Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιαναγωγικό γάλα και δυσκοιλιότητα


Recommended Posts

Καλημέρα!

Μέχρι προχθές η παιδίατρός μας, μας είχε πει να πίνουμε το γάλα Humana AR για να αποφύγουμε τις γουλίτσες. Ωστόσο η μικρούλα μας δεν σταμάτησε τις γουλίτσες και 2-3 φορές είχε βγάλει όλο το γάλα και από τη μύτη. Χθές μας σύστησε η παιδίατρος να αλλάξουμε το γάλα και να πάρουμε το Guigoz AR. Όντως η μικρούλα δεν βγάζει γουλίτσες πια, το θέμα είναι ότι δυσκολεύεται να κάνει κακά της και όταν κάνει δεν είναι υγρά όπως θα έπρεπε αλλά σαν τα δικά μας, εννοώ κομματάκια. Η παιδίατρος μου είπε να αραιώνω το γάλα όχι σε νερό αλλά σε χαμομηλόνερο για να την ανακουφίσει τουλάχιστον από τους πόνους που έχει όταν σφίγγεται, αλλά ούτε αυτό μας βοήθησε.

 

Εχει συμβεί αυτό σε καμμιά/κανένα? Πώς το αντιμετωπίσατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚατερίναΒ, οι δικοί μοθ είχαν και οι δύο πρόβλημα με τα κακά τους. Γάλα με χαμομηλόνερο δεν έπιναν με τίποτα. Είχαν και αναγωγές και μου συνέστησε ο παιδίατρος ενα γάλα AR αλλά ο ένας δεν μπορούσε να τα κάνει με τίποτα. Τελικά κατέληξα να του δίνω το aptamil EC με αυτό έχω τον καλύτερο σθμβιβασμό μεταξύ αναγωγών και να κάνει κακά. Ο άλλος συνεχίζει με το αντιαναγωγικό γάλα.

 

Μία άλλη πρακτική συμβουλή αλλά δεν σου λύνει το πρόβλημα είναι να βάλεις το μωρό με τα ποδαράκια ψηλά όπως όταν αλλάζεις πάνα και με μία μπατονέτα βουτηγμένη στο λαδάκι να του πιέσεισ των πρωκτό και να του τρίψεις την κοιλίτσα. Αυτά είναι παλίες συμβουλές και ίσως η μαμά σου να τα ξέρει καλύτερα.....

 

Ελπίζω να σε βοήθησα....

Link to comment
Share on other sites

TwinMum μου να σου ζήσουν τα διδυμάκια σου! Ειλικρινά σας θαυμάζω εσάς που έχετε δίδυμα και τρίδυμα! Είπαμε με την παιδίατρο να αφήσουμε άλλη μια μέρα το guigoz με το χαμομηλόνερο και βλέπουμε. Χθές βρήκα την μαμά μου να κάνει ότι μου είπες με την μπατονέτα και αυτό βοήθησε την μικρούλα μου να ανακουφίστεί λιγάκι. Εγώ δεν ξέρω αν θα μπορούσα να της το κάνω αυτό. Τελικά οι παλιοί τα καταφέρνουν καλύτερα!

Το EC τι είναι? Είμαι καινούρια και τώρα μαθαίνω! Προς το παρόν ξέρω μόνο το AR.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!

Και πάλι να σου ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα χωρίς να είμαι σίγουρη θα σου πω κι εσύ ψάξτο παραπέρα αν μπορείς

εμείς πίνουμε το aptamil digestive comfort Που μας το έγραψε ο γιατρός μας για την δυσκοιλιότητα μας και βρήκαμε την υγεία μας

διάβασα μια άλλη κοπέλα το ίδιο της το είχε δώσει για αντιαναγωγικό ο γιατρός της στη Γερμανία

 

μάλλον κάνει λοιπόν και για τα δύο

αν θες, δοκίμασε το αλλά να ξέρεις ότι δεν υπάρχει ευραίως στην αγορά, δεν το βρίσκεις εύκολα

πρέπει να το παραγγείλεις στο φαρμακειο της γειτονιάς σου να στο φέρει κι αν σας κάνει σαν γάλα, να το παραγγέλνεις από εκεί να σου φέρνει ποσότητα

εμείς αυτό κάνουμε 7 μήνες τώρα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

να βγαζει γουλιτσες είναι φυσιολογικό. αν δε χανει βαρος δεν υπαρχει λόγος να παρει αντιαναγωγικό. εμας παντως με τα αντιαναγωγικά στην αρχή είχε δυσκοιλιότητα και μετα εκανε διαρροιες. ήρθε μέρα που τον άλλαξα 19 φορές και ήπιε 1,5 λίτρο γαλα για να αντιροπήσει την απώλεια υγρών (από μόνος του)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!!!!!

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Χαμογελάκι ευτυχώς παίρνει βάρος αλλά το θέμα είναι ότι πολλές φορές μου είχε κάνει τρελλούς εμμετούς, μέχρι από τη μύτη της έβγαινε το γάλα. Αυτό συνέβαινε με το Humana AR, πρόσεξε με αντιαναγωγικό γάλα το μωρό έκανε εμμετό. Συν τοις άλλοις στον ύπνο της της ανέβαιναν γουλίτσες και την άκουγα που κατάπινε γιαυτό και μας το άλλαξε το γάλα και μας έδωσε το guigoz AR.

 

Πάντως με το χαμομηλόνερο που μου συνέστησε η παιδίατρος να αραιώνω το γάλα, αντί με νερό, είδαμε φώς!!!!! Έδω και 2 μέρες νομίζω ότι το παιδί έχει στρώσει, τουλάχιστον είναι μαλακά τα κακάκια της και δεν την ταλαιπωρούν. Όμως κάνει μόνο 2 φορές την μέρα και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι καλό. Τι λέτε βρε κορίτσια εσείς που είσαστε πιο έμπειρες από μένα, πρέπει να ανησυχήσω ή είναι φυσιολογικό?

 

Να έχετε καλή εβδομάδα!!!!

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!!!

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Χαμογελάκι ευτυχώς παίρνει βάρος αλλά το θέμα είναι ότι πολλές φορές μου είχε κάνει τρελλούς εμμετούς, μέχρι από τη μύτη της έβγαινε το γάλα. Αυτό συνέβαινε με το Humana AR, πρόσεξε με αντιαναγωγικό γάλα το μωρό έκανε εμμετό. Συν τοις άλλοις στον ύπνο της της ανέβαιναν γουλίτσες και την άκουγα που κατάπινε γιαυτό και μας το άλλαξε το γάλα και μας έδωσε το guigoz AR.

 

Πάντως με το χαμομηλόνερο που μου συνέστησε η παιδίατρος να αραιώνω το γάλα, αντί με νερό, είδαμε φώς!!!!! Έδω και 2 μέρες νομίζω ότι το παιδί έχει στρώσει, τουλάχιστον είναι μαλακά τα κακάκια της και δεν την ταλαιπωρούν. Όμως κάνει μόνο 2 φορές την μέρα και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι καλό. Τι λέτε βρε κορίτσια εσείς που είσαστε πιο έμπειρες από μένα, πρέπει να ανησυχήσω ή είναι φυσιολογικό?

 

Να έχετε καλή εβδομάδα!!!!

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας!!!!

 

με δύο φορές τη μέρα σε "δυσκοίλιο" παιδί να κάνεις πάρτυ!

μια χαρά είναι!!!!

εμάς ξεκίνησε με σταθερά μία φορά τη μέρα κάθε πρωί (Ρολόι έχει το παιδάκι μου :lol: ) κι όταν κάνει δεύτερη ή και σπάνια και τρίτη φορά κάνουμε πάρτυ μέσα στο σπίτι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή ΚατερίναΒ,

 

Το humana AR είναι αντιαναγωγικό γάλα βασισμένο στο χαρουπάλευρο το οποίο προκαλεί στην αρχή διάρροιες και γενικά βοηθάει στα κακάκια.

 

Το Guigoz AR είναι αντιαναγωγικό γάλα βασισμένο στο άμυλο καλαμποκιού το οποίο όμως προκαλεί δυσκοιλιότητα (τουλάχιστον στην αρχή).

 

Του μωρού σου του ταίριαξε καλύτερα το άμυλο καλαμποκιού σε σύγκριση με το χαρουπάλευρο αλλά όπως ήταν αναμενόμενο του προκάλεσε δυσκοιλιότητα. Εάν, σύμφωνα με τον παιδίατρό σου, βρήκες λύση με την ανάμειξή του με το χαμομηλόνερο τότε ΟΚ. Απλά να είσαι ενήμερη ότι οι γνώμες είναι διχασμένες και ορισμένοι παιδίατροι δεν συνιστούν την ανάμειξη των ειδικών γαλάτων με οτιδήποτε άλλο όπως το χαμομηλόνερο λόγω του ότι διαταράσσεται η σωστή σύσταση αυτού. Καλού κακού κάνε μία ερώτηση στον γιατρό σου

 

Μία άλλη λύση, πάντα με τη συμβουλή του παιδιάτρου σου, είναι τα αντιαναγωγικά γάλατα που έχουν συνδιασμό χαρουπάλευρου και αμύλου καλαμποκιού όπως το frisolac comfort. Ίσως αυτός να είναι ένας καλός συμβιβασμός και για τις γουλίτσες σας αλλά και για τις δυσκοιλιότητες χωρίς να χρειάζεται να κάνεις την οποιαδήποτε ανάμειξη

 

Φιλιά πολλά και να το χαίρεσαι.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!!!!!!!!!!

 

Μαμά του Ωρίωνα, ευτυχώς η μικρούλα μου κάνει κακάκια 3 φορές την μέρα! Αλλά όπως είναι φυσικό, σαν καινούρια μανούλα, ανησυχούσα γιατί στην αρχή μου έκανε περισσότερες φορές και αγχώθηκα λιγάκι όταν τις μείωσε!

 

Moscha μου, μην νομίζεις και εγώ έχω τις αμφιβολίες μου για την ανάμειξη του γάλατος με το χαμομήλι, όχι μόνο για την αλλοίωση των συστατικών, αλλά φοβάμαι μήπως συνηθίσει στην αραίωση του γάλατος με το χαμομήλι και μετά δεν πίνει το γάλα με νερό. Πάντως έχει βοηθήσει αρκετά την μικρή μου αυτή η μίξη, αφού να φανταστείτε πως μια μέρα δεν είχα αρκετό χαμομήλι με αποτέλεσμα να σκληρίνουν πάλι τα κακάκια της.

Το frisolac ήταν το πρώτο γάλα που μας έδωσε η παιδίατρος, όχι όμως το comfort, και η μικρή μου έκανε τρελλούς εμμετούς, μέχρι από τη μύτη της έβγαινε το γάλα γιαυτό και μας έδωσε το humana AR αλλά δυστυχώς και αυτό το έβγαζε! Τώρα όπως είπα και πιο πάνω έχουμε βρεί την υγειά μας με το χαμομήλι, αλλά σας λέω φοβάμαι μηπως το συνηθίσει. Πάντως νομίζω ότι η κάθε παιδίατρος συστήνει συγκεκριμένα γάλατα απ'ότι έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είπε να αραιώνω το γάλα όχι σε νερό αλλά σε χαμομηλόνερο για να την ανακουφίσει τουλάχιστον από τους πόνους που έχει όταν σφίγγεται, αλλά ούτε αυτό μας βοήθησε.

 

Εχει συμβεί αυτό σε καμμιά/κανένα? Πώς το αντιμετωπίσατε?

 

αυτό το έκανα εγώ στο γιο μου. δεν παθαίνει τίποτα με το χαμομηλόνερο ίσα ίσα που το ηρεμεί το μωράκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

αυτό το έκανα εγώ στο γιο μου. δεν παθαίνει τίποτα με το χαμομηλόνερο ίσα ίσα που το ηρεμεί το μωράκι.

 

Bρε Βάγια, μια που βλέπω ότι ο γιός σου είναι μεγάλος πια, για πές μου, μήπως συνήθησε στην αραίωση του γάλατος με το χαμομήλι και μετά του πήρε καιρό να συνηθίσει το γάλα με νερό???? Έχω αυτό τον φόβο, γιατί μια μέρα που δεν είχα αρκετό χαμομήλι, δεν μπορώ να σου πω ότι έπινε με ευχαρίστηση το γάλα. Αν και θα μουπεις ότι από παιδί σε παιδί οι συνήθειες αλλάζουν, αλλά η άποψή σου με ενδιαφέρει έστω στατιστικά!!!

Σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι,

 

από τη στιγμή που η παιδίατρός σου σήστισε αυτή τη λύση και η λύση δουλεύει τότε είσαι μία χαρα. Εγώ απλώς σου πέρασα και μία δεύτερη άποψη του θέματος απλά για να το έχεις στο νού σου.

 

Επίσης θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι τελευταίο. Η παιδίατρός μου μου είπε πως δεν συνιστάται η ανάμειξη στα ΕΙΔΙΚΑ γάλατα 1ης βρεφικής όπως τα αντιαναγωγικά, τα χωρίς λακτώζη κλπ κλπ. Με τα κανονικά γάλατα 1ης βρεφικής δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για ανάμειξη με χαμομηλόνερο.

 

Όσον αφορά στο frisocal αναφέρω ότι και εμένα το απλό το έκανε εμετό. Εγώ σώθηκα στην πρώτη μου κόρη με το frisolac comfort το οποίο είναι αντιαναγωγικό και επειδή έχει μέσα και χαρουπάλευρο τη βοηθούσε και στα κακάκια.

 

Μην ξεχνάς επίσης ότι και να το συνηθισει το γάλα με χαμομήλι, από τον 5ο και μετά αρχίζει το κουτάλι και τα γάλατα κόβονται. Σιγά σιγά μέχρι τον 7ο θα πίνει γάλα μόνο πρωί και βράδυ και θα είναι 2ης βρεφικής ηλικίας οπότε εκεί είναι πιο εύκολο για τη μαμά να αλλάξει αρκετά γάλατα μέχρι να βρει αυτό που αρέσει στο μωρό της. Δεν είναι σαν τα βρεφάκια που δεν πρέπει να τα ταράζουμε στις αλλαγές. Όσο για τα κακάκια, σε εκείνη την ηλικία τα κανονίζει η φρουτόκρεμα και η χορτόσουμε με τις φυτικές τους ίνες.

 

Οπότε μην ανησυχείς :D:D:D Το πολύ πολύ να δίνεις ανάμεικτο γάλα (που δεν νομίζω) μέχρι τον 6ο

 

Φιλιά πολλά και να το χαίρεσαι.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ που ταλαιπωρούμαι με γουλίτσες και ένας Θεός ξέρει τι άλλο, το frisolac comfort του έφερε διάρροια. Το έδωσα σε ανάμειξη με το απλό. Είμαι σε φάση που έχω αλλάξει 4 5 γάλατα και δεν ξέρω τι να κάνω.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ που ταλαιπωρούμαι με γουλίτσες και ένας Θεός ξέρει τι άλλο, το frisolac comfort του έφερε διάρροια. Το έδωσα σε ανάμειξη με το απλό. Είμαι σε φάση που έχω αλλάξει 4 5 γάλατα και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Mam to be, απ'ότι καταλαβαίνω είσαι και εσύ καινούρια μανούλα!! Να σου ζήσει το αγγελουδάκι σου!

 

Τα γάλατα τα άλλαξες λόγω διάρροιας ή για τις γουλίτσες?

Κατ'αρχήν αυτό που πρέπει να κάνεις είναι κάθε φορά να συμβουλεύεσαι την παιδίατρο, ακόμα και αν διαβάσεις στο φόρουμ κάτι που νομίζεις ότι θα βοηθήσει το μωρό σου μπορείς να την ρωτήσεις σχετικά και να σε συμβουλέψει για το τι θα κάνετε. Επίσης επειδή και εγώ νόμιζα ότι η μικρή μου κάνει διάρροια, η παιδίατρος μου ζήτησε και της πήγα μια πάνα να δει. Μήπως και εσύ να πας μια στην δικιά σου παιδίατρο?

 

Όταν λές ότι ταλαιπωρείσαι "και ένας Θεός ξέρει τι άλλο", για πες με τι άλλο ταλαιπωρείσαι, μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Προς το παρόν θα σε εμψυχώσω λέγοντάς σου ότι οι πρώτες 40 μέρες είναι δύσκολες, όχι γιατί μπορεί να μην βγαίνεις έξω ή να στερείσαι κάποια προσωπικά πράγματα, αλλά γιατί έχεις υπό την ευθύνη σου ένα ανθρωπάκι χωρίς "οδηγίες χρήσεως" :lol: και παίρνει καιρό να συνηθήσεις τα χούγια του. Αν πάντως μπορώ να σε βοηθήσω ή έστω αν θές να πείς κάπου τον "πόνο" σου στείλε πμ!!!

 

Φιλιά στο αγγελούδι σου!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εμεις πινουμε απο 10 ημερων FRISOLAC και επειδη τα κανει πολυ νιανια τα κακα μηπως οντως να περιμενεις λιγες μερες ακομα?Κανε υπομονη και μην απελπιζεσαι με τα γαλατα και μενα φιλη μου στο 6 γαλα καταφερε να στρωσει το παιδι.Επισης οπως λεει και η ΚατεριναΒ ειναι πολυ νωρις και αρκετα σου φαινονται ενω δεν ειναι. Υπομονη και κουραγιο και οτι σε προβληματιζει κανε μια ερωτηξη εδω μεσα! :):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ανεπυφιλακτα το απο την γεννηση SIMILAC ADVANCE και απο 5 μηνων NESTLE NAN 2.πριν του δοσο κατι το παιρνο σε χειμιο για αναλυσεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα

 

εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι πολλοι παιδιατροι μολις ακουσουν για γουλιτσες αμεσως προτεινουν αντιαναγωγικα χωρις να δουν αν οντως το παιδι χανει βαρος - δε θρεφεται σωστα. ακομα και 10ml αν τα ριξετε στη μπλουζα σας θα σας φανουν σαν σωστος εμετος. το σωστο ειναι να γινει πρωτα υπερηχος που δειχνει αν οντως το παιδι εχει η οχι παλινδρομηση.

βοηθα πολυ να ρευεται το παιδι στο ενδιαμεσο των γευματων και στο τελος και να το κραταμε σε ορθια σταση (δηλαδη στον ωμο μας) τουλαχιστον 20-30 λεπτα. εμεις κοψαμε το frisolac comfort με τη συμφωνη γνωμη του παιδιατρου γιατι εκανε οντως διαρροιες. στην αρχη δε μας πιστευε νομιζε οτι εννοουμε οτι τα κακα ηταν μαλακα αλλα δεν ηταν αυτο, τα κακα ηταν σα νερο και εκσφενδονιζονταν σα ρουκετες και το πιο σημαντικο ηταν υπερβολικα συχνα 10-20 φορες την ημερα! φυσικα το παιδι εχανε βαρος στο τελος μας πιστεψε και ο παιδιατρος και γυρισαμε στο απλο frisolac εδω και δυο μηνες ειμαστε μια χαρα βγαζουμε μονο γουλιτσες πλεον.

σαν καινουρια μαμα εκανα λαθη για παραδειγμα το παιδι κοιμοταν και δε ρευοταν οποτε αναγκαζομουν και το εβαζα για υπνο. τελικα ανακαλυψα οτι οταν ξυπνουσε μετα απο 2 -3 ωρες επρεπε αμεσως να το παρω στο ωμο να ρευτει. αυτα τα βρισκεις εμπειρικα. οπως ανακαλυψα οτι δε ρευοταν με χτυπηματακια στην πλατη αλλα με ελαφρυ τριψιμο!

το αν ειναι σοβαρο να βγαζει γουλιες η οχι φαινεται απο το βαρος, εφοσον παιρνει δεν ειναι σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας εμενα η κορουλα μου επινε almiron ar και εβαζε αρκετο γαλα καμια φορα και παραπανω απο το μισο και μας ειπε η γιατρος και αλλαξαμε και πηραμε το novalac ar. Αλλά γενικά ειναι πολυ διστακτικη να μας προτεινει να αλλάξουμε και άλλο γάλα σαν να μην ενδιαφέρεται, δεν ξέρω μας λέει ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γιατι το μωρό έχει απλά παλινδρόμηση. Εσείς τι λέτε να κάνουμε; θα εκτιμούσα πολύ μια βοήθεια.... και με τα κακάκια με το almiron έκανε πάντα 1 φορά το πρωί τώρα με το novalac δυσκολεύεται και κάνει πολύ λίγα και σφιχτά;;;;

 

please help.... η μικρή μας είναι 5 μηνών.....

.png
Link to comment
Share on other sites

nanimas δεν ξερω να σου πω κατι για το θεμα μιας και το μωρο μου πινει μονο μητρικο,ποτέ δεν εβγαλε γουλια και τα κακα ειναι πολυ μαλακα.

θα προτεινα ομως να πατε και σε εναν άλλο παιδιατρο,αν πιστευετε οτι αυτος δειχνει αδιαφορια...Δεν εχετε να χασετε κατι...Υπαρχουν παιδιατροι που ειναι εξαιρετικοι και παιδίατροι που ειναι για μπατσες :?

Link to comment
Share on other sites

naniamas το θεμα με τα αντιαναγωγικα γαλατα ειναι μεγαλο...

να ξερεις κανενα δε θα εξαφανισει τις γουλιες(και εγω ετσι ηλπιζα) απλα με αλλα θα βγαζουν λιγοτερο με αλλα περισσοτερο ,με αλλα θα ενεργουνται πιο ευκολα και με αλλα πιο δυσκολα.

εξαρταται απο τη συνθεση τους εγω επειδη απο τοτε που εκοψα το θηλασμο(πολυ κακως)για να δωσω αντιαναγωγικο γαλα με σκοπο να μειωθουν οι γουλιες τα εχω δοκιαμσει σχεδον ολα κατεληξα οτι ο καλυτερος συμβιμασμος μεταξυ γουλιων και δυσκοιλιοτητας ειναι το frisolac comfort της νουνου με χαρουπαλευρο στη συσταση που βοηθαει στα κακακια και εχει πολυ ωραια γευση.

ρωτα τον παιδιατρο σου αν ειναι να το δωσεις.

 

καλη επιτυχια

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nanimas, να σου πώ την αλήθεια, η απάντηση που σου έδωσε η παιδίατρος δεν μου άρεσε. Ωραία, το μωρό σου μπορεί να έχει μια μικροπαλινδρόμηση, τι θα πεί όμως αυτό, πρέπει να βρείτε το σωστό γάλα. Απ'ότι έχω καταλάβει ο κάθε παιδίατρος δουλεύει με συγκεκριμένα γάλατα και ανάλογα τις περιπτώσεις συστήνει κάποια μάρκα. Εμένα εξακολουθεί να βγάζει γουλιές ακόμα και τώρα που τρώει κρέμα. Όμως το παιδί παίρνει βάρος. Εσένα παίρνει βάρος? Αν ναι τουλάχιστον δεν έχεις να φοβάσαι ότι υποσιτίζεται. Επειδή όμως είναι ταλαιπωρία για το μωρό, όμως και για σένα να το βλέπεις να βγάζει γουλιές, πάρε μια δεύτερη γνώμη από έναν άλλο γιατρό. Εντάξει οι γιατροί έχουν γνώσεις, όμως εσύ μπορείς να νιώσεις το παιδί σου.

Link to comment
Share on other sites

naniamas το θεμα με τα αντιαναγωγικα γαλατα ειναι μεγαλο...

να ξερεις κανενα δε θα εξαφανισει τις γουλιες(και εγω ετσι ηλπιζα) απλα με αλλα θα βγαζουν λιγοτερο με αλλα περισσοτερο ,με αλλα θα ενεργουνται πιο ευκολα και με αλλα πιο δυσκολα.

εξαρταται απο τη συνθεση τους εγω επειδη απο τοτε που εκοψα το θηλασμο(πολυ κακως)για να δωσω αντιαναγωγικο γαλα με σκοπο να μειωθουν οι γουλιες τα εχω δοκιαμσει σχεδον ολα κατεληξα οτι ο καλυτερος συμβιμασμος μεταξυ γουλιων και δυσκοιλιοτητας ειναι το frisolac comfort της νουνου με χαρουπαλευρο στη συσταση που βοηθαει στα κακακια και εχει πολυ ωραια γευση.

ρωτα τον παιδιατρο σου αν ειναι να το δωσεις.

 

καλη επιτυχια

κι εγώ αυτό της έδωσα λόγω κολικών και μάλιστα τη βοήθησε πολύ με παιδεύει αρκετά βάβαια στο φτιάξιμο αλλά δεν το αλλάζει με κανένα άλλο μόλις γευτεί άλλο γάλα ουρλιάζει!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας....και εγώ αυτό λέω να ρωτήσουμε και άλλο γιατρο....και συμφωνώ οτι συνεργάζονται με ορισμένες εταιρείες και προτείνουν συγκεκριμένα γάλατα...

το καλό είναι ότι παίρνει βάρος οπότε δεν ανησυχούμε πολύ αλλά όπως λες

στεναχωριέμαι να τη βλέπω να ταλαιπωρείται.....

 

ευχαριστώ και πάλι.....

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έμενα με οποιοδήποτε άλλο γάλα πλην του αντιαναγωγικού είχε πολύ ανήσυχο ύπνο τα βράδια. Κάθε μια ώρα ξύπναγε. Ο μπόμπιράς μας γίνεται σε μια βδομάδα 5 μηνών και από τότε που η παιδίατρος μου άλλαξε γάλα και μου έδωσε το aptamil AR είδα πολύ μεγάλη διαφορά στον ύπνο του και σίγουρα δε έχουμε δει πια γουλιά μα γουλιά. Με την αλλαγή του γάλατος βέβαια εμφανίστηκε η δυσκοιλιότητα , η οποία όμως αντιμετωπίζεται όχι τόσο με χαμομηλόνερο όσο με σκέτο χαμομήλι ανάμεσα στα γεύματα του. 50ml όχι παραπάνω, και αυτό ανάμεσα σε γεύμα παρά γεύμα και βρήκαμε την υγειά μας πάλι. Όταν πρωτοεμφάνισε το πρόβλημα μου είπε η παιδιάτρος να του βάζω μισό AR και μισό Aptamil Digestive Comfort, αλλά επειδή πάλι είδα διαφορά στον ύπνο του, πάλι ξύπναγε κάθε τρεις και λίγο με πονάκια , το σταμάτησα και το πήρα απόφαση ότι θα το καταπολεμώ μόνο με χαμομήλι.

Link to comment
Share on other sites

εμένα η μπέμπα άλλαξε πολλά γάλατα λόγω δυσκοιλιότητας..Δοκιμάσαμε και το humana ar αλλά τίποτα. Βρήκαμε την υγειά μας σε μίξη frisolac και frisolac comfort!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...