Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

10 μερών μωρό θηλάζει αποκλειστικα.Τρώει λίγο?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Rosalita είχαμε κι εμείς ίκτερο για δύο μήνες! Δεν κάναμε τίποτα, συνέχισα το θηλασμό, τον έβαζα σε φωτεινό δωμάτιο, αλλά γυμνό (κατόπιν οδηγία του παιδιάτρου) και όλα καλά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πως γυμνό? Εμένα είναι 12 μερών! Θα ξεπαγιάσει! Θα πάμε την άλλη Τρίτη στο παιδίατρο. Το κιτρίνισμα μου φαίνεται ελαφρύ. Ότι μου πει θα κάνω και γω! Αλλά φαντάσου τον έχω με εσώρουχο, εξώρουχο μακρομάνικο και με πάνα τυλιγμένο....είναι κρυουλιάρης ακόμα!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Ιάσονας γεννήθηκε μέσα στους καύσωνες. Όταν τον είχα γυμνό έκανε πολύ ζέστη.

Θα σου πει ο γιατρός σας, μην ανησυχείς, μπορεί και να μην έχει ίκτερο το μωράκι.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζεσταίνεται. Είναι ζεστός κ όχι ιδρωμένος. Και μένα μου φαινόντουσαν πολλά και του έβγαζα σιγά σιγά κάποια το μεσημεράκι που είναι πιο ζέστη και τα χέρια του μετά ήταν παγωμένα. Είναι μωράκι ακόμα για αυτό υποθέτω κρυώνει. Σιγά σιγά θα στρώσει. Και εδώ κάνει ζέστη, αλλά εδω και 2 μέρες έχει δροσίσει λίγο και φυσάει κιόλας. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές. Αν ξανανέβει η θερμοκρασία θα τον γδύσω όσο μπορώ!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και από που θα κρίνουμε? Εγώ χέρια και πόδια κοιτάω. Άσε που φταρνίζεται μόλις του βγάλω κάτι...

 

Ο παιδίατρος μου έχει πει να τσεκάρω τη θερμοκρασία του μωρού πιάνοντας τον αυχένα του.

Επίσης το φτέρνισμα δεν δείχνει πως κρυώνει το μωρό, ακόμη καθαρίζει ο αναπνευστικός σωλήνας (μπαρούφα λέω; έτσι νομίζω τουλάχιστον) Ο Ιάσονας φτερνίζεται ακόμη και τώρα πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς έτσι...το φτερνισμα το κάνουν για να καθαρίσουν το αναπνευστικό τους και ο αυχένας είναι η ένδειξη για το αν ζεσταίνεται. Τα ιδια μου έχει πει κι εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Και από που θα κρίνουμε? Εγώ χέρια και πόδια κοιτάω. Άσε που φταρνίζεται μόλις του βγάλω κάτι...

 

Ο παιδίατρος μου έχει πει να τσεκάρω τη θερμοκρασία του μωρού πιάνοντας τον αυχένα του.

Επίσης το φτέρνισμα δεν δείχνει πως κρυώνει το μωρό, ακόμη καθαρίζει ο αναπνευστικός σωλήνας (μπαρούφα λέω; έτσι νομίζω τουλάχιστον) Ο Ιάσονας φτερνίζεται ακόμη και τώρα πολλές φορές.

 

 

καθολου μπαρουφα και εγω αυτο ξερω...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Kαι δηλαδή είναι σύμπτωση ότι όποτε του αφαιρώ ρούχα φταρνίζεται? Ή όταν τον βάλω για πλύσιμο κτλ? Γενικά έχω καταμπερδευτεί...Θα αρχίσω να του βγάζω ρούχα σιγά σιγά και θα δούμε...! :?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαι δηλαδή είναι σύμπτωση ότι όποτε του αφαιρώ ρούχα φταρνίζεται? Ή όταν τον βάλω για πλύσιμο κτλ? Γενικά έχω καταμπερδευτεί...Θα αρχίσω να του βγάζω ρούχα σιγά σιγά και θα δούμε...! :?

:lol::lol::lol: Γελαω γιατι και εγω την ιδια απορια ειχα!

Ξερεις γιατι φταρνιζεται μολις το ξεντυνεις?ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικοτατο να φταρνιζονται μολις τα ξεντυνεις,μολις δηλάδη ερχεται το δερμα τους σε επαφη με κατι πιο κρυο,π.χ νερο ή μωρομαντηλο ή απλα αερας!Ειναι απλα αντιδραση!

Μην ανησυχεις,δεν κρυωνει!

Link to comment
Share on other sites

Χτες απο το μεσημέρι και μετά ήταν ιδρωμένα τα χεράκια του και τον έγδυσα. Μέχρι σήμερα είναι με κοντομάνικο και μια πάνα μισοτυλιγμένος και είναι μια χαρά. Σήμερα βέβαια δεν έχουμε την δροσιά που έχετε στην Αθήνα, αλλά αρκετή ζέστη, ειδικά στο σπίτι! Άντε να δούμε, πότε θα ρυθμιστούμε με το μικρό να καταλαβαίνουμε τι θέλει, γιατί χτες όλο το πρωί την βγάλαμε αγκαλιά και όλο στο στήθος...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε να δούμε, πότε θα ρυθμιστούμε με το μικρό να καταλαβαίνουμε τι θέλει, γιατί χτες όλο το πρωί την βγάλαμε αγκαλιά και όλο στο στήθος...

 

Rosalita μου αυτό μάλλον θα πρέπει να το συνηθίσεις τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες... το μωρό δηλαδή σκουλαρίκι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...