Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο παππους λεει........


Recommended Posts

:shock:Γεια σας κοριτσια..

Δεν ξερω αν το εχετε ξανακουσι....

Ο πεθερος μου λεει οατν παει το παιδι 2-3 χρονων να του δινουμε λιγο κρασι (κουταλια σουπας) γιατι δυναμωνει το μωρο.....(??????)

...Τι να πρωτοπω...

Πως να περιγραψω την αγαπη μου για σενα...

Μονο λογια αγαπης και στοργης πλημμυριζουν την ψυχη μου καθε φορα που...με κοιτας...μου γελας...με παιρνεις αγκαλια......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δε νομιζω. αμαν αυτοι οι παππουδες και οι γιαγιαδες πια! ολο και κατι λενε. μη μπεις στο τριπακι να τον ακουσεις γιατι παει μετα..

ακομα και δικιο ναχει δε μου φαινετε καλη ιδεα γιατι στην τελικη θα μαθει το παιδι απο μικρο σε τετοιες γευσεις και μετα θαχεις θεμα..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειπα κι εγω. Ναι μεν κανει καλο δεν διαφωνω σε αυτο αλλα αν πινει απο ε χρονων εστω κ μια κουταλια μετα στα 10 ποιος τον πιανει..

...Τι να πρωτοπω...

Πως να περιγραψω την αγαπη μου για σενα...

Μονο λογια αγαπης και στοργης πλημμυριζουν την ψυχη μου καθε φορα που...με κοιτας...μου γελας...με παιρνεις αγκαλια......

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω χειροτερα. απο τον δικο μου μπαμπα. πινει καθε μεσημερι τη ρετσινουλα του και τρωει τα τουρσια του. και ''κρυφα'' απο μενα δινει καμια γουλια στον μικρο. η μπουκια. τοχει κανει και μπροστα μου και εγινε χαμος. απο την ωρα που εκανα παιδια ολο μαλωνω και δε καταλαβαινει. μετα νευριαζει και παρεξηγητε. ειναι πολυ δυσκολο! και δε θελω να κανω πισω. τεσπα... οχι μη του δωσεις ουτε για αστειο. να πω ενα παραδειγμα.. εγω τωρα τους δινω πια σοκολατα που και που. (ειναι 6 και 4 χρονων) δεν τα εδινα και νευριαζα αν εδινε καποιος κιντερ. μου την ελεγε οτι ενταξει πως κανεις ετσι? κιντερ ειναι. και λεω εγω. ναι οκ αλλα το μωρο δεν το ξερει! θα εξηγησεις εσυ στο μωρο τη διαφορα σοκολατας με κιντερ??? αυτο βλεπει σοκολατα και θεωρει οτι ειναι οκ. δε ξερει οτι το σιγκεκριμενο ειναι καλητερο απο τα αλλα..

μετην ιδια λογικη λοιπον ΟΧΙ στο κρασι και ΟΧΙ σε οτιδηποτε σου λενε οι αλλοι και δεν το λες εσυ. να φανταστεις, γαριδακια πατατακια μονο σε κανα παρτυ αν φανε. δε εχουν μπει ακομα στο σπιτι. οτι γλιτωσω μεχρι νατα μαθουν...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Η θεία του άντρα μου κρατάει που και που ένα παιδάκι μιας φίλης της 21 μηνών, και τις προάλες που είμασταν εκεί και τρώγαμε, του έδινε γουλίτσες γουλίτσες απο το ποτήρι της ρετσίνα κοκα κόλα........!!!Λέω στον άντρα μου καλα ρε γμτ πως θα της αφήσω μια μέρα το μωρό μου να το κρατήσει ενώ βλέπω τέτοια πράγματα?Ε μου λέει σιγά το πράγμα και τί έγινε? δεν του δίνουν κάθε μέρα, και εμένα ο παππούς μου μου έδινε ούζο...Και μου λέει και η πεθερά μου, αχ τι γλυκός που ήταν του έδινε ο παππούς ούζο έγλυφε τα χειλάκια του και ζητούσε κ άλλο, και γελούσε....

Άλλα μυαλά αυτοί, και με λένε υπερβολική..

Link to comment
Share on other sites

Μα τι διαβάζω τώρα ? Το στομαχάκι τους είναι πολύ ευαίσθητο σ' αυτή την ηλικία και το κρασί και το ούζο έχουν αλκοόλ. Να μην του δώσεις του παιδιού τόσο μικρό που είναι, ούτε να αφήσεις να του δώσει κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας παππούς (ο πεθερός μου) ήθελε με το ζόρι να δώσει στη μικρή μέλι, όταν ήταν 4ων μηνών!! Καλα έγινε το έλα να δεις...Απλά ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ..σκέψου ότι ήμουν και μπροστά...Μιλάμε τσακωθήκαμε άγρια...

 

Μετά λέει καλά θα της δώσω τούρτα!!! ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΤΟΥ!!!! Εκεί να δεις τί έγινε..στο τέλος το είπε και στερημένο το μωρό και ότι το αφήνουμε νηστικό!

 

Το θυμάμαι και μου ανάβουν τα λαμπάκια!!!!!

 

ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:D:D

αμ κ σε εμενα η πεθερα μου που τις εδινε φραπε?

Το εμαθα ομως απο την δικια μου την μικρη και το ειπαμε,

κ μας ειπε "τι λετε δεν εδωσα ποτε φραπε εγω στο παιδι "αν κ την ειχα πετυχει να τις δινει με τον αφρο του φραπε μαζι με νερο για να φαει λεει ,αυτη ηταν η δικαιολογια.

Ελεος κ ξανα Ελεος!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο πατέρας μου μου έδινε λίγο ουίσκυ όταν ήμουν στο δημοτικό (το ζήταγα και μου έδινε) γιατί θεωρούσε ότι αν δεν μου δώσει θα πιώ κρυφά και μάλιστα ολόκληρο ποτήρι και όχι μία γουλιά που μου επέτρεπε. Πίστευε ότι θα το σιχαθώ κιόλας. Στα 14, στο πρώτο πάρτυ που πήγα χωρίς γονείς (το έκανε μεγαλύτερο παιδί) γύρισα σπίτι και ανέβηκα τα σκαλιά της πολυκατοικίας στα τέσσερα.

 

Δεν είναι μόνο το κακό που κάνει στα ευαίσθητα στομαχάκια τους αλλά εξοικιώνονται σε γεύσεις που δεν θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απαράδεκτα όλα αυτά, αλλά.... εμείς μία φορά που είχε πάθει πλάκα ο μικρός που πίναμε μπύρα και ήθελε ντε και καλά να πιεί του ακουμπήσαμε το ποτήρι στο χείλος που είχε λίγο αφρό, ήμαστε σίγουροι ότι δεν θα του αρέσει, έκανε μπλιαχ και δε ξαναζήτησε, επίσης του έχουμε δώσει χυμό εμπορίου, και λίγο ice tea, αυτά

κι εγώ περίμενα όταν έφτιαχνε η μαμά μου φραπέ να πάει σε άλλο δωμάτιο για να ρουφήξω αφρό που μου άρεσε, αλλά στα 10-11 και όχι 2, κι επίσης από αυτή την ηλικία είχα ξεκλέψει μια -δυο γουλιές κρασάκι από τα ποτήρια των γονιών μου, αλλά επίσης όχι 1 έτους

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είναι μόνο το κακό που κάνει στα ευαίσθητα στομαχάκια τους αλλά εξοικιώνονται σε γεύσεις που δεν θα έπρεπε.

 

 

συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

κι όμως το έκαναν παλιά, το έχω ξανακούσει και βέβαια είναι απαράδεκτο να εθίζεις τα παιδιά στο αλκοόλ εστω και σαν γεύση.Εγώ δεν πίνω ποτέ, δεν έχω αλκοόλ στο σπίτι, μάλιστα στα 16 μου σε πάρτι στο σπίτι μου η μητέρα μου εφερε το ουίσκι και είπε αντε να πιείτε μια σταλιά και φυσικά είπα οχι στο σπίτι μου δεν δίνω αλκοόλ.Δεν ξέρω γιατί το είχα πάρει τόσο από φόβο το ποτό απο μικρή

Link to comment
Share on other sites

Για κουταλια της σουπας δεν ξερω αλλα εχω βουτηξει το δαχτυλο μου και σε κρασι και σε μπυρα οταν με ρωτησε η μικρη πως ειναι.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή τι καλό μπορεί να κάνει το αλκοόλ σε 2 χρονών μωρό, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος επιστήμονας??:shock:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι καλό μπορεί να κάνει το αλκοόλ σε 2 χρονών μωρό, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος επιστήμονας??:shock:

 

Θα γινει αλκοολικο για να ξεχναει οταν θα μεγαλωσει οτι πληρωνει τις δικες μας μαλακιες.........:wink:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Θα γινει αλκοολικο για να ξεχναει οταν θα μεγαλωσει οτι πληρωνει τις δικες μας μαλακιες.........:wink:

Αααα. Εντάξει τότε.:D

 

Πέραν της πλάκας, επειδή έχω ανθρωπο του οικογενειακού περιβάλλοντος που του έδιναν από μικρό να πίνει (κρασί, ούζο !!!:shock:) όντως έγινε αλκοολοκό σε νεαρή ηλικία, και πέρασε πολλάααααα για να αποτοξινωθεί τελικά ευτυχώς.

Βέβαια, δεν αρκεί αυτό, είναι και θεμα χαρακτήρα, έλα μου όμως που δεν ξέρεις πως θα διαμορφωθεί αυτός, και δίνοντας ποτό σε ένα μικρό παιδί....

Οχι, είμαι τελείως αρνητική. Ούτε για αστείο.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δείξε αυτό στον παππού

 

Παιδί και αλκοόλ

 

emailButton.png notoalcohol.jpgΤα τελευταία χρόνια, πολλά είναι τα κράτη που έχουν απαγορεύσει τη διάθεση αλκοολούχων ποτών σε ανήλικους κάτω των 15 ετών με στόχο να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο της κατάχρησης οινοπνευματωδών ποτών από μικρές ηλικίες. Στην χώρα μας δυστυχώς πολλοί είναι οι γονείς που επιτρέπουν ακόμη και στα μικρά παιδιά τους να δοκιμάσουν κάποιο ποτό, απλώς για να τους «φύγει η ιδέα» χωρίς να υπολογίζουν τις συνέπειες. Υπάρχουν γονείς που «αστειευόμενοι» βουτούν την πιπίλα του μωρού σε ένα ποτήρι μπύρα ή κρασί μιας και που έχουν την εντύπωση ότι το μωρό δεν θα πάθει τίποτε!

Διεθνείς οργανισμοί υγείας κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου για τους κινδύνους που έχει ακόμη και η πολύ μικρή ποσότητα αλκοόλ σε μικρές ηλικίες. Βάση αυτών, οι γονείς δεν θα πρέπει να επιτρέπουν στα παιδιά τους να πίνουν οποιοδήποτε οινοπνευματώδες ποτό μέχρι τα 15 τους χρόνια.

 

  • Η κατανάλωση αλκοόλ από παιδιά προκαλεί σε αυτά σοβαρά προβλήματα ανάπτυξης αλλά και συμπεριφοράς. Ακόμη και τα έμβρυα επηρεάζονται με το εάν η μητέρα πίνει, και από την γέννηση τους είναι εμφανή τα προβλήματα.
  • Το αλκοόλ προκαλεί βλάβες στο νευρικό σύστημα, υπερκινητικότητα ή ακόμη και κατάθλιψη.
  • Στα παιδιά δεν πρέπει να δίνεται σε καμία περίπτωση, έστω και για δοκιμή οινοπνευματώδες ποτό. Η ποσότητα που προκαλεί τουλάχιστον μέθη και σοβαρή δηλητηρίαση είναι πολύ μικρή.
  • Μπορεί η δόση να είναι ελάχιστη, όμως το παιδί νιώθει πως το αλκοόλ είναι κάτι εντελώς άκακο, σαν κάτι συνηθισμένο στη διατροφή του!

Είναι σημαντικό να προσέχουμε που αφήνουμε το ποτό μας, ιδιαίτερα τα ποτά που μπορεί να μοιάζουν με νερό (ρακί, βότκα, τζιν…). Ένα παιδί μπορεί να πάθει δηλητηρίαση ακόμη και με μιά γουλιά απο αυτά τα ποτά.

Φυσικά το ποτό παραμένει επικίνδυνο και μετά το πέρας των 15 χρόνων και γιʼ αυτό τα παιδιά πρέπει από μικρά να ενημερώνονται για τις συνέπειες. Σημαντικό ρόλο παίζει και η κατανάλωση που γίνεται από τους ίδιους τους γονείς αφού σε κάθε τομέα αποτελούν πρότυπο για τα παιδιά τους.

 

  • Πάνω από 200.000 παιδιά στην Ελλάδα αντιμετωπίζουν τη βία από έναν πατέρα ή μια μητέρα αλκοολική.

 

  • 17% των νέων αγοριών καταναλώνουν αλκοόλ τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα, ενώ το ποσοστό στα κορίτσια φτάνει το 9%.

Με νομοσχέδιο καθιερώνεται από το 2010 απαγόρευση για τους νέους κάτω των 18 ετών, και απαγόρευση της εισόδου στα νυχτερινά κέντρα διασκέδασης. Είναι όμως αμφισβητήσιμο όμως αν οι απαγορεύσεις θα φερουν αποτελέσματα αν δεν υπάρχουν έλεγχοι. Επίσης τα παιδιά βρίσκουν τρόπο να πάρουν αυτό που θέλουν γιατί είναι πολύ εύκολο να αγοράσουν αλκοόλ ακόμη και στο περίπτερο της γειτονιάς.

 

Από το http://www.paidorama.com/%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%BF%CF%8C%CE%BB.html

Link to comment
Share on other sites

H παράδοση λέει... εδώ στον τόπο μου, ότι αν μπει μωρό στο σπίτι σου για πρώτη φορά καλό είναι να το χαρτζιλικώσεις και να του δώσεις και μια κουταλιά ζάχαρη...

Εεε αυτό ήταν!!!! οταν είδα την θεία του άντρα μου να πηγαίνει με ένα κουταλάκι ζάχαρη προς το 5 μηνών μωρό μου....με το ζόρι γλίτωσα το εγκεφαλικό!

Τι έθιμα και βλακείες...δίνεις ζάχαρη σε 5 μηνών μωρό? Είμαι υπερβολική?

Η πεθερά μου με κοιτούσε καλά καλά (προφανώς γιατι είχα γίνει κόκκινη από τα νεύρα μου) και φώναζε.... το έθιμο είναι, το έθιμο!

 

Μα τι παθαίνουν αυτοί οι άνθρωποι με το που θα κάνουν εγγόνι? Τις προάλλες έτρωγε γλυκό του κουταλιού και έβαλε στα χείλη του μωρού λίγο σιρόπι για να γλείψει... Τις να της πω εκείνη τη στιγμή? Σκουπισα το μωρό το πήρα και έφυγα.

Είμαι σίγουρη οτι πίσω απο την πλάτη μου θα έχει κάνει και άλλα τέτοια πετυχημένα!

Link to comment
Share on other sites

aquamarine,γιατι εχεις εντυπωση οτι μονο οι παππουδογιαγιαδες κανουν τετοια κουλα???Εγω ξερω και γονεις που κανουν αντιστοιχα και μιλαμε για νεους ανθρωπους,ο αλλος εβαλε ντοματα να γλυψει το ζουμι η κορη του που ηταν 4 μηνων...Κι εννοειται οτι σε 5 μηνων μωρο που δεν εχει αρχισει ακομη τροφες και πινει μονο γαλατακι δεν δινεις ζαχαρη,ουτε σιροπια ουτε τιποτε αλλο...αλλα μεγαλωνοντας το μωρακι σου θα την φαει την ρημαδα γιατι ειναι κρυμμενη εκει που δεν το περιμενεις:rolleyes:....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...