωμους και ηταν πολύ μοντέρνος! Ενα κουκλακι σωστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ στο ότι μπορείς να παρεις κάτι σε στυλ σπορ που να το καταευχαριστηθει το παιδάκι και αργότερα!το παντελόνι μπορεί να είναι λινό ή βαμβακερό,ανάλογα με την εποχή οπυ θα το βαπτίσετε..ενώ το κλασικό κουστουμάκι μπορεί να αντικαασταθει από ένα μπουφανάκι που σιγουρα θα είναι χρήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι χεμωνας θα ταν ωραιο πουκαμισακι με γιλεκακι απο πανω σπορ. Με κανενα ωραιο χρωματακι το γιλεκο απο αυτα τα μοντερνα σιελ,μωβακι πολυ ωραιο!Εχω δει ενα. Αν ειναι καλοκαιρακι κανενα πολο μπλουζακι λιγο ετσι τρελλαρικο χρωμα με τζοκεϊ απο πανω και σπορτεξακι κατω!Δεν ειναι ωραια???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τώρα που το θυμίθικα έιχα δει βάπτιση που η νονά ήθελεν α είναι πρωτότυπη και εβαλε στο αγοράκι τζιν παντελόνι με λευκο πουκάμισο!όταν το ακουσα μου είχε φανει κουλο :P αλλά τελικά ήταν πολύ πρωτότυπο και ωραιο!!και φυσικα πέρα απο τα κλασικα... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια (και αγόρια, δεν τα αποκλείω!!) βοήθεια!!

Καταρχήν, ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων αν γράφω σε λάθος θέμα-δεν ξέρω αν χρειάζεται να γράψω σε άλλο τοπικ. :oops:

Είμαι εκτός Αθηνών και θα ανέβω Αθήνα 1-2 φορές, στις οποίες θέλω να αγοράσω τα πάντα για τη βάφτιση του μικρού μας, που θα γίνει στο τέλος του καλοκαιριού. Η έρευνά μου, λοιπόν, θα γίνει διαδικτυακά!

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Ποια είναι η "λίστα" με τα απαραίτητα για τη βάφτιση; (πχ. λαδόπανα, βαφτιστικά ρούχα, μαρτυρικά, σταυρός, μπομπονιέρες, λαμπάδα/ες;) Σας παρακαλώ, βοηθήστε με για να ξέρω τι ψάχνω! (Δεν σκοπεύω να τα αγοράσω "σεταρισμένα" σε τιμές εξωφρενικές, γι'αυτό χρειάζομαι λίστα για να μην ξεχάσω κάτι). Ευχαριστώώώώ!!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν αν ψάξεις πριν λίγες μέρες υπήρχε ξανά το θέμα

Καταρχίν τα βαπτιστικά δεν θα τα πάρει η νονα/νονός?

Νονοί

1. Βαπτιστικά ρούχα

2. Λαδόπανα (πετσέτες, εσώρουχα μωρού)

3. σταυρός

4. Λαδομπούκαλο - σαπούνι - κεράκια

5. Λαμπάδα

6. Μαρτυρικά μαζί οι περισσότεροι δίνουν και κουτάκια ή μαξιλαράκια για το μοίρασμα

7. Παπουτσάκια - καλτσάκια

8. κουτί βάπτισης

 

Εσύ

1. προσκλητήρια

2. μπομπονιέρες

3. Γλυκάκια

4 στολισμός (αν θες)

5 κάτι να φορέσει το μωρό πριν

6 Δώρο νονών

και 7 εξαρτάται αν έχεις τραπέζι ή όχι στολισμός και για εκεί

αν ξεχνάω κάτι ας με διορθώσουν τα κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αν ψάξεις πριν λίγες μέρες υπήρχε ξανά το θέμα

Καταρχίν τα βαπτιστικά δεν θα τα πάρει η νονα/νονός?

Νονοί

1. Βαπτιστικά ρούχα

2. Λαδόπανα (πετσέτες, εσώρουχα μωρού)

3. σταυρός

4. Λαδομπούκαλο - σαπούνι - κεράκια

5. Λαμπάδα

6. Μαρτυρικά μαζί οι περισσότεροι δίνουν και κουτάκια ή μαξιλαράκια για το μοίρασμα

7. Παπουτσάκια - καλτσάκια

8. κουτί βάπτισης

 

Εσύ

1. προσκλητήρια

2. μπομπονιέρες

3. Γλυκάκια

4 στολισμός (αν θες)

5 κάτι να φορέσει το μωρό πριν

6 Δώρο νονών

και 7 εξαρτάται αν έχεις τραπέζι ή όχι στολισμός και για εκεί

αν ξεχνάω κάτι ας με διορθώσουν τα κορίτσια

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Αυτή τη λίστα ήθελα! Τα βαφτιστικά η νονά θα τα πάρει αλλά, επειδή είμαστε κ οι δύο άσχετες, δεν ήξερα από πού πρέπει να ξεκινήσω!

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
λοιπόν αν ψάξεις πριν λίγες μέρες υπήρχε ξανά το θέμα

Καταρχίν τα βαπτιστικά δεν θα τα πάρει η νονα/νονός?

Νονοί

1. Βαπτιστικά ρούχα

2. Λαδόπανα (πετσέτες, εσώρουχα μωρού)

3. σταυρός

4. Λαδομπούκαλο - σαπούνι - κεράκια

5. Λαμπάδα

6. Μαρτυρικά μαζί οι περισσότεροι δίνουν και κουτάκια ή μαξιλαράκια για το μοίρασμα

7. Παπουτσάκια - καλτσάκια

8. κουτί βάπτισης

 

Εσύ

1. προσκλητήρια

2. μπομπονιέρες

3. Γλυκάκια

4 στολισμός (αν θες)

5 κάτι να φορέσει το μωρό πριν

6 Δώρο νονών

και 7 εξαρτάται αν έχεις τραπέζι ή όχι στολισμός και για εκεί

αν ξεχνάω κάτι ας με διορθώσουν τα κορίτσια

 

σορρυ λαθος

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια (και αγόρια, δεν τα αποκλείω!!) βοήθεια!!

Καταρχήν, ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων αν γράφω σε λάθος θέμα-δεν ξέρω αν χρειάζεται να γράψω σε άλλο τοπικ. :oops:

Είμαι εκτός Αθηνών και θα ανέβω Αθήνα 1-2 φορές, στις οποίες θέλω να αγοράσω τα πάντα για τη βάφτιση του μικρού μας, που θα γίνει στο τέλος του καλοκαιριού. Η έρευνά μου, λοιπόν, θα γίνει διαδικτυακά!

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Ποια είναι η "λίστα" με τα απαραίτητα για τη βάφτιση; (πχ. λαδόπανα, βαφτιστικά ρούχα, μαρτυρικά, σταυρός, μπομπονιέρες, λαμπάδα/ες;) Σας παρακαλώ, βοηθήστε με για να ξέρω τι ψάχνω! (Δεν σκοπεύω να τα αγοράσω "σεταρισμένα" σε τιμές εξωφρενικές, γι'αυτό χρειάζομαι λίστα για να μην ξεχάσω κάτι). Ευχαριστώώώώ!!!!!!! ;)

 

την πρωτη μου βάπτιση την έκανα στο γιο μου στο the gift company. Θεσσαλονίκη. Μπορείς όμως από το σαιτ τους http://www.thegiftcompany.gr να ενημερωθείς για όλα τα περι βαπτίσεως. και πολύ καλές τιμές. παρα πολυ ευχαριστημένη.

ευχομαι να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Kαλησπερα,θα γινω κ εγω νονα ενος μπεμπη στις 2-6 και εχω καταληξει οτι θελω να τα παρω ξεχωριστα και οχι ως πακετο και ας μου βγουν ιδια τα χρηματα.

 

Μου αρεσουν πολυ τα ρουχα guy laroche,μηπως ξερετε που μπορω να τα βρω?Το σχεδιο που μου αρεσει το εχω βρει μονο σε ενα καταστημα μεσω ιντερνετ κ αυτο ειναι στην Θεσσαλονικη.Σε ολα τα υπολοιπα site ειναι γυρω στα 50-70 ευρω πιο ακριβο,ετσι θελω να βρω ενα καταστημα να τα εχει για να τα δω απο κοντα κ μετα να προχωρησω στην παραγγελια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς κουστουμάκι για τον μπέμπη μας που βρίσκαμε εδώ γύρω στα 150?, το παραγγείλαμε από Αγγλία 66 λίρες!!!!!!!

 

Δες εδώ

https://www.poshtotsonline.co.uk/Little-Darlings-LD2241-Boys-Beige-Shorts-Suit-Set

Μέσα σε 5 μέρες μας το έστειλαν και έχουμε πάθει πλάκα με την ποιότητα.

Έχει πλήρεις οδηγίες για τα μέτρα και δεν πέσαμε καθόλου έξω.

 

Επίσης, βρήκαμε ένα μαγαζί στο Περιστέρι, που κέντάνε τις πετσέτες και τα λαδόπανα με το θέμα της βάφτισης (ΝΕΜΟ για εμάς) και το όνομα του μικρού. Πολύ φοβερή δουλειά.

 

Όσο για κουτί, βαλίτσα γαλάζια benetton για να χρησιμεύσει και σε κάτι!!!!

 

Τέλος, λαμπάδα και κεράκια κολυμπήθρας, βρήκαμε ένα άλλο μαγαζί με κεριά, που μας έφτιαξε κερί τον ΝΕΜΟ και τον προσάρμοσε τόσο στην λαμπάδα, όσο και στα κεράκι. Σύνολο 40?

 

Με το καλό

Link to comment
Share on other sites

bebe Aggelina μήπως θα μπορούσες να μου πεις το μαγαζί στο Περιστέρι που κεντάει τις πετσέτες και τα λαδόπανα καθώς και το κόστος? Με ενδιαφέρει για τα δικά μου τα ζουζούνια.

Ευχαριστώ πολύ

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Κάτω στο κέντρο της Αθήνας, επί της Αγίου Μάρκου, υπάρχει ένα κατάστημα που πουλάει βαφτιστικά. Έχει ταμπέλα απ'εξω μαζί με όλη την πραμάτεια του, όπου αναφέρει "πακέτα βάπτισης με 250ε". Επίσης είδα πως στο πλάι έχει βαπτιστικά συνολάκια με 20ε το σύνολο.

περισσότερες λεπτομέρειες για ποιότητα δεν ξέρω γιατί δεν στάθηκα να τα κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

 

 

Μένω Νέα Σμύρνη και το Σεπτέμβρη βαπτίζω τα 2 δίδυμα αγγελούδια μου!!Είναι 16 μηνών και ψάχνω θέματα με την tinkerbell και τα looney tunes!Βρήκα ένα κατάστημα που λέγεται ef amore και λένε ότι τα φτιάχνουν όλα τα θέματα βάση παραγγελιών.Ξέρει καμία πληροφορίες και τιμές?Γνώμες παρακαλώ γιατί τρέχωωωω!Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάτω στο κέντρο της Αθήνας, επί της Αγίου Μάρκου, υπάρχει ένα κατάστημα που πουλάει βαφτιστικά. Έχει ταμπέλα απ'εξω μαζί με όλη την πραμάτεια του, όπου αναφέρει "πακέτα βάπτισης με 250ε". Επίσης είδα πως στο πλάι έχει βαπτιστικά συνολάκια με 20ε το σύνολο.

περισσότερες λεπτομέρειες για ποιότητα δεν ξέρω γιατί δεν στάθηκα να τα κοιτάξω.

 

Καλησπέρα!Ξέρουμε όνομα και αν έχουν ποικιλία στα θέματα? :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

bebe Aggelina μήπως θα μπορούσες να μου πεις το μαγαζί στο Περιστέρι που κεντάει τις πετσέτες και τα λαδόπανα καθώς και το κόστος? Με ενδιαφέρει για τα δικά μου τα ζουζούνια.

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

 

http://Www.efamore.com

 

http://www.catinthehat.gr/

 

 

εύχομαι να βοήθησα!Δεν ξέρω καθόλου τιμές και εγώ αυτά ψάχνω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

Μένω Νέα Σμύρνη και το Σεπτέμβρη βαπτίζω τα 2 δίδυμα αγγελούδια μου!!Είναι 16 μηνών και ψάχνω θέματα με την tinkerbell και τα looney tunes!Βρήκα ένα κατάστημα που λέγεται ef amore και λένε ότι τα φτιάχνουν όλα τα θέματα βάση παραγγελιών.Ξέρει καμία πληροφορίες και τιμές?Γνώμες παρακαλώ γιατί τρέχωωωω!Ευχαριστώ

 

με το καλο η βαφτιση....εγω βαφτιζω την μικρη μου σε 15μερες....τα βαφτιστικα τα εκλεισα απο ενα μαγαζι στην αγ.μαρινα ηλιουπολη, εχει και site αν θελεις ριξε μια ματια http://www.eshopgamouvaftisis, το θεμα το φτιαχνεις μονη σου,εχει ομορφα ρουχα και γενικα μεγαλη ποικιλια....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Στα φάκτορι έχουν έτοιμα πακέτα βάπτισης εταιρείες όπως matou france, lapin. Τιμές γύρω στα 200-250ε που ρώτησα προ εκπτώσεων. Όσο για θέμα όμως δεν νομίζω πως είδα κάτι τέτοιο που ζητάς (στο κατάστημα της Πειραιώς είχε μεγαλύτερη ποικιλία από του αεροδρομίου)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα σας κοριτσια!

εγω τα δικα μου τελικα τα εκλεισα απο ενα ηλεκτρονικο καταστημα που λεγεται http://www.appeler.gr .εχει γενικα μεγαλη ποικιλια απο θεματα και τα ρουχαλακια ειναι πολυ καλης ποιοτητας!

Link to comment
Share on other sites

Την ανοιξη βαφτισα κι εγω τον μικρο μου και πηγα και ειδα τα efamore στο φαληρο αλλα και στην αγιου μαρκου στο μαριλεν.

Στο efamore ηταν πολυ εξυπηρετικος ο κυριος που το εχει και οντως εχουν μεγαλη ποικιλια αλλα δεν με καταλαβαινε.. αλλο πραγμα του περιεγραφα ασχετα μου εδειχνε ο καημενος..καλες τιμουλες παντως.

Στην αγιου μαρκου φοβομουν οτι θα ειναι τιποτα φτηνιαρικα αλλα εντυπωσιαστικα, μεγαλη ποικιλια πακετων με 250 ευρω ολα και αρκετα ωραιες προτασεις.

Μετα ετυχε και ειδα στο ιντερνετ τα νεονατο τα οποια ειναι φανταστικα ρουχαλακια και τα ερωτευτικα αλλα ειναι απλησιαστα για τα οικονομικα μου μεχρι που βρηκα τον ανθρωπο μου... την κυρια Ευαγγελια στη Νικαια (ναι γυρισα λιγο ολη την Αθηνα χαχα) στην οποια πηγα για το στολισμο της εκκλησιας αλλα τελικα εκλεισα και τα βαφτιστικα και αν δεν ειχα κλεισει προσκλητηρια θα τα εκανα και αυτα σε αυτην. Καλες τιμες, εξυπηρετικοτατη και με καταλαβε βρε παιδι μου...ενα της ελεγα δεκα καταλαβαινε, βγηκε ακριβως το αποτελεσμα που ειχα στο μυαλο μου! Και το κουστουμακι ηταν στο στυλ των νεονατο, πολυ σικατο! Eva's garden λεγεται το μαγαζι εχει και σελιδα στο facebook και site, την προτεινω με χιλια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...