Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως κάποια από σας είχε πρόωρο τοκετό;


Recommended Posts

Αγαπητές φίλες,

Δεν ξέρω αν αυτή η ερώτηση έχει τεθεί παλαιότερα, αλλά έχοντας την εμειρία ανός πρόωρου τοκετού στις 29 εβομάδες και 2 ημέρες, θα ήθελα να δω αν υπάρχει άλλη σαν και εμάνα εδώ.

Ο γιός μου γεννήθηκε 1720gr μετά από αποκόλληση πλακούντα και έντονη αιμοραγία ,σχεδόν "νεκρός", του έγινε ανάνηψη, έμεινε στη θερμοκοιτίδα για 67 ημέρες, πέρασε από 40 κύματα και τώρα δεν πιστεύει κανείς πια ότι ήταν πρόωρος.

Ήταν το μεγαλύτερο δώρο του Θεού για μας.

Υπάρχει άλλο προωράκι στο forum; :wink:

 

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τα δικά μου.

 

Γεννήθηκαν 32 εβδομάδων με το σύνδρομο εμβρυοεμβρυικής μετάγγισης.

Το πρώτο 1750 γρ, το δεύτερο 1000 γραμ.

 

Μείναμε 90 μέρες στην μονάδα του Μητέρα. Τώρα το μόνο που έχει μείνει ως κατάλοιπο προωρότητας στο δεύτερο μωρό, είναι μία κινητική δυσκολία δυσδιάκριτη αν δεν είναι γνωστή, και ένας ελαφρύς στραβισμός που θα διορθωθεί αργότερα με εγχείριση.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

Ο μεγαλος μου γιος γεννηθηκε στις 30 εβδ. 1860γρ.

Ο μικρος γεννηθηκε στις 32 εβδ. 2020γρ.

Και οι δυο εμειναν απο 17 μερες στην μοναδα εντατικης νεογνων στο ιπποκρατειο.

Οι προωροι τοκετοι εγιναν λογω χολοστασης ηπατος εγκυμοσυνης.

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

βρε μανούλες με τα προωράκια σας να σας ρωτήσω κάτι μιας και είμαι στον 7ο μήνα .....

 

Είχατε καμία ένδειξη ότι πρόκειται να γεννήσετε πρόωρα;;

Εννοώ υπήρχε κάποιο πρόβλημα και σας είχε ενημερώσει και ο γιατρός σας ή έτσι απλά μια ωραία πρωϊαν ήρθαν τα μπεμπάκια σας;;;;

 

Ξέρετε στο μήνα που είμαι όσο να πεις ένα άγχος το έχω για τον επικείμενο τοκετο.....

 

CQEHp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε μανούλες με τα προωράκια σας να σας ρωτήσω κάτι μιας και είμαι στον 7ο μήνα .....

 

Είχατε καμία ένδειξη ότι πρόκειται να γεννήσετε πρόωρα;;

Εννοώ υπήρχε κάποιο πρόβλημα και σας είχε ενημερώσει και ο γιατρός σας ή έτσι απλά μια ωραία πρωϊαν ήρθαν τα μπεμπάκια σας;;;;

 

Ξέρετε στο μήνα που είμαι όσο να πεις ένα άγχος το έχω για τον επικείμενο τοκετο.....

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ πρόωρα γέννησα τον Ραφαήλ στις 34 εβδομάδες αλλά δεν έμεινε καθόλου θερμοκοιτίδα γιατί δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα λόγω προωρότητας και ήταν και 2150γρ οπότε δεν χρειάστηκε...Φρύδια δεν είχαμε καθόλου βέβαια, αλλά μέχρι εκεί :)

Πηνελόπη προσωπικά δεν φάνηκε οτι πήγαινα για πρόωρο τοκετό γιατί η εγκυμοσύνη πήγαινε ρολόι, ξαφνικά έσπασαν τα νερά και τρέχαμε...:) Αλλά μην ανησυχείς γιατί τώρα ελέγχουν και τον τράχηλο απο το β' επιπέδου και μετά οπότε και άλλα θέματα να μην έχει κάποια έγκυος που να προδιαθέτουν για πρόωρο τοκετό ελέγχοντας τον τράχηλο μειώνονται ακόμα περισσότερο οι πιθανότητες. Εμένα π.χ. μου είπε ο γιατρός μου οτι θα μ' έχει το νου του και επειδή γέννησα ήδη μια φορά πρόωρα (οπότε πιθανόν να...το ξανακάνω) και μάλιστα ανεξήγητα αλλά και γιατί αυτήν την φορά ο τράχηλος είναι ερεθισμένος απο προϋπάρχουσα τραχηλίτιδα που δεν προλάβαμε να θεραπεύσουμε.

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ειχα γεννησει στις 30 εβδομαδες τα διδυμακια μου,λογω προδρομου πλακουντα δηλαδη τα μωρα δεν τρεφοντουσαν σωστα,ηταν και μονοπλακουντιακα,τελος παντων για να μη τα πολυλογω εγω ημουν ατυχη γιατι πεθαναν. :cry:

Link to comment
Share on other sites

μαλλον σας σοκαρα.συγνωμη δεν ηθελα να αγχωσω τις εγκυουλες μας.... :(

 

όχι γλυκιά μου γιατί να μας σοκάρεις????????

Το μεγαλύτερο σοκ το πέρασες εσύ και λυπάμαι ειλικρινά πολύ γι' αυτό!!!!!!!!

Τώρα όμως βλέπω ότι έχεις το αγοράκι σου που σίγουρα σου απαλύνει τον πόνο σου σωστά????????

όλα δυστυχώς είναι μέσα στη ζωη!!!!!!!!!

Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά ορισμένες φορές.........

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

μαλλον σας σοκαρα.συγνωμη δεν ηθελα να αγχωσω τις εγκυουλες μας.... :(

 

όχι γλυκιά μου γιατί να μας σοκάρεις????????

Το μεγαλύτερο σοκ το πέρασες εσύ και λυπάμαι ειλικρινά πολύ γι' αυτό!!!!!!!!

Τώρα όμως βλέπω ότι έχεις το αγοράκι σου που σίγουρα σου απαλύνει τον πόνο σου σωστά????????

όλα δυστυχώς είναι μέσα στη ζωη!!!!!!!!!

Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά ορισμένες φορές.........

επειδη ειδα οτι δεν εγραψε καμια μετα απο μενα,νομιζα πως σοκαραν αυτα που ειπα...

ναι ΠΕΝΥ μου,δοξα τον θεο εχω τον παναγιωτακη μου τωρα και ο πονος δεν ειναι οπως ηταν στην αρχη.

ΑΝ και ποτε δεν θα ξεχασω φυσικα .....

αντε με το καλο κοριτσακι μου το νινακι σου,ξερουμε τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλλον σας σοκαρα.συγνωμη δεν ηθελα να αγχωσω τις εγκυουλες μας.... :(

 

όχι γλυκιά μου γιατί να μας σοκάρεις????????

Το μεγαλύτερο σοκ το πέρασες εσύ και λυπάμαι ειλικρινά πολύ γι' αυτό!!!!!!!!

Τώρα όμως βλέπω ότι έχεις το αγοράκι σου που σίγουρα σου απαλύνει τον πόνο σου σωστά????????

όλα δυστυχώς είναι μέσα στη ζωη!!!!!!!!!

Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά ορισμένες φορές.........

επειδη ειδα οτι δεν εγραψε καμια μετα απο μενα,νομιζα πως σοκαραν αυτα που ειπα...

ναι ΠΕΝΥ μου,δοξα τον θεο εχω τον παναγιωτακη μου τωρα και ο πονος δεν ειναι οπως ηταν στην αρχη.

ΑΝ και ποτε δεν θα ξεχασω φυσικα .....

αντε με το καλο κοριτσακι μου το νινακι σου,ξερουμε τι ειναι;

 

Αγόρακλος και ο δικός μου pegi μου !!!!!!!!!! :wink:

Αναστάσιος θα μπει ο δικός μου..........

Αγορομάνες παιδί μου!!!!!!!! :P

Φιλάκια πολλά στον Παναγιωτάκι σου!!!!!!!!!!!!!!! :D

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

αντε αγορομανα κι εσυ ΠΕΝΙ μου.ολο αγορακια γεννιουνται τωρα τελευταια.στην κλινικη οταν γεννησα ειχε ακομα 5-6 στον ιδιο οροφο και στον επανω ειχε 4 γυναικαρες :P:P

Link to comment
Share on other sites

αντε αγορομανα κι εσυ ΠΕΝΙ μου.ολο αγορακια γεννιουνται τωρα τελευταια.στην κλινικη οταν γεννησα ειχε ακομα 5-6 στον ιδιο οροφο και στον επανω ειχε 4 γυναικαρες :P:P

 

Pegi μου σε ποια κλινική γέννησες???????????

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

38η εβδομάδα 1740 γρ. πέντε μέρες στην ΜΕΝ περασμένα ναι ξεχασμένα όχι!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pegi ειλικρινά λυπάμαι για την εμπειρία που είχες και μακάρι να μην την περάσει καμία μάνα. Ειδικά τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη κάνει τα πράγματα πολύ, μα πάρα πολύ επώδυνα.

Να σου ζήσει ο αγόραρός σου και μην ανησυχείτε κορίτσια, σας ετοιμάζω μια νυφούλα.....ΜΟΥΡΛΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

αντε ΕΙΡΗΝΟΥΛΑ,να αρχισουν οι νυφες να ρχονται :P:P

σε ευχαρηστω για την συμπαρασταση,και ναι η αληθεια ειναι οτι αν δεν το δεις το μωρο η δεν σε κλωτσησει στην κοιλιτσα ειναι καπως λιγοτερο επωδυνο αλλα αν το γεννησεις και ζησει σχεδον 1 μηνα και ειναι και 2 και σου φευγει πρωτα το 1,ελπιζεις οτι ισως το αλλο να τα καταφερει και οταν βλεπεις οτι φευγει κι αυτο,ολα τα βλεπεις μαυρα......τελος παντων,μην<< εκμεταλλευομαι>> το θεμα για να λεω ασχετη ιστορια με αυτα που ρωταει η μαμα40+.σορυ μαμα 40.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας μου γεννηθηκε 27-28 εβδομαδων κοριτσια , ηταν ομως αρκετα βαρυς (κοντα στα 2 κιλα ) που για την ηλικια του ητανε σχεδον ρεκορ . Και σκεφτιτε το 1974 δεν υπηρχε καν θερμοκοιτιδα στη Λαρισα που γεννηθηκε οποτε αναγκαστικανε να του κανουνε διακομιδη με ταξι κιολας και μια φυαλη οξυγονο στα χερια σε κλινικη εδω στη Θεσσαλονικη σε θερμοκοιτιδα , στην οποια παρεμεινε περιπου 1 μηνα γιατι επερνε αμεσως βαρος και δεν εδειχνε σημαδια καποιας αρρωστειας . Βεβαιοα για να μοιασει τελειομηνο μωρο περασε πολυς καιρος , ομως ειναι πραγματικα πολυ τυχερος που ζει και ειναι ενα υγιειστατος ανθρωπος .

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΓΡΑΦΙΣΤΡΙΑ.Η αληθεια ειναι οτι ηταν και πολυ τυχερος χωρις θερμοκοιτιδα και τα αναλογα μεσα.να ναι παντα γερος του ευχωμαι.να τον χαιρεσαι κουκλα μου τον αντρουλη σου...

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΓΡΑΦΙΣΤΡΙΑ.Η αληθεια ειναι οτι ηταν και πολυ τυχερος χωρις θερμοκοιτιδα και τα αναλογα μεσα.να ναι παντα γερος του ευχωμαι.να τον χαιρεσαι κουκλα μου τον αντρουλη σου...

 

Να σαι καλα κοριτσι μου , σε ευχαριστουμε παρα πολυ και εσυ να χαιρεσαι την οικογενεια σου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΓΕΝΝΗΣΑ 25η ΕΒΔΟΜΑΔΑ 540 ΓΡ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ.

ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΥΓΙΕΙ.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ.

Helen

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΝΗΣΑ 25η ΕΒΔΟΜΑΔΑ 540 ΓΡ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ.

ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΥΓΙΕΙ.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ.

 

Τρομερό!!!

πόσο είναι τώρα Ελένη? πάει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το κοριτσακι μας ειναι 16 μηνων και διορθομενη ηλικια 12 μηνων.Ενα μωρακι που θελει να παιζουμε να το κανω βολτα με το ποδηλατακι της να το γαργαλαω να το φιλαω να της λεω ποσο την αγαπω.Ενα ζοηρο ζουοζουνακι με αρτια αντιλυψη.

Helen

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...