Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Έχω μια τρίχρονη κόρη, μοναχοπαίδι η οποία τώρα τελευταία μας κάνει τη ζωή ποδήλατο. Δεν θέλει να φοράει τα ρούχα της όταν είναι να πάει στο σχολείο ή να βγούμε βόλτα. Μας λέει συνεχώς ότι την ενοχλεί η κάλτσα, το καλτσόν, τη σφίγγει το παντελόνι, το παπούτσι κλπ.Ακόμα κι όταν διαλέγει η ίδια τα ρούχα που θέλει να βάλει, πάλι την ενοχλούν! τη μια φορά της της είπα να βγάλει το παντελόνι που την ενοχλούσε και ότι θα πήγαινε στο σχολείο χωρίς παντελόνι, ημίγυμνη! Τελικά, λίγο πριν βγούμε από την πόρτα, δέχτηκε να το φορέσει. σήμερα το πρωί που μου έκανε πάλι τα ίδια νούμερα και γκρίνιαζε και χτυπιόταν, της είπα θα μείνεις γυμνή μέσα στο δωμάτιό σου και θα βγείς μόνο όταν σταματήσεις να γκρινιάζεις και φορέσεις επιτέλους τα ρούχα σου. Μετά από κάμποση ώρα, και αφού τραβούσα τα μαλλιά μου έξω από το δωμάτιο, την κατάφερα. Ορισμένες φορές έχει και τις γνωστές κρίσεις να πετάει τα παιχνίδια της, να μας χτυπάει ή να μας λέει "φύγε". Εφαρμόζω την ακινητοποίηση όταν μας χτυπάει και όταν λέει φύγε δεν της δίνω σημασία, αλλά επειδή δεν είμαι και ο πιό ήρεμος άνθρωπος στον κόσμο, δεν ξέρω μήπως κάνω κάπου λάθος. άλλες φορές αντιδρώ πολύ υπομονετικά, όταν όμως η γκρίνια συνεχίζει όλη μέρα, ξεσπάω κι εγώ και τότε σταματάει...δεν μπορώ να το εξηγήσω...επειδή ξέρει, της έχω αποδείξει ότι ο,τι λέω το εννοώ, μάλλον με φοβάται. Εκείνο όμως που θέλω να καταφέρω, είναι να χτίσω μια σχέση εμπιστοσύνης για το μέλλον (πχ εφηβεία) και δεν ξέρω αν θα το πετύχω με το να ξεσπώ κι εγώ κάποιες φορές. Τι να κάνω;

Διαφημίσεις

Δεν θέλει να φοράει τα ρούχα της όταν είναι να πάει στο σχολείο ή να βγούμε βόλτα. Μας λέει συνεχώς ότι την ενοχλεί η κάλτσα, το καλτσόν, τη σφίγγει το παντελόνι, το παπούτσι κλπ.

Κι εμείς έτσι ήμαστε!δεν φοράμε με τίποτα κολάν,καλσόν,κάλτσες ψηλές!μόνο φόρμες θέλει,κά8ε μέρα στο σχολείο ζητάει να φορέσει την ίδια φόρμα!έχω αρχίσει κι ανησυχώ μήπως έχει όντως κάποιο δερματικό πρόβλημα.κι εγώ την 'απειλώ'πως 8α πάει σχολείο ξεβράκωτη(της το λέω έτσι γιατί γελάει με την λέξη και προσπα8ώ να την ξεγελάσω)αλλά μάταια.για να βάλουμε φόρεμα μας ακούει όλη η γειτονιά!!!!ίσως να σου κάνει καπρίτσια ίσως 8έλει την προσοχή σου γιατί στο τέλος καταλήγει να τα φορέσει.το μόνο που μπορώ σίγουρα να σου πω είναι καλό κουράγιο σε νιώ8ω απόλυτα!!!!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Τωρα μπορει να ακουστει κουφο αλλα οταν εμενα δεν ντυνεται η μικρη κανω δυο πραγματα. Πρωτον βαζω την 'καλτσα' να την ντυσει και να της μιλησει. 'Καλτσα' εστι το χερι μου με μια καλτσα που και καλα ηρθε να της κανει παρεα. Οπου εγω αποτυγχανω, τα καταφερνει σχεδον παντα η καλτσα. Και δευτερος τροπος ειναι δεν την ρωταω θα ντυθεις με το παντελονι?.....εκει εχει επιλογη να πει οχι. Της λεω 'θα βαλεις το κοκκινο ή το μπλε παντελονι?' Οποτε εχει το δικαιωμα επιλογης αλλα της επιλογης που εγω θα της δωσω.......μια μικρη νικη για αυτα....και ετσι ησυχαζουν. Τωρα αν ορισμενα ρουχα οντως την ενοχλουν, απλα βαλτης κατι πιο ανετο....αν ειναι απλα για να παει κοντρα, ισως βοηθησουν τα παραπανω....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

το έχουμε δοκιμάσει το χρώμα ellemphriem μου αλλά τίποτα!!!!δεν δέχεται με τίποτα το καλσόν η το κολάν.το τζιν με χιλια παρακάλια το κουτσοκαταφέρνουμε.εγώ το άλλο που της κάνω είναι ποιά 8α ντυ8εί πρώτη.δεν 8έλει με τίποτα να της πω σε κέρδισα οπότε ντύνεται!υπάρχουν πολλοί τρόποι αλλά το 8έμα είναι ποιός 8α πιάσει!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Χμμμμ, ενα ολόκληρο χρόνο έχει η δικιά μου να φορέσει τζην. Θέλει μόνο ''μαλακά'' παντελόνια. Και μάλλον δεν έχουν άδικο ως προς αυτό, πρέπει να τα ενοχλούν τα σκληρά.

Αλλά .....την παρανοια με το ντύσιμο της έχω ζήσει σε όλο της το μεγαλείο. Με το που της έβγαζα ένα ρούχο έλεγε ένα βροντερό ''ΟΧΙ ΑΥΤΟ" . Είχαμε φτάσει σε σημείο κάθε πρωι να γίνεται της παλαβής στο σπίτι, τα νεύρα μου κρόσια. Τελικά δοκίμασα την παλιά καλή δωροδοκία! Κάθε φορά που ντυνόταν γρήγορα έπαιρνε ένα κυκλάκι, αν στο τέλος της βδομάδας είχε όλα τα κυκλάκια έπαιρνε ένα μικρό δώρο. Επίσης της έφτιαχνα ανθρωπάκια, δηλαδή τρεις εκδοχές, παντελόνι (μαλακό ΦΥΣΙΚΑ!!!)-μπλούζα, για να επιλέξει ένα από αυτά....Από τότε βελτιώθηκαν πολύ τα πράγματα. Βέβαια, υποφέρω πολλές φορές από τις στυλιστικές επιλογές της αλλά κάνω ότι δε βλέπω!!! :)

Τελικά έχει περισσότερη σημασία να είμαστε και οι δύο ήρεμες, παρά να είναι του κουτιού....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Διαφημίσεις

Kαλά μαλλον ειναι η ηλικία και εμείς μια απο τα ιδια αλλά εμας το κυριοτερο προβλημα μας ειναι στα παπούτσια δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μάχη δίνουμε με τα παπούτσια αν είναι δυνατον να φοράμε πάντα και κάθε μέρα τις γαλότσες μια χαρά θα ήμασταν.

και εγω εχω προβλημα δυστυχως!δεν θελει με τιποτα καλσον και φουστανια..μονο παντελονια και καλτσες κεραυνου mqqueen!ειναι εντελως αγοροκοριτσο..

Εγώ του ετοιμάζω τα ρούχα που θα φορέσει την επόμενη μέρα, από το βράδυ. Τα βάζω στην κρεμάστρα. Το έκανα πάντα αυτό, και δεν μου έχει φέρει αντίρρηση ποτέ.

Έχουμε ένα θέμα όμως με τα παπούτσια. Έχει κολλήσει σ' ένα συγκεκριμένο ζευγάρι σπορτέξ και δεν δέχεται να φορέσει κανένα άλλο. Όλα τα υπόλοιπα τον στενεύουν και τον ενοχλούν. Μεγάλο πρόβλημα :cry:

Α, καλά. Πονεμένη ιστορία.

Η μία εχει βγάλει τον χειμώνα με τις μπότες, σπάνια φόρεσε κάτι άλλο, επιμένει να φοράει μόνο φούστες και φορέματα, κατά προτίμηση αυτά που κάνουν φούρλες (δηλαδή όχι στενά) ενώ η άλλη δεν έχει τόσο πρόβλημα με το τι θα φορέσει αλλά είναι ζοχαδιακιά και τα περισσότερα ρούχα την ενοχλούν, την στενεύουν, την κόβουν....

Καταλαβαίνεται τι γίνεται το πρωι που τρέχουμε να ετοιμαστούμε για τον παιδικό.:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Α, καλά. Πονεμένη ιστορία.

Η μία εχει βγάλει τον χειμώνα με τις μπότες, σπάνια φόρεσε κάτι άλλο, επιμένει να φοράει μόνο φούστες και φορέματα, κατά προτίμηση αυτά που κάνουν φούρλες (δηλαδή όχι στενά) ενώ η άλλη δεν έχει τόσο πρόβλημα με το τι θα φορέσει αλλά είναι ζοχαδιακιά και τα περισσότερα ρούχα την ενοχλούν, την στενεύουν, την κόβουν....

Καταλαβαίνεται τι γίνεται το πρωι που τρέχουμε να ετοιμαστούμε για τον παιδικό.:rolleyes:

A, καλά εμείς το πρωί βγάζουμε και βάζουμε 10 φορές παπούτσια και κάλτσες. Τώρα τον ξυπνάω ένα τέταρτο πιο νωρίς για να έχουμε τον χρόνο να βάζουμε και να βγάζουμετις κάλτσες και τα παπούτσια. Κάτι έχει εκεί η κάλτσα, με στενεύει το παπούτσι δεν μου το έχεις βάλει καλά και άλλα τέτοια. Σκέτη ταλαιπωρία.

Διαφημίσεις

Ναι, ναι και με τα παπούτσια το ίδιο θέμα έχουμε!

Και αν βάλουμε πχ ζακέτα και το μανίκι της μπλούζας σηκωθεί πιο πάνω και δεν είναι ευθυγραμμισμένο? Χαμός.....:D

Και αν μείνει καμμιά τρίχα μέσα από την μπλούζα? Άλλος χαμός..:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png