Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


στους 40 βαθμούς στο πρόγραμμα για ογκώδη ρούχα (περίπου 50'), στις 400 στροφές (αν μπορεις να το σηκώσεις μην βάλεις καθόλου..εγώ επειδή έχω πρόβλημα με το χέρι μου δεν μπορώ να το σηκώσω).

 

Αν είναι πολύ βρώμικο βάζεις 2 γρήγορους κύκλους των 30'... και βγαίνει μπαμπάκι

Link to comment
Share on other sites

στους 40 βαθμούς στο πρόγραμμα για ογκώδη ρούχα (περίπου 50'), στις 400 στροφές (αν μπορεις να το σηκώσεις μην βάλεις καθόλου..εγώ επειδή έχω πρόβλημα με το χέρι μου δεν μπορώ να το σηκώσω).

 

Αν είναι πολύ βρώμικο βάζεις 2 γρήγορους κύκλους των 30'... και βγαίνει μπαμπάκι

 

πολύ σωστό, και μην βάλεις μαλακτικό.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ολόμαλλο πάπλωμα (παρεπιπτόντως ειναι πολύ λεπτό και πολύ ζεστό), πάντα με παπλωματωθήκη αλλά σκέφτομαι να το βάλω πλυντήριο. Να το βάλω ή να το αερίσω καλά και να το φυλάξω? Στο πρόγραμμα για τα μάλλινα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
στους 40 βαθμούς στο πρόγραμμα για ογκώδη ρούχα (περίπου 50'), στις 400 στροφές (αν μπορεις να το σηκώσεις μην βάλεις καθόλου..εγώ επειδή έχω πρόβλημα με το χέρι μου δεν μπορώ να το σηκώσω).

 

Αν είναι πολύ βρώμικο βάζεις 2 γρήγορους κύκλους των 30'... και βγαίνει μπαμπάκι

 

Ευχαριστω για την συμβουλη..εχω ακουσει ομως οτι παπλωματα και τετοια σβολιαζουν ..αν γινει κατι τετοιο πως θα το αντιμετωπισω?και θα το πλυνω χωρις την παπλωματοθηκη ή μαζι?

 

το ιδιο κανεις και με τις λεπτες τις κουβερτες?μπορω να τις πλυνω και αυτες στο πλυντηριο?η θελουν πλησυμο στο χερι?

Μακαρι αυτος ο μηνας να ειναι ο τυχερος..
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μην βάλεις μαλακτικό.

γιατι να μη βαλει μαλακτικο???

 

εγω βασικα ειναι διπλο ελαφρυ αλλα το δωσα σε καθαριστηριο. 10Ε μου πηρε και μοσχομυριζε ενα πολυ γνωστο μαλακτικο.. γιαυτο το λεω γιατι να μη βαλει? και τωρα που πλενω των παιδιων στο πλυντηριο εννοητε θα βαλω. μολις τα βγαλω το χειμωνα μοσχομυριζουν.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

κι εγω στο πλυντηριο πλενω τα παπλωματα και βαζω κανονικα μαλακτικο.δε μου εχει δημιουργησει προβλημα σε κατι και ειναι της ιδιας συστασης...

ισα ισα οταν τα ξαναβγαζω χειμωνα ειναι αφρατα και μοσχοβολανε!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Πουπουλενιο παπλωμα εχετε πλυνει? Και πως?

 

με τιποτα. καθαριστηριο το πηγα περυσι(φετος την γλυτωσε).

που να το σηκωσεις καλε? ασε που λογικα θα βγει τσουρομαδημενο κ θα γεμισεις φτερα κ πουπουλα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μη βαλει μαλακτικο???

 

εγω βασικα ειναι διπλο ελαφρυ αλλα το δωσα σε καθαριστηριο. 10Ε μου πηρε και μοσχομυριζε ενα πολυ γνωστο μαλακτικο.. γιαυτο το λεω γιατι να μη βαλει? και τωρα που πλενω των παιδιων στο πλυντηριο εννοητε θα βαλω. μολις τα βγαλω το χειμωνα μοσχομυριζουν.

 

Στο καθαριστήριο έχουν ειδικά πλυντήρια που έχουν ειδικά προγράμματα για παπλώματα. Έχω πάρει έαν 9κιλο πλυντήριο που έχει ειδικό πρόγραμμα για παπλώματα και δη πουπουλένια, αλλά και πρόγραμμα για μάλλινες κουβέρτες. Στο ενγχειρίδιο χρήσης γράφει πως εάν το πάπλωμα αποτελείται από κάποιο φυσικό υλικό, μαλλί-βαμβάκι-πούπουλο, ΔΕΝ βάζουμε μαλακτικό. Το ίδιο λέει και για τις μάλλινες κουβέρτες.Τα συνθετικά υλικά δεν έχουν πρόβλημα μπορούμε να βάλουμε. Όταν έγραψα, μην βάλεις μαλακτικό, το είπα στην κοπέλα που άνοιξε το θέμα και έχει βαμβάκι το πάπλωμα της.

 

Επειδή και μένα μ αρέσει να μυρίζουν ωραία, και αφού τα πλύνω τα αποθηκεύω και τους βάζω τα αρωματικά σακουλάκια gacoline και όταν τα βγάζω πάλι τον χειμώνα μοσχομυρίζουν.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με τιποτα. καθαριστηριο το πηγα περυσι(φετος την γλυτωσε).

που να το σηκωσεις καλε? ασε που λογικα θα βγει τσουρομαδημενο κ θα γεμισεις φτερα κ πουπουλα.

 

Ειναι μονα τα παπλωματα και ελεγα να τα παω σε επαγγελματικα πλυντηρια που ειναι πιο μεγαλα. Εδω στο Βελγιο 30 ευρω μου ζητησε το καθαριστηριο για καθε παπλωμα..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μονα τα παπλωματα και ελεγα να τα παω σε επαγγελματικα πλυντηρια που ειναι πιο μεγαλα. Εδω στο Βελγιο 30 ευρω μου ζητησε το καθαριστηριο για καθε παπλωμα..

 

α ενταξει. αν ειναι μονα αλλαζει το πραγμα.

γινετε αυτο.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Πουπουλενιο παπλωμα εχετε πλυνει? Και πως?

 

Έχω ακούσει (αλλά δεν το έχω δοκιμάσει) ότι πλένονται στο πλυντήριο αλλά για να μείνουν αφράτα πρέπει να βάλεις μαζί μέσα στον κάδο 2-3 μπαλάκια απ΄αυτά που παίζουμε ρακέτες. Το ίδιο ισχύει και για πουπουλένια μπουφάν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα πουπουλενια τα πηγαινω στο καθαριστηριο καθε 2 χρονια

Τα αλλα τα επλυνα στο πλυντηριο στεγνωτηριο μαζι με τα μπαλακια του τεννις.

Βασικα ενα αγχος μου ειναι πως θα τα στεγνωσω γιατι το απλωμα δεν παιζει εδω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...