Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΞΑΜΗΝΟ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ηθελα να ρωτησω αν εγω κανω χρηση του νεου νομοσχεδιου με το εξαμηνο,την αδεια του 2008 θα την παρω και θα την πληρωθω μετα το τελος του εξαμηνου αυτου,γιατι επειδη ειχα επαπειλουμενη κυηση δεν δουλευα και δεν εχω παρει καθολου απο την αδεια του 2008.ηθελα να ειμαι ενημερωμενη οταν παω στον εργοδοτη μου για να μου δωσει την συγκαταθεση του για το εξαμηνο.ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα.

Να κανω μια χαζη ερωτηση γιατι εχω μπερδευτει.

 

Εγω γενναω κανονικα στις 11-12 Σεπτεμβρη. Η κανονικη αδεια τοκετου λογικα ληγει μετα απο 2 μηνες μετα τη γεννα, σωστα? Αρα θα ληξει περιπου στα μεσα Νοεμβρη.

Μπορω να παρω την κανονικη μου αδεια (22 μερες) που δικαιουμαι και μετα να ξεκινησει το συμπληρωματικο εξαμηνο? Επειδη την κανονικη αδεια πρεπει να την παρω μεχρι το τελος του χρονου. Θα υπαρχει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Στον ΟΑΕΔ που ρώτησα σήμερα, μου είπαν πως έτσι πρέπει να γίνει. Δηλ. μετά το δίμηνο του ΙΚΑ και την καλοκαιρινή άδεια του 2008 θα πάρω και την ειδική άδεια μητρότητας(εξάμηνο).

Ας μας πουν και οι άλλες κοπέλες όμως γιατί εγώ αν δεν διασταυρώσω πληροφορία που έχω πάρει από δημόσια υπηρεσία δεν ησυχάζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στον ΟΑΕΔ που ρώτησα σήμερα, μου είπαν πως έτσι πρέπει να γίνει. Δηλ. μετά το δίμηνο του ΙΚΑ και την καλοκαιρινή άδεια του 2008 θα πάρω και την ειδική άδεια μητρότητας(εξάμηνο).

Ας μας πουν και οι άλλες κοπέλες όμως γιατί εγώ αν δεν διασταυρώσω πληροφορία που έχω πάρει από δημόσια υπηρεσία δεν ησυχάζω.

 

Σύμφωνα και με εγκύκλιο του ΟΑΕΔ η ημερομηνία έναρξης της ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας οριζεται η επομενη της ληξης της κανονικης αδειας εφόσον ειναι απαραίτητο με βάση τις ετήσιες προθεσμίες για την χορήγηση της.

Dont worry

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βρίσκομαι σε άδεια λοχείας από 3/6 μέχρι 13/8, για να πάρεις το εξάμηνο πρέπει πρώτα να πάρεις την ετήσια άδεια των 21 ημερών και μετά να πάρεις το εξάμηνο; Και αν ναι αφού τελειώσει το εξάμηνο ισχύει το 6ωρο για ένα χρόνο και το 7ωρο για 6 μήνες;Και τρίτον ισχύει το ότι δεν μπορεί για ένα χρόνο αφού επιστρέψεις στην εργασία να σε απολύσει ο εργοδότης;

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...