Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γινεται με τουs εμετουs;


Recommended Posts

Καλησπερα μελλουσεs μανουλεs!Ειμαι στην 8η εβδ κ υποφερω πραγματικα απο ναυτιεs κ εμετουs σε ολη τη διαρκεια τηs ημεραs!Υπαρχουν στιγμεs που βγαινω απ τα ορια μου κ λεω οτι αν συνεχιστει για μια μερα ακομη θα τρελαθω!ο γιατροs μου μου ειμαι οτι μπορω να περνω με μετρο βεβαια primberan αλλα το φαρμακο μεσα γραφει να αποφευηεται το πρωτο τριμηνο,ο γιατροs απ την αλη με διαβεβιωνει οτι δν υπαρχει κινδυνοs κ να περνω οποτε δεν το αντεχω αλλο.ξερει καποια κοπελα κατι περισσοτερο;παιρνει μηπωs καποια αυτο το φαρμακο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν εχω απαντηση για τα χαπια σου αλλα κανε υπομονη.για να σου λεει ο γιατρος οτι ειναι ενταξει τοτε κατι θα ξερει.σιγουρα θα του εχει ξανατυχει.αν εχεις αμφιβολιες πες σε μια φιλη σου να ρωτησει τη γνωμη του δικου της γιατρου.εγω αυτο κανω για να μου φευγει το αγχος οταν εχω αμφιβολιες..κουραγιο και ολα θα πανε καλα...:P

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτη την απορια εχω. Εμενα μου εχουν δωσει vertigo vomex και απ'οτι ειδα απαγορευεται στην εγκυμοσυνη. Παρολα αυτα μου ειπαν οτι ειναι ακινδυνο. Το εχει παρει καποια απο εσας? (ειμαι στην 9η εβδομαδα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τα φάρμακα που λετε κοριτσια αλλα μια φιλη μου εκανε καθε μερα 5-6 εμετους οτι κ αν ετρωγε σε 5 λεπτα το εβγαζε, εχασε 4 κιλα, αλλα τωρα στον 5ο μηνα εχει ηρεμησει αρκετα.. Κι αυτην την ειχε δωσει ο γιατρος ενα σιροπι νομιζω αλλα λιγη βελτιωση ειδε.. με τον καιρο θα βελτιωθει η κατασταση σας.. Καντε υπομονη...

Εγω που εχω αναγουλες ωρες-ωρες αναρωτιεμαι τι ειναι καλυτερο να εχεις αναγουλες ή να κανεις εμετο κ να ξελαφρωνεις...?

Καθε μια μας εχει διαφορετικα συμπτωματα, κανουμε υπομονη κ θα περασουν.... Φιλια σε ολες!!

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

9 μηνες συνεχεια εμμετους-υπερμμεση κυηση λεγετε-20φορες την ημερα-2 εισαγωγες για αφυδατωση-αιμοραγια φαρυγγα-εσπασαν αγγεια γυρω απο τα ματια-αναιμιααααα και πολλα πολλα αλλα-

οταν δεν σταματησαν οι εμμετοι το πρωτο τριμηνο μου εδωσε υποθετα που δεν εκαναν δουλεια-μετα την πρωτη εισαγωγη βαρουσα καθε μερα ενεσεις 2 την ημερα κατι εκαναν αυτες..μειωσαν στους 10 την ημερα...χαπια για το στομαχι και μαλοξ πηγε συνεφο βεβαια ολα αυτα με ιατρικη συνταγη-γενικα ηταν μια μαρτυρικη εγκυμοσυνη...ο τελευταιος εμμετος ηταν λιγο πριν γεννησω(ηδη με ειχε ανοιξει ο γιατρος) με αποτελεσμα να γελανε ολοι μεσα στο χειρουργειο ακομα και γω γιατι επιτελους θα τελειωνε αυτο το βασανο.βεβαια η περιπτωση μου ειναι απο τις σπανιες οποτε ΠΑΡΗΓΟΡΗΣΟΥ.ξερω δεν αντεχετε-αφου ημουν μονιμα με την λεκανη αν χειρας.τα μωρακια δεν επαθα τιποτα απο τα τοσα φαρμακα που πηρα(ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ) ΚΑΙ ΕΧΑΣΑΑΑΑΑ 11 ΚΙΛΑ και αλλα τοσα οταν γεννησα...ζαχαρηηηηηηηη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω για τα φάρμακα που λετε κοριτσια αλλα μια φιλη μου εκανε καθε μερα 5-6 εμετους οτι κ αν ετρωγε σε 5 λεπτα το εβγαζε, εχασε 4 κιλα, αλλα τωρα στον 5ο μηνα εχει ηρεμησει αρκετα.. Κι αυτην την ειχε δωσει ο γιατρος ενα σιροπι νομιζω αλλα λιγη βελτιωση ειδε.. με τον καιρο θα βελτιωθει η κατασταση σας.. Καντε υπομονη...

Εγω που εχω αναγουλες ωρες-ωρες αναρωτιεμαι τι ειναι καλυτερο να εχεις αναγουλες ή να κανεις εμετο κ να ξελαφρωνεις...?

Καθε μια μας εχει διαφορετικα συμπτωματα, κανουμε υπομονη κ θα περασουν.... Φιλια σε ολες!!

Εμετό και πάλι εμετό.Μάλλον ήμουν η πρώτη έγκυος που το είπε αυτό στον γυναικολόγο μου και σάστισε ο άνθρωπός:lol:.Χίλιες φορές ο εμετός παρά η αναγούλα.Εγώ έκανα εμετούς μέχρι το τέλος του 4ου μήνα.4-5 την ημέρα και μάλιστα επειδή δεν άντεχα την ξινίλα δεν έτρωγα και έβγαζα χολή:(.Πέρασαν όμως αυτά και τώρα έχω έναν άντρακλα 14 μηνών και τον καμαρώνω:D!Κουράγιο μανούλες θα περάσει ο καιρός;)!

Link to comment
Share on other sites

και στις 2 εγκυμοσυνες 4 μηνες εμετοι περιπου 5-10ημερησιως και τις ωρες που δεν εκανα εμετο αναγουλα και ζαλαδα-ναυτια..

-5 κιλα και στις 2 το 1ο τριμηνο.

 

ΑΝ υπαρξει επομενη εγκυμοσυνη, θα καταφυγω στην ομοιπαθητικη, εχω ακουσει οτι μπορει να βοηθησει, αυτο το μαρτυριο δεν το ξεναπερναω..

 

αν δεν το εχεις βιωσει δεν το καταλαβαινεις, νομιζει κανεις οτι ειναι "υπερβολη" "ψυχολογικο" κλπ κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτη την απορια εχω. Εμενα μου εχουν δωσει vertigo vomex και απ'οτι ειδα απαγορευεται στην εγκυμοσυνη. Παρολα αυτα μου ειπαν οτι ειναι ακινδυνο. Το εχει παρει καποια απο εσας? (ειμαι στην 9η εβδομαδα)

 

 

κοπελα μου μονο μια φορα με αφησε να βαλω ενα υποθετο για τον εμετο, ηταν ο γαμος της αδερφης μου εκεινη την ημερα και απο τους εμετους δεν μπορουσα καν να βαφτω...

 

η αληθεια ειναι οτι με βοηθησε και δεν σερνομουν στην τελέτη και τη δεξιωση...:|

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,

ειμαι και εγω εγκυος στο 3 μου μωρακι ειμαι στην 9 εβδομαδα εχω κανει αφαιρεση χολης πριν 2 χρονια (ειχα κανει τα ζουζουνια μου τα 2)κανω 23 με 15 την ημερα επειδη δεν εχω χολη:(:(:(! εχω χασει 6 κιλα !!μπηκα στο νοσοκομειο με ορους για 1 μερα απο τα οξινα υγρα της χολης εχω καψει τον λαιμο μου και βγαζω και αιμα απο το οισοφαγο μου ! πηγα σε γατρστρεντερολογο γιατι δεν αντεχα μου ειπε να κανω μικρα γευματα οχι με πολλα λιπαρα και πολλα για να μαζευωνται τα υγρα στην τροφη εδω και 3 μερες κανω μονο 2 με 1;););) !!!μου ειπε να πινω "αλμορα" για να μην παθω αφυδατωση και χαμομηλι κουταλιτσα-κουταλιτσα ! βαζω και 2 υποθετα πρωι και βραδυ vertirosan τα ελπιζω να σου περασουν γρηγορα !με το καλο να κανεις ενα γερο μωρακι;):P !!

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα

κε γω μια απτα ιδια, ειμαι εγγυος στο 2 παιδακι μου και εχω αρχισει τους εμμετους, δεν μου αρεσει τιποτα να τρωω, και στο στο πρωτο μου παιδακι το ιδιο ειχα παθει 2 μηνες στο κρεβατι ημουνα, εφτασα και μεχρι το νοσοκομειο για αφυδατωση, ομως οταν εκλεισα τον 3 μηνα ολα περασαν, ελπιζω το ιδιο να γινει και τωρα γιατι αυτο το πραγμα δεν αντεχεται..

υπομονη.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...