Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκουληκάκι άσπρο: πεταλούδα/ σκόρος φαγητού


Recommended Posts

γνωρίζει κανείς εάν μπορεί κάποιος να αποφύγει τον ψεκασμό σπιτιού με εντομοκτόνο,

(νυμφο- και ακμαιο- κτόνο)

 

και να χρησιμοποιήσει κάποιο οικολογικό υλικό,

 

στην περίπτωση που υπάρχουν

και τα τρία στάδια στο σπίτι σε 2 δωμάτια

(κουκούλι, σκουλήκι κ πεταλούδα) με πάνω απο 10-15 δείγματα σε καθε δωμάτιο ?

 

(αφορά την πεταλούδα φαγητού η οποία γεννάει αυγά τα οποία γίνονται σκουληκάκια άσπρα, κανουν κουκούλι και μετά γίνονται πάλι πεταλούδες)

 

μένει παιδάκι στον χώρο οπότε θα ήταν σκόπιμη η αποφυγη του χημικού!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


..το ψάχνουμε μέσω γερμανίας υπάρχει ένα ειδικό κόλπο, βιολογική καταπολέμηση εντόμων (έντομο με έντομο, όπως πχ γάτα για το ποντίκι)

 

με Trichogramm wasp καπως έτσι,

θα μαθω πόσο κανουν κ θα σας πώ

τα στέλνουν ελλάδα

 

εχω βρεί αυτό

http://www.naturas.de/shop.php/sid/1e1bdbf9b858a94339dadb6cb417dfd4/cl/info/tpl/customer_info.tpl

 

και αυτό

 

http://www.lebensmittelmotten-motten.de/products/de/ANTI-LEBENSMITTELMOTTEN-bestellen.html

 

εδω εχει και ταινία.

 

ειναι κατι καρτελάκια,

 

αυτα περιεχουν τα μικροσκοπικά έντομα τα οποια πάνε και καταστρέφουν τα αυγά των σκόρων φαγητού.

 

 

για να ξέρετε εάν έχετε αυγά σκόρου φαγητού, στα ράφια σας,

 

αυτά ειναι όταν βλέπετε σε μια συσκευασία σαν αραχνούφαντες διαφανής κλωστούλες που κάνουν τα κομματάκια των φαγητών να κρέμονται στις πλαστικές συσκευασίες σαν να "κολλάνε"

εάν ένα απο αυτά μεγαλώσει , γεννάει 300 αυγά. γινονται μετά σαν σκόροι απλώς πάνε στο φαγητό, σε σπόρια φακές ξηρούς καρπους

και δαγκώνουν μέχρι και τις σακουλες. μόνο γυαλί και τάπερ δεν τα ξεγελούν.

 

συνήθως τα φέρνουμε στο σπίτι, απο συσγκευασίες του σούπερμάρκετ,

 

οπότε πάντα να ελέγχετε εάν μέσα στις συσκευασίες έχει τέτοιες "κλωστούλες"

γιατί μπορεί να πάθετε αυτά!

 

μπλιάχ! :-))

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εδώ και μέρες βλέπω κάτι φτερωτούς φίλους να μας επισκέπτονται ,κυρίως τα βράδια.:evil:Σήμερα τους είδα και μέσα στο ντουλάπι τροφίμων και έχω τρελαθεί! Ψάχνοντας είδα ότι έχω να κάνω με τον σκόρο των τροφίμων...

 

Δεν ξέρω τι να κάνω:confused:,έχω μωράκι και γω και θέλω να αποφύγω τα χημικά

Αυτά τα καρτελάκια φαίνονται καλά..τα πήρες τελικά ?κάνανε δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση σίγουρη και οικολογική είναι να καθαρίσετε τα ντουλάπια από οποιοδήποτε τρόφιμο παρέχει πρόσβαση σε έντομα και στο εξής να μην αφήνετε τίποτε που μπορεί να αποτελέσει χώρο αναπαραγωγής και τροφή εντόμων... Δεν είναι μόνο οι σκώροι, είναι και άλλα πετούμενα, κατσαρίδες, που μπορεί να βρουν ελκυστικό το ντουλάπι με τα τρόφιμα...

 

Οπότε όλα τα τρόφιμα είτε θα πρέπει να είναι ερμητικά κλειστά σε τάπερ, δεμένη καλά (καλά όμως) σακουλίτσα τύπου πολυμπαγκ είτε να παραμένουν στο ψυγείο...

 

Οποτε αυτό λύνει το θέμα στην κουζίνα... Για τυχόν άλλο σκώρο σε δωμάτια δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα!!! εχω μεγαλο προβλημα στα ντουλαπια της κουζινας οπου βαζω τα τροφιμα εχουν εμφανιστει τον τελευταιο καιρο κατι εντομα δεν ξερω πως να τα περιγραψω κιολας, σκοροι μηπως ειναι...τι να κανω βρε κοριτσια, υπαρχει κατι να βαλω για να φυγουν???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πρέπει να καθαρίσεις το ντουλάπι αρχικά και να πετάξεις ό,τι συσκευασία και περιεχόμενο έχει επισκεφθεί ο σκόρος.

 

Για να μην ξανάρθει, σκορπίστε φύλλα δάφνης στα ντουλάπια σας - φρέσκα ή αποξηραμένα. Το έκανα και σώθηκα.

 

Προληπτικά, από τότε όλα τα τρόφιμα μπαίνουν σε δοχεία φαγητού ή γυάλινα βαζάκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό πρέπει να'ναι κι εμένα. Σκουλίκι-κουκούλι-πεταλουδίτσα μαύρη. Είναι απελπιστική κατάσταση. Καθάρισα τα πάντα στην κουζίνα, πέταξα όλα τα τρόφιμα, εκτός από τα καλά κλειστά σε πλαστικά, έπλυνα τα ντουλάπια, μέσα, πάνω, όλα τα σκεύη ένα-ένα 2 μέρες πάσχιζα. Και πάλι εδώ είμαστε, βρήκα στο σαλόνι (ενιαίος χώρος με κουζίνα), οπότε στη σκέψή ότι μπορεί να έχουν γεννήσει και ανάμεσα στα μαξιλάρια του καναπέ με πιάνει απελπισία. Δεν ξέρω πόσα εντομοκτόνα έχω καταναλώσει και πόσους τοίχους έχω μαυρίσει με παντοφλιές. ΔΕΝ εξολοθρεύονται. Σκέφτομαι να φέρω ειδικό άνθρωπο να κάνει επαγγελματικό ψεκασμό σε κάθε χαραμάδα. Αλλά πρώτα θα δοκιμάσω και αυτό με τη δάφνη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα πέρυσι, έκανα το εξής. Καθάρισα όλη την κουζίνα. Όλη όμως, όχι μόνο τα ντουλάπια τροφίμων. Πέταξα όλες τις ανοιχτές συσκευασίες και έκανα με την ηλεκτρική όλα τα ντουλάπια σχολαστικά για να εξαφανίσω και τα αυγά. Δεν άφηνα τα ντουλάπια καθόλου ανοιχτά και επαναλάμβανα τη διαδικασία σε όποιο ντουλάπι ξαναέβλεπα κατι. Εννοείτε ότι σκότωνα και ότι έβλεπα μπροστά μου.:mad:

Θέλει λίγο υπομονή αλλά εξαφανίστηκαν και ησύχασα

5160_not-easy-being-a-mother.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...